Maroko

Čo vidieť počas dovolenky v Marrákeši

Usmievajúce dievča v Marrákeši.

Ak chcete spoznať autentické Maroko, navštívte Marrákeš. V historickej Medine sú tie najkrajšie uličky, v akých sa môžete ubytovať. Medina je zároveň miestom, kde na vás počas celého dňa budú vytrubovať motocyklisti, pretože im jednoducho zavadziate. V jej Souku sa vám predavači pokúsia predať suveníry so 100% prirážkou a večer sa na námestí Jemaa el-Fnaa môžete zraziť aj s koňom. Marrákeš je bláznivý, na nič sa nehrá a rozhodne sa tu nebudete nudiť.

V tomto článku sa dozviete, kde v Marrákeši najlepšie zameníte peniaze, ako tu funguje doprava, kde sa najesť a čo tu vidieť.

Zámena peňazí v Marrákeši

Do Marrákeša sa oplatí prísť s hotovosťou, pretože kartou tu takmer nič nezaplatíte. Dokonca ani ubytovanie cez Booking.

Zmenáreň s najlepším kurzom v Marrákeši sa nachádza v hoteli Hotel Ali alebo na pošte Maroc Post Office, ktorá sa nachádza na námestí Jemaa el-Fnaa.

Ak si potrebujete vybrať hotovosť, bankomaty tu nájdete na každom rohu. Za výber peňazí si účtujú od nulového poplatku až po 3,50 €.

💡 Bankomat, v ktorom som neplatila poplatok za výber hotovosti sa nachádza vedľa budovy pošty Maroc Post Office.

V Maroku sa platí marockým dirhamom a 1 euro je približne 10 dirhamov.

Počasie v Marrákeši

Najpríjemnejšie teploty sú v Marrákeši na jar a na jeseň, kedy je tu počas dňa okolo 23°C-30°C.

V zime sa teploty pohybujú okolo 18°C-22°C a občas môže aj spŕchnuť. V noci sa však dosť ochladí a môže byť iba okolo 5°C. Ak sa sem rozhodnete vycestovať počas zimných mesiacov a plánujete byť ubytovaní v tradičnom riade, ubezpečte sa, že majú centrálne kúrenie. V riade, v ktorom som bola ubytovaná nebolo, a turistov v zime zohrievajú asi 3-kilové deky, ktoré som našla v skrini.

Počas leta sa teploty zvyknú vyšplhať na 35°C-45°C. Ja som navštívila Marrákeš práve počas augusta, kedy tu bolo denne okolo 39°C a bol to extrém. Dokonca aj steny riadu sa počas dňa zahriali natoľko, že večer boli horúce.

Fotka z aplikácie počasie, ktorá ukazuje, že v Marrákeši je 43°C.
Priemerná teplota v Marrákeši počas augusta.

💡 Počas Ramadánu sa v Marrákeši nemusíte báť obmedzení. Kvôli turistom sú tu obchody aj reštaurácie otvorené a fakultatívne výlety sa konajú každý deň.

Ako sa dostať do Marrákeša

✈️ Lietadlom: Priamym letom z Viedne ste v Marrákeši za 4 hodiny. Aktuálne je však väčšina letov na jeden prestup a celková cesta trvá okolo 6,5 hodín.

💡 Ja som letela do prímorského Agadiru za 31 €, kde som strávila týždeň pri mori. Odtiaľ som sa zviezla autobusom za 12 € do Marrákeša, o ktorom píšem v ďalšom bode.

Medzinárodné letisko Marrakesh Menara Airport sa nachádza približne 6 km od centra. Cesta z letiska ku hlavnému námestiu Jemaa el-Fnaa trvá autobusom približne 30 minút a taxíkom 15 minút. Ak sa rozhodnete ísť autobusom, navigujte sa podľa Google maps, ktoré tu fungujú na jedničku.

🚌 Autobusom: V Maroku dominujú dve autobusové spoločnosti: CTM a Supratours. Jazdia pravidelne každý deň a sú veľmi bezpečné a pohodlné. Na niektorých trasách si dokonca môžete vybrať, či chcete cestovať ich klasickým alebo lepším autobusom. Napríklad, moja cesta z prímorského Agadiru do Marrákeša stála 12 €, avšak potom ako som si priplatila 3 €, odviezla som sa pohodlnejším a luxusnejším autobusom ako je náš Slovak Lines a na cestu som dostala aj fľašu vody. Nevýhodou je, že takýto autobus jazdí iba raz za deň.

Cesta autobusom trvá približne 3 hodiny.

