Maďarsko

Čo vidieť v Budapešti, kde sa najesť a kam ísť na najlepšiu párty?

Dievča stojí v historickej budove múzea. je na druhom poschodí a za ňou je múzejné nádvorie.

Keď sa začne plánovať spontánny výlet, mnohým ľuďom napadne Budapešť. Budapešť je veľkomesto, ktoré sa nachádza blízko Slovenska, vystupujú tu svetoznámi umelci, lieta sa odtiaľto do exotických destinácii a má povesť mesta s najlepším nočným životom na svete. Výlet do Budapešti? Určite dobrý nápad.

V tomto článku sa dozviete ako cestovať do Budapešti, kde sa ubytovať, ako je to tu s bezpečnosťou, kde sú tie najlepšie párty a kúpele, čo sa tu oplatí ochutnať a vidieť a v neposlednom rade aj koľko peňazí som minula počas mesiaca v Budapešti.

Cestovanie do Budapešti

Do Budapešti môžete cestovať vlakom, autobusom alebo autom. Ak nemáte vopred zabezpečené parkovanie (napríklad v hoteli), odporúčam vám sem cestovať verejnou dopravou. Pokiaľ predsa len plánujete cestovať autom, prečítajte si tento článok, v ktorom sa dozviete všetko o parkovaní v Budapešti.

Cestovanie z letiska Ferenca Liszta

Pokiaľ cestujete do Budapešti z medzinárodného letiska, do mesta sa dostanete taxíkom alebo letiskovým autobusom 100E. Lístok na autobus si môžete kúpiť aj kartou priamo v autobuse bezkontaktnou platbou. Autobus vás zavezie až do centra Budapešti na Deák Ferenc tér, kde má aj svoju východiskovú zastávku na letisko.

Na zastávke stojí modrý autobus. Nastupujú doňho ľudia.
Autobus 100E na Deák Ferenc tér

📱 Pri cestovaní po Európe môžete v rámci roamingu bezplatne využívať vaše mobilné dáta. Ak však nemáte paušál, respektíve vám nevystačia dáta v zahraničí, odporúčam vám si zakúpiť mobilné dáta od Maya Mobile, ktorých používam počas cestovania aj ja. Aktuálne ponúkajú 20% vianočnú zľavu na európske mobilné balíčky 🎅🏻.

Doprava v Budapešti

Po Budapešti sa pravdepodobne budete presúvať všetkými možnými dopravnými prostriedkami: metrom, električkami, autobusmi, či trolejbusmi. Metrová linka M1 je po londýnskom metre druhou najstaršou metrovou linkou na svete vybudovanou v 1896 a patrí medzi pamiatky UNESCO.

Po príchode na vlakovú alebo autobusovú stanicu si preto treba kúpiť cestovný lístok. Tieto lístky sa predávajú vo fialových automatoch a jeden lístok môžete aplikovať na ktorýkoľvek dopravný prostriedok, cena je vždy rovnaká. Ak však cestujete na/z letiska, musíte si kúpiť špeciálny lístok na autobus 100E Airport Express. Cestovný lístok si môžete kúpiť aj v aplikácii BudapestGO.

Fialový automat na cestovné lístky.
Fialový automat na cestovné lístky.

👮 Pokiaľ si budete kupovať 10 cestovných lístkov, dajte si pozor, aby ste si namiesto lístka omylom neoznačili potvrdenie o zaplatení. Toto potvrdenie vyzerá na prvý pohľad úplne rovnako ako cestovný lístok a mne spôsobil nemalé problémy 😮‍💨. Kontrolóri cestovných lístkov sú tu naozaj na každom rohu.

Ubytovanie v Budapešti

Budapešť je mesto, v ktorom sa dá veľmi príjemne presúvať pešo. Ideálne ubytovanie teda hľadajte v okolí Baziliky sv. Štefana, v židovskej štvrti, či v okolí budovy opery. Z centra mesta (okolia baziliky) to máte už iba na skok k Budínskemu hradu, respektíve k Rybárskej bašte, kam turisti bežne chodia pešo cez ikonický reťazový most.

