Kolumbia

Čo vidieť v Salente: Cocora Valley, Calle Real a hra Tejo

Dievča sedí na kapote červeného jeepu. Za ňou veje kolumbijská vlajka.

Najkrajšie mesto, aké som v Kolumbii navštívila, bolo jednoznačne Salento. Nachádza sa v kávovej oblasti Eje Cafetero a je to malá farebná dedinka, do ktorej jazdia tisíce turistov, aby si obzreli najvyššie palmy na svete. Ja som tu našla pokoj, krásnu prírodu, skvelú kávu a milých ľudí.

V tomto článku sa dozviete ako cestovať do Salenta, čo tu treba ochutnať, vyskúšať, vidieť a koľko sme zaplatili za tento výlet.

Cestovanie do Salenta

Cestovanie z Medellinu do Salenta

Z Medellinu sa do Salenta dostanete autobusom alebo letecky.

Autobusová spoločnosť Flota Occidental jazdí každý deň niekoľkokrát do dňa. Je to síce lacná alternatíva (jednosmerný lístok stojí okolo 16 €), avšak nemusí byť ideálna úplne pre každého. Prečo? Cesta je väčšinu času kľukatá a môže vám prísť nevoľno. Ak sa predsa len rozhodnete ísť autobusom, skúste stihnúť hneď prvý ranný autobus, pretože každú chvíľu budete niekde stáť a celková jazda vám zaberie 6+ hodín.

Letecky ste tu za necelých 45 minút a lieta sem aj spoločnosť Clic z letiska Olaya Herrera Airport, ktoré sa nachádza priamo v Medelline. Lietadlo však pristane v Pereire alebo v Armenii a odtiaľ sa musíte presunúť do Salenta autobusom alebo taxíkom.

Lietadlo pripravené na nalodenie pasažierov.
Lietadlo Clic

My sme cestovali práve takýmto lietadlom a bol to zážitok na celý život. Clic sú malé lietadlá asi pre 30 ľudí, poháňané vrtuľami. Pre človeka, ktorý nemá rád lietanie, prípadne mu zvykne byť v nich zle, je toto najhoršia alternatíva, akou môže cestovať. Hneď po štarte spravíte 180° otočku a celkovo táto cesta je veľmi nepredvídateľná a plná rôznych manévrov. Mňa do takéhoto lietadla už nikto nedostane.

Cestovanie z Bogoty do Salenta

Z Bogoty do Salenta môžete cestovať taktiež letecky alebo autobusom.

V tomto prípade sa vám viac oplatí ísť letecky nielen kvôli nízkym cenám (jednosmernú letenku kúpite od 11 €), ale aj preto, že priamy autobus z Bogoty do Salenta aktuálne nepremáva.

Z Bogoty sa viete odviezť do Pereiry, prípadne do Armenie, kde musíte prestúpiť na druhý autobus, ktorý jazdí do Salenta. Lístky na autobus do Pereiry/Armenie si môžete kúpiť v spoločnosti Velotax alebo Bolivariano.

Cestovanie z Pereiry do Salenta

Z letiska v Pereire sa do Salenta dostanete autobusom alebo taxíkom. Ak sa rozhodnete ísť autobusom, musíte si najprv zobrať taxík na Pereira Transportation Terminal. Na autobusovej stanici budete cca za 15 minút. Tu prestúpite na autobus od spoločnosti Expreso Alcalá, ktorý vás približne za hodinu odvezie na Salento bus terminal v Salente.

Cestovanie z Armenie do Salenta

Z letiska v Armenii sa do Salenta dostanete taktiež taxíkom alebo autobusom. Na rozdiel od letiska v Pereire, z tohto letiska jazdí autobus každých 20 minút priamo až do Salenta.

Na autobusovej stanici sú zaparkované dva autobusy. Za nimi je krásna príroda.
Autobusová stanica v Salente

💡 Po príchode do Salenta si treba čo najskôr kúpiť lístok na vašu spiatočnú cestu, aby sa vám náhodou nestalo, že autobus, na ktorý plánujete ísť, bude vypredaný.

Výlet do Cocora Valley

Údolie Cocora je dôvodom, prečo turisti jazdia do Salenta. Nachádza sa tu totiž kolumbijský národný strom vosková palma, ktorá rastie až do výšky 60 metrov, čím sa stala najvyššou palmou na svete.

Do Cocora Valley jazdia z hlavného námestia Plaza de Bolívar jeepy, ktoré sa volajú Willy. Cesta sem trvá približne 30 minút a za obojsmerný lístok zaplatíte 10 000 pesos (2,40 €). Odporúčam vám sem jazdiť skoro ráno, pretože Cocora je oblačný les a okolo 11ej sa ponára do mrakov a s vysokou pravdepodobnosťou začne pršať.

