Kde hľadať krásne miesto, kde sa spomalil čas, turistiku zvládne naozaj každý a kam nechodia masy turistov? V Žďárských vrchoch českej Vysočiny. Po pätnástich rokoch som sa sem vrátila a všetko vyzerá presne tak, ako to mám uložené v spomienkach: nedotknutá príroda, príjemní ľudia a skvelé jedlo. Toto miesto je v Česku právoplatne nazývané skrytým pokladom.
Cestovanie do Žďárských vrchov
Ak sa sem rozhodnete cestovať, auto je nutnosť, pretože verejnou dopravou/stopom/pešo sa tu ťažko budete presúvať. Žďárské vrchy sa nachádzajú približne 200 kilometrov od Bratislavy, čiže autom ste tu za necelé tri hodiny.
Ubytovanie v Ždárských vrchoch
Najtypickejším ubytovaním na Vysočine sú rodinné penzióny v nenápadných dedinkách. Ak však preferujete bývanie v meste, ubytovanie si hľadajte v Novom Měste na Moravě. Väčšími malebnými dedinkami, v ktorých býva okolo 1000 obyvateľov sú Svratka, Sněžné a Jimramov. V nich už nájdete aj reštauráciu, či kaviareň. Ak chcete kempovať, svoje auto/karavan si odstavte v kempe pri rybníku Velké Dářko alebo Medlov.
Turistika a cykloturistika v Žďárských vrchoch
Ako som v úvode spomínala, toto je miesto, kde turistiku zvládne naozaj každý. Chodia sem rodiny s deťmi, častokrát aj s kočíkmi. Stretnete tu aj mladých ľudí na stanovačke, cyklistov, či dôchodcov na prechádzke. Turistické chodníčky sú tu totiž veľmi dobre udržiavané a výškové prevýšenie je takmer nulové.
Na tomto linku nájdete všetky turistické trasy, cyklotrasy a trasy pre bežkárov Žďárských vrchoch.
💡 Medvede na rozdiel od Slovenska v Čechách takmer vôbec nežijú a najnebezpečnejšie zviera, aké tu teoreticky môžete stretnúť, sú diviaky.
Rybníky v Ždárskych vrchoch
Žďárské vrchy sú skvelým miestom na kúpanie v rybníkoch a kempovanie. Najznámejšími rybníkmi sú Milovský, Sykovec, Medlov a Velké Dářko. Predtým, ako sa niekam vyberiete, sa domácich opýtajte, v ktorých rybníkoch je bezpečné sa kúpať. Napríklad v lete 2024 sa v Sykovci a Milovskom rybníku kúpať nedalo.
Rybník Medlov
Tento rybník je ideálny pre rodiny s deťmi. Nachádza sa pri rovnomennom Hoteli Medlov a Lanovom parku. Nie je to tu vôbec preplnené a pri vstupe vo vody nájdete menšie pieskovisko. Na opačnej strane rybníka zas môžete odstaviť svoj karavan/auto.
Rybník Velké Dářko
Populárnejším rybníkom na kempovanie je Velké Dářko. Velké Dářko je najväčším rybníkom na celej Vysočine a dokonca sa mu aj hovorí „more Vysočiny“. Nachádzajú sa tu čisté sociálne zariadenia so sprchami, rôzne bufety, reštauráciu a desiatky oddychujúcich výletníkov. Môžete si tu prenajať aj paddleboard, či loďky. Jedinou „nevýhodou“ tohto rybníka je vstup doňho – musíte zísť po kamenných schodoch, ktoré najmä pre staršie ročníky nemusia byť najpohodlnejšie a najbezpečnejšie.
Návšteva mesta Jimramov
Ak by som mala odporučiť návštevu miestnej dedinky, určite by to bol Jimramov. Na prvý pohľad je to nenápadné mestečko so zámkom na kopci. V tomto zámku sa dnes nachádza škola, no v minulosti sa tu nasťahoval taliansky gróf Belcredi aj so svojou slúžkou. No a táto slúžka sa tu spoznala a založila rodinu s mojím prapradedkom. Nejdem vám však vypisovať rodinné historky, chcela som vám len povedať, že gróf Belcredi tu vybudoval rodinnú hrobku, na ktorú sa oplatí ísť pozrieť.
Jimramov je taktiež rodným mestom českého spisovateľa Jána Karafiáta. Ak vám toto meno nič nehovorí, možno vám bude viac známa jeho najznámejšia knižka pre deti Chrobáčiky (Broučci). Popýtajte sa vašich rodičov, pravdepodobne ju čítali aj vám.
V Jimramove určite neprehliadnite námestie, na ktorom sa nachádza moderná reštaurácia Just, či historická kaviareň Kavárna Kovářova kobyla.
Zámok Karlštejn
Tento lovecký zámoček je obľúbeným miestom nielen pre turistov, ale aj pre režisérov filmov. Môžete tu absolvovať prehliadku zámku, pozrieť si kaplnku, dať si niečo dobré pod zub z miestnej reštaurácie, či dokonca sa tu ubytovať. Ja som išla na krátku prechádzku ku Zkamenělému zámku, kde sa síce ide lesnou cestičkou, no chodia sem dokonca aj rodiny s kočíkmi. Ak chcete pokračovať ďalej (cca 1 hodina), prídete až ku kamennému útvaru Čtyři Palice.
Studánky Barborka a Vitulka
Neďaleko dedinky Tři Studně sa nachádzajú dva pramene Studánky Barborka a Vitulka. Studnička Vitulka je pomenovaná po českej dirigentke Vítězslavě Kaprálové, ktorá tu svojho času pravidelne chodila ku svojim starým rodičom. Dnes je to miesto na príjemnú prechádzku lesom. Sú tu aj lavice na sedenie a altánok, je tu ticho a pokoj, jednoducho ideálne miesto na relaxáciu a vypnutie.
Vysočina v umení
Vysočina je naozaj krásne miesto a je inšpiráciou pre mnohých umelcov. Jedným z nich je aj výtvarníčka Helena Puchýřová, ktorá maľuje krajinky a pravidelne organizuje výstavy. Jej vysočinský ateliér sa nachádza v Rokytně a jej obrazy sa nachádzajú v súkromných zbierkach v Holandsku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku, Rusku, Taliansku, Belgicku, USA, Kanade, Austrálii, Brazílii, atď.
A čo povedať na záver? Nuž, Česko nie je len Praha, Brno, Karlove Vary a Český Krumlov. Má aj mnohé iné zákutia, o ktorých už málokto vie, napríklad Vysočinu. Môj návrat sem bol nostalgický a bolo mi ľúto, že som tu toľké roky nebola. Je to krásny kraj, do ktorého sa plánujem znova vrátiť, užiť si tu pokoj od rušného života vo veľkých mestách a nabrať novú inšpiráciu do života.