Kolumbia

Čo vidieť v Medelline: Pablo Escobar, Comuna 13 a Guatape

Dievča v bielom tričku pózuje pred ilustráciou opice na veľkom múre.

Vycestovať do Medellinu vo mne vyvolávalo veľa zvláštnych pocitov. V 80. a 90. rokoch sa tu nachádzala najnebezpečnejšia štvrť na svete Comuna 13, a v 90. rokoch bol vyhláseným za najnebezpečnejšie mesto na svete. V súčasnosti je však na jednej strane jedným z najlepších miest s najviac cool štvrťou na celom svete, no na druhej strane je neslávne preslávený únosmi turistov a ich vraždami.

Moje zmiešané pocity sa vystupňovali na letisku v Madride, kde nám počas boardingu povedali, že bez spiatočnej letenky nás do Kolumbie nepustia. Touto cestou sa chcem poďakovať Ministerstvu zahraničných vecí, ktoré na svojich webových stránkach neuvádza túto, povedala by som, celkom podstatnú informáciu. Tak ako, letíme, neletíme, zostávame v Madride? Budeme v Kolumbii v bezpečí? Ľudia pomaly boardujú a my postávame bokom a riešime Sofiinu voľbu.

Nakoniec sme si v rýchlosti kúpili letenku z Kolumbie do mexického Cancúnu a nasadli sme na 11-hodinový let.

V tomto článku sa dozviete, ako je to tu s bezpečnosťou, ako sa presúvať po meste, kde sa ubytovať, čo sa tu oplatí vidieť a koľko som zaplatila počas dvoch mesiacov v Medelline.

Bezpečnosť v Medelline

Medellin bol v 90. rokoch považovaný za najnebezpečnejšie mesto na svete. Vládol mu kokaínový kráľ Pablo Escobar a ak vás zaujíma, ako to tu v tých dňoch vyzeralo, odporúčam vám seriál Narcos. Podľa štatistík z roku 1991, tu každý deň zomrelo približne 16 ľudí. Po Escobarovej smrti v 1993 sa v Comuna 13 usadili ozbrojení partizáni, ktorí tadiaľto pašovali kokaín až do roku 2002. Tých však ozbrojené policajné zložky po niekoľkodňovej militantnej operácii zneškodnili a dnes tu nájdete úplne iný svet, o ktorom budem písať neskôr.

V súčasnosti je Medellin rovnako bezpečný ako každé iné veľkomesto. Detailnejšie sa však bezpečnosti venujem v článku o Kolumbii.

Chrobák roháč je prekreslený na tank.
Čo vidíte na obrázku? Chrobáka alebo tank?

Doprava v Medelline

Po Medelline jazdia autobusy, električky, metro, taxíky a kabínkové lanovky. Medellin je dokonca prvým mestom v Južnej Amerike, kde lanovkový systém nie je určený pre turistov, ale pre domácich obyvateľov, aby sa rýchlo a efektívne dostali do ťažko dostupných lokalít. Nie je to teda turistická atrakcia, ale ide o súčasť verejnej dopravy.

Pohľad z lanovky na malé domčeky a šmykľavky namiesto schodov.
MHD v Latinskej Amerike môže vyzerať aj takto. Všimnite si šmykľavky, ktoré slúžia namiesto schodov. Topka.

Kabínková lanovka jazdí ponad mestom.

Chlap s dáždnikmi naskladanými na sebe robí akrobatické kúsky uprostred križovatky.

Čo sa týka cestnej dopravy, pokiaľ cestujete na letisko, choďte s dostatočným predstihom, nakoľko sa po celom meste tvoria nekonečné kolóny. Po meste jazdí Uber a Didi, no tieto aplikácie tu nie sú úplne celkom legálne, a preto si musíte sadnúť vedľa vodiča, akože ste spolusediaci. Osobne odporúčam Didi, ktorý vám dá lepšie ceny. Pripravte si však hotovosť, kartou nezaplatíte.