Oranžové jeepy zaparkované uprostred námestia.
Jeepy Willy

Po príchode do údolia budete mať dve možnosti: ísť na 5-hodinovú turistiku a spraviť si veľký okruh alebo ísť na menší 2-hodinový okruh.

V prípade ak chcete ísť na 5-hodinový okruh, počítajte s tým, že cestou sa budete brodiť blatom. My sme chvíľu váhali nad touto alternatívou, ale slečna pri vstupe nám povedala, že byť nami tam nejde. Potom sme si uvedomili, že ani na Slovensku by sme tiež nešli do hôr, ak by bolo práve napršané, a tak sme sa rozhodli ísť na kratší 2-hodinový okruh. Spoilet altert: bolo to super a ničoho sme neľutovali.

Cestou k tomuto okruhu uvidíte menší park plný gýčových sôch. Tento pokojne obíďte a keď tak sa tu zastavte neskôr. Chcete predsa vidieť krásne palmy a počas toho nezmoknúť. Pri hlavnom vstupe do údolia zaplatíte vstupný poplatok 20 000 pesos (4,80 €).

Farebný rúžovo-žltý most, za ktorým sa nachádzajú vysoké palmy.
Tento park pokojne vynechajte. Je to samý gýč a platí sa tam samostatné vstupné. Pokračujte ďalej do Cocora Valley.

Cocora Valley je naozaj nádherné údolie, je vidno, že sa oň starajú. Po celý čas som si vychutnávala kráčanie po jemnej zelenej tráve, kochala sa palmami, obdivovala vtáctvo a užívala si čerstvý vzduch. Pre mňa to bol najkrajší výlet v celej Kolumbii.

Socha ženy, ktorá drží na ruke vtáka. Za nimi sú vysoké palmy a jasná modrá obloha.

Zelené údolie plné vysokých paliem.

Voskové palmy v zelenom údolí. Zmráka sa.

Nápis Valle de Cocora, na ktorom visí vlajka. Za ním sú oblaky a zelené stromy.

Pohľad zo zeme na vysoké palmové stromy.

Dievča sedí pri makete krídel. Za ňou je vysoká palma a zelená príroda.

Strávili sme tu približne 2 hodiny a okolo 11:30 sme odchádzali. Vtedy sa už aj údolie ponorilo do hustých oblakov a my sme sa tešili z toho, že prídeme do Salenta akurát na obed.

💡 Natrite sa opaľovacím krémom a zoberte si so sebou dosť vody. Mňa tu paradoxne spálilo viac ako kdekoľvek inde vo svete.

Čo vidieť v Salente

Salento je dedinka v kávovom trojuholníku Kolumbie. Ak chcete dobrú kolumbijskú kávu, kúpte si tú, ktorá sa pestuje v tomto regióne.

Počas dňa je tu celoročne príjemných 20°C, no v noci sa ochladí aj na 8°C. Často tu prší, vďaka čomu ho obklopuje krásna zelená príroda. Taktiež je tu veľmi vlhko, takže ak tu plánujete zostať dlhšie, môžete mať problém so sušením bielizne 🧼.

V Salente je zaujímavá aj malá židovská komunita, ktorá tu má svoju synagógu a kosher reštauráciu.

Oranžovo-žltý dom v Salente.

Zástavba farebných domov.

Dom s hnedo-žltými oknami a dverami a s bielou stenou.

Dom so žltými okenicami a židovským nápisom.

Plaza de Bolívar, Calle Real a Mirador Alto de la Cruz

Komunitný život sa sústreďuje okolo hlavného námestia Plaza de Bolívar. Okrem kaviarní, barov a reštaurácií sa tu nachádza aj pekný kostol Parroquia Nuestra Señora del Carmen. Tiež tu parkujú jeepy Willy, ktorými sa odveziete do Cocora Valley alebo do vedľajšej dediny Filandie.

Námestie, okolo ktorého vedie cesta. Je po západe slnka a uprostred námestia sú palmové stromy.
Plaza de Bolívar
Zástavba farebných domčekov.
Reštaurácie, obchody so suvenírmi, kaviarne a bary na Plaza de Bolívar
Lampa, za ktorou stojí kostol.
Kostol Parroquia Nuestra Señora del Carmen

Z tohto námestia sa choďte prejsť po ulicia Calle Real, ktorá sa večer zaplní turistami a pouličnými umelcami. Každú druhú sobotu sa tu koná farmárky trh.

Ulica s malými farebnými obchodíkmi.
Calle Real

Keď prejdete na koniec Calle Real, prídete ku schodom. Tieto schody vedú k dvom vyhliadkam na Salento: Mirador Alto de la Cruz a Mirador de Salento. Podľa mňa not terrible, not great, ale ten výšľap po schodoch stojí za to.

