Vietnam

Plavba po rieke Mekong

Dievča s tradičným vietnamským klobúkom sedí na drevenom člne uprostred rieky Mekong.

Vietnam sľubuje turistom krásnu prírodu, terasovité ryžové polia a vynikajúce jedlá. Nakoľko som už tradične musela väčšinu času vo Vietname pracovať, nemohla som si dovoliť cestovať hore-dolu po krajine a objavovať neobjavené zákutia. Na druhej strane, o to viac som sa tešila na jednodňový výlet ku rieke Mekong.

Mekong je tretia najdlhšia rieka v Ázii a dvanásta najdlhšia rieka na svete. Začína v Tibete a prechádza Čínou, Mjanmarskom, Laosom, Thajskom a Kambodžou. Končí vo Vietname, kde sa vlieva do Juhočínskeho mora.

Ako sa dostať na výlet ku rieke Mekong

Ideálnym východiskovým bodom na tento výlet je Ho Chi Minh City. Nachádza sa približne 2 hodiny od delty Mekongu, kam sa robia fakultatívne výlety.

Všetky informácie o tom, ako sa dostať do Ho Chi Minh City a kde sa ubytovať sa dozviete v mojom blogu Cestujete do Ho Chi Minh City? Toto by ste mali vedieť.

V centre Ho Chi Minh City nájdete viaceré agentúry, ktoré ponúkajú rôzne výlety aj ku rieke Mekong. Ja som však nenechala nič na náhodu a vopred som si rezervovala tento fantastický výlet cez Tripadvisor.

🤑 Bol to celodenný výlet a stál 38,50 € na osobu.

Čo vás čaká na tomto výlete

Stretnutie s Markom a prvé dojmy

Ráno o 7:20 nás pri hoteli vyzdvihol náš tour guide Mark. Veľkým prekvapením pre nás bolo, že okrem neho a šoféra sa nikto iný tohto výletu nezúčastnil. Roky pandémie nemilo zasiahli aj turizmus vo Vietname a počas nášho výletu sme stretli viacerých turistov, ktorí sa rovnako ako my, nečakane ocitli na súkromnom výlete.

Mark sa nám predstavil, dal nám fľaše s vodou a takmer celú cestu ku rieke Mekong nám rozprával o Vietname a jeho kultúre.

Návšteva Cao Dai Temple

Mark nás cestou zobral do miestneho chrámu Cao Dai Temple. Cao Dai (kaodaizmus) je náboženstvo typické pre južný Vietnam a vnikol v roku 1926. V tomto náboženstve sa miešajú symboly budhizmu, taoizmu, konfucianizmu a kresťanstva.

Kaodaizmický chrám z diaľky vyzerá ako farebný kostol, avšak z blízka si všimnete zaujímavú fasádu s bohmi oháňajúcimi sa mečmi, symboly svastiky, komunistickú červenú hviezdu či vševidiace oko (Orwellov Veľký brat). To je kombinácia, čo?

Chrám Cao Dai zvonka.
Cao Dai Temple
Farebný oltár v Cao Dai Temple. Je tam vidno predstaviteľov budhizmu, taoizmu, konfucianizmu a kresťanstva. Okrem toho je vidno oko, ktoré predstavuje Orwellov Veľký brat.
Nad oltárom si všimnite predstaviteľov budhizmu, taoizmu, konfucianizmu a kresťanstva.

Plavba po rieke Mekong

Po príjazde k hornému toku rieky Mekong sme sa z auta presunuli do vietnamskej lode. Typické vietnamské lode majú vpredu namaľované oči. Majú vidieť smer, ktorým sa loď plaví a ochrániť ju od príšer a zlých duchov.

Vietnamské modré lode s namaľovanými očami, ktoré ochraňujú námorníkov pred zlými duchmi.
Vietnamské lode.

Počas plavby po rieke Mekong sme si všimli, že veľa ľudí sa nielenže plaví, ale dokonca býva na spustošených lodiach. Mark nám povedal, že vo Vietname to sú najchudobnejší ľudia, ktorí ale ešte majú strechu nad hlavou v podobe takejto lode. Jednu takúto rodinu sme navštívili, ponúknuté kokosové orechy sme si kúpili a so záujmom sme počúvali, čo nám Mark tlmočil.

Usmievavé dievča s kokosom v ruke.
Počas návštevy sme si vychutnali tento vynikajúci kokos.
Pohľad z lode na domy, ktoré stoja na brehu rieky Mekong.
Veľmi zaujímavé sú aj tradičné domy, ktoré sú postavené priamo na brehu rieky Mekong.

