Slovensko

Čo vidieť v Bratislave? Hrad, Slavín, Čumil, bosorky a kat

Dievča stojí pred bielym hradom s červenými vežami.

Počas cestovania som sa veľakrát stretla s mladými ľuďmi, ktorí na svojom európskom tripe Bratislavu úplne prehliadali – v tom lepšom prípade ju vnímali ako krátku niekoľkohodinovú zastávku medzi Budapešťou a Viedňou, v horšom ju úplne vynechávali zo svojho itinerára.

Bratislava je pre mňa mestom, do ktorého sa vždy rada vraciam a milujem prechádzky uličkami jej Starého Mesta. Počas vysokej školy som tu dokonca päť rokov sprevádzala turistov vďaka čomu o nej viem veľa legiend, príbehov a zaujímavostí, ktoré som sa rozhodla spísať do tohto článku.

V tomto článku sa dozviete, kde sa ubytovať v Bratislave, ako tu funguje doprava, kde si môžete uschovať batožinu (ku mne domov nie 😂) a veľa zaujímavostí a tipov o tomto krásnom meste.

Socha staršieho muža so slimákom.
Hans Christian Andersen po návšteve Bratislavy povedal: Ak chcete zažiť rozprávku, pozrite sa na vaše mesto, je to rozprávka sama o sebe.

Ubytovanie v Bratislave

Bratislava je relatívne malé mesto a pokiaľ sa neubytujete v Devínskej Novej Vsi, Dúbravke, Rači, Vrakuni, Podunajských Biskupiciach alebo vo Vajnoroch budete to mať do centra blízko. Električky jazdia do centra Bratislavy zo všetkých svetových strán, čiže ak nechcete byť v úplnom centre, odporúčam vám hľadať ubytovanie blízko električkovej zastávky.

Najpraktickejšie ubytovanie je však v pešej blízkosti Starého Mesta. Avšak pokiaľ sem cestujete počas víkendu a máte krehký spánok, ubytovanie v historickom centre, prípadne na Obchodnej ulici vám nemusí úplne vyhovovať, nakoľko Bratislava bude pravdepodobne v noci hlučná.

Stará ulica, ktorou prechádza električková trať.
Obchodná ulica. Kamarátka raz povedala, že je to najškaredšia ulica v Bratislave 😂.

Doprava v Bratislave

Po Bratislave jazdia autobusy, trolejbusy, duobusy (všimnite si, že trolejbus číslo 61 tesne pred príjazdom na Hlavnú Stanicu stiahne troleje a zrazu je z neho autobus) a električky. Ja som si tento rok obzvlášť obľúbila električky, pretože sú čisté, klimatizované, nestoja v kolónach a nie sú preplnené. Je to taká príjemná jazda a navyše, všetky električky jazdia cez centrum Bratislavy.

Cestovné lístky si viete kúpiť v automate, ktorý sa nachádza takmer na každej zastávke a v niektorých automatoch sa dá zaplatiť aj kartou. Alternatívou k automatom je SMS lístok alebo lístok kúpený cez aplikáciu IDS BK. Osobne si myslím, že cestovné lístky sú v Bratislave predražené, takže ak sem cestujete na viacero dní a plánujete využívať MHD, poobzerajte sa po viacdenných lístkoch. Cestovné lístky v Bratislave sú prestupné, čiže s jedným platným lístkom môžete jazdiť vo viacerých spojoch.

V Bratislave sa nenachádza metro, no v minulosti tu boli pokusy ho vystavať. Tento pokus skončil vystavaním vchodu do metra, ktorý sa nachádza na konci Petržalky.

Vchod do opustenej metrovej stanice.
Vstup do metra v Petržalke

Úschovňa batožín v Bratislave

Ak navštevujete Bratislavu iba na pár hodín a nechce sa vám všade so sebou ťahať kufre, odložte si ich v jednej z úschovní batožín. V Bratislave nájdete viaceré obchody a hotely, ktoré sú súčasťou webovej aplikácie uschovávania batožiny Bounce 🧳. Funguje to úplne jednoducho, mám to vyskúšané a je to perfektné: na webovej stránke si vyklikáte pobočku (momentálne tri v Starom Meste), kde si chcete odložiť batožinu a zaplatíte. Následne už len prídete do prevádzky, odložíte si tu batožinu a do záverečnej si ju vyzdvihnete. Batožina je automaticky poistená do $10 000. Easy.

