Poľsko

Čo vidieť v Krakove: galéria, pamiatky, vianočné trhy a jedlo

Kde strávim koniec novembra bola dilema ako vyšitá. Po balkánskom road tripe som chcela navštíviť mesto, kde si užijem pekné vianočné trhy. Túžila som sa konečne dobre a dosýta najesť, ideálne niečím podobným ako na Slovensku. No a do tretice som sa tam chcela dostať rýchlo a autobusom.

Prstom som celé dni cestovala po mape, až som ho konečne našla: Krakov. Fantasticky som sa tu najedla, videla som originál obrazu od Leonarda da Vinciho, prechádzala sa krásnym historickým centrom a spoznávala históriu tohto mesta. Lepšie som si vybrať nemohla.

V tomto článku sa dozviete ako cestovať do Krakova, čo tu treba ochutnať a vidieť a koľko sme minuli počas dvoch týždňov v Krakove.

Ako sa dostať do Krakova

Do Krakova môžete cestovať letecky, autobusom alebo autom.

Lietadlom z Viedne ste tu za jednu hodinu. Nakoľko sa však Krakov nachádza len kúsok za slovenskými hranicami, odporúčam sem cestovať autom alebo autobusom. Ja som nasadla na autobus FlixBus a cesta z Bratislavy mi trvala približne šesť hodín.

Historická budova, vedľa ktorej vedú električkové koľajnice.
Cesta do centra Krakova.

Ako sa dorozumieť v Poľsku a čím platiť

Poľština je veľmi podobná slovenčine a základné frázy pochytíte ihneď. Napríklad dobrý deň sa povie deň dobrý, ahoj je čéšč a ďakujem sa povie dziekuje.

Krakov ma prekvapil najmä tým, akí nie veľmi príjemní, či vysmiati ľudia tu žijú. Aby som to uviedla na správnu mieru, nestretla som sa s milými ľuďmi napríklad do chvíle, kedy som si objednávala kávu s koláčikom za 7 €. Nechcem tým však povedať, že Krakovčania boli vyslovene neprívetiví ku turistom, oni mi takí prišli vo všeobecnosti.

Pravdepodobnosť, že sa dorozumiete anglicky s ľuďmi v Krakove je tak 50:50. Ak však nakombinujete základnú angličtinu so slovenčinou, úplne v pohodičke sa tu dorozumiete.

V Poľsku sa platí poľským zlotým a jeden zlotý ma 100 grošov. Kurz je približne 1 € = 4,50 zloty. Ak tu chcete čo najviac ušetriť, prineste si sem eurá v hotovosti a v zmenárni si ich zameňte za poľské zloté.

Kartou tu zaplatíte úplne všade, čiže toho sa obávať nemusíte. Keď sa vás budú pýtať, či chcete platiť v poľských zlotých alebo v eurách, viac sa vám oplatí platiť v lokálnej mene.

Čo ochutnať v Krakove a kde sa dobre najesť

Koncom novembra v Krakove väčšinou prší alebo sneží. Teplé slnečné dni sú už dávno za nami, no aj napriek tomu som tu zažila niečo, čo už dlho nikde inde: v tomto nepriaznivom počasí ľudia nemali problém stáť v rade pred svojou obľúbenou reštauráciou a čakať, kým sa pre nich uvoľní miesto. A ja vám presne poviem, ktoré sú to podniky: Bar Smak, pred ktorým sme častokrát aj my postávali, reštaurácia zameraná na ramen Ramen People a kebabáreň Ali Baba Kebab. Ak chcete byť ako Krakovčania, vystojte si aj vy svoje miesto v kvalitnej reštaurácii.

Ak chcete ochutnať poľské tradičné jedlá a do sýta sa najesť, choďte do reštaurácie Bar Smak. Ako som už spomínala, zvykne tu byť plno, no je to malá, útulná poľská reštaurácia, v ktorej sa budete cítiť veľmi príjemne. Za hlavné jedlo aj s polievkou zaplatíte okolo 8-9 €, čo vôbec nie je zlé. Ja som tu ochutnala všetko možné aj nemožné: pirohy, zemiakové placky, hovädzie líčka, bravčové koleno, bravčové rebrá, rezeň, typický poľský rezeň s kapustou Kotlet schabowy, kapustnicu, rybu, či slané palacinky (nalešniky). Ak by som sem išla znova, dala by som si placky a hocičo s kapustou. Mňam.

