Vietnam

24 dní dovolenky vo Vietname: Koľko ma to stálo a kde som bola

Dievča v modrých šatách kráča po pláži v meste Da Nang.

Počas jedného mesiaca dokážete Vietnam prejsť celý zo severu na juh a môžete zažiť všetko, o čom snívate: kultúrny šok, navštíviť krásne historické mestá, ochutnať lahodné vietnamské jedlá, či plaviť sa po jednej z najdlhších riek sveta.

V tomto článku sa dozviete všetky dôležité informácie pred vycestovaním do Vietnamu, aké miesta vám odporúčam navštíviť, aké jedlá určite musíte ochutnať a to najdôležitejšie, koľko ma vyšlo cestovanie po Vietname počas 24 dní.

Aké miesta by ste mali vo Vietname navštíviť

Hlavným mestom Vietnamu je Hanoj. Hanoj je veľmi príjemné mesto, ideálne na prvý styk s vietnamskou kultúrou.

Ak sa chcete učiť surfovať, či stráviť pár dní na pláži, choďte do prímorského mesta Da Nang. Okrem oddychu a surfovania si tu užijete aj večernú ohnivú a vodnú šou na ikonickom moste Dragon Bridge.

Hoi An je krásne historické mesto, ktoré patrí medzi pamiatky UNESCO. Každý mesiac počas splnu sa v Hoi An zhasnú svetlá a mesto osvietia lampióny.

Svetoznámy most, ktorý držia dve gigantické ruky, Golden Bridge, sa nachádza v zábavnom parku Sun World. Z Da Nangu sa sem robia jednodňové výlety.

Večer sa v centre Ho Chi Minh budete cítiť, akoby ste boli na prehrotenej párty v Bangkoku na Khaosan Road. Ho Chi Minh sa celkovo tak trochu snaží napodobniť Bangkok, ale medzi nami dievčatami, moc sa mu nedarí.

Z Ho Chi Minh City sa určite vyberte na plavbu po rieke Mekong, ktorá je tretia najdlhšia rieka v Ázii.

Vo Vietname si určite vychutnáte ich tradičné jedlá a nápoje. Milovníci kávy tu tiež zažijú mierny šok, keď zistia, že do kávy sa vo Vietname namiesto čerstvého mlieka dáva spravidla kondenzované mlieko.

Pár užitočných informácií pred vycestovaním do Vietnamu

E-víza

Pred vycestovaním do Vietnamu si musíte vybaviť e-víza. Vybavujú sa cez online registračný formulár a vo Vietname môžete byť maximálne 30 dní. Všetky informácie a link na formulár nájdete na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Zámena peňazí

Ak sa vám dá, do Vietnamu určite cestujte s hotovosťou. Ušetríte tak na poplatkoch za výber z bankomatu.

Predtým, ako som pricestovala do Vietnamu, som si spravila menší prieskum na Facebooku, kde som sa cestovateľov vo Vietname pýtala, kde sa najviac oplatí zameniť peniaze. Zistila som, že najlepší kurz dostanete buď priamo na letisku, alebo v lokálnych zlatníctvach.

Ja som si zamieňala peniaze hneď po prílete do Ho Chi Minh City a musím potvrdiť, že kurzový rozdiel medzi letiskom a zlatníctvom bol naozaj minimálny (v zlatníctve dostanete o 0,020 € viac).

💡 V Ho Chi Minh City dostanete najlepší kurz v zlatníctvach Ha Tam Jewelery a Mai Van.

Presuny po mestách: verejná doprava, taxíky Grab a prenájom skútra

V Ho Chi Minh City a Hanoji funguje mestská hromadná doprava na výbornú a na presuny nebudete potrebovať taxíky ani skúter. V Da Nangu je situácia trochu komplikovanejšia, pretože MHD tu poriadne nefunguje. Odporúčam vám používať aplikáciu na taxíky Grab.

Aplikáciu Grab máte napojenú na vašu kreditnú/debetnú kartu, čiže za tieto presuny nemusíte platiť v hotovosti. Môže sa vám však stať, že vás zastaví taxikár a ponúkne vám odvoz za rovnakú sumu akú dostanete v Grabe, ale chcú hotovosť. Nám sa to stalo veľmi veľakrát, avšak nakoľko sme nosili pri sebe len malú hotovosť, nikdy sme túto ponuku nezobrali.

Obľúbeným dopravným prostriedkom vo Vietname sú skútre. Ak máte vybavený medzinárodný vodičský preukaz, môžete si ho požičať aj vy. Skúter je veľmi praktický, ak chcete ísť objavovať vietnamský vidiek, no na presuny v rámci Ho Chi Minh City či Hanoja vám ich rozhodne neodporúčam. Premávka v týchto mestách je horšia ako v Bangkoku a väčšinu času strávite v kolónach.

