Balkán

Čo vidieť a ochutnať počas Vianoc v Bukurešti…

Dievča v korčuliach pózuje na ľadovom klzisku v Bukurešti.

….respektíve kedykoľvek v roku.

O Bukurešti sa povráva, že tu strašia duchovia. Či už je to kasíno Casa Vernescu, bývalý dievčenský internát, hotel Cismigiu alebo spustošený sirotinec, ľudia tu zomreli násilnou smrťou a dodnes sa verí, že sú tieto miesta prekliate. My sme to tu všetko pobehali a po celý čas sme sa pousmievali, že sú to len fámy a legendy. Veď aj podľa recenzií na Googli sa už mnoho ľudí vybralo do tajuplných a legendami opradených parkov a nikdy nič zaujímavé nezažili.

Náš takmer dvojmesačný pobyt v Bukurešti sa pomaly blížil ku koncu a tiež sme nič strašidelné nezažili. No a potom nastala posledná noc. Posledná noc, uprostred ktorej sme zobudili sme sa na to, že sa nám v izbe svieti svetlo a máme naplno zapnutý radiátor, ktorý sme dovtedy nikdy nezapínali. Žeby k nám predsa len na rozlúčku zavítali nejakí duchovia? Žeby ich vlastne nebolo treba vyhľadávať na známych miestach, pretože ak chcú, tak si nás nájdu sami? To sa už nedozvieme. Svetlo v izbe sme zhasli, radiátor vypli a pokračovali sme v tom, čo nám ide najlepšie – v spaní.

„Strašidelnú“ príhodu už máme za sebou a ďalej sa v tomto článku dozviete ako sa presúvať po meste, kde sa ubytovať, čo ochutnať a vidieť, aké sú tu vianočné trhy a koľko peňazí som minula počas môjho 42-dňového pobytu v Bukurešti.

Budova hotela Cismigiu, v ktorom zomrelo mladé dievča a údajne v ňom dodnes straší.
Hotel Cismigiu

Časový posun, mobilné dáta a mena v Rumunsku

Z Viedne ste v Bukurešti za 90 minút, no po prílete si nezabudnite posunúť čas na hodinkách, je tu totiž o hodinu viac. Rumunsko sa nachádza v EÚ, vďaka čomu si tu môžete volať a využívať mobilné dáta za rovnaké ceny ako doma. Platí sa tu rumunským lei, pričom 1€ je približne 5 lei.

💡 V Bukurešti sa dá platiť kartou úplne všade vrátane MHD, reštauráciách, či obchodoch. Za každú platbu vám však banka stiahne malý kartový poplatok (vo výške pár centov). Ak sa tomuto chcete vyhnúť, prineste si sem hotovosť a zameňte si ju za lokálnu menu. My sme po celý čas platili kartou, čo nás dokopy na poplatkoch vyšlo cca 13 €.

Cestovanie po Bukurešti

Po Bukurešti jazdí metro, autobusy, trolejbusy a električky. Neustále som však využívala metro, ktoré ma dostalo úplne všade. Lístky som si kupovala priamo priložením karty na turniket pri vstupe do metra.

Metrová stanica, ktorá vyzerá ako klasická budova.
Metro je tu veľmi prehľadné a určite sa v ňom nestratíte.

Bezkontaktne sa dá zaplatiť za jazdu v každom dopravnom prostriedku, alternatívne si môžete kúpiť SMS lístok alebo použiť aplikáciu 24Pay. Všetky detaily o možnostiach platby v MHD sa dočítate v tomto článku.

💡 Topka na Bukurešti je, že cena za metrový lístok je rovnaká ako cena za hociktorú inú MHD. Aktuálne je to 0,61 € za 90 minút jazdy.

Cestovanie z letiska do centra Bukurešti

Bukurešť má dve letiská: Henri Coandă International Airport a Bucharest Băneasa – Aurel Vlaicu International Airport. Tieto letiská sa nachádzajú prakticky hneď vedľa seba, no vy pravdepodobne priletíte na letisko Henri Coandă.

Z letiska sa do centra Bukurešti dostanete taxíkom alebo autobusom.

Po Bukurešti jazdí Uber aj Bolt. Jazda z letiska do centra mesta trvá približne 30 minút a zaplatíte za ňu okolo 20 €.

Lacnejšou alternatívou je autobus číslo 100. Je to modrý autobus, ktorý jazdí každú chvíľu, stojí hneď pred vchodom do obidvoch letísk (naozaj ľahko nájdete), cesta do centra trvá približne 45 minút a zaplatíte za ňu 0,61 €. Aby toho nebolo málo, lístok na autobus si kúpite priamo v autobuse priložením vašej platobnej karty ku terminálu. Odvezie vás až do centra mesta na Piatu Unirii.