Čo vidieť v Bratislave

Michalská brána, katov dom, najužší dom na Slovensku a lekáreň

Michalská brána je jediná dodnes existujúca brána, cez ktorú ste mohli vstúpiť do historickej Bratislavy. Všimnite si, že sa pod ňou nachádzajú dva tunely – ten širší bol pre bežných ľudí a ten menší a užší bol pre kata. Verí sa, že keď prechádzate týmto tunelom, nemali by ste rozprávať ani dýchať. Inak vás kat bude počuť a obesí vás.

Most, ktorý vedie k budove s bránou. Za ňou sa nachádza vysoká veža.
Michalská brána

Vysoká biela veža so zelenou strechou.

Veľký a malý podchod pre chodcov.
Väčší podchod bol pre bežných ľudí a ten menší bol vyhradený pre kata. Mám pocit, že ľudia sa tomu menšiemu dodnes vyhýbajú, aj keď určite nie úmyselne ako v minulosti 😄.

Kat sa v stredoveku považoval za nečistú osobu a ľudia sa mu snažili vyhýbať. Na druhej strane bol tiež dôležitý človek, pretože výborne poznal anatómiu človeka a presne vedel, kde zaťať. Príbuzní (alebo aj nepriatelia) odsúdených ho mohli podplatiť, aby (ne)urýchlil smrť obvineného. Kat žil pod Michalskou bránou a dodnes tu uvidíte historický Katov dom.

Nad vchodom do domu je vyobrazená podobizeň katovej hlavy.
Katov dom

Vráťme sa ale k Michalskej bráne. Dnes sa tu nachádza múzeum zbraní, ktorého súčasťou je vstup na balkón priamo na vrchole brány. Keď túžite po insta fotkách s krásnym výhľadom na mesto, vybehnite do Michalskej veže.

Panoramatický výhľad z Michalskej veže na ulicu.
Ulica Michalská

Z vnútornej strany tejto brány sa taktiež nachádza malá predajňa kebabov. Vedeli ste, že so šírkou 130 cm je druhým najužším domom v Európe? Najužší dom v Európe sa nachádza vo Varšave a meria 92 cm.

Úzky dom, v ktorom sa predáva kebab.

Keď už tu budete, navštívte aj nedávno znovuotvorenú historickú lekáreň U Červeného Raka. Vstup do lekárne je zadarmo a kupujú sa tu vstupenky do Michalskej veže.

Vstup do historickej lekárne.
U Červeného Raka

Zrekonštruovaná historická lekáreň.

Prvá bratislavská bosorka

Stredoveký hon na bosorky neobišiel ani Slovensko a občas sa čarodejnice upaľovali aj v Bratislave. Keďže Michalská brána bola jedným z vchodov do Bratislavy, čarodejnice sa upaľovali neďaleko nej. Dnes tu nájdete pamätník prvej bratislavskej bosorky, Agathy Toott Borlobaschin.

Na zemi medzi kachličkami je pamätník prvej bratislavskej bosorky.
Pamätník Agathy Toott Borlobaschin

Legenda vraví, že Agatha mala kamarátku Barboru a obidve sa zamilovali do rovnakého chlapca. Chlapec si však vybral Agathu, s čím sa Barbora nevedela vyrovnať, a preto rozkríkla po meste, že Agatha je čarodejnica, v noci lieta na metle a že oslepila jednu ženu tým, že zašila žabe oči. Ľudia tomu samozrejme uverili, Agathu uväznili a mučili.

Počas mučenia sa samozrejme ku všetkým obvineniam priznala a 24.5.1602 bola upálená na hranici ako prvá bratislavská bosorka. Legendy vravia, že v tomto momente si Barbora uvedomila, čo spôsobila a všetkého začala ľutovať. Barbora sa údajne dodnes zjavuje o polnoci v Michalskej veži a pozerá sa na miesto, kde zomrela jej najlepšia kamoška.

💡 Hon na čarodejnice prebiehal v celej Európe a zaujímavé príbehy o prenasledovaní dievčat som sa doszvedela aj počas prehliadky Záhrebu.

