Filipíny

Veľká Noc na Filipínach: bičovanie a ukrižovanie v San Fernando

Dievča pred sprievodom bičujúcich sa chlapov.

Keď som si na Slovensku občas pozrela televízne noviny, pamätám si, že pravidelne na Veľký piatok púšťali reportáž z Filipín. Hovorilo sa v nej o tom, že Filipínci si pripomínajú utrpenie Ježiša Krista tým, že sa bičujú a na pravé poludnie sa podobne, ako Ježiš, ukrižujú. Popravde, nikdy by som nepovedala, že jedného dňa budem sláviť Veľkú Noc na Filipínach a budem vyhľadávať túto miestnu atrakciu.

Veľká Noc na Filipínach: Sviatky Maleldo

Maleldo znamená Svätý týždeň. Vrcholí jednodňovou akciou, počas ktorej si desiatky Filipíncov pripomínajú utrpenie Ježiša Krista tým, že si ubližujú. Bičujú sa a niektorí z nich sa dokonca aj ukrižujú na kríži. Takáto akcia je výnimočná tým, že sa koná iba na určitých miestach na Filipínach a nikde inde vo svete. Najviac to žije v meste San Fernando, ktoré sa nachádza neďaleko hlavného mesta Filipín, Manily.

Chlapi ležia na zemi. Nad nimi stoja ich príbuzní a bičujú ich.
Toto je úplne bežný pohľad na mučeníkov v mestečku San Fernando počas Veľkého piatku.

Vyvrcholenie Maleldo v San Fernando

Táto udalosť sa začína pred City Hall a v priebehu doobedia tu pokračuje. Uvidíte tu mučeníkov, ktorí sa budú prechádzať okolo vás a do toho sa budú udierať bičmi.

Tiež ležia na zemi pred Metropolitan Cathedral of San Fernando, zatiaľ čo ich rodinní príbuzní ich udierajú palicami, žabkami alebo bičom. Bohužiaľ, YouTube moje video považuje za nevhodné pre deti, a preto ak ho chcete vidieť, musíte sa prekliknúť cez link „Prehrať na YouTube“ a potvrdiť, že ste už mali 18 rokov. V opačnom prípade ho nepozerajte 😉.

Veselé deti s palicami v rukách.
Tieto deti s palicami vám neublížia. Majú ich prichystané na udieranie mučeníkov.

Po chvíli sa títo chlapi zodvihnú a v skupinách sa počas neustáleho bičovania presúvajú na jedno z troch miest, kde sa neskôr bude odohrávať ukrižovanie. Na tomto mieste si ľahnú, ich rodinní príslušníci ich ešte raz na záver poudierajú palicou alebo bičom a z hlavy si zložia listovú korunu, ktorá sa povesí na kríž. Takto sa skupiny chlapov premávajú hore-dolu celé doobedie, takže určite ich neminiete.

Chlapi, ktorí sa na ulici bičujú.
V takýchto zástupoch sa mučeníci premávajú na trase k miestu ukrižovania.
Muž nesie veľký drevený kríž. V pozadí kráčajú chlapi, ktorí sa bičujú.
Niektorí z nich dokonca nesú ťažký drevený kríž.
Mučeník kľačí pri stánku. Ďalší chlap ho drží na špagátiku.
Netuším prečo tohto chlapa priviazali na špagátik. Asi aby si to nerozmyslel a neušiel 😃.

Hneď v prvých minútach si uvedomíte, že pokiaľ nechcete byť rovnako ako oni, celí od krvi, tak si budete chcieť udržiavať odstup. Mne napríklad spadla kvapka krvi na líce a nebol to teda bohvieaký pocit. Pokiaľ nemáte radi pohľad na krv, príďte sem a uvidíte. Ak vám to nebude vyhovovať, dajte si kávu a prejdite sa po meste.