Autobusová zastávka v centre mesta. Je večer, tma a chodník je zasnežený.
Toto je asi najviac nenápadná autobusová zastávka, akú som kedy videla 😅. Našťastie ju registrujú aj Google maps.

💡 My sme sa do centra odviezli autobusom a následne sme si zobrali taxík. Za 8 kilometrovú jazdu (viezol nás asi 20 minút) sme zaplatili 6,50 € čo je podľa mňa super cena.

Ubytovanie v Bukurešti

Ak chcete byť čo najbližšie k centru mesta, ubytujte sa v okolí metrovej stanice Piata Unirii, prípadne pri Calea Victoriei.

My sme bývali v štvrti Ozana, ktorá sa síce nachádza mimo centra, no vďaka metru sme boli na Piatej Unirii za 25 minút. Navyše už do konca života nezabudnem frázu v rumunštine: „Atenție se închid ușile“ (pozor, dvere sa zatvárajú)😄. Moja rada preto znie: ubytujte sa blízko metra a do mesta to nikdy nebudete mať ďaleko.

💡 V Bukurešti vo vianočnom období ešte dodnes chodia po domoch koledníci, a tak nám asi dva týždne vkuse, niekoľkokrát denne, vyzváňali malé deti na zvonček. Koledníkov sme stretávali aj v metre, avšak to sú už boli rómske rodiny. Spievali pekne, prešli vozňom, nikoho neotravovali a na ďalšej zastávke jedna rodina vystúpila a druhá nastúpila. Bola to celkom sranda ich sledovať 😄.

Vianoce a Silvester v Bukurešti

V Bukurešti sa určite oplatí navštíviť vianočné trhy. Už samotná cesta z letiska je veľkým zážitkom, pretože ulica, ktorá sa tiahne od letiska, je krásne vysvietená. Môj prvý dojem z tohto mesta bol teda až nečakane príjemný. Nevedela som, na ktorú stranu sa mám pozerať, pretože na obe strany všetko okolo mňa svietilo.

Nachádzajú sa tu dve miesta s vianočnými trhmi: Bucharest Christmas Fair na Constitution Square a trhy ako z rozprávky v Drumul Taberei Park.

Na vianočných trhoch na Constitution Square sa konajú rôzne koncerty, môžete pozdraviť Santa Clausa, ochutnať lokálne jedlá a užiť si jazdu na ruskom kolese.

Vianočná Bukurešť. Na fotke je vianočný stromček, ruské koleso a v pozadí budova Palace of Parliament.
Vianočné trhy na Constitution Square
Ozdobami vysvietená vianočná Bukurešť.
Výhľad z ruského kolesa. Takmer vždy tam stáli davy ľudí, no v rámci jednej jazdy spravíte iba jeden okruh, takže sa to celkom rýchlo posúvalo. Či už tá jazda stála za to, posúďte sami 😄.

West Side Christmas Market v Drumul Taberei Park sa mi páčili oveľa viac. Nachádzajú sa priamo v parku, ktorý je vyzdobený svetelnými dekoráciami a okrem stánkov s jedlom sa tu nachádza verejné klzisko. Za mňa ideálny tip na rande a celkový dojem bol 10/10. Určite sem choďte podvečer, keď sa začne stmievať a celý park sa rozsvieti.

Vysvietený park vianočnými ozdobami v Bukurešti.
West Side Christmas Market
Ľadové klzisko, na ktorom sa korčuľujú ľudia.
Zoberte mamu, frajera, kamošku, hocikoho a choďte sa spolu korčuľovať. Je to jedna z top aktivít, ktoré môžete v Bukurešti absolvovať.

Samotný Silvester v Bukurešti trval síce krátko, ale intenzívne. Prípravy naň sa však tiahli po celý týždeň. Aby ste videli polnočný ohňostroj, nemusíte chodiť do mesta. My sme bývali v obytnej štvrti a ohňostroje sa odpaľovali zo všetkých svetových strán, dokonca aj zo striech bytoviek.

Čo vidieť v Bukurešti

Palace of Parliament

Najväčšou pýchou mesta je jednoznačne Palace of Parliament. Po Pentagone (nie tým bratislavským) je druhou najväčšou administratívnou budovou na svete a zároveň je jednou z najťažších budov na svete. Postavil sa na príkaz prezidenta Nicolae Ceaușescu.