Cestovanie z letiska do Medellinu

V Medelline sa nachádzajú dve letiská: Olaya Herrera Airport a Jose Maria Cordova International Airport. Olaya Herrera Airport je malé letisko priamo v meste, na ktoré možno priletíte, ak cestujete z Cali, Bogoty alebo iného blízkeho mesta. My sme toto letisko použili na let do Pereiry, keď sme išli na výlet do Salenta, pretože to bolo 1000-krát praktickejšie, bližšie a iba o pár eur drahšie ako keby sme cestovali na hlavné letisko.

Socha starého muža v kvetinovom záhone. Za ním je lietadlo na letiskovej dráhe.
Olaya Herrera Airport

Hlavné letisko Medellinu je Jose Maria Cordova International Airport. Odtiaľto môžete cestovať do centra mesta taxíkom alebo autobusom. Nakoľko sme prileteli do Medellinu večer, objednávali sme taxík cez Didi a za približne 30 minútovú jazdu zaplatili okolo 20 €. Naspäť na letisko sme si taktiež brali taxík a tvorili sa také kolóny, že sme sem cestovali takmer hodinu.

💡 Peniaze na letisku si zamieňajte až v letiskovej hale. Po kontrole na imigračnom uvidíte prvé zmenárne, no tie majú nevýhodný kurz. Keď prejdete až do letiskovej haly, choďte do niektorej zo zmenární na prvom poschodí, kde dostanete podstatne lepší kurz. Zoženiete tam aj kolumbijskú sim kartu.

Alternatívou k taxíkom je biely letiskový autobus s nápisom AEROPUERTO, ktorý odchádza každých približne 15 minút a jazdí až k nákupnému centru Sandiego Mall, prípadne do „Centro“, čo je zastávka pri Nutibara Hotel. My sme po druhom prílete do Medellinu taktiež cestovali týmto autobusom a cesta trvala asi 30 minút. Jazda stojí 15 500 pesos (3,60 €) a platiť sa dá len v hotovosti. Zo Sandiego Mall si zavolajte Didi až k vášmu ubytovaniu. Kombo autobus + Didi vás vyjde približne o 7 € lacnejšie ako keby ste cestovali taxíkom priamo z letiska.

Autobusová zastávka pred letiskom.
Autobusová zastávka pred letiskom Jose Maria Cordova.

Ubytovanie v Medelline

Medellin sa skladá zo 16 štvrtí (Comunas). Comuny El Poblado a Laureles sú turistami najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie. Sú moderné, budete sa tu cítiť bezpečne a je tu bohatý nightlife. Ak sa však chcete dobre vyspať, držím palce. Nájsť pekné tiché miesto je tu totiž umenie.

El Poblado

Tu sa ubytuje 99% turistov, dokonca aj moja kamarátka, ktorá sem cestuje z USA navštíviť svoju rodinu. Je to totiž najlepšia a najmodernejšia štvrť s americkým vajbom, v pohodičke sa tu dorozumiete po anglicky a v časti Provenza sú najväčšie párty v Medelline, dokonca aj speváčka Karol G o ňom častokrát spieva. Čiže ak ste párty ľudia a chcete sa zabaviť, hľadajte si ubytovanie tu. El Poblado je však drahšie, sú tu samí turisti a autenticita nula bodov.

Farebný nápis Medellin.
Párty časť Provenza v El Poblado

Laureles

Podľa časopisu Time Out bol  v roku 2023 Laureles považovaný za najviac cool štvrť na celom svete. Cez deň nenápadná Carrera 70, známa aj ako La 70 sa po zatmení premení na „Medellin Party´s Strip“ plný nočného života a párty. Cez deň je tu naopak veľmi ticho a príjemne. Na rozdiel od El Poblada sa Laureles pokúša zachovať kúsok autenticity, avšak všimnete si moderné bytovky, pekné reštaurácie a fitká.

Dlhý rad ľudí čakajúcich pred reštauráciou.
Reštaurácia Crepes & Waffles Laureles s najdlhšou radou v celom Medelline. Majú tu raňajky, obedy, dezerty, šaláty, kadečo. My sme si tu dali palacinky a neviem, na riť som z toho nespadla 😅.

