Albánsko

Dovolenka na albánskej riviére v mestečku Sarandë

Dievča v modrom tričku stojí na kopci za mestom.

Po mesiaci strávenom v Durrëse som sa rozhodla spoznať aj juh Albánska, a tak som sa presunula do ikonického mestečka v malej zátoke, Sarandë. Sarandë je na prvý pohľad magické, pretože ponúka krásne výhľady na západ slnka a z väčšiny kaviarní a reštaurácií sa budete pozerať na more a ostrov Korfu. Oplatí sa ho však spoznať do hĺbky a dovolenkovať v ňom?

V tomto článku sa dozviete ako sa dostať do Sarandë, kde sa ubytovať, kde sa najesť, aké sú tu pláže, čo tu treba vidieť a koľko peňazí som minula počas mesiaca v tomto meste.

Ako sa dostať do Sarandë z Durrësu

Z Durrësu sem každý deň jazdí z autobusovej stanice Pleba autobus o 7:30. Na stanicu prichádza o 7:00 a odporúčam vám tu byť v rovnakom čase. Lístky na autobus si kupujete priamo od vodiča, a preto vám miesto v autobuse nemusí byť garantované. Do Sarandë sme prišli krátko po 12ej a za cestu sme zaplatili 1500 lekov (14,10 €).

💡 Do Sarandë sa dostanete naozaj iba autobusom. Najbližšie letisko sa nachádza na ostrove Korfu, odkiaľ sem môžete pricestovať trajektom. Všetko o tom, ako tu funguje medzimestská doprava, sa dočítate v mojom článku o Albánsku.

Ubytovanie v Sarandë

Sarandë je mesto v údolí. To znamená, že všade, kam pôjdete, bude buď smerom do/z kopca alebo po schodoch. Popri mori sa tiahne približne kilometrová promenáda, na ktorej sú prvé hotely. Večer je tu veľmi rušno, reštaurácie sa zaplnia turistami a do polnoci tu vyhráva hudba.

Promenáda pri mori. Po jej okraji sú palmové stromy.
Promenáda v Saranë

Všetky ulice v Sarandë sa tiahnu paralelne s touto promenádou, a preto si tu budete každý deň prirodzene formovať zadok a nohy 💪. Čím bývate vyššie, tým máte nielen tichšie ubytovanie, ale aj krajší výhľad na celé mesto v zátoke. Nehovoriac o tom, že pri promenáde sa nachádza miestna mešita, ktorá päťkrát denne veriacich zvoláva na modlitbu.

Napríklad ja som bývala na veľmi tichej siedmej ulici a cesta na pláž mi trvala asi 7 minút. Cesta z pláže mi už zabrala raz toľko 😂.

Mesto na kopci v malej zátoke. Na mori plávajú lode.
Sarandë

Schodisko okolo budov.

Kde sa dobre najesť v Sarandë

Tak toto je kapitola sama o sebe. Výhodou miestnych reštaurácií a kaviarní je poloha tohto mesta. Jedlá aj káva stoja v celom meste viac-menej všade rovnako a ponúkajú luxusné výhľady na more a promenádu. Opäť, čím ste na vyššej ulici, tým krajší výhľad dostanete. Choďte do lokálnej kaviarne na ulici Rruga Gjergj Araniti, v ktorých namiesto turistov vysedávajú domáci a kochajú sa výhľadom. Mojou obľúbenou kaviarňou bola Cafe Bar Relax.

Pohľad na mesto na kopci a modré more z balkóna.
Výhľad na Sarandë a ostrov Korfu z Cafe Bar Relax

Čo sa týka kvality jedla a cien v reštauráciách v Sarandë, bola som trochu prekvapená a sklamaná. Vyskúšala som tu viaceré na Googli odporúčané reštaurácie, avšak vždy som dostala len priemerné a na môj vkus s ohľadom na albánske pomery, predražené jedlo. Mimochodom, ak sa sem chystáte mimo hlavnej turistickej sezóny, môže sa stať, že niektoré reštaurácie budú dočasne zatvorené.