Pohľad na veľkú budovu Palace of Parliament počas západu slnka.
Palace of Parliament

Za zmienku stojí spomenúť, že kvôli nej bola zničená celá štvrť, avšak vďaka veľkému 5-mesačnému projektu rumunských architektov sa podarilo presunúť a zachrániť pred demoláciou približne 9000 domov, nemocnicu, banku a desiatky kostolov. Bol to určite najzaujímavejší projekt, o akom som kedy počula.

Kostol v Bukurešti.
Dodnes si môžete všimnúť kostoly, ktoré do okolitej krajiny tak nejak nezapadajú. Pravdepodobne aj tento bol jedným zo zachránených kostolíkov.

Historické centrum

Centrum Bukurešti je tak malé, že ho prejdete za 15 minút. Zastavte sa v kláštore Stravropoleos Church, pravoslávnom kostole Curtea Veche, prejdite sa krytou pasážou Pasajul Macca-Villacrosse a navštívte pekné kníhkupectvo Carturesti Carousel.

Historický kláštor v centre Bukurešti.
Kláštor Stravropoleos Church
Vnútri v kláštore v Bukurešti.
Stravropoleos Church zvnútra
Právnoslávny kostol Curtea Veche.
Kostol Curtea Veche
Krytá pasáž uprostred centra Bukurešte.
Pasáž Pasajul Macca-Villacrosse
Kníhkupectvo Carturesti Carousel.
Kníhkupectvo Carturesti Carousel

Neďaleko od centra sa nachádza Národné geologické múzeum, súčasťou ktorého je aj Dino Park, ktorý poteší každého drobca. Pri ňom sa taktiež nachádza Kráľovský palác, v ktorom môžete obdivovať obrazy napríklad Jan van Eycka, Rubensa, Rembrandta, či Moneta.

Budova Národného geologického múzea v Bukurešti.
Národné geologické múzeum
Socha dinosaura, ktorá je obmotaná vianočnými svetielkami.
Páči sa mi miestna originalita obmotať dinosaura svetielkami😂.
Budova Kráľovského paláca, v ktorom sa nachádzajú obrazy slávnych maliarov.
Kráľovský palác

V Bukurešti sa taktiež nachádza najvyššia budova v Rumunsku Bucharest Sky Tower a Víťazný oblúk. Ak navštívite Bukurešť v období od mája do októbra, choďte sa pozrieť na Fountain show, ktorá sa koná v centre mesta na Piața Unirii od piatka do nedele úplne zadarmo. Táto šou sa dokonca dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhšie trvajúca tancujúca fontána na svete. Trvá 45 minút.

Víťazný oblúk v Bukurešti. Okolo neho je kruhový objazd.
Víťazný oblúk

Architektúra v Bukurešti

Budovám v Bukurešti som hovorila 50 odtieňom béžovej. Možno za to mohlo aj zimné obdobie, no na mňa toto mesto pôsobilo pochmúrne a depresívne. Aby som mu však nekrivdila, neustále som bola fascinovaná jeho krásnou architektúrou, pretože každý dom bol postavený inak a architekti sa tu naozaj vyhrali. Bolo to akoby zavolali desiatky architektov, dali im jedinú podmienku, že budova musí byť béžová a každý z nich si tu mohol navrhnúť svoju vlastnú budovu. 10/10.

Architektúra v Bukurešti. Dom s veľkým billboardom.

Bytový dom v Bukurešti.

Ulica v Bukurešti.

Dom v Bukurešti.

Dom v centre Bukurešti.

Bytový dom v Bukurešti.

Dom v Bukurešti počas západu slnka.

Za objavovanie určite stojí aj štvrť Cotroceni. Nachádzajú sa tu zaujímavé vily z 19. storočia, botanická záhrada a do centra mesta to máte tiež len na skok.

Štvrť Cotroceni v Bukurešti.

Štvrť Cotroceni v Bukurešti.

Štvrť Cotroceni v Bukurešti.

Čo ochutnať v Bukurešti

Typickým rumunským jedlom sú Sarmale. Je to mleté mäso obalené v kapuste a pokiaľ ho neochutnáte, naozaj o nič neprídete. Dajte si radšej polievku. Polievky sú veľkou súčasťou Rumunov a podávajú ich v reštauráciách označených ako Ciorba.

Mleté mäso v kapustovej rolke.
Sarmale
Polievkový tanier.
Ciorba

Milovníci mäsa si prídu na svoje na vianočných trhoch. Nezabudli tam aj na vegetariánov, ktorí môžu ochutnať langoš s nutelou.

Stánok s klobásami a mäsovými výrobkami.
Spoiler alert: vegetariáni sa na vianočných trhoch nenajedia.

