Spojené kráľovstvo

Edinburgh: čo vidieť v meste kde sa zrodil Harry Potter

Dievča pred kopcom Arthur´s Seat v Edinburghu. Má na sebe čierne nohavice a čierny kabátik.

Edinburgh je to najmagickejšie mesto, v akom som kedy žila. Je to mesto popretkávané úzkymi a dlhými uličkami, nádhernými historickými budovami a s nádychom toho pravého Škótska. Každé ráno som sa budila do dňa, počas ktorého som mala pocit, že žijem v čarovnej rozprávke.

V tomto blogu sa dozviete ako sa dostať do Edinburghu, aké je tu počasie, kde sa ubytovať, čo ochutnať a aký je vzťah medzi Edinburghom, Anglickom a Harry Potterom.

Vzťahy medzi Anglickom a Škótskom

Možno ste už niekde začuli, že Angličania a Škóti sa nemajú v láske. Pravdou je, že Škótsko sa naozaj tvári ako samostatný štát, ktorý s Anglickom nemá nič spoločné.

Tak napríklad, Škóti si tlačia vlastné bankovky. Od anglických ich rozoznáte tak, že na nich nie je vytlačená kráľovná, či súčasný kráľ, ale niekto, o kom ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Aby toho nebolo málo, anglickými peniazmi v Škótsku zaplatíte, no škótske peniaze vám v Anglicku budú zbytočné.

Na raňajky v Škótsku si nepýtajte English Breakfast, ale Full Scottish Breakfast. Ďakujem sa nepovie „thank you“, ale „cheers“. A na zdravie sa nepovie „cheers“,  ale „slandževá“ (slàinte mhath). Škótskym národným zvieraťom je jednorožec a chlapi tu naozaj úplne bežne nosia kilty (dokonca aj na diskotéky).

Nápis slangevar nad dverami. V preklade znamená "na zdravie".

Ako sa dostať do Edinburghu

Do Edinburghu sa dostanete nielen z bratislavského, ale aj z košického letiska. Samotný let trvá necelé 3 hodiny a cena za spiatočnú letenku je zvyčajne okolo 100 €.

Lietadlo od spoločnosti Ryanair v Edinburghu.
V Edinburghu ste za necelé tri hodiny.

Z letiska v Edinburghu sa do centra najjednoduchšie dostanete autobusom Airlink 100. Lístok na autobus si nemusíte kupovať vopred, ale môžete si ho kúpiť priamo u šoféra.

Cesta do centra trvá približne 30 minút a všetky potrebné informácie sa dozviete na oficiálnej stránke Edinburgh Airport.

Z letiska si samozrejme môžete zobrať aj Uber alebo Bolt. 🙂

💡 Pri cestovaní do Škótska vám nestačí občiansky preukaz, ale budete potrebovať cestovný pas.

Počasie v Edinburghu

Edinburgh je mesto, do ktorého turisti cestujú celoročne. Ja som ho navštívila v marci a počasie som mala fantastické. Nebolo ani príliš teplo, ani veľká zima a takmer vôbec nepršalo.

Nakoľko je Spojené kráľovstvo na ostrove a samotný Edinburgh je hneď pri mori, počasie sa tu dá ťažko vopred predvídať. Veď určite ste už počuli o typickom anglickom počasí. Ako-takú garanciu pekného počasia by ste mohli mať počas letných mesiacov, avšak po mojej skúsenosti by som sa sem nebála vycestovať už v marci, kedy aj letenky a ubytovanie zvyknú byť lacnejšie ako v hlavnej sezóne.

Doprava v Edinburghu

Centrum Edinburghu sa delí akoby na dve mestá – horné mesto a spodné mesto. To znamená, že má v podstate dve poschodia a orientácia pomocou Google máp môže byť občas nepresná. Mapy vám totiž nevedia presne ukázať, na ktorom poschodí sa práve nachádzate, a preto sa tu môžete občas zamotať.

Podľa mňa to však vôbec nevadí, pretože mesto je tak nádherné, že radi objavíte nové zákutia. Spodné a horné „poschodie“ je najčastejšie prepojené dlhými, úzkymi a častokrát veľmi strmými uličkami (closes) alebo nekonečnými schodiskami. Ja som sa v deň môjho odchodu pomýlila a s mojím 15-kilovým kufrom som omylom zabočila na schodisko. Zniesť ho dolu bola celkom sranda. 😅

Úzka dlhá ulička closes v Edinburghu. Sú skratkami medzi ulicami v meste.
Takto vyzerajú tzv. closes v Edinburghu.
Schody v Edinburghu. V pozadí je krásny výhľad na mesto.
V Edinburghu sa všade dostanete aj po schodoch.