Tí, ktorí sa rozhodnete zostať, a nasledovať sprievod, uvidíte krv úplne všade: na stenách, na zemi, na autách, deťoch, vašom oblečení…a hlavne, budete ju cítiť vo vzduchu. K tomu si ešte domyslite dusno a 35°C. Nie je to až tak zlé ako to znie, ale určite to nie je pre slabšie povahy.

Na druhej strane musím povedať, že táto akcia má festivalový nádych, všetci sa tu usmievajú a ak máte prvotné zábrany sem ísť, určite sa nebojte a choďte. Stretnete tu desiatky milých, usmievavých a autentických Filipíncov a zažijete príjemne strávený zaujímavý deň.

Auto pokvackané krvou.
Krv bola naozaj všade. Aj frajer musel odhodiť svoje biele tričko do koša.

Ako sa pripraviť na Veľký Piatok v San Fernando

Na Veľký Piatok zvykne byť na Filipínach veľmi teplo, a preto si nezabudnite doniesť pokrývku na hlavu a dostatok tekutín. Filipínci sa napríklad zvyknú schovávať pred slnkom pod dáždnikmi. Určite si oblečte staré vyťahané tričko, ktoré vám nebude chýbať, pretože počas tohto podujatia pravdepodobne aj vás ošpliecha niečia krv a toto tričko môžete po akcii rovno hodiť do koša.

Tiež sa môžete tešiť na to, že s veľkou pravdepodobnosťou budete iba jedni z mála turistov, ktorí sem zavítajú, čím môžete v San Fernando vyvolať rozruch najmä medzi deťmi a mládežou, ktorí sa s vami budú chcieť fotiť a budú vám kývať do kamery.

Šťastný zástup mávajúcich detí.
Deti nám tu kývali, zdravili sa nám a pýtali sa, či sa s nimi môžeme odfotiť. Miestami som mala pocit, že sme väčšia atrakcia ako všetci tí chlapi, ktorí sa okolo nás bičovali.

Ukrižovanie Filipíncov v San Fernando

Najväčšia takáto akcia na Filipínach sa koná v meste San Fernando, kde sú hneď tri miesta, na ktorých sa ukrižujú dobrovoľníci: San Juan, Santa Lucia a San Pedro (Cutud).

Mapa trás, po ktorých sa prechádzajú mučeníci v San Fernando.
Mapka s trasami, po ktorých kráčajú mučeníci. Možno sa vám niekedy zíde.

Časový harmonogram
San Juan: 7:00-10:00
Santa Lucia: 10:00-12:00
San Pedro (Cutud): 12:00-15:00

Pokiaľ nemáte potrebu sledovať tri ukrižovania v jeden deň, San Juan a Santa Lucia pokojne vynechajte a choďte priamo na San Pedro (Cutud). Tam sa koná „hlavné“ a zároveň „najautentickejšie“ ukrižovanie. Tento rok tu bol už 34. raz ukrižovaný 62-ročný Ruben Enaje. Rovnako ako Ježiš, aj on mal dlane a nohy prebodnuté klincami a asi 10 minút visel na kríži. Okrem neho tu boli „ukrižovaní“ aj ďalší dobrovoľníci, tí už však boli „len“ priviazaní ku krížu.

Hromada ľudí. Pomedzi nich kráča chlap s krvavým chrbtom.
Nevyzerá to tu trochu ako na festivale?
Traja ukrižovaní chlapi. Okolo nich sú ďalší ľudia, ktorí predstavujú Ježišových najbližších.
Ruben Enaje stojí na kríži uprostred. Dlane aj nohy má priklincované ku krížu.

Veľmi zaujímavé bolo aj pozorovanie okolitého obecenstva. Vo chvíli, kedy postavili kríž s „Ježišom“, väčšina publika toto predstavenie prestalo zaujímať a všetci sa tlačili odtiaľto preč.