Cesta, ktorá vedie na most.
Reťazový most

Bezpečnosť v Budapešti

Predpokladám, že táto sekcia vás prekvapila, pretože Budapešť automaticky považujete za bezpečné mesto. Áno, miesta, ktoré navštevujú turisti, teda okolie Budínskeho hradu (I. obvod), centrum mesta (V. obvod) a jeho blízke okolie, teda obvody VI. a VII. sú bezpečné.

Ak však zájdete na menej turistické miesta, môžete zostať nemilo prekvapení. Stretnete tu veľa zvláštne vyzerajúcich a zazerajúcich ľudí. Sama som bývala v VII. obvode a po prvých dňoch som mala silné nutkanie si preveriť, či je Budapešť naozaj bezpečné miesto. Občas som sa tu totiž cítila tak trochu nekomfortne. Moja neschopnosť sa tu cítiť bezpečne poznačil aj ich „Deň odvozu odpadu“. O čo ide?

Každý obvod dostane raz za čas víkend, kedy ulice zaplavia vecami, ktoré ľudia doma nepotrebujú. Chodníky sa tak zaplnia chladničkami, nábytkom, oblečením, lampami, elektronikou, knihami, matracmi, no proste kadečím čo vám doma zavadzia.

Vidieť toto v priamom prenose je fakt zážitok: jedni ľudia vynášajú von bordel a ďalší sa v ňom už hrabú a hľadajú, čo by si zobrali ku sebe domov. Pozor, nehovorím teraz o bezdomovcoch, ale o úplne bežných ľuďoch: mladí, starí, samozrejme aj cigáni a bezdomovci, každý sa v tom hrabal a hľadal, čo sa mu zapáči.

Znie to celkom komicky, no v skutočnosti mi práve tí cigáni naháňali strach. Tí to tu celé rozoberali, rozmontovali (palicou udierali do televízoru, ktorého časti lietali všade naokolo), nakladali to do svojich áut, aby si do odviezli bohviekde.

A ako to celé skončí? Na druhý deň príde veľká dodávka, smetiari všetko pozbierajú a ulice sú opäť čisté.

Na ulici je vyhodený nábytok.

Vyhodený nábytok na ulici.

Za cestou je na chodníku vyhodený nábytok.

Nebezpečné miesta v Budapešti

– Nehľadajte si ubytovanie v obvodoch IX., X. (Kőbánya) a XXI. (Csepel).
– Obvod VIII. je relatívne bezpečný, no vyhýbajte sa štvrti Magdolnanegyed.
– Sem neodpoúčam chodiť: Thököly út, Népszínház utca, Losonci tér a Kertész utca (táto je v VII. obvode).
– Nechoďte v noci cez podchody, či neosvetlené nenápadné (úzke) uličky.

Párty v Budapešti

Budapešť je známa najmä ako párty mesto, v roku 2023 bola dokonca vyhlásená ako druhé najlpešie párty mesto na svete. Predbehol ju už iba nemecký Berlín. No a existuje hneď niekoľko dôvodov prečo:

1) V meste nájdete viaceré zanedbané budovy, ktoré sa prerobili na ruin bary. Medzi také patrí napríklad Szimpla Kert, Szatyor Bár, Lámpás, Csendes Létterem, Doboz a Instant-Fogas.

2) Chystáte sa tu navštíviť termálne kúpele? A čo keby som vám povedala, že sem choďte radšej večer na party spojenú so spa, takzvanú Sparty? Tieto párty sa konajú pravidelne už od roku 1994.

3) Máte radi DnB a techno? Prehľad dramáčov nájdete vo FB skupine Bladerunnaz, čo sú najväčší organizátori DnB v Maďarsku. Ďalšími veľkými organizátormi sú The Tribe, tiež ich nájdete na FB. Techno párty sa konajú v kluboch Arzenál alebo AETHER Club.

4) V neposlednom rade, v Budapešti sa každoročne koná najväčší hudobný festival v Európe, festival Sziget.

Reštaurácie v Budapešti a aké jedlá ochutnať

V Budapešti nájdete maďarské reštaurácie na každom rohu, a preto je dôležité vedieť rozoznať kvalitnú reštauráciu, kde zavítajú aj domáci od turistických, kde sa zbytočne preplatíte za priemerné jedlá. Dobré a lacné reštaurácie rozoznáte aj tak, že pred nimi uvidíte rad čakajúcich ľudí.

