Albánsko

Čo ochutnať a vidieť počas dovolenky v Durrëse?

Dievča v kockovanej košeli sa usmieva pri pláži počas západu slnka.

Čo takto vyskúšať dovolenku pri Jadranskom mori v albánskom Durrës (Drači)? Ak sa bojíte albánskej mafie, pouličných prestrelok a nebezpečných ľudí, hneď vás vyvediem vás z omylu. Ulicami Durrësu sa premávajú iba psie gangy večne vykrmované ľuďmi, ktorí ich inak nezaujímajú. Nikto tu po nikom nestrieľa, avšak nebuďte prekvapení, ak sa v noci zobudíte na masívny ohňostroj. No a nakoniec, žiadni nebezpeční ľudia tu, preboha, nežijú. Albánci mi prídu ako jedni z najmilších ľudí, s ktorými som sa na mojom balkánskom výlete stretla. Ak práve nepracujú, vysedávajú si na teraskách a celý deň popíjajú espresso.

V tomto článku sa dozviete ako sa dostať do Durrësu, čo tu treba vidieť a ochutnať, kde dostanete najlepšie cappuccino, čo sa mi v tomto meste nepáčilo a koľko peňazí som tu minula za jeden mesiac.

Potulné psy na ulici.
Potulné psy v Durrëse nie sú nebezpečné a na ľudí sú zvyknuté. Tí ich totiž denne kŕmia. Po nociach však často nepretržite brechajú a bolo veľmi otravné sa na to takmer každú noc budiť.

Ako sa dostať do Durrësu z Medzinárodného letiska v Tirane

Durrës je prímorské mesto, ktoré sa nachádza necelých 40 kilometrov od hlavného mesta Albánska, Tirany. Z Tirany sa sem dostanete autom alebo autobusom.

Z Medzinárodného letiska v Tirane do Durrës jazdia autobusy od spoločnosti Adis Travel. Nakoľko ich oficiálna webové stránka aktuálne (august 2023) nefunguje, lístky na autobus si môžete kúpiť u sprostredkovateľov, ako napríklad GetByBus alebo BusBud. Ja som síce do Albánska neprišla letecky, ale predpokladám, že na 99,9% si lístok do Durrësu budete môcť kúpiť aj priamo na letisku po pristátí.

Cestovanie do Durrësu zo Skopje

Po mesiaci v Skopje som sa autobusom presúvala do albánskeho Durrësu. Zo Skopje sem jazdí spoločnosť HAK Bus a lístky na autobus si môžete kúpiť cez sprostredkovateľa FlixBus.

Celková vzdialenosť medzi týmito dvoma mestami je iba 300 kilometrov, avšak psychicky sa pripravte na to, že budete cestovať celý deň. My sme zo Skopje vyrazili o 9:00 a do Durrësu sme prišli o 18:00.

Ľudia čakajúci na autobus HAK Bus do Draču.
HAK Bus

Autobusom som precestovala už veľa krajín, avšak toto bola najdlhšia cesta vôbec. Väčšinou sa šofér ponáhľa do cieľovej destinácie a prichádzame tam skôr. Z tohto šoféra som však mala presne opačný pocit: nikam sa neponáhľal, pravidelne robil zastávky pre fajčiarov, zastávky na kávičku, obedík, potom znova na cigaretku. Na obedovej prestávke sme dokonca zabudli jedného pána. Zistili sme to asi päť minút potom, čo sme vyrazili (a niekoľkokrát zatrúbili, aby sme dali signál, že autobus naozaj odchádza). Prvýkrát v živote som videla šoféra otáčať autobus kvôli človeku, ktorý sa proste zabudol. Do autobusu nastúpil vysmiaty a ani sa neospravedlnil. Bláznivý Balkán.

Doprava v Durrëse

Po Durrësi sa môžete presúvať pešo, taxíkom, autobusmi alebo vlastným autom. Mesto je však veľmi malé a všade sa dostanete jednoducho pešo. Rozpis lokálnej MHD som nikde (dokonca ani na Google maps) nevidela, avšak za jazdu platíte hotovosťou 40 ALL (0,36 €) sprievodcovi v autobuse.

