Kolumbia

Výlet k El Peñol v Guatape

Dievča stojí pred vysokou skalou. Okolo nej je veľa obchodov so suvenírmi. Po skale sa tiahne vysoké schodisko.

Najkrajší jednodňový výlet z Medellinu je do oblasti Guatape. My sme si ho zabookovali cez Airbnb a nemohli sme urobiť lepšie. Nakŕmili sme lamy, plavili sa po priehrade, videli sme sídlo Pabla Escobara a túlali sa farebným mestečkom Guatape. Highlightom tripu však bol výstup na skalu El Peñol, z ktorej sme sa kochali krásnymi výhľadmi na celú túto oblasť.

💡 Ak vám je jeden deň málo, cez Airbnb si prenajmite jednu z luxusných víl a užívajte miestnu atmosféru, krásnu prírodu a jazdu na vodných skútroch.

Tento výlet nájdete na tomto linku. My sme platili 31 € za osobu a v cene sme mali anglicky hovoriaceho sprievodcu, transfery, raňajky, obed, plavbu po priehrade a vlastne všetko okrem vstupu na skalu El Peñol. Ten stál 25 000 pesos na osobu (6 €).

Náš program bol nasledovný:

7:40                     Príchod na miesto stretnutia, registrácia a raňajky vo forme praženice a kávy alebo kakaa.

8:25                     Odchod z Medellinu.

8:25-9:50           Príchod do El Alto del Chocho. Môžete si tu nakŕmiť a odfotiť sa s lamami. Pri vstupe do areálu si môžete kúpiť kýblik s mrkvičkami pre lamy. Pokiaľ sa obávate, že lamy ku vám bez mrkvičky neprídu, mýlite sa. Dokonca by som povedala, že je to lepšia voľba, pretože turistov s mrkvami malé lamy doslova naháňali, tie väčšie ich prenasledovali. Tiež tu odporúčam ochutnať miestnu špecialitu fresa con crema (jahody so šľahačkou). Ak vám treba na WC, máte ideálnu príležitosť na pekné a čisté WC.

Kolumbijská lama pózuje pred kolumbijskou vlajkou.

Dievča pózuje s lamou. Za nimi sú turisti a kolumbijská vlajka.
Lamy boli highligtom celého výletu pre viacerých z nás 😂.
Pani uteká pred troma malými lamami. V ruke drží košík s mrkvami.
Túto pani malé lamy začali naháňať. Naozaj som neľutovala, že som im nekupovala mrkvičky 😂.

10:30-10:55       Príchod k replike mesta Peñol. Pôvodné mesto bolo zaplavené, aby sa mohla vybudovať vodná nádrž Guatape, ktorá zásobuje vodné elektrárne v blízkom okolí.

Pohľad na kostol. Nad ním je zamračená obloha.
Replika mesta Peñol

Farebné domčeky s modrými a zelenými balkónmi.

11:10-12:20       Plavba na lodi po vodnej nádrži. Počas plavby uvidíte nielen luxusné vily, v ktorých sa môžete ubytovať, ale aj niekdajšiu haciendu Pabla Escobara, ktorú v roku 1993 bombardovali Los Pepes. Escobar tu mal vlastné futbalové a basketbalové ihrisko, bazén, rôzne dovozené rastliny a bolo to jedným z jeho hlavných sídel. Ruiny jeho domu patria vláde a miesto je v súčasnosti zanedbané.

Vodná nádrž na niekdajšom meste Peñol.

Na nábreží za riekou sú ruiny niekdajšej haciendy.
Ruiny Escobarovej haciendy

Na ostrovčeku je vidno ruiny haciendy.

12:20-12:55       Odchádzame na obed. Cestu nám však skomplikoval zapadnutý autobus, ktorý sa chlapci z nášho autobusu pokúšali vytlačiť. Následne sme sa ho snažili obísť a ako môžete vidieť na fotke, zapadli sme aj my (autobus vzadu). Náš autobus sa však podarilo vytlačiť, no museli sme čakať na odťahovku.

