Mexiko

Čo vidieť v Playa del Carmen? Tri týždne na Riviera Maya

Dievča v šatách kráča po pláži.

Dovolenka pri mexickom Karibiku sa mi ťažko plánovala. Hľadala som nie veľmi predražené tichšie miesto blízko mora a obchodov na „európsky štýl“. Aby toho nebolo málo, Mexiko nie je lacnou krajinou ako sa na prvý pohľad môže zdať a turistické časti, ktoré navštevujú Američania, už vôbec nie sú lacné. Tým pádom mi prirodzene ihneď vypadli predražené párty mestá Cancún a Tulum, na ktorých pláže sa jazdí autobusom, autom alebo na bicykli. Zostala mi teda Playa del Carmen. Či to bolo dobré rozhodnutie?

Najlepšie. Playa del Carmen ma nesklamala – nádhernú pláž som mala na dosah ruky a bývala som na rozhraní tradičnej a turistickej časti mesta. Tým pádom som sa stravovala s domácimi a zároveň som sa mohla kedykoľvek ísť prejsť po známej 5th Avenue.

V tomto článku sa dozviete ako cestovať do Playa del Carmen, či je tu bezpečne, aké sú tu pláže, čo treba ochutnať a vidieť a koľko peňazí som tu minula počas 17 dní.

Cestovanie do Playa del Carmen

Do Playa del Carmen sa dostanete najrýchlejšie ADO autobusom. Autobusom ADO ste v Playa del Carmen z Medzinárodného letiska v Cancúne približne za hodinu a lístok na autobus aktuálne stojí 250 mexických pesos (12,75 €).

Ja som do Playa del Carmen cestovala z autobusovej stanici v Cancúne. Nachádza sa tu viacero nástupíšť, no šoféri autobusov vždy nahlas kričia názov destinácie kam daný autobus práve odchádza, takže stratiť by ste sa tu nemali 😊.

Červený autobus stojí v noci na autobusovej stanici.
ADO autobus

Bezpečnosť v Playa del Carmen

Možno ste zachytili, že posledné mesiace sa v Mexiku opakuje scenár zo seriálu Narcos. Drogové gangy bojujú medzi sebou a aj napriek tomu, že turisti ich primárne nezaujímajú, treba byť veľmi opatrný. Násilie, krádeže, únosy, či vraždy (áno, aj turistov) sú v Mexiku na dennom poriadku. Niekde som dokonca čítala, že sa neodporúča ani absolvovať výlet na Chichen Itza, pretože váš autobus môže byť prepadnutý miestnou mafiou.

Rada by som vás však ubezpečila, že Playa del Carmen je veľmi turistické mesto, 5. avenue je preplnená turistami, miestna polícia tu vo dne v noci dohliada na bezpečnosť (dokonca aj na pláži ich stretnete) a absolútne sa nemusíte obávať sem jazdiť. Mafiu turisti v prvom rade nezaujímajú a v druhom rade tieto boje prebiehajú v iných častiach Mexika.

Všetko, čo píšem o bezpečnosti platí len pokiaľ plánujete tráviť čas v Cancúne, Playa del Carmen a Tulume, presúvať sa ADO autobusmi a absolvovať fakultatívne výlety. Ak si plánujete požičiať auto a precestovať Mexiko na vlastnú päsť, pozrite si iné články a videá s radami a tipmi ako sa vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam.

Policajné auto dúhových farieb sa premáva po ceste.
Štýlovejšie policajné autá som videla už len v Dubaji 😄.

Čo vidieť v Playa del Carmen

Pláže

Mexické karibské more má krásnu azúrovú farbu a naživo vyzerá presne ako z katalógu. Playa del Carmen sa nachádza na tzv. Riviera Maya, ktorá je populárnym miestom na šnorchlovanie a objavovanie korálových útesov. Pozdĺž celého mesta sa tiahne pláž za plážou a je naozaj jedno, pri ktorej pláži sa ubytujete, všetky sú rovnako krásne.

Azúrové more vedľa piesočnatej pláži.

Čiernobiela čajka lieta nad plážou.

Tabuľa na piesočnatej pláži, na ktorej je farebný nápis Playa del Carmen.

Piesok v Playa del Carmen je jemný a nikdy nepáli, pretože ho tvoria drvené korále a lastúry. Avšak pláže v Playa del Carmen, Cancúne a Tulume sa vedia poriadne „znečistiť“ morskými riasami hlavne v období od apríla do augusta. Keď som tu bola v apríli, tieto riasy počas dňa postupne zbierali plážové kombajny. Pláž sa síce postupne vyčistila, no pri vstupe do mora tieto riasy všade okolo mňa plávali a nebolo to nič príjemné. V marci a apríli tu taktiež fúka celkom silný vietor, nezabudnite si do kufra zabaliť šarkana 😄.

Do paliem na pláži fúka silný vietor. V pozadí je drevená chatka.