Kávičkári si prídu na svoje na Calea Victoriei. Od chvíle, kedy som sa ocitla na tejto ulici, sa mi prvý (a posledný) raz v Bukurešti chcelo rozhadzovať peniaze. Kávičky, croissanty, malé snacky a vôbec nejakí ľudia na ulici. Ak hľadáte miesto, kde to žije, treba ísť sem.

💡 Najstaršia kaviareň v meste je Cafeneaua 9 a stojí tu už od roku 1781.

Budova najstaršej kaviarne v Bukurešti.
Cafeneaua 9

Každému, kto plánuje výlet na Filipíny, odporúčam skúšobné kolo filipínskej kuchyne v reštaurácii Sam’s Fusion Cuisine. Ich jedlo je naozaj autentické a po prvom súste som mala pocit, že som sa premiestnila naspäť na Filipíny. Ak neviete, čo ochutnať, prečítajte si môj článok o filipínskych jedlách a nápojoch.

Ak mám však pravdu povedať, do reštaurácií sme takmer vôbec nechodili a to hneď z viacerých dôvodov. Jednak nás žiadna veľmi neoslovila, na druhej strane ceny tu vôbec nie sú tak nízke, ako by ste si mohli myslieť. Avšak musím podotknúť, že väčšina reštaurácií mala cenový strop a jedlá tu stáli do 15 €.

Na stole sú steaky, pečený zemiak, arašidy a čaj.
Moje narodeniny sme boli osláviť v reštaurácii Grivița Pub&Grill. Veľmi sa nám páčil ich koncept, že sme po príchode dostali arašidy, ktoré sme počas jedenia pohodlne hádzali na zem. Ich steak stál iba nejakých 13 €, no už by som sa sem nikdy nevrátila. Prečo? Odmeraná obsluha, pokazené záchody, čašníci „tajne“ vapovali za pultom a vrchol bol, keď sme dostali bločik, na ktorom nám automaticky naúčtovali bakšiš vo výške 3,30 €. Za všetko, čo vidíte na fotke a vrátane bakšišu sme zaplatili 36 €.

V Rumunsku ochutnajte aj lokálny keksík Rom. Predávajú ich na tisíc spôsobov, no tradičná Rom je plnená rumovou arómou.

Regály plné rumunských keksíkov Rom.
Stačí si len vybrať 😉.

Výlety z Bukurešti

Keby som sem cestovala na výlet, nezostávala by som v Bukurešti dlhšie ako jeden-dva dni. Požičala by som si auto a spravila si niekoľkodenný výlet po jej okolí. Rumunsko je totiž krásna krajina a stráviť týždeň len v Bukurešti je trochu od veci.

Radšej si naplánujte napríklad jeden z týchto výletík autom:

🚗 Bukurešť – hrad Bran (Draculov hrad) – pevnosť Alba-Carolina Citadel – soľná jaskyňa Salina Turda – mesto Kluž s krásnou botanickou záhradou.

🚗 Bukurešť – hrad Peles – hrad Bran – mesto Avrig – mesto Sibiu – hrad Corvin

💡 Pokiaľ nie ste posadnutí upírmi, hrad Bran zo svojho itinerára pokojne vynechajte. Podľa recenzií na Googli a kamarátov, ktorí tu boli, ide o veľkú turistickú atrakciu, kde toho veľa neuvidíte, pretože verejnosti sú sprístupnené iba 3-4 malé miestnosti. Radšej navštívte iné hrady ako sú napríklad Peles alebo Corvin.

Koľko sme zaplatili počas 42 dní v Bukurešti?

Spiatočné letenky: 147,66 €
Airbnb na 42 nocí: 885,54 €
Strava: 545,51 €
Doprava: 14,35 €
Ďalšie: 41,79 €

Dokopy sme v Bukurešti minuli 1634,85 €, čo je 817,43 € na osobu.

Asi si hovoríte, že celkom dobré, však? Úprimne vám poviem, že veľa peňazí sme ušetrili na strave. Na jednej ruke môžem spočítať, koľkokrát sme boli v reštauráciách (vrátane Mekáču), zvyšok času sme si varili doma.

Mestský park v Bukurešti.

A či by som sa sem ešte niekedy vrátila? Asi len vtedy, ak by som naozaj veeeeeeeeeľmi chcela ísť na víkend mimo Slovenska a našla by som lacnú letenku. Ale išla by som sem len preto, lebo why not. Na návštevu Bukurešti totiž musíte mať nejaký dôvod, inak sa tu budete (rovnako ako doma) nudiť.

Mohlo by sa ti páčiť...