Slovensko

Prechádzková turistika z Hradu Devín na Sandberg

Panoramatický výhľad na Hrad Devín a rieku Morava.

Ak zvažujete nejakú víkendovú aktivitu a chcete aj trošku vytrápiť decká, odporúčam odviesť sa na Hrad Devín, odkiaľ sa dá jednoducho prejsť ku piesočnatej skale Sandberg. Je to prechádzka bratislavskými lesmi a lúkami, počas ktorej sa budete kochať krásnymi výhľadmi na Hrad Devín. Navyše sem ani nechodí veľa ľudí, čiže pre mňa ideálne na body and mind reset.

Ako sa dostať MHD na Hrad Devín?

Na Hrad Devín jazdí autobus číslo 29 z Malej Scény. Vystupuje sa na zastávke Štrbská. Ak by ste chceli začať tento výlet na Sandbergu, odvezte až na zastávku Pri Sandbergu. Odtiaľto vám prechádzka na Sandberg zaberie asi 10 minút pešo.

💡 Počas výletov do prírody používam výhradne offline mapy od Mapy.cz. Bez internetu ma vedia presne lokalizovať a naviesť ma na trasu, ktorou potrebujem ísť.

Hrad Devín

Hrad Devín je vďaka bombardovaniu Napoleona Bonaparte dnes už len zrúcaninou. Ten totiž v deň svojich 45. narodenín bombardoval Bratislavu a rozhodol sa ho vyhodiť do vzduchu.

Zo zastávky Štrbská prídete ku Hradu Devín do piatich minút. Následne prejdete cez vstupnú Moravskú bránu a ste v areáli hradu. Môžete ísť priamo na jeho nádvorie cez menší okruh alebo sa prejsť okolo areálu veľkým okruhom.

Veľký okruh vám zaberie asi 20 minút a počas neho uvidíte základy niekdajšieho kostola či sklad na muníciu.

Maketa kostola. Vedľa nej sú na zemi kamene, ktoré sú základom k niekdajšiemu kostolu.

Na nádvorí Hradu Devín sa nachádza studňa, menšie podzemné múzeum, obchod so suvenírmi a dve vyhliadkové veže s výhľadom na rieky Dunaj a Morava. Strávila som tu asi 30 minút.

Panoramatický výhľad na nádvorie Hradu Devín. Je tam studňa a veža, za ktorou tečie rieka.
Hrad Devín

Na kamennom chodníku sú turisti. Za nimi je vysoká kamenná veža.

Ak máte radi ríbezľové víno, zastavte sa pri parkovisku pod hradom v niektorom podniku na domáci ríbezlák.

Stánok s ríbezlovým vínom a lekvármi.
Devínsky ríbezlák Thebener

💡 Na Hrad Devín nie je vstup zadarmo, vstupné pre dospelého stojí 8 €. Od novembra do marca je vstupné o polovicu lacnejšie.

Prechádzka z Hradu Devín na Sandberg

Dĺžka trasy: 4km, čas 1:25hod.

Vyjdite z areálu Hradu Devín naspäť na hlavnú cestu Kremeľská, kde zabočíte na modrú turistickú trasu, ktorá ide cez Hadiu cestu a ulicou Pod Kolybou. Odtiaľ pokračujete po modrej trase poza záhrady na lúky.

Vedľa kovového plotu vedie turistický chodník. Z druhej strany sú listnaté stromy.

Plot uprostred turistického chodníčka. Je tam preto, aby neušli kozy, ktoré tu žijú.

K prvému rázcestiu Pod Devínskou Kobylou ste približne za 25 minút. Tu sa môžete rozhodnúť, či chcete pokračovať po modrej trase cez Weitov lom alebo prejdete na žltú trasu, ktorá vedie na Sandberg cez Rovnicu a Lipové. My sme sa rozhodli prejsť na žltú trasu, pretože sme mali pocit, že vedie viac cez prírodu.

Informačná turistická tabuľa Pod Devínskou Kobylou.
Pod Devínskou Kobylou

Turistický chodník bol príjemný a upravený, no občas sme sa ocitli vedľa strmého spádu.

Turistický chodník vedľa strmého spádu.

Turistický chodník na lúke.

Turistický chodník v lese.

Turistické rázcestie Rovnica.
Rázcestie Rovnica

Všetko prebiehalo v úplnom poriadku, kým sme neopustili rázcestie Rovnica. Smerom na Lipové pôjdete dolu kopcom cez les, lenže v čase keď sme tu boli my, tu boli stovky komárov a túto cestu (cca 5 minút) sme doslova prebehli. Komáre tu boli naozaj premnožené a akékoľvek spomalenie nášho tempa by znamenalo desiatky štípancov. Z tohto dôvodu vám odporúčam mať pri sebe aj repelent.

Chodníček uprostred lesa.

Turistické rázcestie Lipové.
Rázcestie Lipové

Pravdepodobne aj vďaka šprintu, ktorý sme na záver turistiky nahodili, sme k Sandbergu prišli presne podľa predpokladov informačných tabúľ 🤣.

Sandberg je veľká piesočnatá skala, ktorá je pozostatkom prastarého morského dna starého približne 14 miliónov rokov.

Piesočnatá skala Sandberg.
Sandberg
Turistické rázcestie Sandberg.
Rázcestie Sandberg
Autobusová zastávka Pri Sandbergu.
Zastávka Pri Sandbergu

Náročnosť trasy

Pre niekoho, kto rovnako ako ja nie je zvyknutý chodiť na turistiku, sa môže zdať táto trasa ako trošku náročnejšia prechádzka. Skúsený turista sa však pravdepodobne veľmi nespotí. V každom prípade si nezabudnite zobrať dostatok tekutín a pokrývku hlavy.

Návšteva Hradu Devín spojená s krátkou turistikou na Sandberg bol skvelý nápad. Trasa bola perfektne označená a zo Sandbergu sme sa jednoducho dostali naspäť do mesta. Celý výlet nám zabral približne 4 hodiny, z ktorých sme asi 1,5 hodiny precestovali v MHD.