Určite sa zastavte na skvelé palacinky od milej pani v Fast Food, Creperies Myrtaj. Je to síce mimo centra, ale stojí to za tú prechádzku. Jedna gigantická palacinka naplnená celým banánom, Nutelou a pomletým keksíkom tu stojí 250 lekov (2,35 €). A verte mi, je tak veľká a sýta, že viac ako jednu palacinku nezjete. Na porovnanie, v meste takáto palacinka stojí 450 lekov (4,20 €). Na dobrú taliansku pizzu choďte do Pizza AMARIS. Tí sú však otvorení len od apríla do konca septembra.

Palacinka z Fast Food, Creperies Myrtaj

Čerstvý croissant som v cukrárňach a kaviarňach hľadala márne a ak som aj nejaký našla, stál 250 lekov (2,35 €), prípadne nebol čerstvý. Najlepší, najčerstvejší a najväčší croissant/čokoládovú buchtu dostanete v pekárni Lorena pri hlavnej promenáde.

Ak chcete inú kávu ako espresso, vyťahujte peňaženku. Cappuccino tu stojí 200-300 lekov (1,80 € – 2,80 €), čo sa s chuťovo lepším cappuccinom za 0,90 € v Durrëse vôbec nedá porovnávať. V Durrëse však majú silnú kaviarenskú kultúru a kaviarne plné ľudí sú tam úplne všade. Sarandë je skôr mesto plné turistov a s cenami nastavenými pre turistov. Ak sa nechcete sklamať, uvarte si na obed niečo dobré doma a von choďte na palacinky alebo na pizzu.

Pokiaľ vás zaujímajú tradičné albánske jedlá, prečítajte si môj článok Albánske jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Pláže v Sarandë

V Sarandë sa nachádzajú tri malé pláže. Jednou z nich je Saranda Beach a ďalšie dve nie sú na mapách označené, no všetky tri sa nachádzajú hneď vedľa promenády. Pláže sú kamienkové a more je krásne čisté. Vstup do mora už nie je taký pozvoľný ako v Durrësi, kde som kráčala desiatky metrov, aby som si mohla zaplávať, ale celá namočená som bola ihneď a plávať sa dá pekne popri pláži.

Pláž pri mori. Ľudia sa na nej opaľujú.
Sarande Beach

Pláž pri mori. V pozadí sú palmové stromy a sprchy.

✅ Na všetkých troch plážach sa nachádzajú sprchy a verejné toalety nájdete o ulicu vyššie od Saranda Embankment, pri hlavnej ceste.

Čo vidieť v Sarandë

Sarandë má peknú, avšak veľmi krátku promenádu, kde sa všetko zaujímavé začína aj končí. Nemá hlavné námestie, nekonajú sa tu letné koncerty, je to len jednoduché malé mestečko pri mori. Z viacerých miest však ponúka krásne výhľady.

Kalaja e Lëkurësit

Zrúcanina hradu Lëkurësit sa nachádza približne hodinu do kopca od hlavnej promenády, ale dostanete sa sem aj autom za pár minút. Ak chcete top výhľad na Sarandë a jeho okolie, treba ísť sem. Nachádza sa tu aj malá reštaurácia, no najlepšie hodnotenia práve nemá.

Výhľad na mesto pri mori.
Výhľad z Kalaja e Lëkurësit

🤑 Vstup na zrúcaninu je zadarmo.

Monastery of 40 Saints

Kláštor 40 sv. mučeníkov sú dnes už len ruiny niekdajšieho kláštora. Rovnako ako hrad Lëkurësit sa nachádza na kopci za mestom a cesta sem trvá taktiež hodinu pešo. Výhľad na mesto a more je takmer totožný.

Kamenné ruiny a tunely.
Ruiny z Monastery of 40 Saints
Výhľad na mestečko pri mori.
Výhľad z Monastery of 40 Saints

🤑 Vstupné do kláštora je 200 lekov (1,80 €), avšak keď som tu bola ja, nikto tam nebol a nekontroloval nás.

