Spojené kráľovstvo

Víkend v Londýne? Toto by si mal vedieť a vidieť

Dievča pri typickej londýnskej červenej telefónnej búdke.

Londýn je treťou najväčšou európskou metropolou. Žije tu vyše 9 miliónov obyvateľov, čo je raz toľko, ako na celom Slovensku. V tomto článku vám poviem, ako sa sem dostať, kde sa ubytovať a dobre najesť, kde sú najkrajšie výhľady, kde sa natáčal Harry Potter a kde všade vás pustia zadarmo.

Počasie v Londýne

Anglicko je ostrovný štát, a preto je tu počasie veľmi premenlivé. Ja som Londýn zatiaľ navštívila trikrát.

Prvý raz to bolo v lete a po celý čas sme mali nádherné slnečné počasie. Druhý raz som tu bola na otočku na jar a práve v tento jediný deň v týždni nepršalo. Poslednýkrát som tu bola v decembri. Prvý deň bolo fantasticky, druhý deň padla na mesto hustá hmla, a tretí deň nasnežilo toľko, že bola kalamita a polovica letov bola zrušená.

Typická hustá hmla na London Bridge.
Deň v Londýne sa môže začať aj takto.

Z mojich skúseností vám odporúčam sem vycestovať počas leta, prípadne v decembri. V lete budete mať najvyššiu pravdepodobnosť zažiť dni bez dažďa či hmly. V decembri vás Londýn pohltí vianočnou atmosférou a vychutnáte si vianočné trhy.

Lety do Londýna

Zo Slovenka sa do Londýna dostanete z Bratislavy a Košíc. Letenky zoženiete od 25 €, čo je úplne úžasná suma. Radosť z ušetrenia peňazí na letenke vám však nebude trvať dlho. Po zaplatení ubytovania sa vám celkové náklady natoľko navýšia, že budete ďakovať za tieto nízke ceny. O ubytovaní však budem hovoriť neskôr.

V Londýne priletíte na jedno z nasledujúcich letísk:

Heathrow
Gatwick
Stansted
Luton

Letiská Heathrow a Gatwick sú najbližšie k centru.

Ak by ste sa potrebovali dostať do/z letiska Stansted, či na Luton, spravte si 1-2 hodinovú časovú rezervu. Tieto letiská sú ďalej na sever od Londýna a aj napriek tomu, že vlakom ste tu do hodiny, v Londýne veľmi často prebiehajú štrajky a vlaky častokrát vôbec nejazdia.

Informačná tabuľa so zrušenými letmi z londýnskeho letiska.
Ak budete cestovať v zimných mesiacoch, môže sa stať, že kvôli nepriaznivému počasiu vám zrušia alebo presunú let.

Doprava v Londýne

Po meste sa môžete presúvať pešo, metrom, autobusom, vlakom, električkou, známymi čiernymi taxíkmi (alebo Uberom), loďou, či dokonca aj lanovkou. Presuny MHD môžete platiť buď bezkontaktne debetnou kartou, alebo londýnskou špeciálnou kartou Oyster Card.

Vstup do metra v Londýne
Londýnske metro

Oyster Card je karta, vďaka ktorej cestujete oveľa lacnejšie a viete si ju zakúpiť na hociktorej metrovej stanici. V súčasnosti stojí v prepočte 8 €, no tieto peniaze sú vám pri vrátení karty vrátené na účet. Kartu si následne dobíjate v automatoch kreditom na vaše cesty.

Dve fialové Oyster karty na londýnsku MHD.
Oyster Card

Počas víkendu v Londýne sme dobili približne 40 € na Oyster kartu. Okrem toho sme si kupovali lístok na vlak z letiska Gatwick, ktorý stál v plnej sume 20 €. Na letisku Gatwick sa aktuálne nepredávajú Oyster karty.

Pri odchode z Londýna ju jednoducho vráťte v automate. Na účet sa vám automaticky vráti záloha za kartu (aktuálne 8 €) a ostatok z karty. Ak to nestihnete, môžete požiadať o vrátenie peňazí prostredníctvom tohto kontaktného formulára.

Ak by ste išli vlakom na letisko Stansted alebo Luton, nepoužite Oyster Card, ale zakúpte si v automate vlakový lístok. Oyster Card sa vzťahuje iba na dopravu v rámci Londýna (vrátane dopravy na letiská Heathrow a Gatwick), avšak letiská Luton a Stansted sem nepatria. Do vlaku vás síce pustia, avšak na letisku neprejdete cez kontrolu a budete platiť pokutu. My (a mnoho ďalších) sme museli zaplatiť pokutu vo výške takmer 25 € na osobu.