La Mota

Prvý mesiac sme bývali v autentickej štvrti La Mota. Turisti sem jazdia len zriedkavo, na ulici sme sa zdravili so susedmi, každý deň sme chodili na denné menu, sedkali sme s miestnymi na kávičke a celé dni sme počúvali latino hudbu. Áno, presne tú hudbu, ktorá mi po ďalších týždňoch v Kolumbii začala liezť hore krkom. Čo veľa turistov netuší je, že La Mota je skvelým kompromisom medzi tradičným a moderným. Nachádza sa tu pravdepodobne najmodernejšie nákupné centrum v celom Medelline, Arkadia.

Križovatka v Medelline. Na ceste stojí auto a predavač ovocia.
La Mota
Pohľad na rodinné domy. V pozadí sú vysoké hory.
La Mota

Dvakrát týždenne k nám zavítali sympatickí smetiari, ktorí svoj príchod ohlasovali hlasným zvonením na zvon. Susedia vtedy vychádzali na balkón alebo pred dom a pozdravili sa s nimi. Blízko sa nachádza aj letisko Olaya Herrera Airport, kam sme sa radi chodili prejsť a ešte nám aj zakývali piloti.

V La Mote sa konajú veľké rodinné oslavy, stretnutia, kamarátske posedenia a ľudia klábosia do skorého rána. Taktiež sa tu nachádza veľa outdoorových workoutových ihrísk, na ktorých cvičia aj mladí, aj starí. Proste ideš, vidíš ihrisko, tak si zacvičíš a ideš ďalej. Piánko.

Workoutové ihrisko v parku.

Je tu aj krásny Mountain Park s výhľadom na celé mesto a môžete si odtiaľto vybehnúť na turistiku ku Tres Cruces.

Po lúčnom chodníčku šliapu turisti do kopca.
Cesta na Tres Cruses
Panoramatický výhľad na Medellin.
Medellin z Tres Cruces

San Javier

San Javier je vstupnou bránou do Comuny 13. Štvrť sa nachádza v kopcoch, čo znamená dve veci: prenádherný výhľad z balkóna a nekonečné šliapanie do kopcov/po schodoch. Je tu veľa reštaurácií, metrová stanica, máte to na skok do Comuny 13 a relatívne blízko do Laureles (50 minút pešo, prípadne 3 minúty metrom).

Úzka ulička, po ktorej sa dá ísť len po schodoch.
Uličky v San Javier

Zástavba rodinných domov na kopci.

San Javier je taktiež lacnejší ako La Mota, napríklad menú del día tu stojí o 1-2 € menej. Na druhej strane je tu podstatne menej parkov a workoutových ihrisiek (nie sú tu takmer žiadne).

Je to živá štvrť s metrovou a lanovkovou stanicou. Nasadnite na kabínkovú lanovku a odvezte sa na panoramatickú jazdu ponad Medellin. Budete prekvapení, aké veľké je to mesto.

Lanovka, ktorá vedie popri lese.

Čierno-hnedo-biela mačka sedí za zamrežovaným oknom.

Comuna 13

Comuna 13 sa po Escobrovej smrti stala najnebezpečnejšiou štvrťou na svete až do roku 2002. Za ňou sa totiž tiahne cesta, ktorou sa v minulosti pašovali drogy a zbrane, vďaka čomu sa tu koncentrovali medellinskí partizáni.

Sprievodca drží v ruke starú fotografiu a rozpráva o nej príbeh. Za ním sú rôzne nástenné maľby.
Fotka z vojenskej operácie Orión.

Vláda tu celkovo spustila 17 vojenských operácií, ktoré vyvrcholili v októbri 2002 dvojdňovou operáciou Orión. Dokopy bolo 80 ľudí zranených, 71 zavraždených, 12 mučených, 92 zmiznutých a 372 zatknutých. Všetci partizáni boli buď zatknutí alebo vyhnaní mimo mesta a dnes tu objavíte úplne iný svet.

