Spojené štáty americké

Oplatí sa navštíviť Salem, mesto čarodejníc?

Dievča v riflových kraťasoch stojí pred budovou starého domu.

Ešte za čias, keď som chodila na základnú školu, ma fascinovali čarodejnice. Aj ja som chcela mať super schopnosti, bojovať so zlom a zachraňovať svet. Pekná predstava, nie? Teraz, o 15 rokov neskôr už viem, že žiadne super schopnosti bohužiaľ nemám, no ľudová mágia, nadprirodzeno a tematika čarodejníc ma stále zaujíma. A aj preto som navštívila mesto čarodejníc, o ktorom ste určite všetci počuli, Salem.

Ulica v centre mesta je plná ľudí. Na námestí je stará vysoká lampa.
Salem Downtown

Hon na čarodejnice v Saleme

Písal sa rok 1692. Len 9-ročná Betty, dcéra reverenda Samuela Parrisa a jej 11-ročná sesternica Abigail Williams, si pravdepodobne z dlhej chvíle začali sťažovať na silné kŕče a bolesti, vydávali čudné zvuky a v záchvatoch hádzali vecami okolo seba. Reverendovi sa to samozrejme nepáčilo, a tak ich zobral k doktorovi. Jeho diagnóza bola jasná: dievčatá nie sú choré, ale posadnuté. Ich nevinná detská hra odštartovala neslávne čarodejnícke procesy v Saleme.

Obvinenými z prekliatia sa stali tri ženy, ktoré dievčatá označili za bosorky: Parrisova otrokyňa Tituba, žobráčka Sarah Good a vdova Sarah Osborne. Napriek tomu, že jediná, ktorá sa z obvinených priznala, bola Tituba, všetky tri ženy boli 2. februára 1692 poslané do väznice.

Tituba sa počas mučenia nielen priznala, ale aj poskytla mená ďalších čarodejníc. A tak sa strhla lavína, kedy sa ľudia zrazu začali obviňovať hlava-nehlava a počas štyroch mesiacov bolo z bosoráctva obvinených až šesťdesiat osôb.

Koncom mája podľahla zlým podmienkam vo väzení Sarah Good a 10. júna bola popravená obesením prvá „čarodejnica“ – vyzývavá Bridget Bishop. O päť dní neskôr, minister Cotton Mather napísal list do Salemu, v ktorom žiadal, aby mesto prestalo stíhať čarodejnice na základe snov, vidín a halucinácií. Obyvatelia Salemu to ale odignorovali a celý hon na čarodejnice dočasne zastavil až guvernér Phipps 29. októbra (potom, čo bola obvinená aj jeho manželka Mary), avšak stíhania na jar 1693 pokračovali.

Hon na čarodejnice sa skončil až v marci 1693, kedy prepustili všetkých obvinených, no dovtedy už bolo popravených na šibenici 19 ľudí, 81-ročného farmára Gilesa Coreyho umučili a tri osoby zomreli vo väzení. Navyše približne 300 z 2000 ľudí, ktorí v tom čase žili v Saleme, čakalo na rozsudok alebo čelilo obžalobe. To je v prepočte každý pätnásty človek!

Súčasný Salem

V súčasnosti žije v Saleme 41 000 obyvateľov a jeho čarodejnícku históriu tu cítiť na každom rohu centra mesta. To je plné obchodov so suvenírmi, vešticami, ktoré ponúkajú čítanie z ruky alebo aury, čarodejníckych prehliadok mesta a suvenírov. Môžete si tu napríklad kúpiť náhrdelník s pentagramom, prípadne zväzok byliniek, ktoré doma zapálite a vydymením si očistíte dom od všetkého zlého.

Salem Witch Museum

V Salem Witch Museum sa ocitnete v časoch honu na čarodejnice. Dozviete sa, na základe čoho sa ľudia obviňovali z čarodejníctva a ako prebiehali súdne procesy s obvinenými. Súčasťou expozície sú aj figúry v životnej veľkosti.

🤑 Vstupné do múzea je 15,60 €.

Múzeum, ktoré dokumentuje históriu čarodejníc v Saleme.
Salem Witch Museum

The Witch House

The Witch House je ako jediný dom v celom Saleme, ktorý pochádza ešte z čias honu na čarodejnice. Nežili tu však bosorky, ale sudca Jonathan Corwin, ktorý poslal na popravu 19 nevinných ľudí. Tento dom bol zrekonštruovaný presne tak, aby prezentoval architektúru Nového Anglicka z čias 17. storočia. Jonathan Corwin je pochovaný v Saleme na cintoríne Broad Street Cemetery.

