Kolumbia

Dovolenka v Santa Marta: pláže, Minca, Tayrona a chudoba

Dievča v oranžovom tričku stojí na pláži pri západe slnka a rukou sa hrabe vo vlasoch.

Pobyt v Santa Marte som si predstavovala ako príjemnú dovolenku v malom karibskom mestečku. Počas 49 dní som plánovala oddychovať,  tráviť dni na pláži a užívať si dobré jedlo. Samozrejme všetko dopadlo úplne inak. Počas dňa fúkal nepríjemný silný vietor, kúpala som sa hneď vedľa prístavu a po prvej noci som menila plány a plánovala skorší odchod zo Santa Marty.

V tomto článku sa dozviete ako funguje verejná doprava v Santa Marte, kde sa ubytovať, aké sú tu pláže, či sa oplatí ísť do Gairy, dám vám tipy na výlety v okolí a prezradím nielen to, ako si tu žijú domáci, ale aj koľko peňazí som minula počas 2 týždňov v tomto meste.

Doprava v Santa Marte

Aktuálne tu nefungujú mobilné appky na taxíky, takže musíte jazdiť miestnymi oficiálnymi žltými taxíkmi. Za presuny v rámci Santa Marty by ste nemali platiť viac ako 10 000 cop (2,40 €).

Žlté taxíky, modrý autobus a cyklista stoja na križovatke.
Všimnite si, že taxíkov je v Santa Marte oveľa viac ako ostatných áut, či skútrov.

Po meste taktiež jazdia modré autobusy. Cena za jednu jazdu je 2500 cop (0,60 €) a na prednom skle si prečítate kam autobus ide. Santa Marta je malé mesto a všade sa dostanete pešo, takže tieto autobusy/taxíky pravdepodobne využijete naozaj minimálne.

Cesta z letiska Simón Bolívar do mesta Santa Marta

Z letiska sa do Santa Marty dostanete taxíkom alebo autobusom.

Pred letiskom stojí asi 20 taxíkov, takže výber budete mať bohatý. Cena je fixná 30 000 pesos (7 €) a v meste ste do 30 minút.

Taxíky zaparkované pred letiskom.
Vzadu stojí modrý autobus, ktorý vás odvezie až do Santa Marty.

Lacnejšou alternatívou je modrý autobus označený nápisom AEROPUERTO. Cesta stojí 2500 cop (0,60 €) a platíte šoférovi v hotovosti. Autobus jazdí každú chvíľu, ide cez Gairu a v Santa Marte ste približne za hodinu.

Počasie v Santa Marte

V Santa Marte je veľmi teplo, dusno a väčšinu času tu fúka silný teplý vietor. Tento vietor je veľmi nepríjemný, najmä ak sa pôjdete opaľovať na pláž, pretože piesok vám nafúka úplne všade a celkovo zážitok z relaxovania na pláži nie je bohviečo.

Dievča na pláži sa hrá s vlasmi. Za ňou sú turisti na pláži a vysoké palmy. Fúka silný vietor.
Odporúčaná póza na peknú fotku. Inak sa to v tom vetre naozaj nedá 🤣.

Príjemnejšie počasie je v Gaire. Nachádza sa síce len 5 minút autobusom od Santa Marty, no tieto dve mestá oddeľujú hory vďaka ktorým sem vietor neprenikne.

💡 V Santa Marte nie sú komáre, resp. minimum.

Ubytovanie v Santa Marte

Pôvodne sme prišli do Santa Marty na 49 nocí, no vďaka veľmi nepríjemnej zhode náhod sme hneď na ďalší deň rušili našu rezerváciu, menili sme letenky a rozhodli sme sa tu zostať „iba“ dva týždne.

Maľba ženskej tváre na dome.

Maľba rybára na dome. Pred ním stoja dva skútre.

Dobré ubytovanie si hľadajte kdekoľvek v blízkosti pláže a centra mesta. My sme pôvodne chceli bývať mimo centra, aby sme boli v tichej autentickej lokalite. Dopadlo to tak, že sme mali najhlučnejšiu diskotéku na svete hneď pod oknom.

V noci sme si našli nové ubytovanie v Los Angeles (Comuna 2), ktoré sa nachádzalo v najtichšej lokalite, v akej som celkovo v Kolumbii bývala. Od centra sme boli vzdialení asi 8 minút chôdze, od pláže 12 minút. Bývali sme mimo turistickej oblasti, všetko sme mali na dosah ruky a menú del día priamo vo vedľajšom dome. Čo viac si priať.

