Po vyše dvoch mesiacoch v Medelline a Santa Marte sme sa obzvlášť tešili na Bogotu, a to z jedného dôvodu: túžili sme ísť niekde, kde sa konečne trochu schladíme. V Kolumbii od januára úradoval prírodný jav El Niño a večná jar v Medelline sa premenila na nekonečné leto. Bogota je však jedno z najvyššie položených hlavných miest na svete, vďaka čomu je tu celoročne sychravé počasie.
Po prílete do Bogoty naše nadšenie opadlo. El Niño tu totiž postupne vysušoval vodný systém, ktorý zásobuje hlavné mesto vodou. My sme sem prileteli presne v deň, kedy sa zaviedli najprísnejšie regulácie na šetrenie vody. Mesto sa rozdelilo na časti, v ktorých sa na 24 hodín sa vypla voda. Samozrejme nás to neminulo a „užili“ sme si deň bez splachovania a sprchovania.
V tomto článku sa dozviete ako je to tu s bezpečnosťou, aká je tu doprava, kde sa ubytovať, čo vidieť a ochutnať v Bogote, porovnám život v Bogote so životom v Medelline a zhrniem, koľko peňazí sme tu minuli počas piatich dní.
Bezpečnosť v Bogote
S bezpečnosťou v Bogote to nie je najlepšie. Môj kolumbijský kamarát ju prirovnal ku Gothamu, kde si máme dávať veľký pozor na ľudí, nevyťahovať telefón na ulici a ideálne nenosiť pri sebe takmer žiadnu hotovosť. Popravde nás vystrašil natoľko, že sme sem pôvodne ani nechceli ísť. Potom sme si však povedali, že pokiaľ budeme rovnako obozretní ako doteraz a po západe slnka zostaneme doma, nič sa nám určite nestane. Mali sme pravdu.
V Bogote sa zdržiavajte tam, kde je veľa ľudí, príliš na seba nepriťahujte pozornosť, po zatmení sa vyhnute La Candelaria a pravdepodobne sa vám nič nestane. Bezpečnosti v Kolumbii som venovala celú kapitolu v článku o Kolumbii.
Doprava v Bogote
Bogota je rozsiahle mesto s najväčšími kolónami v celej Kolumbii. Mestom sa tiahnu dve hlavné, miestami viac ako 6-prúdové cesty, ktoré sa dokážu natoľko upchať, že z bodu A do bodu B, vzdialených od seba len pár kilometrov, cestujete aj hodinu.
Objednať si v Bogote taxík je kapitola sama o sebe. Nakoľko sme nechceli nastupovať cudzím ľuďom do odchyteného taxíka na ulici, skúšali sme si ho objednať cez aplikácie Uber a Didi. S čím sme sa v Medelline nikdy nestretli bolo, že Didi sa nám v Bogote nepodarilo objednať ani raz.
S Uberom to bolo už lepšie, lenže vždy sme museli voliť drahšiu tarifu, nakoľko najlacnejšiu nám nikdy nikto nepotvrdil. Keď sme mali Uber potvrdený, stále sme však nemali vyhrané. Kvôli otrasnej doprave a nekonečným kolónam sa nám veľakrát stalo, že počas čakania nám šofér jazdu z ničoho nič zrušil.
Keď sme sa napríklad potrebovali dostať z centra mesta domov, na Uber sme čakali vyše 30 minút a medzitým sa pomaly zotmievalo. Kolumbia sa nachádza v rovníkovom pásme, čiže tma je už o 18ej a úprimne vám poviem, že za tmy sa nechcete túlať centrom Bogoty. Nakoniec sa nám podarilo zohnať šoféra a veľmi, naozaj veľmi sa nám uľavilo.
💡 Po pricestovaní do Kolumbie budete potrebovať sim kartu. Ja som kupovala fyzickú simku priamo na letisku, no ak viac preferujete eSim, odporúčam od Maya Mobile s veľkou spokojnosťou od cestovateľov do Kolumbie.
Cestovanie z letiska El Dorado
Čo sa týka cestovania z letiska v Bogote, bezproblémovo si tu zastavíte taxík, prípadne Uber.
Ak však cestujete na letisko, dajte si poriadne načas. Ako som už spomínala, nikdy neviete, ako dlho budete čakať, kým vám niekto potvrdí jazdu a koľko času strávite v kolónach.
Ubytovanie v Bogote
Ako každé veľkomesto, aj Bogota má lepšie štvrte a horšie štvrte.
Medzi bezpečné štvrte patrí napríklad:
– Modelia
– Normandia, v ktorej sme boli ubytovaní aj my. Tu sme sa nebáli chodiť von ani za tmy a počas dňa tu bolo ticho, čo je v Kolumbii niečo nezvyčajné. Normandia a Modelia sú obytné štvrte s praktickou polohou, pretože sa nachádzajú neďaleko letiska, avšak vďaka tomuto tu občas budete počuť lietadlá. Nič strašné to však nie je.
