Balkán

Čo vidieť a ochutnať počas dovolenky v Záhrebe. Cena za 28 dní.

Vysmiate dievča v bielom tričku a čiernych kraťasoch v botanickej záhrade v Záhrebe.

Záhreb je krásne historické mesto obklopené prírodou a horami. V lete 2018 som tu strávila jednu noc, keď sa nám na aute pokazila spojka a ledva sme prišli do mesta. Tento raz som prezieravo cestovala autobusom a Záhreb si vychutnala plnými dúškami. Zistila som, že všetci tu milujú pečivo, všade sa vozia električkami a každý deň tlieskajú pánovi, ktorý strieľa z dela.

V tomto článku sa dozviete, ako sa dostať do Záhrebu, čo tu vidieť, kde sa najesť a koľko ma stál život počas jedného mesiaca v Záhrebe.

Základné chorvátske frázy

Vedeli ste, že Chorvátom je zo všetkých slovanských jazykov najbližšia práve slovenčina? Vraj nám rozumejú lepšie ako Srbom, či Slovincom. Ja som po celý čas v Záhrebe nikdy nemala problém sa dorozumieť a to nielen preto, že sa naše jazyky podobajú, ale aj preto, že každý od šoféra električky až po predavačku v Kauflande rozpráva po anglicky.

Prvé dni v Chorvátsku som však mala menšiu dilemu, pretože som sa nevedela rozhodnúť, či sa mám rozprávať po slovensky alebo po anglicky. A tak som každú vetu začínala chorvátskym dobar dan (dobrý deň) a končila slovom hvala (ďakujem). Medzitým som striedala slovenčinu a angličtinu podľa toho, ako som sa vedela dorozumieť. Určite to bolo občas veľmi komické.

Ako cestovať do Záhrebu

✈️ Letecká spoločnosť Ryanair aktuálne ponúka priame letecké linky z Bratislavy do Záhrebu. Tento let trvá približne 45 minút a spiatočnú letenku kúpite za 25 €.

Letisko v Záhrebe sa nachádza uprostred lúky ďaleko od centra mesta.
Letisko v Záhrebe

🚌 Do Záhrebu sa zo Slovenska dostanete aj autobusom so spoločnosťou FlixBus. Na rozdiel od lietadla, nejazdí len z Bratislavy, ale aj z Košíc, Prešova, Popradu, Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Banskej Bystrice, či Zvolena. V Záhrebe môžete byť už za 7 hodín a ceny za jednosmerný lístok na autobus začínajú od 30 €.

Ako sa dostať z letiska Záhrebu do centra

Autobus 290 je jedinou MHD, ktorá stojí pri letisku a zvezie vás smerom ku centru. Po vyjdení z letiska choďte stále rovno a prejdite cez veľkú cestu, za ktorou sa nachádza autobusová zastávka. Jazdí však iba 1 až 2-krát za hodinu a ak sa potrebujete dostať do centra Záhrebu, budete musieť prestupovať na električku a celá cesta MHD vám môže trvať okolo 35 minút.

Záhreb má aj letiskový autobus od spoločnosti Pleso prijevoz, ktorý jazdí na hlavnú autobusovú stanicu. Na autobusovej stanici však taktiež budete musieť prestupovať na električku, ktorá vás odvezie do centra mesta. Lístok na tento autobus stojí 8 € a všetky podrobnosti o tom, kde ho na letisku nájdete a aký má cestovný poriadok, sa dočítate na oficiálnej stránke Pleso prijevoz.

💡 Ak sa vám nechce čakať na autobus, zavolajte si taxík od Bolta. Cena za jazdu stojí okolo 10 €-14 € a cesta do centra trvá približne 20 minút.

Ako sa presúvať po Záhrebe

Po Záhrebe jazdia električky, autobusy a taxíky. Čo sa mi na mestskej hromadnej doprave v Záhrebe nepáčilo bolo, že sa častokrát neriadili podľa rozpisu a na zastávky chodili predčasne. Ak sa budete ráno ponáhľať na letisko, choďte na zastávku MHD o 10 minút skôr, aby vám spoj neušiel pred nosom.