Pobočka spoločnosti Supratours v marockom Agadire.
Ja som po Maroku cestovala so spoločnosťou Supratours a bola som veľmi spokojná.

🚆 Vlakom: V Maroku je vybudovaná železnica, ktorá vedie z Marrákeša cez Casablancu, Rabat až do Tangieru.

Doprava v Marrákeši

Autobusy

Verejná doprava v Marrákeši je veľmi lacná a platíte priamo šoférovi počas nastupovania. Svoj autobus si zastavíte mávnutím na šoféra na autobusovej zastávke. Tieto jednotlivé zastávky ukazuje Google maps na 90% presne.

Taxíky

V Marrákeši existujú dva typy taxíkov: Petit Taxi a Grande Taxi.

Petit Taxi sú žlté taxíky, ktoré jazdia len po meste. Cenu za jazdu vždy, vždy, vždy zjednávajte, prípadne trvajte na tom, že taxameter bude počas jazdy zapnutý.

Marrákešske žlté taxíky.
Petit Taxi

Grande Taxi sú veľké vany, ktoré jazdia mimo Marrákeša. Cena za odvoz je fixná a nedá sa zjednávať, pretože platíte za miesto v taxíku, nie za vzdialenosť, ktorú prejdete.

Konské koče

Na námestí Jemaa el-Fnaa uvidíte veeeľmi veľa konských kočov, v ktorých sa môžete povoziť. Aj keď vás to môže lákať, prosím vás, nepodporujte túto atrakciu. Tieto vychudnuté kone stoja častokrát vo svojich výkaloch celý deň na priamom slnku a čakajú na turistov, ktorí sa na nich povozia. Keď nebudú turisti, nebude ani táto atrakcia. Cena za túto jazdu je okolo 7 €.

Konské koče v Marrákeši sú miestnou atrakciou. Na obrázku je hnedý chudý kôň s kočom, ktorá ťahá.
Konský koč

Ubytovanie v Marrákeši

Tradičný marocký dom sa volá riad a počas vášho marockého výletu vám vrelo odporúčam ubytovať sa v jednom z nich.

Riad je väčšinou dvojposchodový dom, v ktorom sa na každom poschodí nachádzajú dve izby. Na prízemí zvykne byť malá fontánka alebo bazénik a keď sa odtiaľ pozriete nahor, uvidíte modrú oblohu, pretože stred riadu je otvorený.

Môže sa stať, že vaša izba nebude mať okno smerujúce na ulicu. Riady boli takto vybudované naschvál, aby si ľudia žijúci v nich chránili súkromie. Jediné dostupné okno by teda malo byť orientované smerom do vnútra riadu. Riady sú veľmi pekné, autentické a útulné.

V Marrákeši sa môžete ubytovať v historickej štvrti Medina alebo vo vzdialenejšej modernej štvrti Guéliz.

Ulička v historickej Medine.
Medina

Pokiaľ chcete zažiť autentický Marrákeš, ubytujte sa v Medine. Jej úzkymi uličkami, v ktorých sa budete cítiť ako v labyrinte, jazdia motocyklisti, ktorí na vás budú občas trúbiť. V noci vás môže zobudiť susedove plačúce dieťa, ktorému ste počas dňa kývali z okna. A do toho si predstavte hluk od smetiarov a recepčného zo susedovho riadu, ktorý na mobile pozerá futbal. Medina vás každý deň niečím prekvapí.

Motocyklista v úzkych uličkách Marrákeša.
Motocyklista v Medine
Smetiari v Marrákeši.
Smetiari chodili najmä neskoro v noci.

Vo štvrti Guéliz sa nachádzajú moderné obchody ako New Yorker, Stradivarius, samozrejme nechýba ani McDonald´s, kaviarne, nočné kluby, či autobusová alebo vlaková stanica.

💡 Marocké páry, ktoré chcú byť ubytované v jednej izbe, musia byť zosobášení a prísť so sobášnym listom, inak ich tu neubytujú. Pre Európanov toto pravidlo v 99,9 % neplatí.

Reštaurácie v Marrákeši

V Marrákeši sa dobre a lacno najete v reštauráciách Oscar Progrés a v Restaurant GARGOT, ktoré sa nachádzajú na ulici Rué Bani Marine neďaleko námestia Jemaa el-Fnaa. Obidve reštaurácie varia tradičné marocké jedlá.

Dievča sedí v reštaurácii. Usmieva sa a na stole pred ňou sú prázdne taniere od jedla.
Ak viete, kam sa ísť najesť, do sýta sa najeste za 10 €.