Výhľad z kopca na malé mesto.
Mirador Alto de la Cruz

Prechádzka do Reserva Natural Kasaguadua a coffee tour

Veľmi príjemná je prechádza zo Salenta do prírodnej rezervácie Kasaguadua. Je tu pekne, nechodí sem veľa ľudí a otočiť to do Salenta môžete hocikedy. My sme sa vybrali na prechádzku k podniku El Rincon de Lucy, kde sme si dali kávu a vychutnali si luxusný výhľad.

Pohľad na malé domčeky v údolí hôr.
Reserva Natural Kasaguadua

Oproti sebe stojí biely a hnedý kôň.

Dve šálky kávy, za ktorými sa rozprestiera široký les.
Káva v El Rincon de Lucy

💡 Cestou pôjdete po tzv. Ruta Cafetera, pretože sa tu nachádzajú kávové plantáže a môžete tu absolvovať coffee tour.

Hra Tejo

Počuli ste o kolumbijskom národnom športe Tejo? Podstatou tejto hry je hodiť železný disk na hraciu dosku pokrytou hlinou, uprostred ktorej sa nachádza kruh, na ktorom sú štyri trojuholníky. Pod nimi sú ložiská pušného prachu a už asi začínate tušiť, o čo v tejto hre ide. Za každý hod na dosku dostávate body, za výbuch máte extra body. Je to fakt sranda.

V starej drevenej budove je terč pokrytý hlinou.
Hra Tejo

Tejo si môžete zahrať v bare Cancha De Tejo Los Amigos. Hra pre jedného stojí 5 000 pesos (1,20 €), no musíte si k nej povinne kúpiť aj nápoj. Najlacnejší sa aktuálne predáva za 8 000 pesos (1,90 €), čiže na osobu tu miniete minimálne 13 000 pesos (3,10 €).

Turistika v Salente

Turistické agenútry, ktoré sa nachádzajú na druhej strane mosta Puente peatonal amarillo, ako napríklad Paramo Trek, ponúkajú niekoľkodňové treky po okolí Salenta, na sopku Nevado del Tolima, či do Ánd. Ak máte radi turistiku a nikam sa neponáhľate, určite to môže byť zaujímavá aktivita.

Na tabuli sú vypísané turistické plány na najbližšie dni.

Čo ochutnať v Salente

Trucha

Salento nemôžete opustiť bez toho, aby ste ochutnali pečeného pstruha. Je to miestna špecialita a podávajú ho snáď v každej reštaurácii. Dajte si však pozor na malé kostičky.

Na tanieri je vysmážaný banán, na ktorom je pstruh. Vedľa neho je ryža so zeleninou.
Trucha

Obleas

Typickým miestnym dezertom sú oplátky plnené šľahačkou, karamelom, džemom a syrom. Ten syr tomu dodáva zvláštnu chuť, no všimla som si, že v Kolumbii ho radi dávajú do sladkých dezertov.

Oplátky plnené šľahačkou, syrom a džemom.
Obleas, 5 000 pesos (1,20 €)

💡 V Salente zoženiete aj denné menu. Cenovo sa pohybuje od 16 000 – 22 000 pesos (3,80 – 5,30 €).

Káva

Spýtajte sa Kolumbijčana, aká káva mu najviac chutí a on vám povie, že káva z oblasti Quindio, teda z okolia Salenta. Na dobrú šálku silnej čiernej kávy odporúčam ísť do kaviarne Cafe de La Esquina, kde majú najstarší stroj na kávu v celom meste. Len pre informáciu, je z roku 1905. Milá obsluha, wifi a príjemné sedenie s výhľadom na ulicu sú už len čerešničkou na torte.

Starý veľký stroj na verenie kávy.
Kávovar z roku 1905

Dievča sedí na balkóniku, pije kávu a pozerá sa von na námestie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o kolumbijskej kuchyni, prečítajte si môj článok Kolumbijské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Koľko peňazí sme minuli počas nášho výletu do Salenta?

Letenka Medellin – Pereira: 66,90 €
Týždňová sim karta: 2 €
Ubytovanie na 3 noci: 93,46 €
Autobus do Salenta a taxíky: 25,24 €
Jedlo: 47,14 €
Vstupy: 22,11 €

Za víkendový výlet do Salenta sme zaplatili približne 161,88 € na osobu.

Uprostred zelenej doliny stojí červené auto s kolumbijskou vlajkou.

Aby som pravdu povedala, Salento nebolo na zozname miest, ktoré som v Kolumbii plánovala navštíviť. Po vyše dvoch mesiacoch cestovania po Kolumbii však musím povedať, že práve tu som sa cítila najlepšie a mrzí ma, že som tu strávila iba predĺžený víkend. Je to miesto, kde čas plynie pomaly a vy si naplno vychutnáte svoje bytie.

Mohlo by sa ti páčiť...