Medzi takéto reštaurácie patria:

Kisharang Étkezd
Fat Mama
Parasztkonyha Restaurant
Frici Papa

V červenom kotlíku je maďarský guláš.
Guláš z Kisharang Étkezde
Ľudia stoja v zástupe pred reštauráciou.
V Budapešti sa treba pripraviť na to, že ak chcete ísť do dobrej reštaurácie, musíte si vonku vystáť rad…

Pre Maďarsko sú taktiež príznačné langoše a v Budapešti ich robia naozaj skvelé. Na dobrý langoš odporúčam ísť ku Marika Lángossütője. V tradičnej maďarskej reštaurácii ochutnajte guláš, paprikáš, rybaciu polievku halászlé a dezert šomlói halušky.

Šomlói halušky je sladký dezert, ktorý pozostáva z piškótového cesta s čokoládovou polevou a zdobí sa šľahačkou. Je to mňamka 😍! V Budapešti odporúčam navštíviť krásnu historickú cukráreň Café Gerbeaud.

V miske sa nachádza piškótový dezert poliaty čokoládou.
Šomlói halušky

Čo sa týka prepitného, v reštauráciách sa tu automaticky účtuje service fee v hodnote 10%-15% z vášho celkového účtu. Je to tu úplne bežná praktika. Taktiež ak budete platiť kartou, vždy plaťte v lokálnej mene. Reštaurácie tu dávajú otrasný kurz a keby ste platili v eurách, zbytočne preplatíte pokojne aj 10 €.

Denné menu (Napi menü)

V Budapešti som si zamilovala koncept denného menu. Musím sa priznať, že počas celého mesiaca som si tu varila iba raz a to len preto, že som nevedela, kde nájdem toto denné menu. Reštaurácie to väčšinou na Google mapách nemajú spomenuté a denné menu si všimnete akurát na dverách konkrétnej reštaurácie. A to nie je pre neznalých veľmi praktické. Nakoniec som však našla hádam najlacnejšiu menučkáreň v meste a dokonca sa nachádzala neďaleko môjho apartmánu!

Do Babi néni konyhája som chodila každý deň v týždni. Hneď som si ich obľúbila, pretože som dostala mega naloženú porciu, nedalo sa to ani zjesť. Ak si objednáte polievku aj druhé, dostanete k menu aj palacinku. Ja som však zvládla horko-ťažko zjesť len samotné hlavné jedlo. Bežne sme si objednávali polievku, dve hlavné jedlá (a samozrejme jednu palacinku k tomu) a za toto všetko sme zaplatili menej ako 10 €.

Čo vidieť v Budapešti

Free Walking Tour

Tieto pešie spoznávačky mesta absolútne zbožňujem. V Budapešti si môžete vybrať, či chcete spoznať Budínsku alebo Peštiansku stranu, respektíve oboje 🤣.

Prehliadka po Budíne predstavuje spoznávanie okolia Budínskeho hradu a prechádzka ku Rybárskej bašte a Matejovmu chrámu. Je to v podstate taká panoramatická prehliadka mesta. V tomto prípade vám odporúčam túto free walking tour s Katou. Kata má zmysel pre humor a nebude vám 2 hodiny rozprávať nudnú históriu mesta. Porozpráva vám o rôznych legendách, upíroch a ďalších zaujímavostiach, ktoré sa ako bežný turista nikdy nedozviete.

Ak však chcete spoznať Peštiansku stranu mesta, vyberte si free walking tour s Robetrom. Robert je vtipný sprievodca, ktorý vám povie, čo majú Hollywood a Budapešť spoločné, ukáže vám miestne celebrity a prejde sa s vami od centra mesta až ku hradu. Robert je týpek 😄.

Bazilika sv. Štefana

Medzi najkrajšie stavby v Budapešti jednoznačne patrí Bazilika sv. Štefana, ktorá sa nachádza v srdci Budapešti. Turisti obľubujú chodiť na vyhliadku pod jej kupolou. Vnútri je krásna a ak sa chcete vyhnúť poplatkom za vstupné, zadarmo sa sem dostanete v čase pred svätou omšou.