Zaparkované žlté taxíky.
Za celý mesiac som taxík v Durrëse nepotrebovala ani raz.

V meste sa nachádzajú dve väčšie autobusové stanice. Hlavná stanica Terminali i Autobuzave te stacioni i trenit „Durrës“ je priamo v centre mesta a pravdepodobne na ňu prídete ak sem cestujete zo severného Albánska vrátane Tirany. Stanica Plepa Bus Station spája Durrës s juhom Albánska. Čiže ak napríklad plánujete výlet do Beratu, musíte prísť na Pleba Bus Station. Z hlavnej autobusovej stanice sem každú chvíľu jazdí miestny autobus. Jeho zastávka je na hlavnej ceste pri tomto Fast foode.

Veľa turistov sem jazdí autom. Cesty v Durrëse sú úzke, častokrát neoznačené a celé dni sa tu tvoria kolóny.

Ubytovanie a pláže v Durrëse

Durrës sa delí na mestskú časť a plážovú časť. Obklopuje ho priezračne čisté Jadranské more s piesočnatými plážami. Toto miesto je ideálne pre rodiny s deťmi, nakoľko more je tu veľmi plytké. Tým mám na mysli to, že aj 10 metrov od brehu budete vo vode stále iba po kolená.

Kúpajúci sa ľudia v mori počas západu slnka.
More tu je naozaj family friendly. Ak sa bojíte hlbokých vôd, tu budete v raji, pretože všade budete môcť dočiahnuť na dno mora.

V mestskej časti stretnete aj veľa domácich obyvateľov, nachádza sa bližšie k autobusovej stanici a takmer každý týždeň sa tu konajú rôzne koncerty, vystúpenia a iné letné atrakcie.

Hlavná ulica s vysokými palmami počas západu slnka.
Táto ulica sa každý večer zmenila na pešiu zónu. Je tu veľa barov, reštaurácii a konajú sa tu koncerty.

Aj keď sa tu oficiálne nenachádza pláž, sú tu dve miesta, kam sa môžete chodiť kúpať. Jedno sa nachádza na konci mestského parku Shëtitorja „Vollga“, pred podnikom Yogurteria Durrës.

Promenáda v Durrësi počas západu slnka.
Na pláž sa dostanete okolo tejto krásnej promenády.

Zoberte si uterák do ruky, nakoľko tu nie sú tu lehátka a užite si more na pokojnej pláži. Druhá, ešte menšia pláž, sa nachádza za schodmi Sfinksi. Je tu piesočnatá pláž, avšak tu si už musíte zaplatiť za lehátko, inak sa tu pre vás nenájde miesto.

Ľudia na pláži počas západu slnka.
Na túto malú pláž sme sa chodili kúpať.

Ak budete pokračovať od tejto pláže po chodníku popri hlavnej ceste, pôjdete okolo viacerých reštaurácií s menšími reštauračnými plážami a približne po 10 minútach prídete k väčšej piesočnatej pláži Plazhi i Currilave.

💡 Na plážach v mestskej časti sa nenachádzajú sprchy ani toalety.

Plážová časť je pre dovolenkárov, ktorí chcú celé dni stráviť na pláži. Tiahne sa pozdĺž Beach of Durrës, a je to tu hotel na hoteli. Pod každým hotelom sa nachádza reštaurácia a pár krokov od hotela je more. S centrom mesta ho spája dlhý cyklochodník a cesta sem z mesta vám zaberie približne 40 minút pešo. Pláž Beach of Durrës je preplnená turistami a ceny v reštauráciách sú približne o 2 € drahšie ako v centre mesta.

Pláž preplnená lehátkami a turistami. Vedľa nej je cyklistický chodník.
Beach of Durrës
Ľudia na pláži pod slnečníkmi pri mori.
Beach of Durrës

💡 Na Beach of Durrës nájdete sprchy a kabínky na prezlečenie, toalety tu však nie sú.