Väčšina pamiatok, múzeí, dobrých reštaurácií, či samotný Edinburghský hrad sa nachádzajú v pešej dostupnosti v historickom centre, a preto je veľmi nízka pravdepodobnosť, že tu budete využívať MHD.

Po meste však premávajú autobusy a električky. Lístok na autobus si kupujete priamo u šoféra počas nastupovania a platíte kartou. Lístok na električku si môžete kúpiť na nástupišti alebo online na tejto stránke.

Kde sa ubytovať v Edinburghu

Najlepšie (a častokrát aj najdrahšie) lokality, v ktorých sa môžete ubytovať, sú Edinburgh Old Town, Edinburgh New Town a blízke okolie. Ja som bývala na Cowgate, hneď na vedľajšej ulici od domu, v ktorom sa donedávna diali podobné veci ako vo filme Trainspotting. Hovorilo sa mu Cowgate Apartment a dnu ste sa dostali iba ak ste poznali tajné heslo. V samotnom centre som bola za 3 minúty a milovala som to tam!

Kravský zadok a vemeno na Cowgate v Edinburghu.
Cowgate

Ceny za ubytovanie v Edinburghu, sú porovnateľné s cenami v Londýne. Za jednu noc blízko centra zaplatíte okolo 90 €.

Mne sa počas troch týždňov v Edinburghu podarilo zaplatiť za ubytovanie dokopy 60 €. Ubytovala som sa totiž cez Couchsurfing. Dva týždne som bývala u hostiteľa Dávida, ktorý sa následne odsťahoval a týždeň som mohla uňho zostať za 60 €.

💡 Ak máte doma adaptér na anglické zástrčky, zoberte si ho so sebou, pretože v Edinburghu sa vám bude hodiť.

Čo vidieť v Edinburghu

Free Walking Tour

O Free Walking Tour píšem v každom článku, kde sa dá, pretože podľa mňa sú Nr. 1 pri spoznávaní daného mesta. Na spoznanie Edinburghu určite odporúčam 2-hodinovú Edinburgh Free Tour.

Edinburgh Castle

Edinburgský hrad pochádza z 12. storočia a slúžil ako kráľovský palác, vojenská pevnosť a väznica. Je z neho krásny výhľad na mesto a keď tu budete, nevynechajte One O’Clock Gun. Je to poludňajšia streľba z dela, ktorá sa koná každý deň o 13:00 okrem nedelí, Veľkého piatku a 25. decembra.

Krásny farebný kvetinový porast a v pozadí je Edinburghský hrad.
Edinburgh Castle

Palace of Holyroodhouse

Palác Hollyroodhouse je miesto, kde sídli britský monarcha v Škótsku. Verí sa, že palác je prekliaty a strašia v ňom duchovia zosnulej škótskej panovníčky Mary, a ďalších ľudí, ktorí tu v minulosti zomreli. Palác môžete poznať zo seriálov Cudzinka alebo Koruna.

Palác, v ktorom sídli britský monarcha v Škótsku.
Palace of Holyroodhouse

The Real Mary King’s Close

Okrem horného a spodného mesta tu v minulosti existovala ešte jedna podzemná štvrť. Volala sa Mary King´s Close, avšak pred niekoľkými rokmi si ju mesto sprivatizovalo a dnes sa sem dostanete iba počas oficiálnej prehliadky.

Podzemná štvrť v Edinburghu Mary King´s Close.
The Real Mary King´s Close

Prehliadky Mary King´s Close je síce drahšia, ale podľa mňa stojí za to. Sprievodca vám porozpráva skutočné príbehy o ľuďoch, ktorí tu žili, uvidíte, v akých podmienkach sa tu žilo a a ako to tam vyzeralo počas morovej epidémie. Dozviete sa napríklad aj to, že v jednej miestnosti mohlo žiť aj 10 ľudí a veľkú potrebu vykonávali všetci do jedného kýbľa, ktorý po zotmení vyliali von oknom. Mimochodom, dodnes je v Edinburghu legálne vyhadzovať von oknom čo len chcete. 💩

V Edinburghu majú veľmi radi 💩. V 2021 sa tu otvoril W Hotel, ktorého architektúra má pripomínať tvar 💩.