📷 Peknú insta fotku s bazilikou si spravíte z baru High Note SkyBar.

Za veľkým vianočným stromčekom je vysoká bazilika.
Bazilika sv. Štefana

Budínsky hrad, Rybárska bašta, Matejov chrám a Parlament

Od baziliky ste pri reťazovom moste Széchenyi v priebehu piatich minút. Prejdite sa ním na druhú stranu mesta a prídete priamo ku Budínskemu hradu. Na hrad sa dostanete buď po schodoch (5 minút chôdze) alebo lanovkou Budavári Felső Sikló. Budínsky hrad patrí do svetového dedičstva UNESCO a v súčasnosti sa tu nachádza národná galéria, národná knižnica a historické múzeum. Vstup do areálu hradu je zadarmo.

Pozemná lanovka. Za ňou je panoramatický výhľad na rieku a mesto.
Lanovka Budavári Felső Sikló
Pohľad na historickú budovu hradu.
Budínsky hrad

Nádvorie Budínskeho hradu.

Z Budínskeho hradu je to už len na skok k Rybárskej bašte a Matejovmu chrámu. Z tejto bašty pochádzajú ďalšie pekné insta fotky, doslova tu uvidíte zástup žien, ktoré čakajú na svojich 5 minút slávy pred panoramatickým výhľadom.

Vysoká budova bieleho kostola.
Matejov chrám

🚶‍➡️ Chcete si zašportovať? Vyjdite si k Rybárskej bašte po schodoch. Odvezte sa metrom na zastávku Batthyány tér H, odkiaľ sa vyberte na Franklin utca, ktorá pozostáva z 352 schodov. Krásny guľatý zadok grátis 🍑.

Budovu parlamentu Országház určite všetci poznáte. Večer sa krásne vysvieti, a preto vám odporúčam sem prísť večer. Odvezte sa na metrovú stanicu Batthyány tér H, ktorá sa nachádza oproti parlamentu.

Za riekou stojí vysvietená budova parlamentu.
Budova parlamentu

Námestie hrdinov a Múzeum krásneho umenia

Námestie hrdinov (Hősök tere) je najznámejšie námestie v Budapešti a patrí medzi pamiatky UNESCO. Nachádza sa tu Múzeum krásneho umenia a Hala umení. Múzeum krásneho umenia patrí medzi najkrajšie múzeá, aké som navštívila. A nemyslím si to len ja – úplne bežne tu zazriete nedočkavý rad ľudí, ktorý sa ťahá od hlavného vchodu, po schodoch dolu až na hlavnú ulicu.

Námestie uprostred ktorého sú sochy.
Námestie hrdinov
Pred budovou múzea je dlhý rad ľudí.
Všimnite si ten dlhý rad do Múzea krásneho umenia. Ja som mala šťastie a úplne som sa mu vyhla 😄.
Nádvorie budovy múzea.
Interiér múzea je nádherný.

Pri Hősök tere sa taktiež nachádza etnografické múzeum. Môžete tu vyjsť na jeho strechu a užiť si pekné výhľady. Na záver za zmienku stojí spomenúť, že sem vedie Andrassyho ulica, na ktorej nájdete značky ako Louis Vuitton, Michael Kors, Gucci, Högl, MONTBLANC, TAG Heuer, atď.

Pohľad na nádvorie budovy zo strechy.
Strecha etnografického múzea v Budapešti.

Mestský park a hrad Vajdahuyand

Čo robiť v Budapešti s deťmi? Vezmite ich sa vyblázniť do mestského parku. Nachádzajú sa tu dosť coolové detské ihriská Városligeti Nagyjátszótér a Városligeti KRESZ Park, ZOO, rybník a zámok Vajdahuyand.

Hrad Vajdahuyand je kópiou rumunského hradu Hunyad, ktorý patrí medzi najväčšie hrady v Európe. Vstup do areálu hradu je zadarmo a v jeho priestoroch sa nachádza najväčšie múzeum poľnohospodárstva v Európe. Taktiež sa v areáli zámku nachádza miniatúrna socha Draculu. Bola sem nainštalovaná na počesť prvého Draculu, ktorého stvárnil maďarský herec Béla Lugosi.