V neposlednom rade je Londýn známy častými štrajkmi. Počas mojej letnej návštevy metrá nepremávali vôbec, a tak sme všade chodili pešo alebo autobusmi. Moje ponožky to nezvládli a každý deň išiel jeden pár do koša. V decembri sme sa tesne minuli štrajkom, kedy plánovali odstaviť/zredukovať podzemnú dopravu a vlaky.

Ubytovanie v Londýne

Londýn je známy tým, že ubytovanie je tu neskutočne predražené a ceny neustále stúpajú. Nájsť lacné ubytovanie so súkromnou kúpeľňou a dobrým hodnotením je priam nemožné.

My sme si našli úplne úžasné ubytovanie cez Airbnb v odľahlejšej štvrti Woolwich. Cesta do centra nám trvala približne 50 minút a za tri noci sme dokopy zaplatili 144 €, čo je v prepočte 48 € na noc. Za takúto cenu v centre Londýna zoženiete pravdepodobne iba hostel.

Dievča počas východu slnka stojace pred jazerom.
Woolwich je síce vzdialenejšia štvrť, ale je tu veľmi príjemne.

Moja rada znie: pokiaľ máte metro v blízkosti ubytovania, žiadna londýnska štvrť nie je až tak ďaleko. Samozrejme len v takom prípade, že práve neprebieha štrajk.

Metrová stanica Elisabeth line vo Woolwich.
Táto najnovšia metrová linka pribudla v máji 2022.

Kde sa najesť v Londýne

Určite je jeden z vás vegán, druhý milovník mäsa a tretí s histamínovou intoleranciou. Londýnske tržnice sú miestom, kde si určite každý nájde „to svoje“.

Najznámejšie a najlepšie tržnice sú Borough Market, Camden Market a Convent Garden Market, pričom v Borough a Convent Garden prebiehajú aj vianočné trhy.

Päť minút od Convent Garden sa nachádza Neal´s Yard, ktorý je označovaný za jednu z najkrajších ulíc v Londýne. Nájdete tu veľa reštaurácií, kaviarní, či pubov.

Ak milujete steaky, určite si zájdite do reštaurácie Flat Iron. Ja to tam úplne zbožňujem: hneď po príchode vás usadia a dajú vám na stôl smaltovaný hrnček s pop cornom. Ja vždy volím ich základný flank steak, ktorý je naozaj lahodný a po zaplatení dostanete malý odznak v tvare sekáčika na mäso. Ten slúži ako voucher na výbornú zmrzlinu (a to nemám rada zmrzliny), ktorú dostanete pri odchode z reštaurácie.

Za steak platíte okolo 15 € a v cene máte aj pop corn a zmrzlinu. Za mňa je Flat Iron 10/10.

Steak s prílohou v reštaurácii Flat Iron.
Do Flat Iron chodím vždy keď som v Londýne. Určite sa tam zastavte.
Účtenka a odznak noža na krájanie steaku.
Po zaplatení dostanete malý odznak noža na mäso, ktorý pri odchode vymeníte za kornútok zmrzliny.

Jedlá, ktoré by si mal počas návštevy Anglicka ochutnať, si prečítaš v mojom článku špeciálne zameranom na tradičné anglické jedlá.

Najkrajšie výhľady na Londýn

Túto kapitolu rozdelím na dve časti: výhľady, ktoré sú zadarmo a výhľady, za ktoré si treba zaplatiť.

Výhľady, ktoré sú zadarmo

Z výšky 160 metrov si Londýn pozriete zo Sky Garden. Je to 36 poschodová budova s predraženou reštauráciou a malou záhradkou. Dostupná je aj terasa s panoramatickým výhľadom na Londýn. Toto miesto vám určite odporúčam navštíviť, avšak nepustia vás sem bez vopred booknutej rezervácie, ktorá je zadarmo. Rezervujte s dostatočným predstihom, termíny sú takmer okamžite „vypredané“.

V Sky Garden sú zasadené rôzne kvetiny a reštaurácia.
Sky Garden
Vyhliadková terasa na Sky Garden.
Najviac ma uchvátil výhľad na London Bridge.

V prípade, že je všetko rezervované, zájdite si do The Garden at 120. Je to vyhliadková terasa, ktorá sa nachádza asi 5 minút od Sky Garden. Rezerváciu si vopred nemusíte robiť, avšak v prípade nepriaznivého počasia terasa môže byť uzavretá.

Na moste Westminster Bridge si krásne pofotíte Big Ben a London Eye. Keď po ňom prejdete na opačnú stranu, môžete si odfotiť celý Palace of Westminster.

Palace of Westminster a Big Ben na druhej strane rieky Temža.
Palace of Westminster a Big Ben

V St. James´s Park sa nachádza most The Blue Bridge, kde si spravíte nádhernú fotku v prírode s London Eye v pozadí. Po celom parku behajú rozkošné veveričky a turisti ich veľmi radi kŕmia rôznymi orieškami. Vyzerá to síce milo, ale prosím vás, prestaňte s tým. Veveričky si (prekvapivo) vedia zohnať potravu aj samy. Tieto chúďatká sú vyžraté a obézne.