Modrá električka v Záhrebe.
Záhrebská električka

🚋 Električky sú v Záhrebe najpopulárnejším dopravným prostriedkom. Na letisko vás síce neodvezú, ale okrem toho sa s nimi dostanete v rámci mesta úplne všade.

🚌 Autobusy v Záhrebe veľmi nejazdia do historického centra, ale skôr prepájajú ostatné časti mesta a počas mesiaca, ktorý som tu strávila, som nimi cestovala len na cestu na/z letiska.

💡 Cestovný lístok si kúpite v novinovom stánku s názvom Tisak alebo priamo u vodiča autobusu/električky.

Novinový stánok Tisak, v ktorom si môžete kúpiť cestovné lístky.
Novinový stánok Tisak
Čierne okienko v električke, cez ktoré sa kupuje cestovný lístok priamo od vodiča.
Ak nemáte cestovný lístok, vojdite cez prvé dvere električky. Tam uvidíte toto malé okienko, do ktorého vložíte šoférovi peniaze a on vám dá cestovný lístok. V autobuse sa kupuje lístok priamo u šoféra.

🚕 Ak potrebujete taxík, v Záhrebe fungujú aplikácie Bolt a Uber.

Čo vidieť v Záhrebe

Historické centrum Záhrebu sa delí na Horné Mesto a Dolné Mesto. V Hornom Meste je väčšina pamiatok, no a v Dolnom Meste nájdete krásnu radovú zástavbu parkov, botanickú záhradu a Chorvátske národné divadlo.

Krásny zelený park, na konci ktorého stojí Chorvátske národné divadlo.
Chorvátske národné divadlo

Prehliadka mesta (GuruWalk)

Prehliadka Záhrebu s Mirjanou bola tou najfantastickejšou prehliadkou mesta, na akej som kedy bola. Mirjana bola tak zábavná, že počas tejto 2,5 hodinovej prehliadky som sa ani raz nepozrela na hodiny. Bola 10/10 a môžete si ju zarezervovať na GuruWalk.

🤑 Táto prehliadka je zadarmo. GuruWalk, rovnako ako Free Walking Tours funguje na princípe prepitného.

Trg bana Josipa Jelačića

Námestie Trg bana Josipa Jelačića je typickým stretávacím miestom. Je to začiatok centra Záhrebu.

Hlavné námestia v Záhrebe Trg bana Josipa Jelačića. Uprostred neho sa nachádza socha s chlapom na koni.
Trg bana Josipa Jelačića

Na tomto námestí sa nachádza aj fontána Manduševac. Povesť vraví, že istá Manda tu stretla rytiera, ktorý ju požiadal, aby mu nabrala vodu. V chorvátskom jazyku sa to povie: „Mando, dušo, zagrabi vode.“ Podľa legendy, práve zo slova „zagrabi“ následne vznikol názov mesta Zagreb.

Fontána na hlavnom námestí v Záhrebe. V jej pozadí je LGBT vlajka.
Fontána Manduševac

Dolac Market

Dolac je najväčší lokálny trh s čerstvým ovocím, zeleninou, mäsovými výrobkami a rybami. Je otvorený každý deň.

Najväčší predaj ovocia, zeleniny, mäsa a rybacích výrobkov v Záhrebe na Dolac Markete. Všetky stánky majú červené dáždniky a v pozadí je kostol.
Dolac Market

Zagrebačka katedrala

Záhrebská katedrála je rímskokatolícka katedrála. Domáci sa smejú, že to je miestna Sagrada Familia, pretože sa neustále opravuje a rekonštruuje.

Záhrebská katedrála, ktorá sa rekonštruuje.
Zagrebačka katedrala

St. Mark’s Church

Kostol St. Mark’s Church sa pýši svojou krásnou farebnou strechou, na ktorej môžete vidieť erby Záhrebu, Chorvátska, Dalmácie a Slavónska.

