Albánsko

Dovolenka v Albánsku? Všetko, čo by ste mali vedieť a vidieť

Dievča stojí na móle a vejú jej vlasy. Za ňou sú opustené budovy a pláž.

O Albánsku som toho nikdy nepočula veľa. Budilo vo mne dojem rozvojovej krajiny, kde si „treba dať pozor“. Myslela som si, že tu nebudú mať poriadne vybudované cesty, budem bývať v starom, ale útulnom byte a rovnako ako v Ázii, sa budem stravovať v pouličných stánkoch a v malých lokálnych reštauráciách. Všetko sa mi sčasti potvrdilo a Albánsko má určite čo doháňať, aby sa stalo naozajstnou dovolenkovou destináciou, a nie len najlacnejšou vstupenkou k moru s veľkým množstvom kompromisov.

V čom ma ešte Albánsko prekvapilo?
– Videla som tu dokopy asi 100 000 Mercedesov. 😄 (Kiežby si dali viac záležať na iných veciach).
– V Durrëse som sa kvôli komárom takmer nikdy nevyspala.
– Minimálne 500-krát som nadávala na jedlo.
– Namotala som sa na ich chytľavú popovú hudbu.
– Cestovanie lokálnymi autobusmi je zážitok sám o sebe.

Do Albánska som pricestovala v auguste a strávila som tu dva mesiace. V tomto článku sa dozviete všetky užitočné informácie o Albánsku, ktoré by ste mali vedieť a tipy na miesta, do ktorých sa chodí dovolenkovať.

Čo vidieť v Albánsku

Rodiny s deťmi určite ocenia prímorský Durrës. Vstup do mora je tak pozvoľný, že aj po 10 metroch ju budete mať stále po zadok, v meste je silná kaviarenská kultúra a na každom rohu kúpite sladký čerstvý croissant.

Instagramové fotky sa chodia robiť do Ksamilu. Ten sa nachádza na albánskej riviére a vďaka svojej priezračnej vode sa mu hovorí aj európske Maledivy.

Neďaleko Ksamilu leží malebné prímorské mestečko Sarandë. Ponúka krásne scenérie na svoj záliv, more, ostrov Korfu a západy slnka.

Čo plánujete jesť počas dovolenky v Albánsku? V mojom veľkom sprievodcovi sa dočítate všetko o tradičnej albánskej kuchyni.

Albánska mena a mobilné dáta

V Albánsku sa platí albánskym lekom (ALL). Ich mena je viac-menej stabilná a 1 € = 94 ALL.

Nie všade sa však dá platiť kartou, a preto vám pri cestovaní do Albánska odporúčam priniesť hotovosť v eurách a v miestnej banke, či zmenárni si ich zameniť za albánske leky. Vyhnete sa tým vysokým poplatkom za výber z bankomatov.

💡 Pri zamieňaní peňazí si neberte 5000 bankovku, ale vypýtajte si menšie bankovky. Aj keď je 5000 lekov „iba“ 50 €, budete ju mať problém rozmeniť.

Občas si môžete všimnúť, že na niektorých miestach môžete platiť priamo hotovosťou v eurách. Ak si nechcete zamieňať eurá na leky, je to v poriadku, avšak tento kurz nie je až tak výhodný, pretože Albánci prepočítavajú 100 ALL = 1 €.

Mobilné dáta v Albánsku

Nakoľko sa Albánsko nenachádza v Európskej Únii, neodporúčam vám si tu zapínať mobilné dáta. Aby ste sa vyhli nezmyselným poplatkom za dátový roaming, nainštalujte si cestovnú eSim kartu. Ja odporúčam Maya Mobile, s ktorou mám na krátkodobé výlety mimo EÚ výborné skúsenosti.

Základné albánske frázy

Albánčina v mojich ušiach znela ako jazyk z iného sveta a nech som sa akokoľvek snažila, vôbec som jej nerozumela. Máloktorí Albánci rozprávajú plynule po anglicky, takže s ňou tu moc nepochodíte. Ale aspoň bude sranda 😄. Môžete sa však naučiť základné frázy a domácich milo prekvapiť:

Dobrý deň – Miredita
Ďakujem – Faleminderit

Cestovanie autobusmi po Albánsku

Aktuálne neexistuje jedna spoločnosť, ktorá jazdí medzi albánskymi mestami. Nachádza sa tu síce veľa cestovných agentúr, avšak tie ponúkajú len medzištátnu dopravu. Ak teda chcete krížom-krážom precestovať Albánsko, oplatí sa vám sem prísť na vlastnom aute.

