Balkán

Dovolenka v Aténach? Čo vidieť a kedy je Akropola zadarmo

Dievča sedí na múriku pred historickou kamennou budovou.

Vystúpili sme po 10 hodinách cesty z Albánska a išli sme na naše ubytovanie. Bolo to asi najdivnejších 30 minút chôdze v Aténach:

– videli sme desiatky rôznych bezdomovcov
– chlapa, ktorý kráčal po ceste a tlieskal si
– bordel, špinu a hovná na zemi

Ak by som tu bola iba na jednodenný prestup,  myslela by som si, že s Aténami nie je niečo v poriadku. Ale ako sa hovorí, prvý dojem klame a toto mesto bolo jedným z najlepších, aké som kedy navštívila.

V tomto článku sa dozviete, ako cestovať do Atén, ako je to tu s bezpečnosťou, kde sa dobre najete, čo tu treba vidieť a koľko peňazí som minula počas jedného mesiaca v Aténach.

Mačka spiaca na kresle. Okolo nej sú kvetiny, rastliny a iné stromy.
Dúfam, že pri tom nezaspíte.

Cestovanie do Atén zo Slovenska

Veľmi sa mi páči, že do Atén sa dostanem aj priamo z bratislavského letiska a nemusím cestovať do Viedne. Priamy let trvá dve hodiny a vďaka tomu, že v Aténach je o hodinu viac, na cestovaní „stratíte“ len jednu hodinu.

Cestovanie z Letiska Eleftheriosa Venizelosa Atény do centra mesta

Z letiska sa do centra dostanete metrom, autobusom alebo taxíkom.

Metrová stanica sa nachádza priamo na letisku, kde si kupujete aj lístok na metro. Cesta do centra mesta trvá približne 40 minút a jednosmerný lístok stojí 9 €.

Najlacnejšou alternatívou je cestovať autobusom X95. Cesta trvá okolo 1 hodiny a autobus jazdí až ku Syntagma Square (centrum). Cena lístka je 5,50 €.

Po Aténach jazdia aj žlté taxíky a funguje tu Uber. Aplikácia Uber vám však ukáže približnú cenu za jazdu. Taxikári si vždy zapínajú taxametre a appka vám stiahne sumu z taxametru. Ja som napríklad platila o euro menej ako bola odhadovaná cena Ubrom.

Cestovanie do Atén zo Sarandë

Môj príchod do Atén nebol spočiatku plánovaný. Cestovanie po Albánsku som zakončila v prímorskom Sarandë, kde som objavila spoločnosť Ahmeti Travel, ktorá jazdí dvakrát denne do Atén – vždy ráno a večer. Tieto mestá sú od seba vzdialené iba okolo 500 km, no autobusom som cestovala 10 hodín a zaplatila som za to 35 €.

Doprava v Aténach

Po meste jazdia autobusy, trolejbusy, električky a metro. Ak plánujete cestovať po Aténach, budete si potrebovať zakúpiť ATH.ENA Card, ktorú si následne dobíjate kreditom. Pre turistov je veľmi populárny 3-day tourist ticket za 20 €, s ktorým môžete cestovať všetkou MHD počas 72 hodín v Aténach, a v ktorom máte zahrnutú aj cestu na/z letiska. Ja som však za mesiac v Aténach použila MHD len raz – cestou na letisko.

💡 Cestovný lístok ATH.ENA Card si môžete kúpiť na metrových staniciach. Má aj mobilnú appku, avšak tá aktuálne slúži len na online dobíjanie cestovného lístka a nedajú sa cez ňu kupovať nové ATH.ENA Card.

Bezpečnosť v Aténach

Atény sú mesto plné kontrastov. V jednom momente ste v pomerne čistom historickom centre obklopení vyparádenými turistami z celého sveta, no o niekoľko ulíc ďalej sa zrazu ocitnete na špinavej ulici, ktorá vám vzhľadom, pachom, obchodmi a ľuďmi môže pripomínať Marrákeš, na zemi sú pohodené injekčné striekačky, farbou pokožky tu doslova svietite a všetci vrátane vás vedia, že sem jednoducho nepatríte.