– Ciudad Salitre
– Cedritos (ten je však relatívne ďaleko od turistických atrakcií)
Štvrte, ktorými sa v Bogote treba vyhnúť:
– Ciudad Bolívar je absolútne no-go.
– Castilla
– Nuevo Techo
– Patio Bonito
– Bosa
– vyhnite sa celkovo juhu mesta.
Centrum Bogoty, ktoré plánuje navštíviť každý turista, sa volá La Candelaria. Aj napriek tomu, že je to centrum mesta, veľmi rýchlo si uvedomíte, že tu sa ubytovať nechcete. Už počas dňa som sa v niektorých uličkách necítila bezpečne a po zotmení by som sa sem neodvážila ísť. Okrem bezdomovcov a žobrákov je plné aj iných, „zvláštnych“ ľudí, ktorí vôbec nepôsobia príjemne a bezpečne.
La Candelaria by som prirovnala Plaza Botero v Medelline. Je to tu zaujímavé, no nechcela by som tu tráviť viac času, ako je nevyhnutné.
Čo vidieť v Bogote
Vyvezte sa lanovkou na Monserrate
Monserrate je vrch (3152 m.n.m), z ktorého budete mať krásny panoramatický výhľad na celú Bogotu. Dostanete sa sem lanovkou alebo pešo. Poviem vám, lanovka je zážitok sama o sebe, ide veľmi strmú trasu a keď som si do nej nastúpila, zatočila sa mi hlava 😄.
Okrem výhľadu sa na Monserrate nachádza aj Bazilika Pána Monserrate, v ktorej sa každú nedeľu konajú omše. Najviac ma ale prekvapila nenápadná ulička za bazilikou, ktorá bola plná predajcov suvenírov.
Čo som tu už absolútne nečakala, nastalo až keď som ich všetkých obišla. Objavila som sa totiž v pasáži s reštauráciami! Keby som však bola hladná, prípadne túžila po káve, radšej by som si tu zašla do Restaurante Casa Santa Clara s perfektným výhľadom.
La Candelaria
Ako som už spomínala, centrum Bogoty patrí štvrti La Candelaria. Mala som tu však zvláštne pocity: chvíľu som bola akoby na európskom námestí, kde turisti vykrmujú holuby, no o uličku ďalej som stretla naozaj čudných ľudí, pouličných predavačov a bezdomovcov. La Candelaria je zaujímavá štvrť, no rozhodne nie príjemná.
Plaza de Bolívar
Hlavné námestie Bogoty sa volá Plaza de Bolívar. Uvidíte tu majestátnu katedrálu Catedral Primada de Colombia, či Justičný Palác, ktorý v roku 1985 partizáni zo skupiny M-19 na Pabla Escobara príkaz obsadili a zavraždili 12 sudcov.
Pasaje Rivas Craft Market
Ak chcete zažiť príjemný nádych Maroka, choďte do tejto pasáže. Je to malý trh s ručnými výrobkami, ktorý by ste v Bogote pravdepodobne nečakali. Ak budete v Bogote aj počas víkendu, odporúčam zájsť na poriadny mestský trh Usaquen Market.
Museo Botero
Fernando Botero bol kolumbijský umelec, maliar a sochár. Vymodeloval turistami obľúbené sochy, ktoré sa nachádzajú v Medelline na námestí Plaza Botero. Zbierku jeho vtipných obrazov zas môžete obdivovať v tomto múzeu. Za mňa 10/10 a ako bonus, vstup do Museo Botero je zadarmo.
Museo del Oro de Bogotá
Zlato a keramiku môžete obdivovať v tomto múzeu. Nachádza sa tu totiž najväčšia zbierka predhispánskeho zlatníctva na svete. Priznám sa, že som ho nenavštívila, no ak sem plánujete ísť pozrieť, v nedeľu máte vstup zadarmo.
Parque Metropolitano Simón Bolívar a botanická záhrada
Park Simón Bolívar je najväčším parkom v Bogote. Sú tu jazierka, ihriská, konajú sa tu rôzne koncerty a športové podujatia. Neďaleko neho sa taktiež nachádza botanická záhrada, v ktorej môžete obdivovať motýliu záhradu, či veľkú zbierku orchideí.
Graffiti tour
Bogota je mesto s krásnymi graffitmi. Ak vás zaujímajú ich príbehy, zájdite si na niektorú z Graffiti tour, napríklad cez GuruWalk, či FREETOUR.
Čo ochutnať v Bogote
Moje odpoveď znie: úplne všetko. Od mobilných pizza stánkov, cez tradičné denné menu až po kolumbijskú kávu. V Bogote si každý nájde to, na čo má chuť. Aj napriek tomu, že Bogota je hlavné mesto, ceny za jedlo sú tu veľmi priateľské. Za denné menu zaplatíte od 3 € a za hlavné jedlo od 5 €. Každá štvrť v Bogote má svoje centrum s reštauráciami a kaviarňami, a preto vám odporúčam hľadať ubytovanie v jeho okolí. V Bogote som taktiež na veľa miestach zaplatila kartou, čo v Kolumbii nie je pravidlom.