Ja som sa napríklad chcela dostať na výlet z Durrësu do mesta Kruje. Takýto autobus som na autobusovej stanici v Durrësi vôbec nenašla a povedali mi, že tam sa proste nejazdí. Pár dní pred odchodom sme sa však prechádzali po ulici Rruga Adria, keď sme si všimli úplne nenápadnú zastávku s minibusom, ktorý mal napísané na prednom okne „Kruje“. Takže takýto autobus pravdepodobne existuje, ale ak ho rozhodnete hľadať a cestovať s ním na výlet do Kruje, držím vám palce!

Môj výlet do Kruje sa nakoniec nekonal, avšak potrebovala som nájsť autobus na presun do mesta Sarandë. Na hlavnej autobusovej stanici nám povedali, že ak cestujeme na juh, musíme ísť na autobusovú stanicu Plepa. Tam sme sa rukami-nohami od šoférov dozvedeli, že do Sarandë jazdí každý deň o 7:30 minibus. O 7:00 náš minibus naozaj prišiel a o 7:30 sme vyrazili.

Traja ľudia sedia na predných sedadlách v autobuse.
Do 19-miestneho minibusu sa vmestí aj 22 osôb. Hneď vám poviem aj ako. Ak ste tuční, budete sedieť sám a šofér vám presne povie, kde. Vpredu budete sedieť takto dvaja na jednej sedačke a zvyšok „nadbytočnej“ posádky sedí na rozkladacích stoličkách v uličke. Bezpečnosť? Také slovo tu neexistuje, sme predsa na Balkáne!

Pri cestovaní týmito minibusmi sa pripravte na reálnu balkánsku skúsenosť. Počas cesty do našej cieľovej destinácie sme si spravili niekoľko nečakaných zastávok, kedy sa pri nás zastavil ďalší minibus a vymenili sme si pasažierov. Áno, znie to divne, ale váš šofér naozaj vie, do akej destinácie cestujete, avšak po ceste môže pribrať nových pasažierov/nečakane zmeniť cieľovú destináciu. Napríklad náš autobus nakoniec nedocestoval do Sarandë ale do Gjirokastër. Preto sme aj my boli nečakane presunutí do iného minibusu. Bolo to naozaj komické a smiali sme sa, že ktovie kde nakoniec skončíme.

💡 Ak plánujete cestovať po Albánsku autobusmi, cestuje len s príručnou batožinou. Kufor sa vám do minibusu pravdepodobne nevmestí.

Albánska hudba a tance

Albánska muzika si zaslúži samostatnú kapitolu, pretože nech som už precestovala desiatky krajín, doteraz som sa nestretla s takou hrdosťou na lokálnu hudbu ako práve v Albánsku. Pripravte sa na to, že tradičné albánske pesničky budú hrať naozaj všade: v reštaurácii, v autobuse, u suseda, na pláži, či na večernej šou.  A ak práve nebudú hrať ľudovky, budú hrať popovú hudbu. A tá je naozaj tak chytľavá, že si ju dodnes púšťam.

Na albánske tradičné tance sme sa chodili pozerať takmer každý deň v rámci večerného programu v centre Durrësu. Na námestí a pri promenáde sa stretlo viacero tanečných súborov z Albánska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, či dokonca aj Poľska, kde pretancovali celý večer.

Čistota v Albánsku

Jednou z vecí, ktoré si tu všimnete ako prvé, sú všadeprítomné odpadky. Ja som napríklad videla dospelého chlapa ako sa snažil hodiť odpad z jedla do koša. Samozrejme sa netrafil, spadlo to na zem vedľa koša, ten chlap to videl a odišiel. Ani mu nenapadlo to zodvihnúť a vyhodiť! Neskutočné. Čo je však ešte horšie, tento bordel sa nenachádza len v uliciach mesta. Úplne bežne uvidíte počas prechádzky v prírode pohodené plastové fľaše, obaly od cigariet a kadečo iné.

Ak cestujete k moru autom, Albánsko vás bude stáť pravdepodobne najmenej. No napriek tomu, že sa snažia byť pripravení na turistov, po príchode môžete nadobudnúť pocit, že ste cestovali v čase 25 rokov vzad. Vonkajšie pozlátko, ktorým vytvára príjemný prvý dojem prekuknete takmer ihneď. Mestá sú plné nekonečných kolón, platiť inak ako hotovosťou sa vám málokedy podarí, ceny v reštauráciách sú neadekvátne kvalite jedla a pravdepodobne je len otázkou času, kedy sa všetky pláže preplnia platenými lehátkami. Na druhej strane jeho príjemná celoročná klíma, lacné ubytovanie, silný internet a blízka vzdialenosť od Slovenska ho robia krajinou, do ktorej sa pravdepodobne ešte vrátim.

Mohlo by sa ti páčiť...