Dóm sv. Martina, víno z fontány a zlaté korunky na zemi

Vedeli ste, že Bratislava bola miestom korunovácií? Za celú históriu tu bolo korunovaných 19 kráľov a kráľovien vrátane Márie Terézie.

Všimnite si, že na chodníku, ktorý vedie z Dómu sv. Martina smerom k Michalskej bráne a následne na Bratislavský hrad, sa nachádzajú guľaté zlaté korunky. Presne tadiaľto v minulosti viedol korunovačný sprievod z dómu na hrad. Počas korunovácií sa všetky bratislavské fontány naplnili vínom, ktoré bolo pre všetkých zadarmo. Šťastlivci.

V kamennom chodníku sa nachádza malá zlatá korunka.

Historická fontána.
Všimnite si, že z tejto fontány dá napiť aj zdola. V minulosti sa tam totiž napájali kone.

💡 Korunovácie si v Bratislave každoročne pripomíname počas Bratislavských korunovačných dní, kedy počas troch dní „korunujeme“ nového kráľa/kráľovnú. Korunovačné slávnosti sú zadarmo, no fontány sa vínom už neplnia.

Dóm sv. Martina je to nádherná gotická stavba a v jeho vnútri sa nachádza podzemie, v ktorom sú krypty. Z opačnej strany, na vrchole dómu, sa zas nachádza zlatá koruna. Nikto presne nevie, aká v skutočnosti je veľká, no legendy vravia, že by sa tam hore vmestil aj Volkswagen Beetle, prípadne kôň a bez problémov by sa tam otočil. Pravda je však taká, že sú to len zaujímavé príbehy pre turistov a v skutočnosti vankúš, na ktorom je položená táto koruna je široký približne rovnako ako kebabáreň pri Michalskej bráne.

Historický bratislavský dóm.
Dóm sv. Martina
Kamenné hradby. V pozadí je dóm a vedľa nich sa tiahne hlavná cesta.
Popri Dómu sv. Martina vedú historické hradby, ktoré sú otvorené pre verejnosť.
Krásny modrobiely kostol.
Dóm sv. Martina  je majestátny, no bratislavský „marshmallow“ Modrý kostolík je s prehľadom najkrajším kostolom v Bratislave.

Hlavné námestie: Stará radnica a socha Napoleona

Viete, čo majú Napoleon a Stará radnica spoločné? Delovú guľu. Napolen sa totiž na svoje 40. narodeniny rozhodol bombardovať Bratislavu a dodnes máme na tieto bujaré oslavy spomienky v podobe delovej gule v budove Starej radnice.

Delová guľa v budove Starej radnice.
Delovú guľu hľadajte vedľa druhého okna vľavo.

V budove Starej radnice sa v minulosti taktiež nachádzala mučiareň a mesto občas otvára výstavu mučiacich nástrojov. Niekedy sa až čudujem, kam siaha ľudská tvorivosť, keď ju znova otvoria verejnosti, odporúčam vám sem prísť, je to veľmi zaujímavá prehliadka.

Bielo-žltá budova s vežou.
Za krásnym výhľadom choďte aj na balkón do budovy Starej radnice.

💡 V Bratislave sa každoročne konajú Bratislavské mestské dni, kedy je väčšina múzeí a galérií otvorených zadarmo.

Socha strážnika.
Na Hlavnom námestí si všimnite sochu strážnika. Z opačnej strany sa nachádza fontánka s pitnou vodou.

Sochy v Bratislave: Schöne Náci a Čumil

Schöne Náci bol neoddeliteľnou súčasťou Bratislavy. Bol síce chudobný, no vždy bol pekne oblečený, nosil cylinder a paličku a skláňal sa bratislavským dámam. Keď sa budete s ním fotiť, nechytajte sa jeho klobúka, turistom sa ho totiž podarilo zlomiť už niekoľkokrát.

Socha muža vo fraku. V ruke drží klobúk, čím vyzerá, akoby vás zdravil.
Schöne Náci

Čumil je najfotografovanejšie miesto v Bratislave. Z kanála sa na nás pozerá už od roku 1997 a význam tejto sochy nie je absolútne žiadny. Vymyslel ho výtvarník Viktor Hulík, ktorý ho sem vložil len tak, pretože prečo nie, no a zistilo sa, že ho ľudia milujú.

