Dievča sedí na stoličke na verande.

Návšteva Amish Country bola súčasťou môjho víkendového výletu do Philadelphie.

Amiši sú ľudia, ktorí žijú jednoduchým spôsobom života, nepoužívajú elektrinu, väčšinou sa vozia v konských kočoch, varia domáce bio jedlá z potravín, ktoré si dopestujú a zvierat, ktoré dochovajú (kravy, kozy, ovce, sliepky). Na poliach neuvidíte traktory alebo pluhy na oranie, ale starý stroj poháňaný koňmi.

Kôn ťahajúci koč.
Kone sú pre Amišov bežným dopravným prostriedkom.
Koč bez koňa. Za ním je dom so solárnym panelom.
Elektrinu si vedia vyprodukovať solárnymi panelmi.
Koza stojí na červenom šerblíku.
Navštívili sme aj miestny kravín a videli sme aj kozičky a sliepky. Amiši nie sú vegetariáni a nemusia dodržiavať žiadne špecifické diéty.

Bielizeň si neničia v sušičke, ale vešajú ju na šnúru pred domom, nosia tradičné oblečenie (bez gombíkov, pretože tie sa spájajú s vojnou) a sú to veľmi milí ľudia.

Veľký biely dom. Vedľa neho sa na šnúre suší blielizeň.

Klasická detská hojdačka.

Naša prvá zastávka bola v Kitchen Kettle Village. Je to miesto, kde Amiši predávajú svoje výrobky: domáce džemy, medy, pop corn, zmrzlinu, mäsové a mliečne výrobky, uhorky, arašidové maslo a dokonca aj bábiky a oblečenie.

Nákupné stredisko, v ktorom si môžete kúpiť domáce produkty od Amišov.
Kitchen Kettle Village

Domáce lekváre na predaj. Môžete ich aj ochutnať.

Bábiky, ktoré nemajú tváre ani gombíky. Na hlave majú čepiec alebo klobúk.
Typické bábiky Amišov.

Naša sprievodkyňa nám prízvukovala, aby sme sa tu veľmi neprejedli, pretože nás čakala večera s Amišskou rodinou a vraj nebudeme vládať jesť. A mala pravdu.

Čakali nás domáce chleby, maslá, arašidové maslá, lekvár, šaláty, zemiaková kaša, vykostené kuracie stehná, hovädzina, fazuľky, domáca zmrzlina a koláč. Popravde to bolo prvé jedlo, ktoré mi po pol roku v USA pripomenulo domov. A mám pocit, že nielen mne, ale aj ostatným dievčatám – všetky sme si totiž pýtali pridať.

Rodinný dom, pred ktorým leží pes.

Na tanieri je majonéza, mäso, fazuľky a domáci mac and cheese.
Možno to nevyzerá lákavo, ale tá kaša a mäso chutili presne ako od babičky. Amišské jedlo je 10/10.
Mólo uprostred jazierka.
Amiši preferujú viac život na vidieku ako uprostred rušného mesta. No nie je tu krásne?

 

Počas návštevy Amish Country budete mať pocit, akoby ste sa vrátili do vášho detstva. Neexistujú tu mobilné telefóny, ľudia medzi sebou oveľa viac komunikujú a vážia si prítomný okamih. Čas sa tu na chvíľu spomalí aj pre vás a garantujem vám, že z ich jedla sa vám budú zbiehať slinky ešte dobrých pár týždňov.

Mohlo by sa ti páčiť...