Keďže sme boli na našom výlete iba dvaja, kapitán lode nám dovolil chopiť sa kormidla a na chvíľu sme určovali smer plavby my.

Dievča, ktoré šoféruje loď.
Plavba po rieke Mekong.

V rámci prvej etapy nášho programu sme ešte v okolitých domoch absolvovali krátku prehliadku medových výrobkov, pozreli sme si ako sa vyrábajú kokosové cukríky, ryžový pop corn a nakoniec sme ochutnali ryžové a hadie víno.

Výroba kokosových cukríkov.
Z tohto budú kokosové cukríky.

Ďalšia časť programu prebiehala na vedľajšom toku Mekongu, ku ktorému sme sa doplavili za asi 20 minút. Prestúpili sme na menší čln, dostali tradičný vietnamský klobúk a spolu s Markom sme sa ďalej plavili po úzkom toku. S najväčšou pravdepodobnosťou tu stretnete prvých turistov. Na moje prekvapenie ich vôbec nebolo veľa.

Čln, na ktorom stojí chlap, ktorý vesluje.
Bolo to skoro ako na gondole v Benátkach. Akurát namiesto hudby sme počúvali zvuky prírody a nestretli sme takmer žiadnych turistov.

Kultúrny program a príprava Bánh xèo

Plavbu na menšom člne nám spestrila krátka zastávka na brehu. Tu nás Mark zobral na krátky kultúrny program, počas ktorého sme dostali misu s ovocím a sledovali sme dvojicu vietnamských spevákov.

Na tanieroch je ananás, banán, mango, melón a jackfruit.
Dostali sme teplý čaj a k nemu ananás, banán, mango, melón a jackfruit. V malej miske je sladké chilli, v ktorom sme si ovocie mohli dochutiť.

Odtiaľto nás zobrali k reštaurácii, avšak predtým ako sme išli obedovať, nás čakalo približne 2-kilometrové bicyklovanie po okolí. Bolo to výborné spestrenie dňa a po ovocnom tanieri padlo vhod si trochu zašportovať. Zastavili sme sa aj v historickom dome Mr. Kiet’s Ancient House starom 150 rokov. Tento dom je krásny, avšak podľa mňa ničím výnimočný. Povedala by som to takto: ak máte babičku na dedine, toto miesto vám môže pripomínať jej dom.

Starodávny nábytok v historickom dome Mr. Kiet's Ancient House.
Mr. Kiet’s Ancient House
Odstavené bicykle pred chrámom.
Chceli sme navštíviť aj tento chrám, no bohužiaľ, bol zatvorený.

Okolo 13ej sme sa vrátili k reštaurácii, avšak náš program ešte nekončil. Čakala tam na nás kuchárka s dvoma panvicami a úlohou si uvariť vlastné Bánh xèo. Bánh xèo sú slané palacinky a je to typické jedlo pre tento región.

Príprava zeleninovo-mäsovej palacinky.
Príprava Bánh xèo niekde v okolí rieky Mekong.

Príprava Bánh xèo je nasledovná: zmes ryžovej múky, kukuričného škrobu, kurkumy a kokosového mlieka sme vyliali na panvicu. Po chvíli sme do tohto cesta nasypali kúsky mäsa, krevety, hríbiky a rôzne bylinky. Na záver sme palacinku už len preložili napoly, aby bola zatvorená a nič sa nám z nej nevysypalo. Bánh xèo chutia výborne a v reštaurácii sme na obed dostali aj rybu, jarné rolky, ryžu, zeleninu a ovocie. Hladní sme odtiaľto neodišli a všetko bolo v cene výletu.

Hromada dojedeného jedla v reštaurácii. Zostal už len šalát, kosti a ryža.
Toto všetko máte v cene výletu.

Obedová prestávka trvá približne hodinu. Po obede sme presunuli k nášmu autu a okolo 16ej sme prišli naspäť do Ho Chi Minh City.

Vietnamci predávajúci zeleninu na Mekong River Delta.
Prejdete sa aj krásnym lokálnym trhoviskom.

Za posledný rok som sa zúčastnila viacerých fakultatívnych výletov. Na jazere Loch Ness som hľadala príšeru, v tureckej Cappadocii som pozorovala lietajúce balóny a v marockej Zagore som prespala na púšti. Všetky výlety boli úžasné, no tento sa mi páčil úplne najviac. Kombinácia veľmi milých ľudí a výletu nabitého informáciami hneď druhý deň po prílete do novej krajiny ma naštartovala úžasnou pozitívnou energiou a chuťou naplno spoznať Vietnam.

Mohlo by sa ti páčiť...