Dva autobusy sú zapadnuté pri ceste.
💩 happens

13:05-13:55       Obed v Restaurante Saboreando. Dostali sme menu del día: zeleninovú polievku, mäso podľa vlastného výberu (kuracie, hovädzie, bravčové, slanina a pre vegetariánov šošovica) a sladký nápoj.

Bravčový plátok s ryžou, zeleninou a grilovaným banánom. Na stole je aj pohár s vodou a príbor.
Prisahám, že to chutí lepšie ako to vyzerá 😄.

14:10-14:50       Prehliadka mesta Guatape. Je to farebné mestečko a všimnite si, že na jeho domoch sú basreliéfy, ktoré zobrazujú scenérie z každodenného života, folklóru a histórie mesta. Guatape je naozaj malá dedinka so zopár ulicami, ktoré sú preplnené turistami a stánkami so suvenírmi, samozrejme aj s uličkou s dáždnikmi.

Ulica plná turistov. Nad ich hlavami visia dáždniky.
Guatape

Biely kostol v meste Guatape.

Ulica v Guatape plná turistov a kaviarní.

Farebné tuk tuky v Guatape.

Nástenné maľby a farebné domy v Guatape.

Ulička v meste Guatape.

15:15-16:40      Zastávka na najnavštevovanejšej turistickej atrakcii v Medelline a jeho okolí, k 220 metrov vysokej skale El Peñol. 16. júla 1954 ako prvý vyliezol na El Peñol horolezec Luis Villegas so svojimi dvoma kamarátmi. Trvalo im to päť dní. Následne sa miestni obyvatelia rozhodli, že by bolo pekné, ak by bola skala sprístupnená aj ostatným ľuďom, a preto tu svojpomocne počas piatich rokoch pracovali na výstavke unikátneho schodiska, ktoré si vďaka nim dnes môžete vyšliapať aj vy.

Vyhliadkova skala El Peñol.
El Peñol
Dievča v žltom tričku stojí vedľa sochy chlapa.
Horolezec Luis Villegas

Tento batolit je masa skál, ktorá vraj pokračuje až 2,5 kilometra pod zemou a neustále rastie. Preto od roku 1965, kedy sa prvé schodisko vybudovalo, bolo nutné vystavať ďalších 20 schodov.

Nakoľko je táto atrakcia dobrovoľná, vstup na skalu nemáte v cene výletu a musíte si ho doplatiť sami. Odporúčam úplne každému dať si tú námahu, hecnúť sa a tých 708 schodov vyšliapať, nezabudnite si však zobrať vašu fľašu s vodou, budete ju potrebovať. Nám výstup hore, porobenie fotiek a zídenie naspäť dolu trvalo približne 40 minút a tie výhľady naozaj stáli za to. Alternatívne si tu môžete zaplatiť vyhliadkovú jazdu na helikoptére.

Ak chcete byť v autobuse za múdrych, všimnite si na bočnej strane skaly veľký biely nápis GI. Je to pozostatok z nápisu GUATAPE, ktorý tu chcel niekdajší vodca napísať. Obyvateľom El Peñol sa však tento nápad vôbec nepáčil, prehlásili, že skala je kultúrna pamiatka a tie by sa nemali poškodzovať. Vďaka tomu nápis nebol nikdy dokončený.

Pohľad na vodnú nádrž v Guatape.

Vodná nádrž v Guatape.

16:45-19:00       Cesta naspäť do Medellinu.

Dievča v žltom tričku pózuje vedľa lamy.

Vybrať sa na skupinový výlet do Guatape bolo najlepším rozhodnutím, aké sme mohli spraviť. Určite sa sem dostanete aj na vlastnú päsť lokálnou MHD, ale zaplatiť 30 € a o nič sa nestarať mi príde ako rozumnejšie riešenie. A možno si tu nájdete aj nových kamošov. Neviem, prečo sa táto lama odmietla so mnou odfotiť, myslela som si, že sme kamošky 😅.

Mohlo by sa ti páčiť...