Turecko

Oplatí sa dvojdňový fakultatívny výlet do Cappadocie?

Dievča v čiernom tričku a zelenej sukni stojí pred údolím, v ktorom lietajú balóny.

Farebné balóny vznášajúce sa nad hlbokým údolím za úsvitu slnka, kamenné útvary pripomínajúce zvieratá alebo holubie hniezda v kamennej stene. Toto a mnoho ďalších krásnych a zaujímavých prírodných útvarov uvidíte v údolí tureckej Cappadocie.

Cappadocia (zvaná aj Kapadócia, či Kappadokia) je oblasť, ktorá sa nachádza uprostred Turecka. Je vzdialená približne 600 kilometrov od Antalye a oplatí sa vám sem jazdiť najmä v rámci fakultatívneho výletu. Prečo? Pretože autom z tureckej auto požičovne môžete za jeden deň najazdiť maximálne 200 kilometrov.

Hornatá krajina so skalnatou prírodou.
Cappadocia

Fakultatívny výlet do Cappadocie

Dvojdňový zájazd do Cappadocie patrí medzi najpopulárnejšie výlety v Antalyi a jej okolí a môžete si ho rezervovať u každého predajcu zájazdov. Cena za tento výlet sa však u každého, ktorého sme sa opýtali, líšila. Niektorí nám ho ponúkali za 65 €, zatiaľ čo iní sa nám pokúšali predať na chlp rovnaký zájazd za 110 €. Nakoniec sme si ho kúpili za 80 €. Pokiaľ máte čas, určite sa popýtajte na tento zájazd u viacerých predavačov.

Srdiečko s vlajkou Turecka. Za ním je pohľad na Cappadociu.
S týmto krásnym gýčom sa tu môžete odfotiť na každom rohu.

V cene výletu do Cappadocie sme mali zahrnuté:
– vyzdvihnutie/vyloženie na našom hoteli
– transfery
– sprievodcu
– 1 noc v 4* hoteli Monark Hotel Cappadocia
– večeru a raňajky na hoteli (švédske stoly)
– vstup do podzemného obydlia
– prehliadka so sprievodcom obydlia, v ktorom voľakedy žili mnísi

Za doplatok sme si mohli dokúpiť:
– let balónom (v rámci sezóny sa táto suma pohybuje medzi 150 € – 220 € na osobu)
– rannú prehliadku vypúšťania balónov (15 € na osobu)
– obedy v podobe švédskych stolov (10 € na osobu)
– večerný folklórny program na hoteli so švédskymi stolmi (20 € na osobu)

Tieto výlety sa organizujú takmer každý deň.

Do Cappadocie jazdí naozaj veľa turistov. Ak sem neprídete skoro ráno, nemusíte zohnať parkovacie miesto.

Náš program bol nasledovný:

Ráno okolo 4:30 nás vyzdvihol autobus. Tento autobus jazdil individuálne pre každého účastníka zájazdu a trvalo takmer dve hodiny, kým sa nabrali všetci účastníci zájazdu. Následne sme vyrazili na deväťhodinovú cestu do Cappadocie.

Počas nášho výletu sme mali k dispozícii sprievodkyňu, ktorá rozprávala dvojjazyčne: rusky a anglicky. Angličtinu mala síce vynikajúcu (čo nie je v Turecku vždy pravidlom), avšak vždy uprednostnila výklad v ruštine a následne iba časť z toho všetkého preložila do angličtiny.

Cestou do hotela sme navštívili miesta ako Imagination Valley (Devrent Valley), kde príroda vytvorila realistickú napodobeninu ťavy. V Pigeon Valley sme uvideli stovky holubích hniezd, ktoré sa nachádzajú vo vnútri veľkej kamennej steny.

Kamenná napodobenina ťavy.
Ťava v Imagination Valley

Nachádza sa tu aj niekoľko vybudovaných podzemných obydlí, napríklad Kaymakli alebo Derinkuyu. Tieto obydlia mali ochrániť obyvateľstvo v časoch vojny a zmestilo sa do nich až 20 000 ľudí a dobytok. Počas tohto výletu sme navštívili aj jedno menšie podzemné obydlie a bol to veľký zážitok.

Kamenné podzemné mestečko v Cappadocii.
Podzemné obydlie v Cappadocii

Večer po príchode na hotel sme sa mohli zúčastniť folklórneho programu, ktorý sa začínal o 21ej. Všetci sme však boli po celom dni takí unavení, že tam nikto z nás nakoniec nešiel.

Druhý deň sa začínal ráno o 4:00. Tí, ktorí si zaplatili let balónom, vyrazili ako prví k balónom, ktoré sa ešte za tmy natlakovali vzduchom. Tesne po východe slnka postupne vyleteli do vzduchu. Samotný let balónom trval približne 1 hodinu.

Východ slnka v Cappadocii. Na obrázku sa nafukujú vzduchom balóny.
Východ slnka v Cappadocii
Nafúknuté balóny, ktoré sú takmer pripravené na odlet.
Balóny treba každé ráno nafúknuť vzduchom. Potom si do nich vlezú turisti a začne sa asi hodinový let.

My sme boli v druhej skupine, ktorá si zaplatila rannú prehliadku vypúšťania balónov a ich pozorovanie. Z hotela sme vyrazili o 4:20. Za približne 20 minút sme prišli na miesto, odkiaľ sa vypúšťali tieto balóny a o ďalších 45 minút boli vypustené do vzduchu. Šofér autobusu nás následne vozil po okolí a na každom rohu nám na pár minút zastavil, aby sme si spravili pekné fotky.

💡 Balóny v Cappadocii nelietajú každý deň, ale v závislosti od poveternostných podmienok. Keď sme my odchádzali z hotela, bola vyhlásená žltá zástava a nikto nevedel, či sa v tento deň bude letieť alebo nie. Turisti, ktorí boli na rovnakom výlete pár dní pred nami, žiadne balóny nevideli, pretože fúkalo.

Vznášajúce balóny v Cappadocii.
Cappadocia

Približne po hodine a pol sme sa vrátili na hotel, naraňajkovali sme sa a vydali sme sa na cestu domov. Čakali nás ešte dve zastávky: prehliadka tureckej keramiky a prehliadka kamenného obydlia, v ktorom v minulosti žili mnísi. Na obed sme sa zastavili v meste Konya a podvečer sme pricestovali naspäť na náš hotel.

Chlap vysvetľuje publikum ako sa vyrábajú vázy na hrnčiarskom kruhu. Za ním je vidno tureckú keramiku.
Počas prehliadky keramiky sme dostali aj hrnčiarsky rýchlokurz.
Kamenné obydlie.
V tomto obydlí sa usadili mnísi.

Výlet do Cappadocie odporúčam úplne každému. Nielenže prejdete kus autentickej krajiny, obrovský kus sa dozviete aj o jej minulosti, kultúre a zvykoch. Let balónom som vynechala ako aj väčšina autobusu a vôbec to neľutujem. Tak či onak, tento výlet určite nevynechajte.

Mohlo by sa ti páčiť...