Jazero a výhľad na London Eye zo St. James´s Park.
St. James´s Park

Posledným mostom, ktorý stojí za zmienku, je Millennium Bridge. Hneď za ním sa pýši prenádherná St. Paul´s Cathedral.

Dievča uprostred Millennium Bridge, za ktorým je vidno St. Paul´s Cathedral.
V pozadí je vidno St. Paul´s Cathedral.

Výhľady, za ktoré si treba zaplatiť

Najvyššou vyhliadkovou vežou v Londýne je The Shard.

🤑 Cena vstupného je 37 € a je vysoká 306 metrov.

London Eye je ruské koleso, z ktorého si môžete obzrieť Londýn. Ja som si takúto jazdu už absolvovala na Niagarských vodopádoch a raz v živote mi to bohato stačilo.

🤑 Cena vstupného je 37 € a dostanete sa do výšky 135 metrov.

Londýnska atrakcia London Eye za riekou Temžou.
London Eye

Pokiaľ radi kráčate po schodoch, skúste si vyšliapať 528 schodov na kupolu St. Paul´s Cathedral.

🤑 Cena vstupného je 26 € a kupola je vo výške 111.5 metrov.

Krásna londýnska St. Paul´s Cathedral.
St. Paul´s Cathedral

Najlacnejšou alternatívou je výhľad z ikonického mostu Tower Bridge.

🤑 Cena vstupného je 13 € a je vysoký 42 metrov.

Najkrajší most v Londýne Tower Bridge.
Tower Bridge

História, ktorú ponúka Londýn zadarmo

Na Londýne sa mi veľmi páči, že mnoho múzeí a galérií si nepýta vstupné poplatky.

Okrem toho môžete absolvovať free walking tour. Je to pešia dvojhodinová prehliadka mesta, počas ktorej sa dozviete niečo o Londýne, anglickej kultúre, zvykoch a o ľuďoch, ktorí tu žijú. Ďalšia skvelá vec na free walking tour je, že je úplne zadarmo. Funguje na princípe prepitného, kedy na konci dáte svojmu sprievodcovi prepitné podľa vlastného uváženia. Čiže ak práve nemáte peniaze na rozdávanie, nič sa nedeje.

🤑 Cena vstupného je 0 € a prehliadka trvá približne 2 hodiny. Nie ste ničím viazaní a môžete sa z nej kedykoľvek odpojiť.

Pešia prehliadka Londýna. Dievča stojí pri Buckingham Palace.
Free walking tour

British Museum dokumentuje históriu ľudstva, umenie a kultúru. Bolo prvým verejným múzeom na svete.

🤑 Cena je 0 € a strávite tu 3-4 hodiny.

National Gallery je múzeom umenia a nachádza sa na Trafalgar Square. Nájdete tu napríklad slávne obrazy Vincenta Van Gogha (Slnečnice, Self portrait with Bandaged Year), Leonarda da Vinci (The Virgin of the Rocks), či Jana van Eyck (The Arnolfini Wedding).

🤑 Cena vstupného je 0 € a strávite tu 3-4 hodiny.

Národná galéria v Londýne s vianočným stromčekom.
The National Gallery na Trafalgar Square
Originálny obraz Slnečnice od Vincenta Van Gogha.
Vincent Van Gogh – Slnečnice

Ja som bola zvedavá najmä na Vincenta Van Gogha. V súvislosti s ním som si bola pozrieť Van Gogh London Exhibit. Je to interaktívna výstava, počas ktorej sa doslova ocitnete vo Van Goghových obrazoch a každému ju odporúčam absolvovať.

🤑 Cena vstupného je 25 € a strávite tu približne 1 hodinu.

Interaktívna výstava Vincent Van Gogh v Londýne. Miestnosť s jeho obrazom The Starry Night.
Uvidíte napríklad projektil obrazu The Starry Night po celej miestnosti.
Slnečnice od maliara Vincenta Van Gogha.
Kópie obrazov slnečníc od Vincenta Van Gogha.

Fanúšikovia filmu Podfukári by mohli prejaviť záujem navštíviť Queen´s House. Na konci druhého dielu stoja naši hrdinovia na krásnom špirálovom schodisku. Volá sa Tulip Stairs a nájdete ho v Queen´s House, ktorý je priamo na nultom poludníku v londýnskej štvrti Greenwich.

🤑 Cena vstupného je 0 € a strávite tu približne 30 minút.

Napokon, ak máte radi moderné umenie, navštívte Tate Modern.

🤑 Cena vstupného je 0 € a strávite tu 1-2 hodiny.