Chocolate con queso
Čokoláda so syrom je v Bogote populárnym nápojom. Vyzerá to cool, keď sa vám kúsky roztopeného syra ťahajú z horúcej čokolády, no chutí to presne tak, ako to znie. Navyše, táto horúca čokoláda je skôr kakao s mliekom, a nie hustá horúca čokoláda, akú by ste pravdepodobne čakali.
Kolumbijským jedlám a nápojom som venovala samostatný článok Kolumbijské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?
Medellin alebo Bogota?
Toto bola otázka, ktorú som si kládla pred odchodom do Kolumbie. Letenky z Madridu stáli rovnako, stačilo si len vybrať. Bogota je síce hlavné mesto Kolumbie, no digitálni nomádi cestujú do Medellinu. Nakoniec som nič neplánovala a moje cestovanie dopadlo tak, že som strávila dva mesiace v Medelline a „iba“ päť dní v Bogote. Poďme si tieto dve mestá porovnať.
Autenticita
Ak chcete zažiť autentickú Kolumbiu, choďte do Medellinu, prípadne do Santa Marty. V Medelline je všetko tradičnejšie a moderná je tam len štvrť El Poblado, kde nestretnete domácich, ale samých turistov. Nič pre mňa.
Bogota je naopak modernejšia, čistejšia, s kaviarenskou kultúrou, nájdete tu rôzne pekné reštaurácie, podniky, dokonca aj Dunkin‘ Donuts a je plná mladých a upravených ľudí. Popravde, po takmer troch mesiacoch v Kolumbii som tu zažila kultúrny šok. Nečakala som, že Kolumbia môže vyzerať aj takto.
Počasie a povaha ľudí
Medellin je mesto večnej jari, kde žijú milí a príjemní ľudia, ktorí sa chcú s vami socializovať. Zároveň sú aj hlučnejší a majú radi párty a oslavy až do rána. Bogota je naopak známa svojim sychravým počasím, čo sa odzrkadľuje aj na povahe ľudí, ktorí tu žijú. Naproti Medellinčanom na vás môžu pôsobiť chladnejšie a odmeranejšie.
Nočný kľud
V Bogote som sa dočkala nemožného – v kľude som sa vyspala. Kolumbijčania sú hlučný národ, ktorí si veľmi radi púšťajú na plný reprák vo dne v noci pesničky, ktoré sme neustále museli počúvať. Nechápte ma zle, Kolumbia je úžasná krajina, no doružova sa tu vyspať je jednoducho umenie. Obzvlášť ak máte krehký spánok. V Bogote som toto nezažila a dokonca som ani počas dňa nepočula, že by z nejakého domu hrali nahlas pesničky.
Doprava
Nebudem vám klamať, dopravná premávka je príšerná v obdivoch mestách. Mala som však pocit, že v Medelline sú cesty predsa len menej upchaté. Medellin je tiež menšie mesto a môžete sa po ňom presúvať aj pešo. Ak potrebujete taxík, v Medelline zoženiete Didi/Uber šoféra v priebehu pár minút. Spoliehať sa na Didi/Uber v Bogote je lotéria.
Denné menu
Čo sa týka jedla, Bogota ma príjemne prekvapila. Menú del día (denné menu) je v Medelline každý deň viac-menej rovnaké a kdekoľvek som prišla, vždy som vedela, čo môžem očakávať. V Bogote to tak nebolo. Reštaurácie menia svoju ponuku každý deň, jedlo je tu chutnejšie a dokonca som mala pocit, že aj porcie sú väčšie.
Ak teda cestujete prvýkrát do Kolumbie, odporúčam stráviť viac času v Medelline ako v Bogote. Bežný turista si Bogotu pozrie počas jedného dňa. Ak by som však hľadala miesto, kde by som chcela dlhšie žiť, asi by som išla do Bogoty. Celkovo som sa tu cítila komfortnejšie, lepšie som sa vyspala a viac mi tu chutilo. Na druhej strane som mala pocit, že je tu viac obytných častí a menej parkov, do ktorých som v Medelline tak rada chodila a popravde neviem, či by som sa tu po týždni nezačala nudiť.
Koľko peňazí som minula počas 5 dní v Bogote
Letenka Pereira – Bogota: 11,51 €
Letenka Bogota – Medellin: 43,90 €
Ubytovanie: 78,61 €
Vstup na Monserate: 7,25 €/ osoba
Taxíky: 27 €
Jedlo: 96,65 €
Počas piatich dní sme spolu s letenkami v Bogote minuli 163,79 € na osobu.
Bogota sa nakoniec ukázala ako veľmi príjemné mesto plné moderných mladých ľudí. Od Gothamu mala na míle ďaleko, no pravdepodobne to bolo spôsobené aj tým, že sme tam prišli v čase najväčších horúčav. Musím povedať, že bola príjemným ukončením nášho takmer 3-mesačného výletu po Kolumbii, no zároveň priznávam, že keby sme ju nenavštívili, o nič by sme neprišli. Ale aspoň sme sa tu dobre vyspali 😄.