Dom, ktorý je napoly zrekonštruovaný.
Santa Marta je ako tento dom. Na prvý pohľad sa môže javiť ako príjemné prímorské mestečko. No keď ho lepšie spoznáte, odhalíte jeho pravú tvár.

Santa Marta alebo Gaira?

Pri hľadaní ubytovania pravdepodobne narazíte na rovnakú dilemu, akú som mala aj ja: ubytovať sa v Santa Marte alebo ísť do Gairy?

Santa Marta je väčšie mesto, ktoré nemá peknú pláž, pretože sa tu nachádza prístav. Ceny sú tu o trochu nižšie ako v Gaire a pokiaľ plánujete výlet do Mincy alebo Tayrony, budete to mať bližšie. Taktiež na rozdiel od turistickej Gairy tu uvidíte autentický náročný život miestnych obyvateľov, o ktorom píšem nižšie.

Pokiaľ chcete zažiť dovolenkový vibe, choďte do Gairy. Má peknú pláž a vôbec tu nefúka. Ak sa však prechádzate okolo reštaurácií, či len oddychujete na pláži, oveľa intenzívnejšie vnímate „boj o zákazníka“ a môže vám to prísť po čase otravné. Menú del día tu stoji 15 000-20 000 cop (3,50 €-4,70 €). Keby som sem išla znovu, ubytovala by som sa už v Gaire.

💡 Medzi Santa Martou a Gairou jazdí každú chvíľu autobus a ste tu za menej ako 5 minút. Tieto mestá spája aj 7 kilometrový chodník, no počas denných intenzívnych horúčav vám neodporúčam chodiť tadiaľto pešo.

Pláže v Santa Marte a Gaire

Keď si myslíte, že vás tu čaká Karibik ako z obrázkov na internete, mýlite sa. Za krásnym Karibikom treba ísť do Mexika.

Playa la Bahia

Ako som už naznačila, Playa la Bahia v Santa Marte nestojí za veľa, silno tu fúka a nachádza sa vedľa prístavu. Vedľa nej je pri hotelovej oblasti ešte jedna Santa Marta Sea Beach, no z nejakého dôvodu sem nikto nechodí.

Pláž, more, palmy a relaxujúci turisti.
Pláž v Santa Marte

Výhľad na prístav v Santa Marte.
Prístav pri pláži v Santa Marte

Playa El Rodadero santa marta

Pekná pláž Playa El Rodadero santa marta vás čaká hneď za horou v Gaire. Doslova tu zažijete iný svet, iné vibrácie a budete mať pocit, že ste niekde na dovolenke v Turecku.

Piesočnatá pláž plná turistov.
Playa El Rodadero santa marta

Playa del Aeropuerto

Podľa mňa najkrajšia pláž Playa del Aeropuerto sa nachádza hneď vedľa letiska. More je tu asi o trošku viac búrlivé ako v meste, no na rozdiel od ostatných pláží sú tu stromy, nechodia sem turisti, kúpite tu čerstvé morské plody a ja som mala na chvíľu pocit, že som v dovolenkovom raji. Ak sa ocitnete v Santa Marte, určite sa choďte okúpať práve sem, je to asi 5 minút pešo od letiska. Taktiež na rozdiel od ostatných pláží tu nájdete záchody, sprchy a dokonca aj prezliekáreň.

Pláž, po ktorej kráčajú veľké biele vtáky. Za nimi je more.
Playa aeropuerto

Mŕtve, čerstvo ulovené ryby visia na strome a schnú. Za nimi je more.

Kde sa najesť v Santa Marte

Nechcem povedať, že s jedlom môžete mať problém, avšak väčšina reštaurácií sa nachádza buď na promenáde alebo na 3. ulici. Tieto sú však orientované najmä na turistov a môže sa stať, že za kúsok pizzy zaplatíte vyše 2,50 €.

Ulica plná reštaurácií.

Alkohol je tu však relatívne lacný,  napríklad 6 pív kúpite za menej ako 40 000 cop (9,50 €) alebo 2 koktejly za 24 000 cop (5,70 €). Lacný myslím na naše pomery, samozrejme nie kolumbijské.

Akciová ponuka na alkoholické nápoje.

Dobré kolumbijské menú del día taktiež treba hľadať mimo centra. Aby toho nebolo málo, voda v Santa Marte nie je pitná a musíte si kupovať balenú.