Zástavba rodinných domov na kopci. Za nimi je panoramatický výhľad na mesto.
Uličky v Comuna 13

Ubytovať sa tu vám absolútne neodporúčam, pretože Comuna 13 je hlučná a extrémne turistická. Skôr ju odporúčam navštíviť v rámci organizovanej tour, ale nie kvôli bezpečnosti, verte mi, že je to tu naozaj samý turista a viac turistické miesto v Medelline snáď ani neexistuje. Choďte sem napríklad  v rámci tejto free tour, na ktorej som bola aj ja preto, aby ste si vypočuli skutočné príbehy ľudí, ktorí tu žili a vyrastali. Sprievodcovia vám ukážu zaujímavé nástenné maľby, porozprávajú čo ktorá symbolizuje, miestni artisti vám zatancujú break dance a preveziete sa veľmi efektívnou dopravou po Comune. V roku 2011 tu bolo vybudovaných šesť outdoorových eskalátorov ako alternatíva k 350 schodom.

Vchod do outdoorového eskalátoru a na schody. Ľudia kráčajú na eskalátory.
Ktorú alternatívu by ste si vybrali vy?

Plaza Botero (Old quarter)

Ak chcete vidieť niečo autentické, chodťe sa prejsť k Plaza Botero, ale určite sa v tejto oblasti neubytujte. V týchto uliciach sú desiatky bezdomovcov: spiacich, cikajúcich, kakajúcich, či fetujúcich. Áno, videla som tu jedného bezdomovca, ktorý kakal na hlavnej ulici pár metrov od kostola a druhého, ktorý si pichal do žily priamo pred kostolom. Ak si v Old quarter sadnete na kávu, môžu vás prekvapiť polonahí bezdomovci, ktorí len tak stoja a meravo vás sledujú.

Kamenný kostol vedľa električkovej koľajnici.
Pekný kostol, však? Keď tu budete, dávajte si pozor kam šliapete, aby ste náhodou nestúpili do 💩.
Kamenný kostol, pred ktorým sú predavači v stánkoch.
Pred týmto kostolom si zas dávajte pozor na injekcie 💉.

A ak vám nedajbože napadne ísť sem pešo v rámci prechádzky z Laureles, budete musieť prejsť cez dlhý, špinavý a smradľavý most, ktorý obývajú bezvládni, či fetujúci bezdomovci. Keď sme tadiaľto išli my, väčšina z nich si nás nevšímala, niektorí nás pozdravili a inú tu drogovali. Keď toto zažijete na vlastnej koži, spiaci bezdomovci vám prídu ako neškodná čerešnička na torte. Ja by som sem už znovu nešla.

Most, na ktorom sú odpadky.
Most, ktorý spája Old quarter s Laureles.

Bezdomovec spiaci na lavičke.

Muž spí na chodníku pri hlavnej ceste.
Počas tejto prechádzky som nadobudla pocit, že som v úplne inom svete. Nikoho iného okrem bezdomovcov a feťákov sme tu nestretli. Po Medelline sa radšej presúvajte taxíkmi.
Park s vysokými bielymi stĺpmi.
Parque De Las Luces po zotmení pekne svieti. Moja rada však znie: nechoďte sem. Už počas dňa sa tu združuje veľa divných ľudí, ktorých by ste najradšej nikdy nestretli. A aj keď to môže byť naozaj na peknú Insta fotku, večer sem naozaj nechoďte.

Čo vidieť v Medelline

Comuna 13

O Comune 13 som písala v predchádzajúcej kapitole. Absolvovať jej prehliadku je must pre každého turistu v Medelline a určite sem choďte v rámci walking tour, na GuruWalk a FreeTour sú ich desiatky. Taktiež je to snáď jediné miesto v Medelline, kde kúpite suveníry.

Gigantická socha mužskej hlavy, ktorá pred sebou drží dlane. Za ňou je panoramatický výhľad na mesto.

Na múriku je namaľovaná ženská tvár. Okolo nej sú javorové listy a pokrové karty.

Maľba ženy v modrom rúchu, ktorá drží zemeguľu. Vedľa nej je namaľovaný lietajúci kolibrík.

Maľba opičej hlavy, ktorá si drží ruku na čele.