V mori plávajú hnedé chaluhy.
Tu je pekne vidieť morské riasy, o ktorých píšem. More je úžasné, teplé, piesok na pláži je fantastický a nikdy nepáli, ale tieto chaluhy vedia byť naozaj otravné.

Quinta Avenida (5th Avenue)

Piatu avenue v Playa del Carmen určite neminiete. Je dlhá vyše 4 kilometrov a nachádzajú sa tu reštaurácie, bary, hotely, nákupné centrá, miesta so suvenírmi a večer sa zaplní pouličnými umelcami prezlečenými za tancujúcich Mayov.

Ulica plná obchodov, reštaurácií a s palmou.
Quinta Avenida, Playa del Carmen
Chlap prezlečený v obleku tancuje okolo veľkej železnej tyči.
Tancujúci „Mayovia“ v Playa del Carmen
Zo strechy nákupného centra visia farebné dáždniky.
V nákupnom centre v Playa del Carmen

Mimochodom, suveníry sú tu veľmi drahé, napríklad za jednu magnetku v obchode zaplatíte aj vyše 5 €. Nám sa podarilo od pouličného predajcu vyjednať 3 ručne vyrobené magnetky za 8 €, ale lacnejšie to už naozaj nejde. Pohľadnice som tu vôbec nekupovala, pretože tie najškaredšie, ktoré by ste neposlali ani svojej svokre, stáli 1,30 € za kus a za jednu krajšiu pohľadnicu si predajcovia pýtali bežne 3,50 €.

Frida Kahlo Museum a Louis Tussaud’s Wax Museum

Frida Kahlo Museum ponúka pohľad na život a tvorbu mexickej umelkyne Fridy prostredníctvom vystavených diel a osobných predmetov. Múzeum poskytuje informácie o jej živote a umeleckom štýle.

Múzeum Frida Kahlo. Je na ňom vyobrazená mexická umelkyňa Frida.
Frida Kahlo Museum, Playa del Carmen

V Louis Tussaud’s Wax Museum uvidíte realistické voskové figuríny známych osobností, napríklad Michael Jackson, Will Smith, a Johnny Depp alebo Albert Einstein.

Coco Bongo

Coco Bongo je nočný klub, známy svojimi predstaveniami, v ktorých sa kombinuje živá hudba, akrobatika a tanečné čísla. Vystupujú tu imitátori Freddieho Mercuryho, Michaela Jacksona, Madonny atď. Lístky stoja okolo 100 € a šou sa začína približne o 22ej a trvá do 3ej ráno.

Nočný klub v Playa del Carmen. Pred ním je socha veľkého astronauta.
Coco Bongo, Playa del Carmen

Výlety z Playa del Carmen: Chichen Itza, Cozumel, Cenotes

Quinta Avenida je plná predajcov, ktorí vám budú tvrdiť, že oni sú tí najlepší, že ostatné pouličné stánky sú len lacní scammeri, že oni vám dajú najlepší program, cenu, sprievodcu…. všetko. Podľa čoho si vybrať? Vždy dajte na prvý dojem a vyhľadajte si na danú agentúru recenzie. Ja by som napríklad predavačovi z prenosného stánku neverila.

Čo sa týka cien, počas hlavnej sezóny od novembra do apríla, keď je Playa preplnená turistami, sa výlety ponúkajú za vyššie ceny ako mimo nej. Ceny sú tu navyše nastavené pre Američanov, takže keď vidia, že ste z Európy, navyše zo Slovenska, viete sa dohodnúť na nejakom kompromise. My sme tu boli v polovici apríla, turistov tu bolo máličko a podarilo sa nám vyjednať detskú cenu. Paradoxom je, že s cestovkou tieto výlety vychádzajú lacnejšie ako keby ste si ich plánovali na vlastnú päsť miestnymi autobusmi.

My sme si kupovali výlet do Chichcen Itza u Top tours agency, ktorí boli vlastne iba sprostredkovatelia agentúry BK Mayam. Mali peknú kanceláriu, na Googli mali dobré recenzie a pôsobili na nás veľmi príjemne. Všetko o tom, ako tento výlet prebiehal, sa dočítate v mojom článku.

Cestovná agentúra v Playa del Carmen.
Top tours agency, Playa del Carmen

Cenotes sú prírodné jaskyne alebo zatopené diery naplnené sladkou vodou a sú obľúbenými miestami pre plávanie a potápanie. My sme cenote navštívili v rámci výletu na Chichen Itza.

Diera v zemi uprostred ktorej sa nachádza prírodný bazén.
Cenote pri Chichen Itza

Na ostrov Cozumel sa chodí na celodenné výlety, kde sa primárne šnorchlujete. Oplatí sa tiež požičať si skúter a stráviť deň spoznávaním ostrova.

Čo ochutnať a kde sa najesť v Playa del Carmen

Tacos

Tacos v mexiku zoženiete úplne na každom rohu. Ak nechcete jesť od pouličných predavačov (nebojte sa, nebude vám zle, my sme od nich v jednom kuse jedli), odporúčam reštauráciu Cielito Lindo. Fantastická obsluha, skvelá mexická kuchyňa a platiť môžete aj kartou. Určite nebudete sklamaní.