Základné vietnamské frázy

V každej krajine, v ktorej žijem, sa snažím naučiť aspoň základné slovíčka, no vietnamčina ma zmiatla na plnej čiare. Vietnamčina je tónový jazyk a každé slovo sa môže vyslovovať až v šiestich rôznych tónoch. Navyše, rovnaké slovo sa v každej časti Vietnamu vysloví rozdielne. Aby toho nebolo málo, ja som mala pocit, že klasické „ďakujem“ vyslovil každý, s kým som sa rozprávala, úplne inak.

Ďakujem

Vietnamci sú veľmi milí ľudia a sú naozaj príjemne prekvapení, keď sa im poďakujete v ich jazyku. Dajte si však pozor na to, aby ste slovo „ďakujem“ vyslovili správne. Ak ho vyslovíte nesprávne, môžete im povedať, aby „držali hubu“.

Ja som to pochopila takto:

Ďakujem – cảm ơn

 

Drž hubu – câm mồm

 

Phở a prostitútka

Ďalší zaujímavý zvrat môže nastať, keď si prídete vypýtať polievku Phở a namiesto toho dostanete v lepšom prípade prostitútku, v tom horšom prípade niekoho urazíte.

Polieva Phở sa vyslovuje ako otázka „fou?“

Prostitútka sa vietnamsky povie „fo“ s klesajúcou intonáciou.

 

Koľko som zaplatila za 24 dní vo Vietname?

Sim karta

Vo Vietname sa vám určite zíde sim karta. Ja som si hneď po prílete kupovala 30-dňovú sim kartu od spoločnosti Viettel a bola som veľmi spokojná.

Pri kupovaní sim karty si dajte poriadny pozor na podvodníkov. Niektorí predajcovia vám totiž nepredajú novú sim kartu, ale už použitú. Sledujte, či predajca použije sim kartu z nového, nepoužitého balenia. Ak vytiahne samostatnú sim kartu (bez toho plastového obalu, v ktorom sa obvykle predáva), ide o použitú sim kartu s vyčerpanými limitmi a takú vy nechcete.

30-dňová Viettel sim karta: 15 €

Letenky a ostatné presuny

Na vietnamskom imigračnom nemusíte preukazovať spiatočné/nadväzujúce letenky. Musíte mať však platné 30-dňové víza, ktoré sa vybavujú elektronicky. Aktuálne podmienky vstupu do Vietnamu si môžete prečítať na webovej stránke Ministerstve zahraničných vecí.

Vietnamské e-víza: 24,50 €
Letenka Chiang Mai – Ho Chi Minh: 114,50 €
Letenka Ho Chi Minh – Da Nang: 52,80 €
Letenka Da Nang – Hanoj: 60 €
Taxíky: 68 €
Autobusy: 2,40 €

Víza a presuny spolu: 322,20 €

Ubytovanie

Pri výbere ubytovania dbám na to, aby som bola v čistom a tichom apartmáne s vlastnou kúpeľňou a silným internetom. Vo Vietname som bola maximálne spokojná so všetkými hotelmi a apartmánmi, v ktorých som bývala, a preto vám ich všetky zdieľam.

Ho Chi Minh 4 noci: 70 € (Thao Nhi Hotel)
Da Nang 14 nocí: 160 € (Anstay Boutique DaNang)
Hanoj 5 nocí: 102 € (Airbnb)

Spolu ubytovanie: 332 € (166 € na osobu)

Výlety a vstupy

Ho Chi Minh

War Remmants Museum: 1,50 €

Výlet na rieku Mekong: 38,50 €

Da Nang

The Marble Mountains: 1,50 €

Výlet do Sun World: 38 €

Hoi An

Free Walking Tour (Hoi An): 8 €

Pamiatky v Hoi An: 4,50 €

Hanoj

Free Walking Tour (Hanoj): 8 €

Spolu: 100 €

Strava a nápoje

Na Vietname je krásne to, že sa viete najesť aj za 1 € a častokrát maximálne za 10 € (pokiaľ nebudete každý deň jesť predražené morské plody). Ak sa budete stravovať tam kde domáci, nečakajte veľké porcie a aj obyčajné Phở sa môže zmeniť na zmes rezancov a rôznych kožiek/kostí. Tak ako všade, aj tu funguje jednoduchý princíp, že dostanete to, za čo si zaplatíte. Ak pôjdete napríklad do indickej (alebo inej peknej) reštaurácie, zaplatíte okolo 10 € na osobu.

My sme v priemere minuli na jedlo a kávu maximálne 15 € za deň, ale podotýkam, že sme nejedli raňajky.

Káva vo Vietname stojí okolo 0,80 € a alkohol nepijem, takže neviem 😂

Spolu: približne 168 € na osobu

Po spočítaní všetkých nákladov mi vychádza, že počas 24 dní vo Vietname som minula 771,20 €.

Pre porovnanie, cestovanie po Vietname ma vyšlo takmer o polovicu lacnejšie ako cestovanie v Thajsku.

Mohlo by sa ti páčiť...