Jednodňový výlet do Ksamilu

Neverím, že niekto cestuje do Sarandë bez toho, aby navštívil albánsky klenot, mesto Ksamil. Ksamil sa nachádza na albánskej riviére a v posledných rokoch sa spomína v cestovateľských magazínoch a blogoch v slovnom spojení „európske Maledivy“. Vraj sú tu biele pláže a more je tak krásne a priezračné, že budete mať pocit, akoby ste boli na Maledivách. Naozaj ja to tak? Prečítajte si v mojom článku Dovolenka v Ksamile. Naozaj sú to európske Maledivy?

Národný archeologický park Butrint

Autobus, ktorý jazdí zo Sarandë do Ksamilu, pokračuje až ku archeologickému nálezisku Butrint. Väčšinu náleziska tvoria kamenné zrúcaniny a kamenné pozostatky datované až do 8. storočia pred naším letopočtom a sú obklopené krásnou prírodou. Butrint patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Dievča stojí na drevenom moste ponad vodu. Za ňou sú pozostatky kamenného obydlia.
Archeologické nálezisko Butrint

🤑 Jednosmerný lístok na autobus zo Sarandë stojí 200 lekov (1,80 €) a vstupné do parku je 1000 lekov (9,40 €). Cesta autobusom sem trvá približne hodinu a strávite tu taktiež asi hodinu.

Veža uprostred lesa.
Venetian Tower z prelomu 15./16. storočia
Antické divadlo.
Antické divadlo z 3. storočia
Kamenná brána uprostred lesa.
The Lion´s Gate, jedná z brán do tejto pevnosti.
Výhľad na nádvorie a lesy.
Múzeum antického meste Butrint
Jazero v krásnej prírode v Albánsku.
Jazero Butrint

Výlet do historického mesta Gjirokastër

Turisticky vyhľadávaným mestom v blízkosti Sarandë je Gjirokastër. Do UNESCO dedičstva sa zapísal ako veľmi dobre zachované mesto z čias Osmanskej ríše. Nad mestom stojí hrad Castle of Gjirokastra a okrem historického centra Gjirokastra Bazaar stojí za spomenutie aj podzemný bunker z čias komunizmu v Albánsku The cold war tunnel.

Koľko som zaplatila za mesiac v Sarandë

Autobus Durrës-Sarandë: 14,10 €
Ubytovanie Airbnb: 616,71€ / 29 nocí
Jedlo: 375,13 € / 2 osoby
Presuny autobusom: 10,40 € / 2 osoby
Vstupy: 18,90 € / 2 osoby
Ďalšie výdavky (suveníry): 0,95 €
Po spočítaní všetkých výdavkov a vydelení dvoma to vychádza, že som za mesiac v Sarandë minula 525,62 €.

Západ slnka pozorovaný z ulice.
Mimochodom, Sarandë ponúka luxusné západy slnka.

V Sarandë som žila mesiac a úplne mi to stačilo. Bývala som síce v krásnom apartmáne, z ktorého som sa denno-denne pozerala na more a západy slnka, avšak všade, kde som sa potrebovala dostať, som musela neustále šliapať buď do kopca alebo po nekonečných schodoch. Reštaurácie v Sarandë sú vybudované pre turistov a ich majitelia sa neštítia si pýtať za (pod)priemerné jedlo aj vyše 15-30 €. A vlastne okrem vylihovania na pláži a absolvovaniu zopár celodenných výletov sa tu po chvíli jednoducho začnete nudiť.

Najviac ma však mrzí, že Sarandë je mesto, ktoré kvôli turizmu vytlačilo domácich obyvateľov na samý okraj. Pri pláži máte pocit, že ste v modernom meste, avšak o zopár ulíc vyššie sa zrazu ocitnete na milom vidieku, kde si decká po večeroch kopú na ulici loptu a dedkovia s babkami sedia na múriku, ohovárajú turistov a popíjajú si svoje lahodné espresso.

Mohlo by sa ti páčiť...