Na stole je trhané hovädzie mäso, guacamole, tortillas a mexická polievka.
Večera v Cielito Lindo

Denné menu – Menu de la Semana

Na rozdiel od Kolumbie, kde v rámci denného menu dostanete polievku, hlavné jedlo a nápoj, v Playa del Carmen dostanete iba hlavné jedlo. Čím ste bližšie k turistickej časti, tým viac zaplatíte. Mimo turistického centra sme za hlavné jedlo platili okolo 5-8 €, no pri centre zaplatíte pokojne aj 13 €. Neturistické reštaurácie začínajú na križovatke 30. Aveninda a 58. Calle a keby som v Playa del Carmen znovu, inde by som už ani nešla.

Kuracie mäso so zeleninou a ryžou.
K Menu de la Semana v neturistických miestach dostanete vždy aj misku plnú teplých domácich tortíl. Mexičania ich podávajú k hlavnému jedlu rovnako ako si my zvykneme dať chlieb. Na obrázku je Fajita de Pollo.

Supermarket

V Playa del Carmen sa nachádzajú viaceré supermarkety vrátane Wallmartu. Bola som prekvapená, že na rozdiel od Cancúnu, ceny v tomto Wallmarte boli nižšie. Nakoľko sa však nachádzal celkom ďaleko od centra, my sme radšej chodili do obchodu Selecto Súper Chedraui 5a Avenida, v ktorom ponúkajú neskutočne dobrú a veľkú porciu guacamole s tortilami za 40 pesos (2 €). Tiež sem môžete prísť na raňajky na praženicu/omeletu, prípadne na obed, pizzu, bagetu, zeleninovú misu atď. Obedové jedlá sú však už vopred uvarené a nie je to nič moc.

Guacamole s tortilla chipsami.
Najlepšie guacamole zo supermarketu.

A čo ak nebudete mať chuť ani na jedno z vyššie spomenutých jedál? Dajte si niečo z reštaurácii na 5. avenue. Ceny za hlavné jedlo sa tu začínajú na 250 pesos (12,60 €).

Pizza slajs kúpite za 30-50 pesos (1,50-2,50 €) a za celú pizzu zaplatíte od 250 pesos (12,60 €). Za nemeckú alebo taliansku klobásu s chlebom zaplatíte 80 pesos (4 €). Za raňajky v podobe vajíčok s kúskami mäsa, slaninou alebo chorizom zaplatíte od 75 pesos (3,80 €).

Najlacnejšiu kávu som našla v potravinách 7-Eleven/OXXO, kde ju kúpite za 26 pesos (1,30 €). Alkoholické drinky stoja okolo 200 pesos (10 €) za 1 drink, avšak podniky častokrát ponúkajú zľavy 1+1 za 250 pesos (12,60 €).

Za kopček zmrzliny mimo 5. avenue zaplatíte aj za 35-65 pesos (1,80-3,30 €), no na hlavnej triede sa predáva za 100 pesos (5 €).

Úplne všetko o mexickej kuchyni sa dočítate v mojom článku Mexické jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Koľko peňazí som minula počas 17 dní v Playa del Carmen?

Ubytovanie na 17 nocí: 670 €
Autobusy: 22,75 €
Strava: 212,47 € /2 osoby (Jedlo sme si doma nevarili, avšak vždy sme hľadali lacnejšie alternatívy a do turistických reštaurácií sme nechodili.)
Výlet Chichen Itza: 74,94 €
Ďalšie výdavky: 39,67 €

Za 17 dní v Playa del Carmen sme minuli približne 558 € na osobu. Podľa mňa je to celkom dosť, nakoľko sme sa nestravovali tam kde turisti, nechodili sme do barov a absolvovali sme iba jeden výlet.

Pred obchodom stoja dve sochy smrtky.
Aj takýto obchod uvidíte v Playa del Carmen. Stačí len opustiť turistickú časť mesta 😉.

Stráviť takmer tri týždne pri Karibiku práve v Playa del Carmen bolo veľmi dobrým rozhodnutím. Turistická časť sa naozaj skladá len z 5. avenue a priľahlých pláží. Netreba chodiť ďaleko a ocitnete sa v autentickom meste, kde si aj miestni policajti objednávajú malé tacos od pouličných predajcov. Po potulkách mestom možno natrafíte aj na obchod vábiaci vonnými tyčinkami, v ktorom vedľa 2 metrovej sochy Satana so stoporeným penisom je vystavená soška Panny Márie Guadalupskej a vy si nebudete istí, či si ju kúpiť alebo radšej nie. Možno sa zatúlate na víkendový trh, kde ochutnáte krevetovú alebo držkovú polievku. Playa del Carmen je oveľa viac ako len jedna ulica, len ju treba chcieť objavovať.

Mohlo by sa ti páčiť...