Royal Mile

Royal Mile je ikonická ulica, ktorá sa tiahne od Edinburgh Castle až ku Palace of Holyroodhouse. Nachádza sa tu veľa turistických atrakcií, reštaurácií, pubov a iných obchodov. Verí sa, že táto ulica je prenasledovaná duchmi a môžete ju poznať z filmov Da Vinciho kód, či Ohnivé vozy.

Hlavná tried v Edinburghu Royal Mile.
Royal Mile

Socha Greyfriars Bobby

Bobby bol psík, ktorý žil v Edinburghu v 19. storočí a dnes je z neho legenda. Bol verným spoločníkom policajta Johna Graya. Keď však John Gray zomrel, Bobby nasledoval pohrebnú procesiu až na cintorín Greyfriars Kirkyard, kde Johna pochovali. Tam zostal po celých 14 rokov, až kým nezomrel. Svojou vernosťou sa stal Bobby miestnou celebritou a symbolom lojality.

Mozaikové srdce Heart of Midlothian

Pred St. Giles´ Cathedral sa nachádza srdce Heart of Midlothian. V minulosti sa tu nachádzala väznica, avšak ľudia s tým nesúhlasili a na protest pľuli na toto srdce. Tento zvyk sa zachoval dodnes a ak pôjdete okolo, nebojte sa ho opľuť.

Mozaikové srdce Heart of Midlothian.
Heart of Midlothian

National Museum of Scotland

Škótske národné múzeum dokumentuje vedu, technológie, umenie a históriu. Nachádza sa tu aj slávna ovečka Dolly, ktorá bola prvým naklonovaným cicavcom na svete. Vstup do múzea je zadarmo.

Prvý naklonovaný cicavec na svete bola táto biela ovečka Dolly. Nachádza sa v National Museum of Scotland.
Ovečka Dolly

Scottish National Gallery

V Škótskej národnej galérii môžete obdivovať obrazy a sochy od Botticelliho, Raphaela, Titiana, Rembrandta, Vincenta Van Gogha, Moneta, Francisa Bacona, Davida Hockneyho alebo Andyho Warhola. Vstup do galérie je zadarmo.

Surgeons‘ Hall Museums

Surgeons‘ Hall Museums je múzeum venované histórii chirurgie a medicíny. Najväčším turistickým lákadlom je kostra Williama Burkeho, ktorý bol v roku 1829 popravený za viaceré vraždy. Spolu s komplicom Williamom Hare zabili niekoľko ľudí, aby ich telá následne mohli predať doktorovi Robertovi Knoxovi, ktorý študoval ľudskú anatómiu. Burkeho a Hareho napokon chytili a Burke bol za tieto zločiny popravený.

Múzeum histórie chirurgie a medicíny v Edinburghu.
Surgeons‘ Hall Museums

Royal Botanic Garden

Royal Botanic Garden je najväčšou botanickou záhradou v Škótsku a jednou z najväčších botanických záhrad na svete. Vstup do záhrady je zadarmo.

Arthur´s Seat

Najvyšším bodom v Edinburghu je Arthur´s Seat. Je to vyhasnutý vulkán vysoký 251 metrov nad morom a na vrchole ste približne za 30 minút. Za odmenu budete mať Edinburgh ako na dlani.

Najvyšší vrch v Edinburghu je Arthur´s Seat.
Arthur´s Seat

Calton Hill

Za ešte krajšími výhľadmi na Edinburgh sa choďte prejsť na Calton Hill. Calton Hill vám môže pripomínať Atény, pretože tam nájdete ruiny „aténskeho panteónu“, či pamätník Horatia Nelsona.

Calton Hill môže pripomínať Atény.
Calton Hill

Dean Village

Deal Village je veľmi pekným miestom na prechádzku, no popravde, veľa zaujímavostí tu neuvidíte. Toto miesto vám môže byť povedomé z filmov Iluzionista, Atlas mrakov, či seriálu Cudzinka.

Cramond Island

Cramond Island je malý ostrov pri Edinburghu, na ktorý sa dostanete pešo, avšak iba počas odlivu, kedy voda odkryje chodník, ktorý sem vedie z pevniny. Tento ostrov je opradený rôznymi mýtmi, legendami o stratenom poklade a zjaveniami duchov.

