Turecko

Čo vidieť počas dovolenky v Turecku?

Dievča uprostred historickej tureckej uličky.

Až po návšteve Turecka som pochopila, prečo je lákadlom pre Slovákov. Priezračné a teplé Egejské more, historické pamiatky, lacné reštaurácie a jeho relatívna blízkosť ku Slovensku ho robí rovnocenným konkurentom medzi letnými dovolenkovými destináciami.

V tomto článku vám dám tipy, ktoré sa vám zídu pred návštevou Turecka a aké pamiatky odporúčam navštíviť.

Čo sa oplatí vidieť v Turecku

Turecko som zatiaľ navštívila iba raz, no bolo tu tak príjemne, že sa sem rada v budúcnosti vrátim.

Počas výletu do Cappadocie uvidíte nielen lietajúce balóny, ale aj kamenné obydlia pre mníchov, holubov, či dokonca aj pre dobytok. Na otázku, či sa oplatí zúčastniť tohto fakultatívneho výletu som odpovedala v mojom článku o Cappadocii.

Po travertínových terasách sa môžete poprechádzať v Pammukale. V tomto komplexe sa nachádzajú aj geotermálne Kleopatrine kúpele, v ktorých môžete relaxovať, či antické mesto Hierapolis.

Čo treba vedieť pred návštevou Turecka

Turecko nie je súčasťou Európskej Únie

V praxi to znamená, že ak si po príchode do Turecka zapnete mobilné dáta, draho za to zaplatíte. Ja som do Turecka pricestovala v noci a v snahe si zavolať taxík, som si tie mobilné dáta zapla. V tejto nevedomosti som bola 10 minút, počas ktorých sa mi strhlo z účtu 32 €. Nakoniec som si kúpila tureckú sim kartu od Turkcell s 20 GB mobilných dát na mesiac za 25 €.

Na cestovanie do Turecka vám stačí iba cestovný pas, ale pre istotu si prečítajte podmienky vstupu na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Booking.com v Turecku nefunguje

Plánujete sa počas vašej dovolenky v Turecku presúvať po krajine a bývať vo viacerých hoteloch? V takom prípade majte všetky hotelové rezervácie spravené ešte pred odletom. Turecké hotely na booking.com síce nájdete, ale samotná aplikácia booking.com na tureckom území od marca 2017 nefunguje.

Plaťte tureckými lírami

Po prílete do Turecka vám odporúčam zameniť malú časť eur za turecké líry a pri platbách kartou vždy platiť v lokálnej mene a nie v eurách. Platby v eurách boli akceptované všade, no kurz bol menej výhodný.

Kartou som okrem MHD mohla zaplatiť všade. Turecká MHD je veľmi lacná, a preto nepotrebujete mať pri sebe veľkú hotovosť. Ak však potrebujete zaplatiť vyššiu hotovosť (napríklad za taxík na letisko), pripravte buď turecké líry alebo papierové eurobankovky. Euro mince totiž nikto nechce, pretože vám ich v zmenárni odmietnu zameniť, respektíve vám ich  zamenia so značne horším kurzom.

Verejná doprava v Turecku

MHD v Turecku je veľmi lacná a funguje na jedničku. V Antalyi a jej okolí fungovala nasledovne: postavíte sa na zastávku, ktorú vám ukazuje Google maps a keď uvidíte váš autobus, stačí naňho zamávať a on vám zastaví. Autobusové zastávky sa nachádzajú naozaj na každom rohu a vodič vám vždy povie, či nasadáte na správny alebo nesprávny autobus. Vodičovi platíte za jazdu až počas vystupovania, potom ako vykríknete STOP (alebo názov vášho hotela) v blízkosti vášho ubytovania.

💡 Náš hotel sa nachádzal približne 80 km od letiska. Za cestu nočným taxíkom na hotel sme zaplatili 70 €. Naspäť na letisko sme išli miestnou MHD a dokopy sme zaplatili 14 €.

Časté výpadky elektriny

Z mojej skúsenosti Turecko nie je najideálnejšou destináciou pre digitálnych nomádov. Počas troch týždňov, ktoré som tu strávila, niekoľkokrát do týždňa vždy na pár hodín vypadla elektrina. Keď sme sa na to pýtali, povedali nám, že elektrina nefunguje na celom pobreží.

Dovolenka v Turecku znamená dovolenka bez jediného mráčika na oblohe, obklopená krásnym morom a výborným vínom. Turci sú veľmi milí ľudia a aj napriek tomu, že som nebývala priamo v Antalyi či inom veľkom meste, počas celého pobytu som sa tu cítila bezpečne a príjemne.

Mohlo by sa ti páčiť...