Bravčové koleno s kapustou a opekanými zemiakmi.
Bravčové koleno
Vyprážaný rezeň s kapustou a zemiakovou kašou.
Bravčový rezeň Kotlet schabowy
Hovädzie mäso s opekanými zemiakmi a šalátom. V pozadí je slepačí vývar.
Hovädzie líčka
Dievča v svetlohnedom svetri sedí za stolom a pozerá sa na tanier, na ktorom má bryndzové pirohy.
Syrové pirohy

Čo sa týka pirohov, výborné si môžete objednať na donášku od Eat Pierogi. Avšak ak mám byť úprimná, úplne najviac mi chutili kapustovo hríbové pirohy značky Swojska chata, ktoré som si kúpila v Biedronke. Smrteľne vážne boli lepšie ako tie z reštaurácie.

V Krakove určite ochutnajte aj dezerty ako sernik, szarlotka, paczki, či nalešniky.

Sernik je vlastne tvarohový koláč a szarlotka je krehký jablkový koláč.

Višňový cheesecake.
Višnový sernik z kaviarne Green Caffè Nero, 4,27 €.

Poľské paczki sú vlastne donuty. Výborné vegánske paczki zo zemiakového cesta dostanete v kaviarni Słodko i czule.

Šiška s rúžovou polevou a kvetinkami. Vedľa nej je káva s napeneným mliekom.
Veganske paczki s cappuccinom stáli 3,45 €.

Napokon, typickým poľským jedlom sú nalešniky, teda palacinky a môžete si vybrať, či chcete sladké alebo slané. Ja som v Bar Smak ochutnala špenátovo-syrové palacinky zo zemiakového cesta a boli fantastické.

Slané vysmážané palacinky poliate smotanou.
Slané nalešniky

Veľký sprievodca krakovských Krowiek

Ísť do Poľska a nepriniesť si Krowky je akoby ísť do obchodu a nepriniesť si nákup. Čuduj sa svete, chvíľu som si naozaj myslela, že sa domov vrátim naprázdno, pretože zohnať v Krakove Krowky je pomaly horšie ako hľadať ihlu v kope sena. A keď ich konečne nájdete, tak zistíte, že sú v zvláštnych farebných obaloch, ktoré ste nikdy predtým nevideli. A práve preto som si nakúpila všetky, ochutnala ich a predstavujem vám veľkého sprievodcu krakovských Krowiek!

Krowky, ktoré sú vyskladané do obrazca Krakov 2023.
Áno, mám umeleckého ducha 👩‍🎨 a nie, nemala som na návšteve môjho 5-ročného synovca.

Krowki Milanowskie Milky Cream Fudge sú klasické sypké Krowky, kúpite ich v Carrefour Express.

Krowka s maslom z polskych hor sú taktiež klasické sypké Krowky a kúpite ich v Biedronke.

Krowka mlieczna od spoločnosti Magnetic je ťahavá Krowka s náplňou, predávajú ich v Biedronke.

Krowka mlieczna od spoločnosti Wawel sa predávajú buď klasické sypké Krowky alebo s príchuťou slaného karamelu. Kúpite ich v obchodoch Delikatesy KOCYK.

Krówki Krakowskie je lokálna značka Krowiek. Môžete si vybrať z príchutí ako čokoláda, kokos, mliečna, sezamová alebo maková. Čokoládová a kokosová Krowka sú tak ťahavé, že vám z úst vytiahnu všetky plomby, protézy, zdravé zuby a všetko, čo v nich máte. Odporúčam len skúseným hazardérom ako som ja (deň som sa z toho spamätávala). Ak si teda môžete vybrať, vezmite si radšej klasické mliečne Krowky. Kúpite ich v niektorých kaviarňach alebo v cukrikárni Ciuciu Sugar Artist.