Ananásová pizza na papierovom tanieri.
Dobrú čerstvú pizzu kúpite na križovatke 22ej a 5ej ulice. Hľadajte príjemnú sympatickú pani vedľa pizza piecky. Za pizza slice zaplatíte 5000 cop (1,20 €).

Kolumbijskej kuchyni sa podrobne venujem v samostatnom článku Kolumbijské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Chudoba v Santa Marte

Za svoj život som precestovala už desiatky krajín, no nevidela som nič smutnejšie než chudobu v Santa Marte. Naproti zelenému Medellinu je Santa Marta depresívne mesto, v ktorom počas obyčajnej prechádzky uličkami centra uvidíte ako vyzerá ťažký život.

Bezdomovec leží medzi odpadkami.

Jednotlivé domy majú dokorán otvorené dvere, aby sa aspoň trochu prevetrali a vy chcete-nechcete vidíte všetko, čo majú (a že toho veľa nie je). Po uliciach kráčajú polonahí vyhladnutí bezdomovci, ktorí hľadajú v kontajneroch plechovky. Ľudia tu od vás namiesto peňazí pýtajú jedlo a vodu a v prístave stretnete sympatických pánov-dôchodcov, ktorí si zarábajú tým, že predávajú lízanky, cukríky a kadejaké suveníry, ktoré ani neviete na čo slúžia. Staršie dámy zase ťahajú vozíky, na ktorých majú nachystané tinto v termoske.

Chlap leží na chodníku a spí. Za ním je žltý a oranžový dom.
Ľuďom v Santa Marte nedávajte peniaze, tie drobné pesos nič neznamenajú a nič si za to nekúpia. Darujte im radšej fľašu s vodou, či nejaké jedlo.
Kovová brána, ktorou sa vstupuje do domu. Za ňou je plastová stolička.
Dodnes nezabudnem na krásne malé dievčatko, ktoré tu žije. Bola oblečená v krásnych bielych šatách a vyzerala ako malá princezná.

Národný park Tayrona

Každý Kolumbijčan vám povie, že návšteva Tayrony je must. Ja si však každý výlet vopred zvážim, pozriem si pre a proti a až potom sa rozhodnem, či mi to stojí za to.

Tayrona je miesto na celodennú prechádzku, pretože kým prídete k najbližšej pláži, bude vám to trvať približne 4 hodiny a keď konečne dorazíte k tejto pláži, bude preplnená turistami. Navyše počas prechádzky neuvidíte nič výnimočné, naozaj ide len o celodenné kráčanie od pláže k pláži. Park sa otvára ráno o 8ej a zatvára o 18ej, takže všetko musíte stihnúť za tento čas. Mňa takáto prechádzka nezaujala, a preto som sa rozhodla vynechať Tayronu z môjho itineráru.

Výlet do dedinky Minca

Minca je dedinka v horách, ktorá sa nachádza približne hodinu za Santa Martou. Môžete sa sem prísť schladiť do lesov, či vodopádov a obdivovať krásnu prírodu a vtáčiky. Všetko o tomto výlete som spísala v článku Výlet k vodopádom do parku Minca.

Dievča v čiernom tričku a kraťasoch sedí na sieťke. Za ňou je vodopád.

Koľko som minula počas 14 dní v Santa Marte?

30 dňová sim karta Tigo, 13GB: 7,50 €
Spiatočná letenka Medellin – Santa Marta: 161,56 /osoba
Ubytovanie: 447,91 €
MHD a taxíky: 19,20 €
Celodenný výlet do Minca (autobus, vstupy): 29,40 €
Jedlo: 182,85 €

Náš 2-tyžnodvý výlet do Santa Marty nás dokopy vyšiel na 1009,98 € čo je po prepočítaní približne 505 € na osobu. Podľa mňa je to extrémne veľa a Santa Marta za to určite nestála.

Dievča stojí pri mori počas západu slnka.
Ale západy slnka sú tu naozaj luxusné.

Santa Marta je najstarším mestom v Kolumbii a presne tak aj pôsobí. Zanedbane, vyčerpane a smutno. Pozorovať každodennú realitu je naozaj silné a ja som na to nebola pripravená. A aj napriek tomu, že sa tu pár odvážlivcov snaží rozbehnúť biznis, rozhodne nie je dovolenkovou destináciou.

Mohlo by sa ti páčiť...