V takýchto a podobných uliciach žijú nielen chudobní ľudia, ale aj bezdomovci a ľudia, ktorí tu za bieleho dňa niečo šnupú, či fajčia zo sklenky. Necítila som sa tu však nebezpečne, ale skôr nepríjemne.

Grafit na stene budovy. Budova je ohraničená plotom.

Je nutné podotknúť, že Atény počas dňa naozaj nie sú nebezpečným miestom. Samozrejme tu narazíte na vreckárov ako kdekoľvek inde, avšak počas mesiaca, ktorý som tu žila, mám prechodené všetky „nebezpečné“ štvrte a počas dňa vám tu naozaj nič nehrozí. Ak však radi chodíte večer von, prípadne sem prídete iba na víkend, určite sa ubytujte blízko centra vo štvrtiach ako Kolonaki, Plaka alebo v okolí Monastikary Square.

Pokiaľ sa chystáte do Atén na dlhšie, určite odporúčam ubytovať sa vo štvrti Kypseli. Najmä v okolí Kypseli Municipal Market to najviac žije. Sú tu desiatky reštaurácií, kaviarní, barov, pekárne, deti sa tu po večeroch hrajú futbal a v samotnom Kypseli Market sa konajú rôzne koncerty, párty, minidramáče, blšie a iné trhy, výmeny komixov a ďalšie spoločenské akcie (úplne zadarmo). Ja som tu bývala celý mesiac a bolo to fantastické. Vyhla som sa turistom a v centre Atén som bola pešo za hodinku.

Párty v podchode. Je tam tma, v ktorej svietia farebné svetlá.
Kypseli Municipal Market

Budova, na ktorej je grafit človeka s kohúťou hlavou a hrá na gitare.

Grafit chlapa, ktorý dlabe do dreva.

Nebezpečné štvrte v Aténach

Ako som už spomínala, počas dňa sa nemusíte báť chodiť aj do no-go štvrtí. Ak by som vám však mala poradiť, po večeroch sa vyhnite týmto miestam:

Exarcheia – celkom cool miesto počas dňa, je tu veľa zaujímavých podnikov a barov. Od rána do večera sú jej ulice zaplnené vyzbrojenými policajtmi, čo nadobúda pocit bezpečia, no aj napriek tomu by som do niektorých uličiek nevkročila ani za bieleho dňa.

Opustená ulička, na ktorej je zaparkované auto.
Ulička v štvrti Exarcheia, do ktorej by som nevošla ani za bieleho dňa. Počas dňa tu bežne stretnete ozbrojených policajtov.

Omonia – tu sa nachádza krásna fontána a metrová stanica. Cez deň je plná ľudí, ktorí si sedia v jednej z pekných reštaurácií a len z času načas si všimnete nejaké zvláštne indivíduum. Po zotmení sa však jej ulice a námestie zaplnia takýmito ľuďmi, a preto sa sem dôrazne neodporúča chodiť, dokonca aj miestni nás pred tým varovali.

Fontána na kruhovom objazde. Pred ňou je svetelná dekorácia a za ňou sú opustené budovy.
Omonia

Grafit zopnutých dlaní na budove domu.

Colonus – touto štvrťou som prechádzala len raz a aj to bolo hneď po príchode do Atén, pretože tu nás vysadil náš autobus zo Sarandë. Počas prvých minút sme videli desiatky bezdomovcov, špinu a je to naozaj štvrť, v ktorej by som nechcela bývať.

Na budove domu je tvár človeka, ktorý si cez hlavu navlieka čiernu masku.