Čo vidieť v Durrëse

Aj napriek tomu, že Durrës je najmä prístavné a plážové mesto, dodnes tu nájdete pozostatky z rímskej a byzantskej ríše. Preto, pokiaľ vás zaujíma história mesta Durrës, odporúčam vám absolvovať jednu z Free Walking Tour, ktoré sa tu konajú každý deň. Pamiatok je tu však naozaj málo a podľa mňa si ich úplne bez problémov zvládnete pozrieť aj sami.

Socha rybára na kameňoch.
V Durrëse majú tri zaujímavé sochy. Toto je socha rybára.
Socha ženského nahého tela. Za ňou je stará opustená budova.
Socha ženského nahého tela.
Socha mušle. Za ňou sú dve drevené lavičky a more.
Socha mušle.

Durrës Amphitheatre

Amfiteáter v Durrëse je jedným z najväčších rímskych amfiteátrov na Balkáne. Jeho priestory a podzemné tunely sú dodnes otvorené verejnosti a tento priestor sa využíva na rôzne koncerty alebo divadelné predstavenia.

Pozostatky amfiteátra v Durrësi.
Durrës Amphitheatre

Chodba v útrobách amfiteátra.

🤑 Vstupné do Durrës Amphitheatre je 300 LEK (2,70 €).

Byzantine Market (Byzantine Bazaar)

Blízko hlavného námestia Town Square – Sheshi Liria uvidíte pozostatky z niekdajšej tržnice Byzantine Market. Nakoľko bol Durrës už oddávna prístavným miestom, Byzantine Market bol dôležitým miestom obchodu, predaja a sociálneho života.

Kamenné stĺpy na tráve. Okolo nich sú dnes postavené bytovky.
Byzantine Market

Hradby Kalase, brána Porta Jugore a veža Venetian Tower of Durrës

Najstaršou pamiatkou v Durrës je pevnosť Kalase, ktorá bola vybudovaná v 4. storočí pred naším letopočtom. Do nej bola v 2. storočí vybudovaná kamenná brána Porta Jugore, ktorá bola hlavným vstupom do antického mesta. Súčasťou opevnenia je aj Venetian Tower of Durrës, ktorá zvykne byť pre verejnosť  otvorená každý deň. Určite sa tu niekedy zastavte a vyjdite si hore na vežu za peknými výhľadmi na mesto a Jadranské more.

Moslimská žena prechádza okolo hradieb mesta. V pozadí veje albánska vlajka.
Hradby Kalase

Niekdajšia brána do mesta. Vedľa nej sedí čierna mačka.
Porta Jugore

Sfinksi a Pau Pau Zone

Na romantické západy slnka v Durrëse choďte na pláž ku schodku Sfinksi. Počas teplých letných dní sa tu koná letné kino.

Schodisko pri mori.
Sfinksi

Scénické miesto Pau Pau Zone sa nachádza približne 10 minút do kopca od hlavného námestia. Nechodia sem takmer žiadni turisti a celý Durrës budete mať ako na dlani.

Vyhliadková plošina nad mestom.
Pau Pau Zone

Well of Tophane

Na studňu Well of Tophane môžete naraziť úplnou náhodou, pretože je zašitá medzi domami. V minulosti slúžila miestnym obyvateľom ako zdroj vody. Dnes majú domácnosti v Durrëse samozrejme vlastný zdroj vody, avšak táto voda nie je pitná.

Studňa za mrežami.
Well of Tophane

Fatih Mosque a Kisha e Shën Luçisë

Na hlavnom námestí sa nedá prehliadnuť mešita Fatih Mosque, neďaleko ktorej stojí pekný kresťanský kostol z 5. storočia Kisha e Shën Luçisë.

Mešita na námestí.
Fatih Mosque

Námestie plné ľudí. V pozadí je vysvietená mešita.