Vstupná brána do hradu.
Hrad Vajdahuyand
Miniatúrna soška Draculu.
Soška Draculu

💡 Populárny mestský park sa nachádza aj na Margitinom ostrove.

Shoes on the Danube bank

Budapešť nie je iba o pekných stavbách a výhľadoch, má aj svoju temnú minulosť. Topánky Shoes on the Danube bank reprezentujú topánky Židov, ktorí tu boli chladnokrvne zavraždení. Tí si tu museli vyzuť svoje topánky (aby sa mohli ďalej predať, pretože v tom období boli topánky vzácny tovar). Následne boli zastrelení a ich telá odniesol Dunaj.

Na nábreží rieky sú sochy starých topánok.
Shoes on the Danube bank

Gellértova hora

Zaujímavým nápadom, ako si spestriť deň, je vyjsť na Gellértovu horu. Nachádza sa tu budapeštianska Socha Slobody a citadela.

Múzeá v Budapešti: Dom teroru a Skalná nemocnica

Múzeum teroru ukazuje hrôzy, ktoré sa spáchali počas nacizmu a komunizmu. Nachádza sa v niekdajšej budove tajnej polície. Expozícia obsahuje autentické artefakty a príbehy obetí, ktoré poukazujú na psychológiu teroru a jeho dopad na spoločnosť.

Skalná nemocnica je podzemná nemocnica vybudovaná počas druhej svetovej vojny, ktorá bola určená na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v prípade bombových útokov. Táto expozícia ukazuje lekárske vybavenie a príbehy vojakov a civilistov, ktorí tu dostávali pomoc počas najťažších časov.

Tropikárium a Oceanárium

Ak cestujete do Budapešti s deťmi, určite sa im bude páčiť toto tropikárium. Deti sa tu prejdú dažďovým pralesom a najväčším morským akváriom v strednej Európe. Jedinou nevýhodou je jeho poloha – nachádza sa v nákupnom centre Campona, ktoré je celkom ďaleko od centra mesta.

Termálne kúpele v Budapešti

Budapešť je známa svojimi termálnymi kúpeľmi. Medzi najznámejšie patria Széchenyi Thermal Bath Park, Gellért Thermal Bath a Rudas Thermal Bath. Sama som sa sem chystala a tešila, avšak po prečítaní najnovších recenzií som si to rozmyslela. Ľudia sa sťažovali na síce krásne, no preplnené, nehygienické a predražené miesto. Ak sem však pôjdete, dajte mi vedieť ako bolo 🛀.

Budova termálnych kúpeľov v Budapešti.
Széchenyi Thermal Bath Park

Vianočné trhy v Budapešti

Vianočné trhy v Budapešti sú naozaj krásne a podľa mňa je práve toto obdobie ideálne na návštevu. Na spoznanie Budapešti nepotrebujete viac ako 2 dni, a preto odporúčam váš výlet spojiť aj s nejakou kultúrnou aktivitou. Prečítajte si napríklad môj článok o vianočných trhoch v Budapešti.

Fashion street sa oplatí objavovať najmä potme 😍.

Koľko peňazí som zaplatila počas 23 dňoch v Budapešti?

Autobus Zadar – Budapešť: 35 €
Vlak Budapešť – Bratislava: 24 €
Ubytovanie v Budapešti: 780 €
Strava: 251 €
MHD: 10.7 €
Iné: 7.8 €

Počas jedného mesiaca v Budapešti som dokopy minula 718.50 €.

Socha cínového vojaka.
Viete mi niekto povedať, prečo tomuto pánovi všetci chytajú brucho 😂?

Z celého mesiaca v Budapešti sa mi najviac páčilo, keď ma na víkend prišla pozrieť moja rodina. Počas dvoch dní som im ukázala celé mesto, prešli sme všetky vianočné trhy, ochutnali maďarské jedlá a užili si spolu krásny čas. A to isté odporúčam aj vám. Príďte sem na jednu noc, ubytujte sa v jednom z krásnych historických domov a poriadne si to tu užite.

Mohlo by sa ti páčiť...