Agio Panteleimomas – je to chudobnejšia štvrť Atén, v ktorej sa údajne vytvárajú gangy z imigrantov z Afriky a Blízkeho Východu a vraj by ste rozhodne tadiaľto nemali prechádzať. Nachádza sa tu však aj najbližší Lidl od miesta, kde som bývala. Takže áno, párkrát som sa Agio Panteleimomas prechádzala, dokonca aj po tme a vôbec som sa necítila ohrozene. Ale tak ktovie, asi by ste sem naozaj nemali večer chodiť 😄.

Nástenný grafit chlapca s blond vlasmi.

Čo ochutnať v Aténach a kde sa dobre najesť

Atény sú prvé mesto, v ktorom som mala pocit, že je tu viac reštaurácií a kaviarní ako ľudí (vrátane turistov). V centre Atén je nasekaný podnik na podniku a všetky majú vždy plné terasy. Výber vysnívaného podniku je náročný, pretože všetky sú fantastické, vyzerajú lákavo a kdekoľvek si sadnete, spravíte dobre. Stravovanie v Aténach je sen.

Čo sa týka cien, za hlavné jedlo zaplatíte okolo 10 € a káva tu stojí od 1,20 € (espresso) do 3,5 € (Freddo espresso/Freddo cappuccino). Úplne všade zaplatíte bezproblémovo kartou a dokonca som mala pocit, že platenie kartou tu uprednostňujú pred hotovosťou, s čím som sa na Balkáne už veľmi dlho nestretla.

Úzka ulička v centre Atén plná turistov.
Centrum Atén

Grécka káva: Freddo espresso, Freddo Cappuccino, Frapé

Medzi moje cestovateľské hobby patrí degustovanie nových druhov káv a Grécko ma milo prekvapilo. V Aténach sa pije káva ráno, na obed aj neskoro večer a ja sa im vôbec nečudujem. V centre Atén dostanete skvelú kávu úplne všade, no ja som najradšej chodila do Myller Coffee Shop. Majitelia tu prerobili malú opustenú pograffitovanú budovu na modernú kaviareň a počarbali ju ešte viac. Super nápad ako zaujať!

Voľakedy dávno, keď ešte neexistovalo Freddo espresso ani Freddo Cappuccino, Gréci pili klasické Frapé (a samozrejme ho pijú dodnes). Je to ľadová káva s hustou penou, ktorá sa vyrába z instantnej kávy. Prvýkrát ho vyrobil v roku 1957 zamestnanec Nestlé Dimitris Vakondios, keď si chcel spraviť kávu, ale nemal k dispozícii teplú vodu. Svoju instantnú kávu teda zalial studenou vodou a túto zmes vymixoval. V súčasnosti sú populárne verzie s mliekom (aj kondenzovaným) alebo s cukrom.

Dievča v modrom tričku sedí za stolom a pozerá sa na veľký pohár plný kávy. Na stole je aj mobil.
Ak máte radi instantnú Nescu, tradičné grécke Frappé vám bude chutiť. Je celkom silné, avšak má typickú chuť po Nesce, ktorú ja teda vôbec nemusím. Túžila som ho však ochutnať, a tak som za túto fotku zaplatila v centre Atén 4,50 €. Dodnes som to nerozdýchala 😄.

Z gréckych káv mi najviac prirástlo k srdcu Freddo espresso, čo je krásne napenený dvojitý šot espressa s kockami ľadu. Kdekoľvek si ho dáte, určite bude perfektné. Nedá mi však nespomenúť podnik Cafe Bar Soulatso, v ktorom som dostala tak silné Freddo espresso, že sa mi po ňom mierne točila hlava, mala som ľadové ruky a cítila som sa high. Tu nedostanete kávu, ale slabú drogu a zažijete eufóriu za 3,50 € 😅. Určite odporúčam.

Pohár kávy s ľadom.
Freddo espresso, Cafe Bar Soulatso

Freddo Cappuccino je vlastne Freddo espresso s napeneným studeným mliekom. Podľa mňa not terrible, not great.