Čierny dom.
The Witch House

Danvers State Hospital

Historický Salem, v ktorom prebiehali čarodejnícke procesy sa delil na Salem Town a Salem Village, v ktorom sa vykonávali popravy. Salem Town je súčasný Salem a Salem Village je v súčasnosti mesto Danvers.

V meste Danvers sa takmer o dve storočia neskôr, v roku 1878, vybudovala Danvers State Hospital, taktiež prezývaná aj „Hell House on the Hill“ alebo „Birthplace of the Lobotomy“.

Táto nemocnica bola úmyselne vybudovaná na mieste, kde mal svoje gazdovstvo John Hathorne, jeden z najobávanejších sudcov salemských procesov. Mala vyše 40 budov a s kapacitou okolo 450 pacientov (reálne ich tu miestami bolo vyše 2000), sa tu rôznymi experimentami „liečili“ mentálne chorí pacienti. Neďaleko sa nachádzajú dva cintoríny, na ktorých je pochovaných vyše 770 pacientov, ktorí sa už nikdy nevyliečili.

V Saleme sa nachádzajú tri cintoríny: Charter Street Cemetery, kde je pochovaný sudca John Hathorne, Broad Street Cemetery, na ktorom odpočíva sudca Jonathan Corwin a Howard Street Cemetery, kde je pochovaný Giles Corey, ktorý zomrel na následky mučenia.

Nemocnica bola z finančných dôvodov zatvorená v roku 1992 a v roku 2005 bol tento komplex budov odkúpený developerom, ktorý časť z nemocnice zbúral a zvyšnú časť prerobil v komplex apartmánov Avalon Danvers Apartments. Po veľkom požiari v roku 2007, kedy časť apartmánov vyhorela, sa komplex premenoval na Bradlee Danvers, ktorý v súčasnosti ponúka apartmány na prenájom.

Autor sci-fi, fantasy a hororu H.P. Lovecraft tu našiel inšpiráciu pre jeho dielo Arkham Sanitarium. Ak vám je tento názov povedomý, ale o Lovecrafotvi ste nikdy nepočuli, tak bude to preto, že ste pravdepodobne hrali hru inšpirovanú týmto miestom, Batman: Arkham Asylum. Tiež sa tu natáčal horor Session 9 (Vražedná terapia).

Dom Nathaniela Hawthorne a Johna Turnera

Spisovateľ Nathaniel Hawthorne sa narodil v Saleme, v dome, ktorý tu nájdete dodnes. Patrí však pod súkromné vlastníctvo, a preto sa dnu nedostanete. Nathaniel Hawthorne je pochovaný v Saleme na Charter Street Cemetery. Okrem neho sú tu pochovaní aj členovia súdnej rady z čias honu na čarodejnice.

Historický dom, v ktorom žil americký spisovateľ Dom Nathaniel Hawthorne.
Dom Nathaniela Hawthorne

John Turner bol slávny americký kapitán, pre ktorého tu v roku 1668 postavili rezidenciu, ktorá stojí dodnes. Volá sa The House of the Seven Gables a je inšpirovaná rovnomennou novelou The House of the Seven Gables od Nathaniela Hawthorne. Tento dom je v súčasnosti prerobený na múzeum.

🤑 Vstupné do domu Johna Turnera je 22,30 €.

Peabody Essex Museum

Múzeum umenia Peabody Essex Museum patrí medzi 20 najväčších múzeí umenia v USA a nájdete tu vyše 2,4 milióna amerických, ázijských a námorníckych diel vrátane originálu čínskeho 200 rokov starého domu.

🤑 Vstupné do tohto múzea umenia je 17,80 €.

Punto Urban Art Museum

Punto Urban Art Museum je pouličné umenie, kde nájdete až 85 nástenných malieb od štyridsiatich renovovaných svetových umelcov. Táto štvrť síce vyzerá trochu opustene a zanedbane, ale dodáva tomuto umeniu autentickú atmosféru.

Nástenné maľby ako pouličné umenie.
Punto Urban Art Museum

Súčasný Salem je mesto, ktoré je dodnes navštevované vďaka perfektne zvládnutému marketingu. Ak túžite navštíviť mesto s bohatou minulosťou, ktoré je dodnes plné veštíc a prírodných liečiteľov, odporúčam vám absolvovať ideálne halloweensky výlet do Salemu.

Mohlo by sa ti páčiť...