Čo vidieť v Krakove

Krakov je síce maličké, no krásne mesto, ktoré sa oplatí navštíviť počas predĺženého víkendu. Z každého kúta jeho centra dýcha kúsok histórie a stojí to za to sa ním len tak bezcielne potulovať. Môžete navštíviť niektorý z vyše 120 rímskokatolíckych kostolov, židovskú štvrť Kazimierz s jej siedmimi synagógami, ikonický Wawelský hrad, múzeá, či krásne vianočné trhy.

Basilica of St. Mary

Na hlavnom námestí Rynek Główny sa nachádza tehelná Basilica of St. Mary. Je to naozaj nádherná stavba a patrí medzi najväčšie tehelné kostoly na svete. Navyše, každú celú hodinu môžete počuť, ako z baziliky vyhráva na všetky svetové strany miestny trubkár. Ide o tradíciu Hejnal, ktorá trvá už vyše 700 rokov.

Vysoká tehelná katedrála. Pred ňou sa deti hrajú s holubmi.
Basilica of St. Mary počas dňa…
Vysvietená vysoká bazilika uprostred námestia.
…a v noci.

Wawelský hrad

Ikonou mesta je Wawelský hrad, v ktorom v minulosti sídlili králi a kráľovné. Legendy vravia, že počas vlády kráľa Krakusa, legendárneho zakladateľa Krakova, bol Krakov terorizovaný drakom, ktorý ničil domy miestnych dedinčanov a jedol malé dievčatká.

Preto Krakus sľúbil ruku svojej dcéry tomu, kto ho zabije. Podarilo sa to šikovnému švecovi Skuba, ktorý naplnil baraninu sírou a nastražil ju ako pascu k dračej jaskyni. Keď drak túto baraninu zjedol, vysmädol natoľko, že vypil toľko vody z Visly, až nakoniec praskol. Švec sa nakoniec oženil s kráľovou dcérou a žili spolu na veky vekov. No a my vďaka nemu môžeme dnes pri Wawel Dragon obdivovať dračiu sochu chrliacu oheň.

Za križovatkou sa pýši Wawelský hrad.
Wawelský hrad
Nádvorie wawelského hradu. Sú tam krásne vežičky a zelený park.
Nádvorie wawelského hradu

Vstup na nádvorie wawelského hradu je zadarmo a v závislosti od konkrétnej výstavy máte zadarmo aj vstup do niektorých komnát počas celého týždňa.

Židia v Krakove: židovská štvrť, Szeroka a múzeum Oskara Schindlera

Počas prechádzky po židovskej štvrti určite nevynechajte ulicu Szeroka. Je to historické centrum židov  s rôznymi reštauráciami, cintorínom, synagógami a židovskými obchodmi. Nachádza sa tu aj Stará Synagóga,  ktorá patrí medzi najstaršie dodnes zachované synagógy v Európe a každý pondelok je vstup do nej zadarmo.

Historická budova, v ktorej sú malé obchodíky.
Ulica Szeroka

Graffity žien na vysokej kamennej budove.

Na ulici Szeroka sa natáčali aj scény z historického filmu Schindlerov zoznam. Židovské ghetto zo Schindlerovho zoznamu sa zas natáčalo v neďalekej pasáži, ktorú sa určite oplatí navštíviť.

Rodinný dom so schodiskom a oblúkom.
Pasáž zo Schindlerovho zoznamu

Nádvorie rodinného domu. Uprostred neho sú turisti.

Oskar Schindler’s Enamel Factory

Pokiaľ vás zaujíma život Oskara Schindlera, človeka, ktorý zachránil vyše 1000 Židov pred holokaustom, navštívte múzeum Oskar Schindler’s Enamel Factory.