VIP a MEDIA pass

VIP pass je špeciálny preukaz pre turistov. Vďaka nemu sa dostanete pod krytý stánok a nebude na vás priamo svietiť slnko. Okrem toho sa nebudete tlačiť medzi ostatnými zúčastnenými a budete mať jeden z najlepších výhľadov na ukrižovanie.
Ak sem prídete v rámci fakultatívneho zájazdu, VIP pass by vám mali vybaviť oni. Mali by ste si ho však vedieť vybaviť aj sami. Stačí, ak prídete do informačného stánku pred City Hall v San Fernando a poprosíte ich o to. Pravdepodobne však záleží na tom, kedy tam prídete. Keď som tam prišla o 9ej ráno, žiaden sa mi už neušiel.

Ak ste blogger, vlogger, novinár, či iný reportér, priamo na San Pedro Cutud si môžete vybaviť MEDIA pass. Budete k tomu potrebovať (aspoň) fotokópiu vášho cestovného pasu a legitimizovať svoju profesiu. Napríklad ja som im povedala, že som travel blogger a pýtali sa ma na moju webovú stránku.

Fotka MEDIA pass na San edro Cutud.
MEDIA pass

Ako sa dostať z Manily do San Fernando

Ak si myslíte, že na Maleldo cestujú z Manily tisíce ľudí, mýlite sa. V Manile táto poldenná akcia nikoho nezaujíma a v našom 49-miestnom autobuse sme boli iba my dvaja a jedna ďalšia slečna.

Z Manily do San Fernando jazdia každú hodinu autobusy od spoločnosti Victory Liner . Nastúpite na ich hlavnom termináli Manila Cubao a odveziete sa priamo na ich terminál v San Fernando. Odtiaľ sa odvezte buď na tricycle alebo taxíkom ku San Fernando City Hall. Tu stretnete prvých mučeníkov.

Filipínsky autobus od spoločnosti Victory Liner.
Autobus Victory Liner
Filipínsky dopravný prostriedok tricycle. Je to skúter s vozíkom, do ktorého si nasadnú ľudia.
Tricycle je veľmi populárny spôsob prepravy na Filipínach. Ideálne je pre jedného človeka, ale my sme sa tam úspešne namačkali aj dvaja.

Niektoré autobusy nestoja na termináli v San Fernando, ale pokračujú do mesta Olongapo. Takýto autobus zastaví pri nákupnom centre Pampanga SM Mall. Odtiaľ sa do centra San Fernando dostanete pomocou jeepney alebo taxíkom cez aplikáciu Grab.

🤑 Cesta autobusom Victory Liner trvá približne 1 hodinu a stojí 160 pesos (2,60 €).

🤑 Cesta tricycle trvá približne 7 minút a zaplatíte za ňu okolo 100-150 pesos (1,60-2,40 €).

Ak sa bojíte cestovať na vlastnú päsť, môžete sa zúčastniť fakultatívneho výletu s Young Pioneer Tours. V súčasnosti sú jediná cestovka v celej Manile, ktorá organizuje jednodenné a dvojdenné zájazdy do San Fernanda na túto atrakciu.

🤑 Za takýto jednodňový zájazd zaplatíte okolo 87 €, ČO SA VÔBEC NEOPLATÍ, NEDPORÚČAM!

Chlap s krvavým chrbátom kľačí pred bránou Metropolitan Cathedral of San Fernando.

Ak vás zaujíma postoj cirkvi voči tomuto ubližovaniu si, tak tá je jednoznačne proti. Dokonca ani v San Pedro Cutud sme nemali kňaza, ale celá krížová cesta nám hrala z reproduktoru. O túto udalosť má v súčasnosti záujem okolo 15 000 ľudí a celá táto akcia je skôr poldenný dedinský festival bez hudby. Mne to pripadalo tak, že keby si ich ľudia nefotili a nenatáčali, tak by to tiež už nikoho okrem detí nebavilo.

Mohlo by sa ti páčiť...