Tento betónový chodník vedie cez more na Cramond Island.
Cesta, ktorá vedie na Cramond Island.
Pláž pri Cramond Island v čase odlivu.
V čase prílivu je chodník na Cramond Island a celá táto pláž ponorená pod morom.

Z Edinburghu vám tiež odporúčam absolvovať jednodňový výlet na jazero Loch Ness. Všetko o tomto výlete sa dočítate v mojom článku Výlet na jazero Loch Ness

Harry Potter v Edinburghu

Určite ste už počuli, že J.K. Rowlingová napísala Harryho Pottera práve v Edinburghu. Nájdete tu veľa miest, ktoré ju počas písania kníh inšpirovali a úplne každému fanúšikovi Harryho Pottera odporúčam ísť na Free Harry Potter Tour.

Počas tejto 1,5 hodinovej prehliadky navštívite napríklad cintorín Greyfriars Kirkyard, na ktorom sú pochovaní ľudia, ktorí boli inšpiráciou k postavám Toma Riddla, či profesorky McGonagallovej. Sprievodca vám taktiež ukáže (v súčasnosti zatvorenú) reštauráciu The Elephant House, v ktorej Rowlingová napísala prvé knihy (ak sa niekedy otvorí, choďte tam na WC), či hotel The Balmoral, v ktorom tajne žila 6 mesiacov a dopísala v ňom Dary Smrti. Mnohí fanúšikovia taktiež veria, že škola George Heriot’s School bola inšpiráciou Rokfortu a počas prehliadky navštívite aj miesto pri The City Chambers, kde Rowlingová potom, ako vyhrala Edinburgh Award, na pamiatku do chodníka otlačila svoje ruky.

Náhrobný kameň Toma Riddla na cintoríne Greyfriars Kirkyard.
Greyfriars Kirkyard
Reštaurácia The Elephant House je aktuálne zatvorená. Rowlingová tu napísala prvú knihu Harryho Pottera.
The Elephant House
V hoteli The Balmoral Rowlingová dopísala poslednú knihu Harryho Pottera.
The Balmoral

Fanúšikovia Harryho Pottera určite radi zavítajú aj do obchodov Museum Context a The Great Wizard, ktoré sa nachádzajú na ikonickej ulici West Bow. Inak vedeli ste, že práve ulica West Bow bola inšpiráciou k Šikmej uličke?

Zrkadlo s nápisom z Harryho Pottera a Tajomnej Komnaty.

Ulica West Bow bola inšpiráciou Šikmej uličky v Harry Potterovi.
West Bow

Nakoniec vám ešte prezradím, že sa povráva, že šachové figúrky z Harry Pottera a Kameňa Mudrcov sú inšpirované figúrkami The Lewis Chess Pieces, ktoré nájdete v National Museum of Scotland.

Kde sa najesť v Edinburghu

Reštaurácia The Witchery a The Balmoral

The Witchery je luxusná reštaurácia s historickým nádychom, ktorú radi navštevujú aj celebrity ako Gerard Butler (ten tam bol dva týždne predo mnou), Vin Diesel, Simon Cowell, Jimmy Carr a ďalší. Pred návštevou reštaurácie vám odporúčam spraviť rezerváciu.

Prestížna reštaurácia The Witchery.
The Witchery

Hotel The Balmoral je známy tým, že v ňom J.K. Rowling dopísala knihu Harry Potter a Dary Smrti.

Vysvietený hotel The Balmoral.
The Balmoral

Jedla som tu vo viacerých reštauráciách, ale v konečnom dôsledku som tu ochutnala rovnaké veci ako v Londýne, Manchestri a Dumfries. Ak vás zaujímajú typické škótske jedlá, prečítajte si môj blog Aké jedlá a nápoje treba ochutnať v Anglicku a Škótsku.

Škót, ktorý hrá na gajdy.
Legendy hovoria, že tento pán tu vyhráva dodnes.
 
V Edinburghu som strávila tri nádherné týždne. Budem sa síce opakovať, no je to jedno z najkrajších európskych miest, aké som zatiaľ navštívila. Škóti síce majú svoj typický prízvuk, ktorému málokto rozumie a ich gajdy mi každý deň trhali uši, ale bez váhania by som sa sem ihneď vrátila.

Mohlo by sa ti páčiť...