Pohár kávy zaliaty napeneným mliekom.
Veľmi sa mi páčilo, že ku každej káve sa ma čašníci automaticky pýtali, či ju chcem s cukrom alebo bez neho a či ju chcem posypať škoricou alebo čokoládou.

Reštaurácie v Aténach a čo ochutnať

Ako som už spomínala, na Aténach je krásne to, že je to lacné hlavné mesto. Asi aj to je jedným z dôvodov, prečo lokálne reštaurácie majú neustále plno. V neturistických častiach si všimnete, že domáci majú najradšej ryby, Gyros, Souvlaki a iné mäsové taniere. Ako predjedlo/príloha je veľmi populárny grécky šalát.

💡 Gyros je v podstate kebab. Skladá sa z rovnakých surovín, akurát do gyrosu sa zvykne dávať hovädzie alebo jahňacie mäso a do kebabu ide hovädzie alebo kuracie mäso. Ja som v Aténach jedla kurací gyros, čiže vlastne kebab 😄. Souvlaki sú kúsky grilovaného mäsa, ktoré sa podávajú buď na špajli alebo v placke (ako kebab). Podľa mňa sú Souvlaki z týchto jedál najchutnejšie.

Fantastické mäsové taniere a iné grécke špeciality dostanete v reštaurácii Ατίταμος, ktorá sa nachádza neďaleko od centra Atén. Nie je tu rušno, je tu príjemná atmosféra a milá obsluha. Túto reštauráciu spomínam aj preto, že po dojedení sme dostali malý kúsok baklavy ako pozornosť podniku.

Pokiaľ vás však nezaujíma grécka kuchyňa a radšej chcete pocítiť teplo domova, zájdite si do českej reštaurácie Bohemia na sviečkovú, či vepřo-knedlo-zelo.

Na tanieri je knedlík, mäso a mrkvovo-petržlenová omáčka.
Sviečková, reštaurácia Bohemia

V Aténach samozrejme nechýba ani klasický fast food. V centre mesta nájdete dve pobočky McDonald´s, no ak mám byť úprimná, v porovnaní s cenami v reštauráciách mi príde trochu predražený.

Väčšiu plnku ako v McDonald´s som v Aténach zažila už len v Jackaroo. V celých Aténach sa nachádza len jeden, no ak milujete fast food a obrovské porcie za málo peňazí, presne toto je miesto, kde sa chcete najesť.

Dievča sedí za stolom a pred ňou je veľká tácka plná hranoliek a iného fast foodu.
My sme si tu objednali ich best seller Mega Fried Chicken sendivč  za 12,90 €. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých je žlčníkový záchvat zaručený, preto si nezabudnite pribaliť balenie Pancreolanu. Jackaroo odporúčam každému, kto sa chce v Aténach úplne opustiť.

Dezerty v Aténach

Atény neopúšťajte bez toho, aby ste ochutnali sladkú medovú balkavu a donuty Loukoumades.

Dievča sedí pri stole a pozerá sa na veľký tanier, na ktorom sú tri palacinky poliate čokoládou a šľahačkou.
Toto sú palacinky v podniku Resto21 za 6,90 €. Bola som však statočná, zvládla som to a celé som ich zjedla.

Loukoumades sú malé šišky, ktoré sa tradične podávajú poliate medom a škoricou. Ja stále hovorím, že slovenské šišky sú zatiaľ top donuty, aké som kde jedla, ale aj tieto chutia skvelo. Zastavte sa v cukrárni LUKUMAΔΕΣ, ktorá sa špecializuje práve na Loukoumades, zhodnoťte sami a dajte mi vedieť. 😊

Vysmážané šišky poliate medom a škoricou.
Loukoumades, LUKUMAΔΕΣ

Ak máte radi zážitkovú gastronómiu, choďte do Little Kook. Je to krásne prečančaná a vydekorovaná cukráreň, v ktorej sa aj jedlo podáva na tematickom riade. Má však dva mínusy: pravdepodobne budete čakať v rade, kým sa vám uvoľní miesto a na miestne pomery sú tu dosť vysoké ceny. Predtým ako sem pôjdete, určite si prečítajte online recenzie. Za dva dezerty s dvoma kávami môžete totiž zaplatiť aj 40 €.

