Maroko

Čo vidieť v Maroku a koľko ma to stálo (28 dní)

Usmiate dievča uprostred marockej púšte. Je zahalená v šatke a fúka vietor.

Môj výlet do Maroka bol úplne spontánny: našla som lacnú letenku a povedala som si, že Maroko bude určite zaujímavou destináciou na cestovanie. Na týždeň som sa ubytovala pri mori a ďalšie tri týždne som strávila uprostred večne bdelého Marrákeša.

V tomto článku sa dozviete užitočné informácie o Maroku, kam sa vybrať a čo ochutnať a na záver prikladám rozpis mojich nákladov počas 28 dní v Maroku.

Čo vidieť v Maroku

Ak cestujete do Marrákeša, prečítajte si môj blog Čo vidieť počas dovolenky v Marrákeši. Dozviete sa, kedy sem (ne)cestovať, čo tu vidieť a kde sa dobre a lacno najete.

V Maroku som absolvovala výlet k vodopádom Ouzoud a na púšť Zagora. Všetky detaily o tom, koľko stoja, ako prebiehajú a či na ne vôbec ísť sa dočítate v Výlet na púšť Zagora a k vodopádu Ouzoud.

Určite nevynechajte aj lokálne špeciality a ochutnajte tajine, či berberskú whiskey. Všetko o marockej kuchyni sa dočítate v mojom článku Marocké jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Marocká sim karta

Sim kartu som kupovala priamo na letisku od Orange predajcov, ktorí ponúkajú sim karty s 10 GB dát za 10 €. Predajcovia vám ju ihneď aj aktivujú a po vyčerpaní dát si ich viete jednoducho dobiť v ktorejkoľvek Orange predajni.

Zámena peňazí

V Maroku sa málokde dá platiť kartou, a preto vám odporúčam pricestovať s hotovosťou, ktorú si tu následne podľa potreby zameníte za marocké dirhamy. Samozrejme tu nájdete aj bankomaty, z ktorých si môžete rovno vytiahnuť marocké dirhamy, no poplatok za výber z bankomatu sa líši od 0 € až po najčastejších 3,50 €.

💡 V Marrákeši najvýhodnejšie zameníte peniaze v hoteli Hotel Ali alebo hneď vedľa námestia Jemaa el-Fnaa na pošte Maroc Post Office.

Ako sa obliecť do Maroka

Nakoľko je Maroko moslimskou krajinou, dievčatá na verejnosti by mali mať zahalené nohy a plecia. Ideálnym outfitom je tričko s krátkym rukávom a dlhá sukňa/ nohavice.

Určite sa nebojte, že by ste si museli zahaľovať vlasy/tvár do šatky. Šatka sa vám v Maroku hodí akurát vtedy, ak sa rozhodnete ísť na výlet na Saharu, kde na vás bude celý deň pražiť horúce slnko.

Arganový olej

Ak si chcete v Maroku kúpiť originálny suvenír, kúpte si arganový olej. Strom arganovník je výnimočný tým, že na celom svete rastie iba na troch miestach: v Maroku, v Alžírsku a v Izraeli.

Agranovému oleju sa vďaka svojim širokospektrálnym účinkom hovorí tekuté zlato a vynikajúco pomáha napríklad ako:

– nočný krém, pretože spevňuje pokožku
– zábal na vlasy, aby boli krásne lesklé
– v boji proti vypadávaniu vlasov
– krém po opaľovaní

💡 V marockom Carrefoure alebo v lokálnom Souku kúpite 100% čistý arganový olej za 6 €.

Koľko peňazí som minula počas 28 dní v Maroku?

Ubytovanie

Marrákeš 22 nocí s raňajkami: 692,50 €

Agadir 5 nocí: 322 €

Agadir 1 noc s raňajkami: 37 €

Ubytovanie spolu: 1051,50 € (2 osoby)

Spätne sa mi ceny za ubytovanie v Maroku zdajú prehnane vysoké a smelo konkurujú ubytovaniam v Európe. Štandardom bývania sú však na tom o dosť horšie.

Presuny

Letenka Viedeň – Agadir: 31 €

Letenka Agadir – Tenerife: 39 €

Autobus Agadir – Marrákeš: 12 €

Autobus Marrákeš – Agadir: 15 €

Taxíky, MHD: 10 €

Presuny spolu: 107 €

Výlety a vstupy

Výlet na púšť Zagora: 80 € fix + 10 € prepitné + 11 € obed

Výlet k vodopádom Ouzoud: 20 € fix + 2 € jazda na lodi + 10 € obed

Marrákeš free walking tour: 5 €

Bahia Palace: 6,30 €

Výlety a vstupy spolu: 144,30 €

Sim karta a suveníry

Sim karta: 10 €

Marocké korenie: 6 €

Arganový olej: 12 €

Sim karta a suveníry spolu: 28 €

Strava

Reštaurácie v Maroku vôbec nie sú až také lacné ako by ste si mysleli. Ak viete, kde sa dobre a lacno najesť, tak sa vám podarí nájsť reštauráciu, v ktorej dostanete tajine a vanilkový jogurt za 5 €. Väčšina reštaurácií však žije z turistov, a tým pádom vôbec nie sú lacné. Z tohto dôvodu som Maroku väčšinou jedla iba dvakrát za deň – doobeda som si dala hotelové raňajky a po práci som išla do reštaurácie.

Jedlo spolu: cca 180 €

Po zrátaní všetkých nákladov mi vyšlo, že v Maroku som za 28 dní minula 985,05 € na osobu (ak cestujete dvaja).

Ako sami vidíte, Maroko vôbec nie je lacná krajina. Týchto 28 dní ma vyšlo podstatne drahšie ako napríklad mesiac vo filipínskej Manile, kde som mala v cene ubytovania aj plavecký bazén a fitko, či moje 24-dňové polo-pracovné putovanie cez celý Vietnam.

Aj napriek tomu, že Maroko je drahšia destinácia, plánujem sa sem vrátiť. Avšak Agadir a Marrákeš by som z tohto výletu už vynechala a išla by som radšej do krásneho modrého mestečka Chefchaouen.

Mohlo by sa ti páčiť...