Nachádzajú sa tu dve múzeá, ktoré dokumentujú život v Krakove počas nacistickej okupácie. V rámci výstavy navštívite aj vtedajšie kaderníctvo, vlakovú stanicu, pracovný tábor a rušné ulice. Taktiež tu nájdete Schindlerov pracovný stôl so zoznamom ľudí, ktorých počas svojho života zachránil. Vstup do múzea je každý pondelok zadarmo.

Vianoce v Krakove

Vianočné trhy v Krakove sú krásne, no sústreďujú sa len okolo hlavného námestia uprostred starého mesta. Nájdete tu veľa stánkov s občerstvením, suvenírmi, veľké koncertové pódium a cez víkend sú na totálku preplnené domácimi a turistami. Ak vám k tomu ešte aj nasneží, atmosféra je 10/10.

Zasnežené námestie plné vianočných trhov a turistov.
Vianočné trhy na hlavnom námestí

Leonardo da Vinci: Dáma s hranostajom

Vedeli ste, že v krakovskom múzeu The Princes Czartoryski Museum môžete obdivovať originálny obraz Dámy s hranostajom? Nielenže je to nádherný obraz, ale na rozdiel od iných múzeí tu vôbec nechodia davy ľudí, čo je na jednej strane super, ale na druhej strane veľká škoda. Určite príďte podporiť umenie a obzrite si Leonardov obraz.

Portrét dámy s hranostajom.
Dáma s hranostajom

Mimochodom, toto múzeum spadá pod Národné múzeá v Krakove, kedy je vstup do všetkých jeho odnoží každý utorok zadarmo.

Rynek Underground Museum

Keď budete v Krakove na hlavnom námestí, všimnite si pred Basilica of St. Mary zaujímavý sklený útvar. Vždy na ňom sedí aspoň sto holubov. Napadlo vás, čo je pod tým? Ja vám to prezradím, sú tam tajné uličky krakovského podzemia. V stredoveku tu totiž predajcovia predávali svoj tovar a tieto podzemné cesty môžete navštíviť v rámci Rynek Underground Museum aj vy. Vstup do tohto múzea je každý utorok zadarmo.

Námestie, uprostred ktorého trčí zo zeme sklenený výbežok. Sedí na ňom asi sto holubov.
Rynek Underground Museum

Town Hall Tower

Vysoká veža uprostred hlavného námestia je Stará radnica. Keď som v nej bola, mala som pocit, že kráčam do hradnej klubovne Harryho Pottera. Kamenné schodisko, tajomné historické komnaty a krásny výhľad na Krakov môže byť príjemným spestrením dňa. Určite odporúčam sa zastaviť, navyše každý utorok je vstup do radnice zadarmo.

Budova Starej radnice v Krakove.
Town Hall Tower

Historická komnata s lampášom, obrazom a knižnicou.

Koľko ma stálo 14 dní v Krakove?

Všade počúvam, aká je Poľsko lacná krajina. Moje zidealizované predstavy sa však postupne začali rozplývať, keď som videla ceny za ubytovanie. Na druhej strane sa sem dostanete veľmi lacno a na presuny po meste absolútne vôbec nepotrebujete MHD.
Poďme sa teda na to pozrieť:

Spiatočný lístok na autobus: 38,39 €
Ubytovanie na 14 nocí: 467,76 €
Strava: 144,21 €
Ďalšie: 30,13 €

Spolu som počas 2 týždňov v Krakove minula 359,44 €. Na to, že som bola v Poľsku, je to celkom veľa, nie?

Ulička, ktorou si vykračuje konský záprah.
Centrum Krakova
Maliari na hlavnom námestí v Krakove.
Maliari na hlavnom námestí. V budove po ich pravici sa nachádza krásna galéria.
Zasnežená biela ulica, uprostred ktorej kráča žena s dáždnikom.
Grodzka ulica

Krakov je mesto so zvláštnou atmosférou. Čo sa týka architektúry, kultúrneho vyžitia a stravy, dávam jednotku s hviezdičkou. No na druhej strane tu žijú večne zamračení ľudia a ja sa pýtam prečo? Možno to je temnou históriou tohto mesta, možno len zažívajú ťažké časy a možno len nemajú radi turistov. Ktovie.