Turecko

Výlet do Pammukale, Kleopatriných kúpeľov a Hierapolisu

Dievča v modrých šatách stojí na travertínovej plošine v Pammukale.

Voda ako na Maledovách, travertínové terasy a jazierko, v ktorom sa údajne kúpala samotná Kleopatra. Taktiež aj masy turistov a vysoké teploty vás čakajú počas celodenného výletu do svetového dedičstva UNESCO v Pammukale a Hierapolise.

Jednodenný výlet do Pammukale patrí medzi najpredávanejšie atrakcie pre turistov dovolenkujúcich na pobreží Egejského mora. Či už ste ubytovaní v Izmire, Borume, Antalyi alebo Alanyi, ponuke na tento výlet sa určite nevyhnete, a to aj niekoľkokrát za deň.

My sme bývali medzi Antalyou a Alanyou a v tomto článku budem hovoriť o našej skúsenosti.

Koľko sme zaplatili za tento výlet

Cena nášho zájazdu bola 50 € na osobu a v cene sme mali zahrnuté:
– autobusovú dopravu
– anglicky hovoriaceho sprievodcu
– krátku degustáciu vín
– vstup do Pammukale a Hierapolisu

Za doplatok 10 € sme si mohli doplatiť vstup do Kleopatriných kúpeľov.

Ako prebiehal náš program

Okolo 5:30 nás na hoteli vyzdvihol autobus. Prešli približne dve hodiny, kým sme pozbierali všetkých turistov, ktorí sa zúčastňovali tohto výletu a následne sme vyrazili k jazeru Salda.

Nápis Salda. Za ním sa nachádza jazero.

Jazero Salda sa nachádza asi hodinu (96 km) od Pammukale. Je to sopečné jazero, ktoré vďaka svojej priezračnej farbe a bielej piesočnatej pláži dostalo prezývku turecké Maledivy. V jazere je však zakázané plávať, a tak si tu môžete akurát tak namočiť nohy a spraviť pekné fotky.

Dievča stojí v priezračne modrom jazere a pózuje.
Jazero Salda

Zo Saldy sme sa zastavili na krátke degustovanie lokálnych vín a v priebehu hodiny sme pricestovali do Pammukale, kde sme mali 3-hodinový voľný program.

💡 Do Pammukale môžete ísť aj na vlastnú päsť autom. V takomto prípade vám odporúčam parkovať na Pamukkale travertine parking. Vstupné do Pammukale stojí 13,50 €.

Návšteva Pammukale, Kleopatriných kúpeľov a Hierapolisu

Pammukale v preklade znamená bavlnený hrad a konkrétne v Turecku je to oblasť, kde vyvierajú minerály bohaté na vápnik. Nájdete tu travertínové terasy, kaskády a jazierka, po ktorých sa môžete voľne prechádzať. Aby ste ich však nepoškodili, musíte po nich kráčať naboso. Zvyknú byť klzké, tak si dávajte pozor, aby ste sa nešmykli a nenarazili si kostrč 😐.

Biele travertínové jazierka. V pozadí je vidno dedinku a hory.
Pammukale

Fotky z Pammukale, ktoré nájdete na internete, sú síce krásne, ale v skutočnosti sú tu masy turistov, je tu okolo 40°C a voda, ktorú tu predávajú, je veľmi predražená. Preto vám sem odporúčam jazdiť s 2-litrovkou vody na každú osobu.

Zástup turistov v Pammukale.
Takto to tu vyzerá v skutočnosti – úplná masovka.

V rámci Pammukale sa nachádzajú Kleopatrine kúpele. Je to menší bazén s vodou z prírodných geotermálnych prameňov. Teplo z geotermálnych kúpeľov má liečivé účinky, vaše telo si oddýchne, uvoľnia sa vám svaly a zlepší krvný obeh.

Ľudia sa kúpu v geotermálnych prameňoch.
Kleopatrine kúpele

Ku Kleopatriným kúpeľom sa viaže viacero legiend. Niektoré tvrdia, že potom, čo sa tu kúpala kráľovná Kleopatra, omladla o desať rokov. Nakoľko bola Kleopatra naozaj krásna žena, z tejto legendy sa stal marketingový trhák a za doplatok 10 € sa sem aj vy môžete ísť vykúpať a mladnúť.

Iné legendy zas hovoria o tom, že tieto kúpele dal postaviť Marcus Antonius ako dar pre Kleopatru, avšak dodnes sa špekuluje o tom, či Kleopatra tieto kúpele vôbec niekedy navštívila.

Ak sa rozhodnete pokračovať poza Kleopatrine kúpele, prídete ku antickému kúpeľnému mestu Hierapolisu s nádherným amfiteátrom, do ktorého sa vmestilo až 15 000 ľudí. Nachádza sa tu aj veľká nekropola, na ktorej archeológovia objavili hrobky a sarkofágy.

Po spoznávaní Pammukale a Hierapolisu sme sa vybrali domov a na náš hotel sme prišli okolo 21:30.

Veľké antické divadlo.
Amfiteáter v Hierapolise
Sochy z antických čias v Hierapolise v Pammukale.
Hierapolis v Pammukale

Antická budova v Hierapolise.

Aj napriek tomu, že návšteva Pammukale patrí medzi najpredávanejšie atrakcie v Turecku, očarená som z neho veľmi nebola. Z veľkej časti to bolo spôsobené tým, že náš sprievodca mal slabú angličtinu, častokrát som mu nerozumela a všetky zaujímavé informácie som si musela sama dohľadať. Pammukale je veľký komplex a určite by bolo zaujímavejšie, keby nás tu povodil a namiesto voľného programu nám poukazoval pamiatky.

Mohlo by sa ti páčiť...