Plaza Botero

Ak by sme mohli hovoriť o nejakom centre Medellinu (každá Comuna má svoje centrum), bolo by to pravdepodobne na Plaza Botero. Je to námestie pri múzeu umenia Museum of Antioquia, na ktorom môžete obdivovať 23 gigantických bronzových sôch od kolumbijského umelca Fernanda Botera.

Gigantická socha mačky.
Plaza Botero

Gigantická socha človeka.

Gigantická socha človeka na koni.

Gigantická socha nahého človeka. Fotia sa s ňou veselí turisti.

Veľká socha koňa. Za ňou stoja polonahé dievčatá.
Okrem sôch tu môžete obdivovať aj miestne prostitútky.
Historická budova múzea. Pred ním sú vystavané palmy.
Museum of Antioquia
Rušná ulica, na ktorej je veľa predavačov ovocia a zeleniny.
Odporúčam sem prísť cestou z Memory House Museum. Z tichých uličiek postupne prejdete preplnenými ulicami s pouličnými stánkami, ovocinármi a obchodíkmi a nadobudnete pocit, že ste v inom svete.

Jardín Botánico de Medellín

Pokoj, mier a spojenie s prírodou nájdete v tejto malej botanickej záhrade. Domáci si sem chodia na piknik, či pozorovať nádherné leguány.

Vstup do botanickej záhrady je zadarmo, no musíte sa preukázať pasom (aspoň fotkou v mobile).

Chodník v botanickej záhrade, po ktorom kráčajú turisti.

Modrý lesklý chrobáčik lieta pri rúžovom kvete.

Z Plaza Botero je to asi 40 minút pešo cez chudobnú časť mesta a nemusíte sa tu cítiť práve bezpečne. Okrem bezdomovcov tu uvidíte napríklad aj veľkú plošinu, kde desiatky „servisákov“ na kolene opravujú motorky. Ale pokiaľ sa bojíte, choďte radšej taxíkom.

Motomechanici uprostred veľkého námestia.
Potrebujete opraviť motorku? Nie je problém.

Tres Cruces

Ideálna ranná aktivita v Medelline? Krátka, ale relatívne náročná turistika na Tres Cruces. Chodia sem rodiny s deťmi a psíkmi, dokonca aj mopslíky to vyšliapu. Každý druhý človek tu má svoj vlastný repráčik s vypeckovanou hudbou a celá turistika je taká veselá rodinná aktivita. Na vrchole sme boli približne za 30 minút a cestou sme minuli dve stanovištia s čerstvým ovocím, vodou a kávou.

Ak vám samotná turistika nestačí, na kopci sa nachádza workoutové ihrisko, kde si môžete dať ešte do tela. Ľudia si sem bežne chodia ešte dodatočne zacvičiť a zaskákať na švihadle.

Choďte sem skoro ráno, ideálne pred 8ou. Jednak slnko vtedy ešte nie je také silné a v tomto čase sem chodia stovky medellinčanov, takže tu nebudete sami a pravdepodobnosť, že vás tu niekto prepadne je priam nulová.

Nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom, slnko je tu naozaj silné. Tiež si vezmite aspoň liter vody, určite ho vypijete 🙂.

Memory House Museum

Dom spomienok je múzeum venované kultúre, histórii a ľudským právam v Kolumbii. Dozviete sa tu o kolumbijskej minulosti a ceste k budovaniu mieru. Múzeum je v iba španielčine a vstup je zadarmo. Strávite tu približne 20 minút.

Vysoká čierna budova.
Memory House Museum

Pablo Escobar v Medelline

Pablo Escobar je neoddeliteľnou súčasťou Medellinu a ako som v úvode spomínala, vďaka nemu bol Medellin považovaný za najnebezpečnejšie mesto na svete. Dodnes tu stojí dom, v ktorom sa tesne pred smrťou ukrýval, jeho „väznica“ La Catedral, nástenné maľby s jeho portrétom vo štvrti Buenos Aires, ktorú vybudoval, či jeho hrob v neďalekom cintoríne Montesacro.