Ulica dekorovaná do Halloween tématiky. Sú tam tekvice, zombie, duchovia a turisti na stoličkách.
Little Kook

Pečivo Koulouri

V Aténach určite ochutnajte Koulouri. Je to pečivo v tvare krúžka, ktoré je posypané rôznymi sezamovými, slnečnicovými a ktovieakými ešte semienkami. Vôbec nie je suchý, práve naopak, je veľmi chutný a lacný. V závislosti od veľkosti som zaň platila 50-70 centov.

Pečivo v tvare kruhu posypané semienkami.
Koulouri

Najkrajšie výhľady na Atény

Atény sú mesto na kopcoch, obklopené kopcami. Prekvapivo sú miestami až tak kopcovité, že som občas mala pocit, že som v späť San Franciscu.

Kopcovitá ulica v Aténach.

Areopagus Hill

Povinná jazda každého turistu je Areopagus Hill, ktorý sa nachádza hneď pri vstupe do Akropoly. Stačí ak vyjdete po krátkom schodisku a dostanete krásny výhľad na Akropolu a celé Atény. Je to tu však preplnené turistami.

Dievča v kockovanej košeli stojí pred zrúcaninou kamenného chrámu v Aténach.
Areopagus Hill

Philopappos Hill

Asi 10 minút od Akropoly sa nachádza pekný veľký park s ruinami antického Grécka. Nachádza sa tu napríklad The Prison of Socrates, teda miesto, v ktorom bol údajne väznený Sokrates. Ktovie, čo je na tom pravdy. Pravdou však je, že ak chcete ísť na príjemnú prechádzku spojenú s krásnymi výhľadmi, prejdite sa po tomto parku a vyjdite si ku vyhliadke Pnyx.

Vyhliadka na kamenný chrám. Pred ním sú stromy.
Pnyx, Philopappos Hill

Lycabettus Hill

Lycabettus Hill sa nachádza približne 30 minút od centra mesta. Na vrchol Lycabettus Hill  sa dostanete lanovkou alebo pešo. Pešo je to však približne 30 minút šliapania do kopca.

Múzeá v Aténach zadarmo

Verte-neverte, v Aténach je čo objavovať aj zadarmo. Tak napríklad, študenti do 25 rokov majú všetky múzeá vrátane vstupu do Akropoly úplne zadarmo. Mám však dobrú správu aj pre tých, ktorí (už) nie sú študentmi. Počas niektorých gréckych štátnych sviatkov sú múzeá (áno, vrátane Akropoly) zadarmo úplne pre každého:

6.3. (pamätný deň herečky a ministerky kultúry Melina Mercouri, ktorá je autorkou projektu Európske mesto kultúry)
18.4. (Medzinárodný deň pamiatok)
18.5. (Medzinárodný deň múzeí)
Posledný septembrový víkend (Dni európskeho dedičstva)
28.10. (Oxi day – deň, kedy Gréci odmietli podporiť Mussoliniho, čím sa dobrovoľne zapojili do 2. svetovej vojny)

Okrem týchto štátnych sviatkov môžete navštíviť zadarmo:
Vilu Loverdos Museum – Ziller Mansion, v ktorej môžete obdivovať veľkú zbierku náboženského umenia.
Pozrieť si nádhernú knižnicu National Library of Greece.
Národné historické múzeum, ktoré je zadarmo každú druhú nedeľu v mesiaci.
Múzeum gréckej kultúry Benaki Museum každý štvrtok od 18ej do polnoci.
Milovníkom histórie taktiež odporúčam zadarmo prehliadku mesta New Athens Free Tour.