Kostol, ktorý sa rekonštruuje. Jeho strecha je pekne farebná s rôznymi chorvátskymi erbami.
St. Mark’s Church

Lotrščak Tower

Každý deň presne o 12:00, sa z Lotrščak Tower vystrelí z dela, aby odbilo pravé poludnie. Je to úplne super zážitok, počas ktorého na malú sekundu ohluchnete. Strieľanie z Lotrščak Tower je povinná jazda pre každého, kto navštívi Záhreb.

Vysoká veža, z ktorej sa na pravé poludnie strieľa z kanónu.
Lotrščak Tower

Tunel Grič

Tunel Grič bol postavený počas Druhej svetovej vojny a mal slúžiť ako bunker. Grič je otvorený každý deň a slúži ako skratka. Je v ňom veľmi čisto, asi o 10 stupňov chladnejšie ako vonku a dokonca sa tu nachádzajú aj verejné toalety.

Vchod do tunela Grič v Záhrebe. Brána je vymaľovaná na fialovo a okolo nej sú rastlinné porasty.
Tunel Grič
Vnútro tunela Grič v Záhrebe.
Takto to vyzerá vo vnútri tunela.

Uspinjača

Pozemná lanovka Uspinjača je najkratšou pozemnou lanovkou na svete. Spája Horné Mesto s Dolným Mestom, je dlhá 66 metrov a jazda trvá 64 sekúnd.

Pozemná lanovka s modrými kabínkami v Záhrebe.
Uspinjača

🤑 Jazda Uspinjačou stojí 0,66 €.

Kamenita vrata

Kamenita vrata je jedinou zachovanou bránou do pôvodného mesta. V súčasnosti tu nájdete svätyňu, do ktorej sa chodia modliť kresťania ku Matke Božej. Nachádza sa tu totiž obraz Panny Márie, ktorý prežil požiar v 17. storočí a zachoval sa dodnes. Zaujímavosťou je, že v minulosti sa vo veži tejto brány väznili a mučili čarodejnice.

Biela brána do pôvodného starého mesta Záhreb.
Kamenita vrata
Obraz Panny Márie, ktorý sa zachoval až dodnes.
Obraz Panny Márie

Museum of Broken Relationships

Museum of Broken Relationships je múzeum, ktorý sa venuje neúspešným milostným vzťahom. Založili ho Olinka Vištica a Dražen Grubišić potom ako sa rozišli a nevedeli sa rozhodnúť, ako si rozdeliť niektoré veci, ktoré im patrili. Nakoniec Dražen prišiel s nápadom, že by ich mohli vystaviť ako v múzeu.

Ak nechcete, aby váš vzťah skončil rovnako ako Olinky a Dražena, môžete ho spečatiť zamknutím zámku na Love Rails v Hornom Meste.

Zámky na zábradlí. V pozadí je výhľad na katedrálu v Záhrebe.
Love Rails

🤑 Vstupné do múzea je 5,20 €.

Nikola Tesla Technical Museum

Ak ste fanúšikom Nikoly Tesla alebo cestujete s deťmi, určite navštívte toto interaktívne múzeum. Navyše, každú nedeľu o 9:30 odtiaľto do mesta jazdí historická električka.

🤑 Jazda električkou je zadarmo.

Botanická záhrada

Záhrebská botanická záhrada bola pre mňa veľkým sklamaním. Namiesto toho vám odporúčam zájsť do parku Trg Kralja Tomislava, ktorý sa nachádza hneď na vedľajšej ulici. Je oveľa krajší a nemusíte platiť za vstup.

Kvetiny v botanickej záhrade v Záhrebe.
Botanická záhrada

🤑 Za vstup do botanickej záhrady zaplatíte 2 €.

Jazero Jarun

Približne hodinu od centra sa nachádza jazero Jarun. Je to pekné miesto na prechádzku a uvidíte tu veľa športovcov na kajaku alebo kanoe.

Najväčšie jazero v Záhrebe. Pred ním je cyklo-chodník.
Jazero Jarun

Lanovka Sljeme

Ak chcete výlet do prírody, choďte na lanovku Sljeme, ktorá vás odvezie na najvyšší bod v Záhrebe, na vrch Medvednica. Na vrchole ste približne za 10 minút. Aktuálny cenník a ďalšie informácie sa dozviete na oficiálnej webovej stránke Zagreb Cable Car.