Socha mužskej hlavy vyčnievajúca z kanála.
Čumil

Maximiliánova fontána

Toto je najkrajšia bratislavská legenda, pripravte si vreckovky. Legendy vravia, že Maximilán bol jedným z bratislavských rytierov a každý večer prišiel na Hlavné námestie, aby zaspieval deťom, ktoré bývali v okolitých domoch, na dobrú noc. Jedného dňa však musel odísť na bojovú výpravu a deťom tu nezostal nikto, kto by im pred spaním zaspieval. Tento problém sa však vyriešil veľmi šikovne. Keďže deti boli smutné, mesto sa rozhodlo postaviť Maximiliánovu fontánu. Fontána síce nikdy nespievala, ale deti mali svojho Maximiliána navždy pri sebe.

Socha rytiera uprostred fontány.
Maximiliánova fontána

Hviezdoslavovo námestie: Ganymedova fontána, Slovenské národné divadlo a hotel Carlton

Na Hviezdoslavovom námestí sa nachádza historická budova Slovenského národného divadla. Ak vám pripomína Viedeň, je to tým, že ho designovali viedenskí architekti Fellner a Helmer, ktorí navrhovali divadlá vo Viedni, Budapešti a vlastne po celej Európe.

Pred divadlom je postavená prvá okrasná bratislavská fontána, Ganymedova fontána. Mýtus o chlapcovi Ganymedovi hovorí, že boh Zeus sa premenil na orla, aby ho uniesol k bohom na Olymp.

Historická budova Slovenského národného divadla.
Deti po obvode Ganymedovej fontány držia v rukách ryby, ktoré žijú v Dunaji.

Hotel Carlton bol v 90. rokoch považovaný za jeden z najlepších hotelov v celej Európe a za celú svoju éru tu boli ubytovaní velikáni ako Thomas Edison, Franz List, Allen Ginsberg, Alfred Nobel, Theodore Roosevelt alebo Jules Verne. Jeho architektom je Henry Pruger, ktorý sa spolupodieľal na koncepte hotelovej a jedálenskej časti na Titanicu. A keď už sme pri jedálenskej časti Titanicu, vedeli ste, že slovenské víno Chateau Palugyay  bolo na jeho jedálnom lístku?

Veľký béžový luxusný hotel Carlton.
Hotel Carlton

Prezidentský palác

V Prezidentskom (oficiálne Grasalkovičovom) paláci sa v minulosti konali koncerty a vystupovali tu hudobní velikáni ako Mozart, Haydn, Franz Liszt alebo Bedřich Smetana. Za palácom sa nachádza krásna Prezidentská záhrada, ktorá je otvorená pre verejnosť a na streche paláca veje slovenská vlajka. Čo ste možno nevedeli, vlajka tu veje iba vtedy, keď je slovenský prezident prítomný na Slovensku. Keď vycestuje do zahraničia, vlajka sa zvesí.

Fontána, za ktorou je veľká biela budova Prezidentského paláca.
Prezidentský palác
Záhon farebných kvetín. V pozadí je Prezidentský palác.
Prezidentská záhrada

Dom Manderla

Na Námestí SNP si všimnite túto nenápadnú budovu. Bratislavčania mu hovoria Manderlák, a niektorí z nich aj vedia, že to bol prvý slovenský mrakodrap. Meria presne 45 metrov. V tejto budove sa nachádza aj herňa, v ktorej si môžete zahrať Bingo. Ja som sa tu raz ocitla o 2ej ráno úplnou náhodou a bola som prekvapená, koľko ľudí tu bolo. Taký malý bratislavský Vegas.

Prvý slovenský mrakodrap. Je na ňom nápis Bingo.
Manderlák

Kamenné námestie: Prior, Hotel Kyjev, Luna Bar, Medická záhrada

Socialistickú Bratislavu reprezentuje Kamenné námestie. Nachádza sa tu obchodné centrum Prior (pre mnohých zjednodušene Tesco), ktoré bolo kedysi najväčším obchodným domom na Slovensku. Bývalý hotel Kyjev je preslávený tým, že sa tu v 90. rokoch stretávali mafiáni.