Nástenná maľba chlapa s fúzikmi.
Nástenná maľba v Buenos Aires namaľovaná pre Pabla Escobara, ktorý vybudoval túto štvrť.
Dvojposchodový dom s balkónmi. Vedľa nich je plot s graffitmi.
Dom, v ktorom sa Pablo Escobar schovával tesne pred smrťou. Na streche vedľa neho bol zastrelený.

Plagát s mužskou tvárou.

Nástenná maľba dvoch chlapských hláv.

Reštaurácia s maľbami muža.

Z Medellinu sa konajú aj jednodňové výlety do krásnej oblasti Guatape. Všetko o tomto výlete sa dočítate v mojom blogu Výlet k El Peñol v Guatape.

V Medelline taktiež musíte ochutnať vynikajúcu lokálnu stravu. Kolumbijskej kuchyni sa venujem v samostatnom článku Kolumbijské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Koľko som zaplatila počas dvoch mesiacov v Medelline

V Medelline som strávila dva krásne mesiace. Prvý raz som bývala v autentickej štvrti La Mota. Po anglicky sa tu nedorozumiete, turisti sem nechodia, na kávu, obedy a večere sme chodili do miestnych reštaurácii a pouličných stánkov (nikdy nám nebolo zle) a pochodili sme všetky hlavné turistické atrakcie. MHD sme počas tohto mesiaca vôbec nevyužili. Následne sme sa presunuli na dva týždne k moru do Santa Marty, odkiaľ sme cestovali späť do Medellinu.

Kalkulácia môjho prvého mesiaca v Medelline:

Autobus Bratislava – Viedeň: 8,90 € / osoba
Jednosmerná letenka Viedeň – Madrid: 55,04 € / osoba
Jednosmerná letenka Madrid – Medellin: 380,78 € / osoba
Sim karta na 30 dní, 12 GB: 9,17 €
Ubytovanie v Medelline 29 nocí: 409,46 €
Presuny taxíkmi a výlet lanovkou: 60,89 €
Strava: 429,31 €
Výlety a vstupy: 96,58 €
Ďalšie výdavky: 40,43 €

Všetky náklady vrátane cestovania zo Slovenska nás na 30 dní vyšlo 967,64 € na osobu.

Dievča v bielom tričku pózuje pri nápise Medellin.

Koľko som zaplatila počas druhého pobytu v Medelline

Druhý raz sme sa do Medellinu vrátili po 2-týždňovej pauze pri mori v mestečku Santa Marta. Tentokrát sme chceli zmeniť lokalitu a ubytovať sa v tichšej štvrti a vybrali sme si San Javier.

Letenka Santa Marta – Medellin: 66,15 €
Ubytovanie na 30 nocí: 624,78 €
Jedlo: 256,41 € (stravovali sme sa v lokálnych reštauráciach, vôbec sme si nevarili)
Presuny taxíkmi: 18,52 €
Ďalšie výdavky: 28,95 €

Počas druhého mesiaca v Medelline sme každý zaplatili 530,48 €, čo je v podstate takmer totožná suma ako počas prvého mesiaca v tomto meste (keď si odmyslíte letenku z Viedne do Medellinu). Síce sme vedeli ušetriť na jedle, no nájsť tu pekné a lacné bývanie bolo tak trochu mission impossible.

Pes s mašličkami na ušiach.

Medellin je mestom večnej jari. Ja som sa zamilovala do nekonečných prechádzok po parkoch, kde si od rána štebocú farebné žlté, modré a červené vtáčiky. Cez deň je farebný, plný zelene a vysmiatych ľudí venčiacich svojich načančaných psíkov. Večer sa zas zahalí do tmy a vy si uvedomíte, že sa nachádzate v krásnom vysvietenom údolí, ktoré vám môže pripomínať naše cintoríny na Dušičky. Že perfektné mesto pre digitálnych nomádov neexistuje? Existuje, je to Medellin. Len nesmiete byť ten typ človeka, ktorý má rád ticho, kľud a chodí spať so sliepkami. V tomto prípade vás Medellin (rovnako ako aj mňa) privedie k šialenstvu 😄.

Mohlo by sa ti páčiť...