Čo ochutnať v Záhrebe a tipy na reštaurácie

Ak hľadáte dobré reštaurácie, kaviarne, či večerné podniky, choďte na ulicu Ul. Ivana Tkalčića. Nachádza sa v centre Záhrebu a určite vám do oka padne aspoň jedna teraska, na ktorej zakotvíte.

Ćevapi (čevapčiči)

Kúsky grilovaného mletého mäsa, ktoré sa servírujú v typickom balkánskom chlebe lepinja sa volajú ćevapi. Ako príloha sa k nemu podáva cibuľa. Výborné a lacné ćevapi dostanete v reštaurácii Plac Kitchen & Grill.

Kúsky grilovaného mäsa v žemli. Podávajú sa s cibuľou.
Ćevapi, Plac Kitchen & Grill

Štrukli

Štrukli sú veľmi jemné, zapekané lasagne. Tradične sa plnia zmesou tvarohu a kyslej smotany, no existuje mnoho slaných a sladkých variantov. Najvychýrenejšia reštaurácia, kde podávajú štrukli, sa volá La Štruk. Ak sem pôjdete, nenechajte sa odradiť prvým dojmom malinkej reštaurácie. La Štruk má vzadu krásnu záhradu, v ktorej sa určite budete cítiť príjemne.

Dievča v čiernej košeli sedí v reštaurácii na záhrade. Pred ňou je misa so zapekanými lasagnami a pohár s vodou.
Štrukli, La Štruk

Zagrebački odrezak (Zagreb Schnitzel)

Typické záhrebské jedlo je Zagrebački odrezak. Sú to vysmážané kuracie prsia plnené šunkou a syrom, čiže presne to, čo my považujeme za Cordon bleu. Dobrý Zagrebački odrezak dostanete v Batak Tkalčićeva.

Vyprážaný rezeň plnený šunkou a syrom.
Zagrebački odrezak, Batak Tkalčićeva

Gostionica Ficlek

Tradičnú chorvátsku kuchyňu ochutnáte v reštaurácii Gostionica Ficlek. Ja som tu ochutnala vynikajúce štrukli, teľací paprikáš a paradajkovú polievku.

Teľací paprikáš s domácimi cestovinami.
Teľací paprikáš, Gostionica Ficlek

Dezerty a sladkosti

Najlepšiu zmrzlinu v Záhrebe dostanete v zmrzlinárni Vincek slastičarnica. Tradičným záhrebským dezertom je jablková štrúdľa a ak chcete ochutnať chorvátsku čokoládu, kúpte si Dorinu. V Záhrebe sú taktiež veľmi obľúbené bylinkové cukríky Bronhi.

Vanilková a čokoládová zmrzlina.
Zmrzlina, Vincek slastičarnica
Obľúbený záhrebský cukrík.
Cukrík Bronhi

Pivo a víno

Pivári si dôjdu na svoje v podnikoch Pivnica Mali Medo , Valhalla beer bar alebo v Ožujsko Pub Tkalča.

Na pohár dobrého vína odporúčam ísť do Pupitres – Wine & Coffe Bar alebo do vínnej pivnice Bornstein.

Koľko som zaplatila za 28 dní v Záhrebe

Autobus Bratislava – Záhreb: 25 €
Lístky na MHD: 4,50 €
Ubytovanie Airbnb 28 dní: 748,60 € (374,30 € na osobu)
Jedlo: 204,50 € (do reštaurácií sme chodili cca dvakrát do týždňa)
Vstupy, suveníry a ďalšie výdavky: 35,50 €

Keď to všetko spočítam, vychádza mi, že za mesiac sme minuli 643,80 € na osobu.

Vysmiate dievča pred jazerom.

Záhreb je veľmi príjemné mesto na život. Nebojí sa uzavrieť hlavnú príjazdovú ulicu do centra len preto, aby si tam ľudia mohli spraviť blší trh. Čerstvé jahody si kúpite lacnejšie v centre ako kdekoľvek inde a stretnete tu naozaj veľmi milých ľudí. Ja by som sa sem určite rada vrátila.

Mohlo by sa ti páčiť...