Výbornú cigánsku pečienku na marocký štýl dostanete v Snack bachar. Do žemle si môžete vybrať kadečo od čerstvého mletého hovädzieho mäsa, cez jahňacie pečienky až po mozočky. Cena jednej žemle s mäsom je 2-3 €. Jedinou nevýhodou tohto podniku je, že sa otvára až po 18ej.

Marocký chlieb s mäsom.
V Snack bachar som bola asi trikrát a skúsila som aj jahňací mozoček. Bol výborný.

V Marrákeši vám určite padnú do oka predavači čerstvých ovocných štiav. Vyzerajú lákavo a sú naozaj lacné, avšak moja rada znie: pokiaľ priamo nevidíte, ako sa váš nápoj pripravuje a nechcete mať črevné problémy, nekupujte si čerstvú šťavu. Jemaa el-Fnaa je priam preplnená týmito predavačmi, avšak poviem vám tajomstvo – tieto šťavy sú riedené vodou a váš tráviaci systém určite nepotešíte. 💩

Kvalitné čerstvé ovocné šťavy dostanete od nenápadných chlapíkov na ulici, ktorí majú malý stánok a ručne a namáhavo odšťavujú najčastejšie pomaranče. Ja som raz dokonca našla aj predavača s granátovými jablkami a táto šťava bola naozaj vynikajúca.

Ak vás zaujíma aké sú typické marocké jedlá, prečítajte si môj článok Marocké jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Čo vidieť v Marrákeši

Free walking tour

Všetky zákutia Marrákeša najlepšie spoznáte počas free walking tour. Marrakech WITH Locals ponúka denné a večerné prehliadky tohto mesta. Ja som absolvovala obidve, ale ak máte čas iba na jednu, určite si vyberte Marrakech Magic by Night Free Tour.

Sprievodca v Marrákeši nám rozpráva zaujímavosti o Berberoch.
Free walking tour

Jeema el-Fnaa

Uprostred hradieb Mediny sa nachádza veľké námestie Jemaa el-Fnaa, ktoré je výborným orientačným bodom. Cez deň sa tu toho veľa nedeje, avšak podvečer sa toto námestie premení na preľudnené miesto plné predajcov street foodu, brušných tanečníc a tancujúcich Berberov. Je tu hluk, ruch, zmätok a kopec zábavy.

Počas dňa sú tu najmä predajcovia tričiek, veštice, ženy, ktoré maľujú henou, predavači čerstvých džúsov, zubov a zubných protéz a zaklínači hadov. Večer sa zaplní davmi ľudí. Ja som raz takmer vrazila do koňa, ktorý kráčal oproti mne, pretože som si ho v dave nevšimla.

❗ Určite všetci poznáte zaklínačov hadov: zaklínač hrá na píšťalke a had mu do toho „tancuje“. V skutočnosti táto píšťalka vydáva otravný a prenikavý zvuk a hady sú vo všeobecnosti hluché, takže to ani nepočujú. Tieto hady reagujú na pohyb píšťalky a pripravujú sa na útok, čo môže pripomínať tanec.

Smutnou správou je, že hady na Jemaa el-Fnaa väčšinou len vysilene ležia v tieni. Títo zaklínači im vytrhnú zuby a vy sa tak nemusíte báť, že vás uhryzne. Keby vás totiž uhryzla kobra, do polhodiny ste mŕtvy. Kobra má však svoj jed práve v týchto zuboch a pomáha jej pri trávení potravy. Bez svojho jedu teda nedokáže stráviť potravu a následne zomiera.

Zaklínači hadov si pripravujú terén na predstavenia.
„Zaklínači“ hadov

Hry na Jemaa el-Fnaa

Námestie Jemaa el-Fnaa večer ožije a jej súčasťou sú taktiež rôzne vtipné pouličné hry, ktoré stoja len pár centov. Predstavím vám tie najzaujímavejšie:

1) Chytanie rýb. Dostanete palicu (udicu), na konci ktorej je plastová kruhová guma. Pred vami sa nachádzajú štyri fľaše a vašou úlohou je prevliecť túto gumu cez hrdlo fľaše.
2) Presunutie prázdnej krabičky od cigariet za pomoci dvoch špeciálnych paličiek z jedného pohára do druhého.
3) Ruleta. Na zemi sa nachádza plátno, po ktorom sú v krúžkoch popísané centy, ktoré môžete vyhrať. Tieto krúžky sú nakreslené tesne vedľa seba a dotýkajú sa okrajmi. Vašou úlohou je hodiť mincu 1 centu na toto plátno tak, aby dopadla presne do niektorého z krúžkov. Ak sa trafíte, vyhráte sumu v danom krúžku. Ak sa netrafíte, strácate svoj cent.