Historická budova knižnice v Aténach. Je biela a má nádherné točité schodisko.
National Library of Greece

Čo vidieť v Aténach

Akropola v Aténach

Či už ste v Aténach na jednu noc alebo na pár hodín, Akropola, vrchol gréckeho umenia a kultúry, je povinnou jazdou pre každého turistu. Pokochajte sa jej krásnym Parthenónom a pozostatkami stavieb Erechtheion, Propylaea alebo chrámom Atény Nike.

Kamenné pozostatky chrámu v Aténach.
Parthenón
Kamenné sochy žien.
Erechtheion
Mohutná kamenná brána ku Parthenónu v Aténach.
Propylaea
Pozostatky antického divadla v Aténach.
Odeon of Herodes Atticus

Acropolis Museum

Dnes už v Akropole okrem pozostatkov mohutných stavieb nenájdete žiadne sochy, historické predmety alebo iné pamiatky. Všetky tieto veci a predmety boli presunuté do Acropolis Museum, ktoré sa nachádza neďaleko Akropoly.

Dvojhlavá socha v múzeu.
Acropolis Museum

Panathenaic Stadium

Tento štadión je miestom, kde sa konali prvé moderné olympijské hry v roku v 1896. Bola som prekvapená jeho veľkosťou, pretože je to najväčší štadión z čias antiky, aký som kedy navštívila. Dodnes sa tu konajú rôzne koncerty a iné predstavenia.

Veľký štadión, pred ktorým vejú vlajky.
Panathenaic Stadium

Ancient Agora

Agora v preklade znamená miesto stretnutia, čiže Ancient Agora bolo srdom spoločenského života. V minulosti to bolo obľúbené miesto stretnutia a nachádzalo sa tu trhovisko. Mohli ste si tu kúpiť nielen jedlo a najnovší kuchynský riad, ale aj otroka. Stretávali sa tu umelci, remeselníci, roľníci, rybári, či ukecané dievčatá.

Dnes je tu veľký park, v ktorom sa okrem archeologických pozostatkov nachádzajú aj dve historické budovy: krásne múzeum Stoa of Attalos a svätyňa Temple of Hephaestus. Tiež je tu fontána s pitnou vodou, ktorá vždy padne vhod 😄.

Dlhá ulička pred múzeom. Po jej oboch stranách sa tiahnu vysoké piliere.
Stoa of Attalos
Ruiny niekdajšej svätyne.
Temple of Hephaestus

Hadrian’s Library

Celkom pekná stavba je Hadrian’s Library, ktorá v minulosti slúžila ako kultúrno-vzdelávacie centrum so záhradou.

Ruiny niekdajšieho kultúrno-vzdelávacieho centra.
Hadrian’s Library

Temple of Olympian Zeus

Temple of Olympian Zeus sú v súčasnosti už iba ruiny chrámu venované bohovi Zeusovi. V areáli komplexu sa nachádza aj fontána s pitnou vodou, ktorá ma tu zaujala najviac 😄.

Ruiny chrámu zasväteného gréckemu bohovi.
Temple of Olympian Zeus

Roman Agora

Pamätáte si rímskeho vojvodcu Juliusa Caesara a jeho syna cisára Augusta? Práve oni sa podieľali na financovaní obchodného centra Roman Agory. Nachádza sa tu meterologická stanica Tower of the Winds, ktorá slúžila ako vodné a slnečné hodiny.

Ruiny v Aténach
Roman Agora

Ruiny niekdajšej kamennej brány.

💡 Vodné hodiny fungujú na podobnom princípe ako presýpacie hodiny. Namiesto piesku sa však z jednej nádoby do druhej prelieva voda a neukazujú konkrétny čas, ale merajú časový interval. Stopovali napríklad čas gréckym rečníkom počas ich príhovorov k verejnosti.

