Mexiko

Čo vidieť v Cancúne? Nie je to lacná dovolenka

Vyhľadávate párty, krásne more a peňazí máte až až? Choďte do Cancúnu, známeho ako mexické párty mesto amerických študentov. Jemné piesočnaté pláže obývajú mladí ľudia a hudba tu vyhráva na plné pecky. Či je to miesto na rodinnú dovolenku? Posúďte sami.

V tomto článku sa dozviete ako cestovať do Cancúnu, kde sa ubytovať, čo sa tu dá robiť a koľko peňazí si treba pripraviť.

Cestovanie do Cancúnu

Medzinárodné letisko v Cancúne sa nachádza približne 30 minút od mesta. Cestovať sem odporúčam autobusom od spoločnosti ADO, prípadne súkromným transferom. Uber na letisko v Cancúne nejazdí.

Autobusy ADO jazdia pravidelne každú hodinu a lístky sa dajú kúpiť online na oficiálnej stránke, v príletovej hale, prípadne priamo na ADO nástupišti. Odporúčam ho kupovať až na nástupišti, pretože na rozdiel od príletovej haly tu môžete zaplatiť kartou. My sme to samozrejme nevedeli, zbytočne sme si zamieňali peniaze za nevýhodný kurz a dosť sme preplatili na už aj tak drahom lístku.

ADO autobusy nejazdia do hotelovej zóny. V Cancúne stoja iba na ADO Bus Station Cancun. Odtiaľ sa na hotelovú zónu dostanete autobusom alebo taxíkom.

Tabuľa s aktuálnymi cenami za lístok na autobus z letiska do Cancúnu.
ADO cenník za letiskový transfer, 2024
Červený autobus od spoločnosti ADO.
Musím však uznať, že ADO autobusy sú čisté, klimatizované, máte tu dosť miesta aj pre batožinu a sú naozaj pohodlné.

💡 Sim karty na letisku v Cancúne nepredávajú. Zoženiete ich v predajniach OXXO, prípadne v Circle K a kúpiť sa dajú len v mexických pesos.

Ubytovanie v Cancúne

Cancún sa delí na mesto Cancún a plážovú časť. Ja som Cancún navštívila už dvakrát: raz som bývala na pláži a druhý raz v centre mesta. Paradoxne som tu bola vždy v apríli a na moje veľké prekvapenie, okrem víkendov tu nebolo veľa turistov. Väčšina turistov (Američania) sem totiž jazdia počas študentských prázdnin. Ja by som sa tomuto času vyhla, pretože tu môžete počítať s vyššími cenami, ktoré sú už aj tak dosť vysoké. Pravdou je, že Cancún je zamerikanizovaná časť Mexika.

Na plážovej časti sa nachádzajú hotely na pláži, doslova je to hotel vedľa hotela. Američania tomu hovoria hotel row. Vedľa nich sa hneď nachádzajú bary, kluby, pláže a cena za noc sa tu pohybuje okolo 100 €.

Piesočnatá pláž s azúrovým morom v meste Cancún. Nachádzajú sa tu hotely.

Lacnejšou alternatívou k ubytovaniu na hotel row je ubytovanie v centre mesta, kde sa nachádza aj Wallmart, no ceny sú tu vyššie ako by ste čakali. Odtiaľto jazdia autobusy R1 a R2 každých pár minút priamo do hotelovej zóny. Jedna jazda stojí 12 MXN (0,65 €) a cesta trvá približne 15 minút. Nečakajte však nové klimatizované autobusy, je to tradičná lokálna MHD, ktorá sa tak naplní ľuďmi, že sa tlačíte jeden na druhom a tých 15 minút vám bude pripadať ako večnosť.

Čo vidieť v Cancúne

Ak túžite po dovolenke pri teplom karibskom mori na azúrovej pláži, priamo ako z katalógu a radi trávite celé dni na pláži, bude sa vám tu páčiť. Môžete sa tu odviazať na Beach party v Coco Bongo, prípadne zájsť na ostrov Isla Mujeres, kde sa chodí šnorchľovať, či navštíviť podmorské múzeum.

Piesočnatá pláž s azúrovým morom.
Playa Forum, Cancun
Párty miesto Coco Bongo. Pred ním je nafukovačka veľkého astronauta.
Coco Bongo, Cancún
Biele taxíky jazdia po meste Cancún.
Miestne taxíky

Z Cancúnu sa robia výlety k nodovobému divu sveta, archeologickému nálezisku Chichen Itza. Ja som ho navštívila počas pobytu v Playa del Carmen a všetko o tomto výlete si prečítate v mojom článku Výlet do Chichen Itza, Cenotes, Valladolid.

V Cancúne sa pripravte na to, že počas víkendov a prázdnin sa pláž zaplní opitými Američanmi a je to tu celkom divočina. Ja som tu vždy strávila najviac dva dni a úplne mi to stačilo. Oveľa príjemnejšie som sa cítila vo vedľajšom meste Playa del Carmen, kde som strávila 3 týždne.

Prečo piesok v Cancúne a Playa del Carmen ani počas najhorúcejších dní nepáli?

Úplne prvú vec, ktorú som si na pláži v Cancúne aj Playa del Carmen všimla bolo, že piesok je extra jemný a vôbec nepáli. Stalo sa mi to prvýkrát v živote a bolo to naozaj veľmi príjemné. Prečo tento piesok nepáli? Existujú hneď tri dôvody:

  • Piesok tvoria drvené korále a lastúry, ktoré sa na slnku prehrievajú menej než bežný piesok.
  • Je veľmi biely, vďaka čomu odráža väčšinu slnečného svetla, namiesto toho, aby ho absorboval.
  • Morský vánok, ktorý prúdi od Karibiku tiež pomáha udržiavať piesok na nižšej teplote. Na druhej strane spôsobuje väčšie vlny, čo nemusí každému vyhohovať.

Piesočnatá pláž s azúrovým morom.

Ak túžite ochutnať lokálnu gastronómiu, prečítajte si môj článok Mexické jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Koľko peňazí som minula počas 3 dní v Cancúne

Letenka Medellin – Cancún: 176.02 €
Sim karta na 21 dní: 13,55 €
Ubytovanie na 2 noci: 46,37 € pre 2 osoby (Naše ubytovanie bolo pravdepodobne najlacnejším Airbnb, v akom som kedy bývala a v Cancúne je úplnou raritou).
Cesta z letiska ADO: 7 €
Autobus na pláž: 2,60 €
Jedlo: 70,52 € pre 2 osoby (Tu však musím poznamenať, že sme nechodili do reštaurácií a nepili alkhol. Buď sme jedli pouličné tacos alebo sme si kúpili niečo vo Wallmarte a hľadali sme alternatívy ako sa lacno najesť. Bolo to naozaj náročné a väčšinu času sme boli polohladní.)

Za dva dni sme v Cancúne minuli okolo 75 € na osobu, ak k tomu pripočítam aj letenku z Kolumbie, vyšlo ma to približne na 250 €.

Veľký farebný nápis Cancún, pri ktorom sa fotia ľudia.

Cancún je zvláštne mesto. V mestskej časti som mala pocit, že sa nachádzam v meste duchov a ľudí som stretla akutát tak v autobuse a vo Wallmarte. Pôsobil na mňa zanedbane, nesympaticky a aj keď sa tu viac-menej dorozumiem po anglicky a ponúka naozaj krásne more, ničím iným na mňa nezapôsobil. Pre mňa bude asi navždy len takou krátkou oddychovou medzistanicou do ďalšej destinácie.

Mohlo by sa ti páčiť...