Hra chytanie rýb na námestí v Marrákeši. Namiesto rýb sa chytajú plastové fľaše.
Chytanie rýb
Váha na zemi. Okoloidúci ľudia sa na nej môžu odvážiť.
Toto nie je síce hra, ale v uliciach Marrákeša sa za 1 dirham môžete odvážiť. V prípade párov sa táto neškodná aktivita môže stať predmetom hádky.

Souk Haddadine (North Souk)

Souk Haddadine je úplne odlišný od Souku pri Jemaa el-Fnaa. Stretnete tu remeselníkov, ktorí vyrábajú topánky, spracúvajú kožu, drotárov, obrábačov železa, krajčírov a mnoho ďalších. Táto časť nie je turistickou atrakciou, a preto si ich nesmiete bez ich povolenia fotiť.

Remeselník v Marrákeši.
Souk Haddadine
Remeselníci v marrákešskom Souku.
Souk Haddadine

💡 Na Soukoch vždy, vždy, VŽDY vyjednávajte cenu. Cena, ktorú dostanete ako prvú, je tak o 100%-200% prestrelená. Ak sa tu náhodou stratíte, naopak, nikdy, nikdy, NIKDY si nepýtajte radu od náhodných okoloidúcich. Radšej zájdite do najbližšieho obchodu a poraďte sa s predavačom.

Pouličný krajčír šije tričko.
Keď sa nám začalo párať tričko, poprosili sme tohto krajčíra, či by ho nevedel zašiť. Povedal, že áno a vypýtal si 2 eurá. Štýlom, akým šil, sme mali pocit, že do večera sa tričko začne znova párať, ale nestalo sa. Toto tričko prežilo ďalších 6 mesiacov.
Predajňa s nablýskanými lampami a lustrami.
Typický Souk: tisíc a jedna blbostí.

Bahia Palace

Bahia Palace je historický palác a vďaka svojej krásnej architektúre je vyhľadávaným turistickým miestom.

Historický palác Bahia.
Bahia Palace

🤑 Vstupné je 70 marockých dirhamov (6,30 €) a strávite tu približne 20 minút.

Koutoubia

Koutoubia je najväčšia mešita v Marrákeši.

Najväčšia mešita v Marrákeši.
Koutoubia

Saadian Tombs

Saadian Tombs je kráľovská nekropola.

🤑 Vstupné do Saadian Tombs je 60 marockých dirhamov (5,50 €).

Menara Gardens

Záhradu Menara Gardens môžete poznať z videoklipu pesničky Hola Señorita, ktorú naspieval GIMS a Maluma. Menara Gardens je verejná záhrada a patrí do UNESCO dedičstva.

Botanické záhrady Le Jardin Secret a Jardin Majorelle

Le Jardin Secret je botanická záhrada, v ktorej uniknete od večne rušnej marrákešskej Mediny. V záhrade sú palmové stromy, kaktusy, rybník a je perfektným miestom na oddych. V záhrade sa nachádza aj kaviareň.

🤑 Vstupné do Le Jardin Secret je 60 marockých dirhamov (5,50 €).

🤑 Jardin Majorelle je botanická záhrada vzdialená približne 40 minút od námestia Jemaa el-Fnaa a vstupné je 70 marockých dirhamov (6,30 €).

Ibn Youssef School

Ibn Youssef School bola svojho času najväčšou islamskou vysokou školou a dodnes ju navštívia stovky turistov.

🤑 Vstupné je 40 marockých dirhamov (3,60 €).

Z Marrákeša som absolvovala aj jednodňový výlet k vodopádu Ouzoud a dvojdňový výlet na púšť Zagora. Všetko o týchto výletoch sa dočítate v tomto článku.

Somárik v Medine.

Na moje tri týždne v Marrákeši nikdy nezabudnem. Prechádzanie cez cestu bol menší boj o život, pretože šoféri by ma radšej prešli ako pustili. Nevedela som si zapamätať, kde v uličkách Mediny musím odbočiť, aby som trafila do môjho hotela. A v Souku mi chceli predať obyčajnú šatku na púšť za 50 €. Veľmi som sa potešila, keď som cenu zjednala na 25 € a veľmi ma zabolelo, keď som zistila, že som ju mohla kúpiť inde za 5 €. Stráviť august v Marrákeši bol asi najuletenejší nápad, aký som mohla dostať, ale o to viac bol každý deň nabitý zážitkami, na ktoré dodnes rada spomínam.

Mohlo by sa ti páčiť...