Výmena stráže pri Hrobke neznámeho vojaka

Ak budete v Aténach v nedeľu, o 11:00 choďte ku hrobke Tomb of the Unknown Soldier. Každý týždeň sa tu koná veľká ceremónia, kedy sa uzavrie hlavná ulica a za sprievodu orchestra sa vymení stráž spred Hrobky neznámeho vojaka.

National Gardens

Hneď vedľa Hrobky neznámeho vojaka sa nachádza nádherná National Gardens. Ak chcete vypadnúť z hlučného a turistami preplneného centra, choďte sem. Sú tu rybníky, v korunách stromov si škriekajú papagáje a je to veľmi príjemné miesto na relax a oddych. Svoj strom si tu zasadil aj americký prezident Eisenhower, anglická kráľovná Alžbeta II. alebo britský premiér Winston Churchill.

Dievča v bielom tričku stojí pri kamennom múriku. Za ňou je mestský park.
National Gardens
Korytnačky v jazierku.
Počujete v parku zvláštny škrekot? Dvihnite hlavy ku korunám stromov a uvidíte krásnych zelených papagájov.

Štvrť Anafiotika

Anafiotika je malebná štvrť neďaleko aténskej Akropoly. Jej prvými obyvateľmi boli pracovníci z ostrova Anafi, ktorí si vystavali túto štvrť v štýle ich rodného domova. Anafiotike sa častokrát hovorí „schovaný ostrov v Aténach“, pretože tu naozaj nadobudnete pocit, že ste zrazu na malom gréckom ostrove.

Biele domčeky, za ktorými je kopec, na ktorom je pevnosť.
Anafiotika

Ermou Street

Nakupovanie v Aténach? Jedine na Ermou Street. Ide o dlhú ulicu na pešej zóne, na ktorej sa nachádzajú obchody ako H&M, ZARA, MANGO, Sephora, atď. Uprostred Ermou Street je malý kostolík Holy University Church of the Presentation of the Virgin Mary a okolo neho sa zhromažďujú pouliční umelci a speváci.

Koľko ma stál mesiac v Aténach?

Atény sú rušným mestom, kde som sa cítila veľmi príjemne a v ktorom som milovala chodiť na ranné kávičky. Preto sa hneď na začiatok priznám, že za 27 dní, ktoré som tu strávila, som iba na kávu minula približne 70 €. Atény majú super atmosféru a tak príjemné podnebie, že vás to bude ťahať von od skorého rána úplne každý deň, ktorý tu strávite.

Autobus Sarandë – Atény: 35 €
Letenka Atény – Bratislava: 79,69 €
Ubytovanie v Aténach na 27 dní: 643,18 €
Jedlo: 474,05 € (plus cca 70 € za moje kávy)
Taxi a iné presuny: 20,22 €
Vstupy do múzeí: 0 €
Kozmetika a suveníry: 65,59 €

Keď som to všetko prepočítala a vydelila dvoma osobami, vyšlo mi, že som za mesiac v Aténach minula 819 €. Pre mňa to bola najdrahšia balkánska krajina. A vy si čo myslíte, minula som tu veľa, či málo?

Farebné suveníry v tvare mužského penisu.
Z Atén si môžete priniesť suvenír v podobe falusu. Vyobrazenia falusu boli typické pre antické Grécko a symbolizuje plodnosť a šťastie.
Bordel a špina na zemi.
Bohužiaľ aj toto sú Atény…

Atény boli príjemným zavŕšením môjho balkánskeho road tripu. Fascinovalo ma, že som sa mohla prechádzať uličkami, ktorými si voľakedy vykračoval nahý Diogenes, či panovník Hadrian so svojím milencom. Atény sú súčasne krásne aj špinavé, priateľské aj nebezpečné, blízke a predsa len vzdialené. Mesiac mi tu ubehol ako voda a bez mihnutia oka by som sa do nich vrátila.

Mohlo by sa ti páčiť...