Socialistické stavby v Bratislave. Po stene vysokej budovy sú bielo-purpurové pásiky.
Pohľad na hotel Kyjev z Prioru.

Pod hotelom Kyjev sa nachádza diskotéka Luna Bar. Jej interiér je zasadený do 70. rokov a hrajú tu oldiesky. Asi 5 minút od Luna Baru sa nachádza príjemná Medická záhrada. Prečo medická? Pretože sem chodia medici samozrejme. Medická záhrada sa totiž nachádza hneď vedľa nemocnice a lekárskej fakulty.

💡 Keď vám prídu na návštevu známi zo zahraničia, mohla by sa im páčiť jedna z free walking tour. Počas obdobia, kedy som sprevádzala turistov po Bratislave aj ja, som na nich občas narazila a musím uznať, že ponúkajú naozaj nadupané prehliadky.

Vchod do diskotéky pre dospelých.
Luna Bar
Bratislavský zelený park.
Medická záhrada

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je nepochybne pýchou Bratislavy. Napadlo vám niekedy, že vyzerá vlastne ako obrátený stôl? A vedeli ste, že len jedna veža je pôvodná? Ostatné totiž vyhoreli počas veľkého požiaru z roku 1811, kedy ho nechtiac podpálili talianski vojaci.

Môj obľúbený príbeh hovorí, že títo vojaci si počas varenia otvorili fľašu vína, zabudli, že varia a následne vznikol v kuchyni požiar. To je však len zaujímavý mýtus, ktorý dnes tlačíme do hláv nadšeným turistom. V skutočnosti bol Bratislavský hrad bombardovaný talianskymi vojakmi (ďakujeme Napoleon), ktorí doňho hodili granát. Čo sa stalo potom si domyslíte už aj sami…

Po Bratislavskom hrade vedie veľa pekných chodníčkov, ktoré ponúkajú panoramatické výhľady, nachádza sa tu aj múzeum a prenádherná hradná baroková záhrada.

Biely hrad s červenými vežičkami.
Bratislavský hrad
Baroková záhrada.
Hradná baroková záhrada

Petržalka, Tyršovo nábrežie a Sad Janka Kráľa

Petržalka sa začala stavať už počas socializmu a dodnes je jedným z najväčších sídlisk v celej strednej Európe. Od hradu sa prejdite k budove Parlamentu a sami posúďte, či zhora nevyzerá ako veľká betónová džungľa. Keby som nemala Google mapy, úplne by som sa v nej stratila, pretože jej ulice a domy vyzerajú všade takmer totožne.

Pohľad na rieku Dunaj a most z Bratislavského hradu.
Z Bratislavského hradu budete mať Petržalku ako na dlani.

Súčasťou Petržalky je bratislavčanmi obľúbené Tyršovo nábrežie, kde sa kažodročne koná akcia roka, festival majáles. V minulosti tu bol lunapark, dnes sa tu nachádzajú volejbalové kurty, food court a pártyloď Sundeck.

Za Tyršovým nábrežím stojí najstarší verejný park v strednej Európe, Sad Janka Kráľa. Je príjemným miestom na poobednú prechádzku, no v noci by som sa mu vyhla, nemá reputáciu bezpečného miesta. V minulosti sa tu nachádzal aj erotický salón, ktorý bol posledné roky zatvorený a budova až donedávna pustla. Dnes sa tu nachádza pekné bistro Ferdinand.  

Nábrežie Dunaja, na ktorom sa hrá volejbal. Za ním je veľký les.
Tyršovo nábrežie
Historická fotka nábrežia v Bratislave. Kedysi tu bol lunapark.
Tyršovo nábrežie kedysi a dnes

Hrad Devín

Neďaleko centra sa nachádza zrekonštruovaná zrúcanina Hradu Devín. Devín je zrúcaninou taktiež od čias, kedy ho zbombardoval Napoleon na svoje 40. narodeniny.

💡 Návštevu hradu môžete spojiť s krátkou prechádzkou na piesočnatú skalu Sandberg.

Pohľad na ruiny niekdajšieho hradu.
Hrad Devín

Slavín

Slavín je pamätník so sochou sovietskeho vojaka a cintorín, na ktorom je pochovaných takmer 7000 sovietskych vojakov. Títo vojaci zahynuli pri oslobodzovaní Slovenska v roku 1945. Tiež sa tu nachádza Sieň cti, kde sú umiestnené sarkofágy s ostatkami sovietskych vojakov, avšak tá bežne nie je prístupná pre verejnosť.