Červený symbol LOVE.
Symbol LOVE poznáte možno z filmov. Originál sa nachádza v centre Philadelphie.

Harry Potter v Londýne

Nezabudla som ani na fanúšikov Harryho Pottera. Približne hodinu severozápadne od centra Londýna sa nachádza Warner Bros. Studio, kde si každý milovník Harryho Pottera príde na svoje: obzriete si Veľkú sieň, Zakázaný les, kostýmy, model Rokfortu a mnoho ďalšieho. Lístky si však musíte kúpiť v dostatočnom predstihu, pretože sa veľmi rýchlo vypredajú.

🤑 Cena vstupného je od 60 € a strávite tu 3-4 hodiny.

Ak sa vám nepodarí zohnať vstupenky do Warner Bros. Studio, nezúfajte. Na Leicester Square nájdete sochu Harryho na Nimbuse, v King´s Cross station je nástupište 9 ¾ a Millennium Bridge, ktorý síce pred pár rokmi smrťožrúti zničili, ale už ho aj opravili a môžete sa po ňom prejsť.

Socha Harryho Pottera lietajúceho na metle.
Harry Potter na Leicester Square
Millennium Bridge v Londýne. V pozadí je St. Paul´s Cathedral.
Po skaze smrťožrútov už nie je ani stopy.

Ak by ste sa rozhodli ísť ku stene, ktorá znázorňuje nástupište 9 ¾, určite tam choďte hneď ráno. Počas dňa je tam neustále rad minimálne na hodinu. Okrem fotky s vozíkom v stene si tu môžete obzrieť aj neskutočne predražený a ľuďmi preplnený darčekový obchod.

Nástupište 9 ¾ v Londýne. Harryho kufor napoly zmizol v stene.
Posúďte sami, či vám to čakanie stojí za túto fotku.

Vianoce v Londýne

Ako som už v úvode spomínala, Londýn neváhajte navštíviť aj v období Vianoc. Po celom meste sa nachádzajú vianočné trhy a Oxford Street sa po zotmení zmení na krásne vysvietenú rozprávku.

Vianočná výzdoba anjelikov v centre Londýna.
Oxford Street

Medzi najnavštevovanejšie vianočné trhy patria tie na Leicester Square, v Borough Market a v Convent Garden.

Londýnskou Nr. 1 medzi vianočnými trhmi je Hyde Park Winter Wonderland. Hyde Park sa zaplní kolotočmi, stánkami s jedlom, klziskom a rôznymi atrakciami. Musíte si však vopred zakúpiť lístok, inak sa sem nedostanete.

Ďalšie atrakcie, ktoré Londýn ponúka

Ak by ste sa chceli kultúrne vyžiť, určite si zájdite na muzikál v londýnskom West End. West End je vlastne ekvivalent k Broadway v New Yorku. Výber muzikálov je naozaj obrovský, predstavenia sa konajú už od skorého poobedia, lístky vôbec nie sú drahé a budete mať zážitok na celý život.

Medzi moje obľúbené londýnske atrakcie patrí The London Dungeon. Ak sa nebojíte tmy a milujete horor, londýnsky žalár sa vám určite bude páčiť. Živí herci vás prevedú temnými uličkami, porozprávajú vám hrôzostrašné príbehy a zapoja vás do samotného diania, čím sa stanete súčasťou tohto predstavenia. Navyše, v období Vianoc ponúkajú špeciálny program, Christmas at The Dungeon.

Fanúšikovia Beatles by si určite chceli spraviť fotku na ikonickom prechode pre chodcov. Adresa je Abbey Road, London NW8 9DD, UK.

V Londýne sídli šesť slávnych futbalových klubov. Ak si chcete pozrieť futbalový zápas, môžete mať problém zohnať lístky. Občas ich ale niekto ponúka v tejto Facebookovej skupine, tak sa tam na to kľudne popýtajte. Mne sa tu napríklad podarilo zohnať dva lístky na zápas Manchester United.

Veľa turistov chce vidieť výmenu stráže pri Buckingham Palace. Koná sa to každý pondelok, stredu, piatok a nedeľu vždy o 11:00. Ak prídete k Buckingham Palace, bude tam s vami milión ďalších turistov a nebudete dokopy nič vidieť.

Sídlo anglickej královny, Buckingham Palace.
Buckingham Palace

Poviem vám k tomu hneď dve zaujímavosti: môžete si ho pozrieť aj spred Friary Court o 10:30, kde bude podstatne menej ľudí a v prípade nepriaznivého počasia sa uistite, či ceremónia náhodou nebude zrušená.

 

Friary Court

Do Londýna sa vždy rada vraciam. Milujem jeho atmosféru, možnosti kultúrneho vyžitia, ikonickú architektúru, slušných Angličanov a pocit, že som na mieste kde sa odohrávajú veľké veci.

Mohlo by sa ti páčiť...