Dievča na lodi ukazuje na nálepku príšery Loch Ness.

Počuli ste už o legendárnej lochnesskej príšere Nessie? Údajne žije v jazere Loch Ness, ktoré sa nachádza v nádhernej Škótskej vysočine.

Moje zážitky zo Škótskej vysočiny patria medzi najkrajšie spomienky z roku 2022. Nachádza sa tu veľa jazier (Loch), ktoré sú modré ako obloha, najvyšší vrch (Ben) v Spojenom kráľovstve, Ben Nevis a ak pôjdete dostatočne na sever až na Isle of Skye, môžete odtiaľto pozorovať aj polárnu žiaru.

Ale späť k príšere 👾.

O jej existencii sa polemizuje už 90 rokov a to by som nebola ja keby som sa nerozhodla túto záhadu raz a navždy vyriešiť. A tak som sa s veľkými očakávaniami pridala ku skupine nadšených výletníkov na jednodňový výlet. Čo myslíte, podarilo sa mi ju zazrieť alebo nie?

Lochnesská príšera plávajúca na jazere Loch Ness.
Toto je prvá (a asi aj jediná) fotka Nessie. Pochádza z roku 1934!
Pohľad na kamene v prírode The Old Man of Storr v Škótskej vysočine.
The Old Man of Storr, Isle of Skye

Výlet na Loch Ness

Pokiaľ nemáte vlastné auto, absolvovať tento výlet na vlastnú päsť sa absolútne neoplatí. Ja som sem išla z Edinburghu v rámci jednodňového zájazdu s Highland Explorer Tours a lepšie som sa nemohla rozhodnúť.

Pobočka Tours of Scotland na Royal Mile v Edinburghu.
Tours of Scotland

Náš program prebiehal nasledovne:

Ráno nás privítal ten najukecanejší sprievodca, akého som kedy spoznala. Od chvíle, kedy nás privítal, až do chvíle, kedy sa s nami lúčil, neustále niečo rozprával. Bol 10/10.

Cestou k jazeru Loch Ness sme sa zastavili v údolí Glen Coe. Okrem toho, že okolie Glen Coe je naozaj prekrásne, toto miesto je známe najmä vďaka masakru, ktorý sa tu uskutočnil koncom 17. storočia. Príslušníci klanu MacDonald tu privítali škótsku armádu, ktorá ich následne zmasakrovala údajne preto, lebo nezložili sľub vernosti škótskemu panovníkovi.

Usmiate dievča v žltom svetri pred horou Glen Coe.
Glen Coe
Dievča v škótskej vysočine. Za ňou je krásna príroda, jazero a kopce.
Škótska vysočina

Okolo obeda sme prišli do Fort Augustus, kde sme absolvovali hodinovú plavbu po jazere Loch Ness. Verte mi, naozaj som sa snažila a celú hodinu som hľadala Nessie. Tá sa však asi hanbila a vôbec sa neráčila ukázať. Škoda.

Jazero Loch Ness v škótskej vysočine.
Jazero Loch Ness

Po plavbe sme sa poprechádzali po tomto malom mestečku a nasledovala cesta domov.

Tento raz sme sa zastavili pri Commando Memorial. Je to pamätník britského komanda, ktoré bojovalo v druhej svetovej vojne. Ak budete mať šťastie na krásny slnečný deň, uvidíte odtiaľto aj vrch Ben Nevis.

Pamätník špeciálnej britskej zložke, ktorá bojovala v Druhej svetovej vojne.
Commando Memorial
Najvyšší vrch v Spojenom kráľovstve Ben Nevis. Na kopci je vidno sneh.
Výhľad na Ben Nevis

Aj keď som Nessie videla len ako nálepku na okne, tento výlet bol naozaj perfektný a vôbec som nebola sklamaná. Lepšieho sprievodcu som ešte nezažila a počas celého dňa som sa nevedela vynadívať nádhernej a unikátnej prírody.

Mohlo by sa ti páčiť...