Bratislavský pamätník a cintorín sovietskych vojakov.
Slavín

Na Slavín vedú viaceré cesty, no moja najobľúbenejšia je po takmer 600 schodoch, ktoré začínajú pod Hlavnou stanicou na Puškinových schodoch a pokračujú schodmi cez Mišíkovú a Havlíčkovú ulicu.

Veľmi dlhé kamenné schodisko.
Puškinove schody

Most SNP (UFO) a židovská štvrť

Most SNP je zaujímavý z viacerých dôvodov. Pri prechádzke na druhú stranu si všimnite, že v Dunaji nemá žiadny pilier, doslova nad ním visí. Na spodnom podlaží je prechod pre chodcov a na hornom podlaží jazdia autá. Pravdepodobne aj to je dôvod, prečo môžete cítiť tak trochu hompáľanie, keď ním prechádzate na opačnú stranu. Nad mostom sa pýši vyhliadková veža a reštaurácia UFO, ktorá ponúka nádherný výhľad na Bratislavu.

Železný most s vyhliadkovou vežou.
Most SNP (UFO)

Mimochodom, na strane Starého Mesta miestom, kadiaľ vedie most, bola v minulosti židovská štvrť a synagóga. Dnes už synagógu uvidíte len na múre ako vyobrazenie, pretože kvôli výstavbe Mosta SNP bola zbúraná.

Spomienkové vyobrazenia na židovskú štvrť v Bratislave.
Niekdajšia židovská štvrť

Galéria Danubiana

V tejto unikátnej galérii na Dunaji sa nachádza múzeum súčasného umenia. Uvidíte tu rôzne maľby, sochy a iné inštalácie.

Bratislavské bunkre

Bratislavské bunkre boli vybudované pred druhou svetovou vojnou, aby ochránili krajinu pred potenciálnym napadnutím. V boji však nikdy neboli použité a po druhej svetovej vojne slúžili ako sklady, núdzové ubytovacie priestory alebo zostali opustené. Dnes sa na území Bratislavy nachádza približne 15 zachovaných bunkrov: niektoré fungujú ako múzeá, ktoré môžete navštíviť, iné bunkre sa zas dajú rezervovať na noc ako zážitková aktivita.

Historický kamenný bratislavský bunker.
Bratislavské bunkre

Miestnosť s posteľami v bratislavskom bunkri.

Historická kuchyňa v bratislavskom bunkri.

Aktivity na Dunaji: speedboats a jazda loďou do Viedne

Pre iný pohľad na Bratislavu sa treba vybrať na Dunaj. Z aktivít na Dunaji vám odporúčam jazdu na rýchločlne, tzv. speedboate, prípadne jazdu rýchloloďou Twin City Liner do Viedne. Do centra Viedne sa doplavíte približne za 1 hodinu, čo je rovnaký čas ako keby ste cestovali autobusom.

Po rieke sa plaví rýchločln. Za ním sa pýši Bratislavský hrad.
Bratislavský speedboat

Dievča v červenej bunde sedí v rýchločlne a vlasy jej vejú do tváre.

Tri ženy stoja pred rýchloloďou do Viedne.
Twin City Liner

Bratislava. Vraj tretie najnudnejšie mesto na svete, v európskom rebríčku skončila dokonca na prvom mieste. Netuším, kto to hodnotil, no tipujem, že tu strávil maximálne jedno poobedie 🤣.

V Bratislave sa nachádzajú rôzne divadlá; veľké, malé a alternatívne kiná; kabaret; legendárny disco bar Kácečko; počas leta zadarmo ponúka rôzne akcie, outdoor kiná a skupinové cvičenia v parkoch a na strechách nákupných centier. Pomaly ako v jedinom európskom meste v nej viete kúpiť kávu za 1 € a obedové menučka. Je v nej veľa parkov a prírodu máte hneď za rohom. A ak vás predsa len znudí, letisko máte kúsok od centra. Ale nudiť sa tu? No, neviem…

Mohlo by sa ti páčiť...