Kamenný kresťanský kostol Kisha e Shën Luçisë.
Kisha e Shën Luçisë

Muzeu Kombëtar Arkeologjik

Najväčšie archeologické múzeum v Albánsku Muzeu Kombëtar Arkeologjik je v súčasnosti (leto 2023) pod rekonštrukciou, a preto je dočasne zatvorené.

Budova archeologického múzea, ktorá je pod rekonštrukciou.
Muzeu Kombëtar Arkeologjik

Kde sa dobre najesť a čo ochutnať v Durrëse

Kde sa v Durrëse dobre najesť je kapitola sama o sebe. Reštaurácií na európsky, či dokonca balkánsky štýl je tu naozaj málo a na každom rohu sa predáva fast food.

Napríklad, ak chcete na raňajky omeletu, slaninu, alebo len chlebík s avokádom, či ovocnú misku, v meste budete hľadať márne. Reštaurácie na Beach of Durrës sú jediným miestom, kde sa môžete naraňajkovať ako-tak ako doma.

V mestskej časti však uvidíte samých kávičkárov a na raňajky si môžete kúpiť jedine sladký croissant, burek, prípadne zabalenú bagetku. Tým myslím plnenú bagetku, ktorá je zabalená v potravinárskej fólii podobne ako vaša desiata na strednej škole. Na skvelé raňajky v podobe cappuccina, croissantu a bagetky odporúčam zájsť do Sophie Caffe alebo Pasticeri Cialda.

Bagetka s čipsami, croissant a cappuccino.
Raňajky za 5 € v Sophie Caffe. Nepáčilo sa mi tu však to, že všetci okolo mňa fajčili.

Mimochodom, neďaleko Pasticeri Cialda sa nachádza pekáreň Pegasos, v ktorej dostanete rovnako dobré croissanty a iné pečivo za polovičnú cenu. Dobrú šišku alebo croissant s kávičkou dostanete aj v kaviarni Flair Bakery. V Durrëse prevláda silná kaviarenská kultúra a domáci tu od skorého rána do neskorého večera vysedávajú na teraskách a popíjajú espresso. Výbornú kávu tu preto dostanete naozaj úplne všade. Najlepšie prekvapivo aj najlacnejšie (1 €) cappuccino som dostala v kaviarni pod hotelom Villa Gloria.

Tradičné albánske jedlá ochutnáte v reštaurácii Traditional Restaurant Iri. Ja som sem chodila párkrát do týždňa na vynikajúcu plnenú papriku.

Gulášová polievka a prihorená plnená paprika.
Plnená paprika a guláš v Traditional Restaurant Iri.

Odporúčam navštíviť aj peknú reštauráciu Te Nona n’Durres. Ponúkajú tu však len denné menu a aktuálnu ponuku nájdete na ich Instagrame.

Kurací steak so zeleninou.
Obed v Te Nona n’Durres. Za túto porciu som zaplatila 3,70 €.

Špecialitou naprieč celým Balkánom je burek. V každej krajine však chutí inak, no popravde, najviac mi chutil v Durrëse v pekárni Byrektore dhe Pjekje me Porosi. Táto pekáreň patrí milému manželskému páriku, ktorí od rána vypekajú čerstvé bureky. Jemnejšie lístkové cesto som hádam nikde nejedla a bureky, ktoré som vždy dostala, boli čerstvo vytiahnuté z pece.

Miesto, kde sa pečú bureky.
Na najlepší burek v meste príďte sem. 😊

Keďže do Durrësu cestuje veľa Talianov, na každom rohu sa predáva pizza a cestoviny. Spaghetteria Luli je miesto, ktoré určite nesmiete vynechať. Vlastnia ju priamo Taliani a varia tu výborné domáce cestoviny. Dobrú a nenormálne lacnú pizzu dostanete v One Stop Pizza.

Ravioli s hríbikmi.
Ravioli za 4,50 € v Spaghetteria Luli.
Margherita pizza.
Pizza margherita za 1,80 € v One Stop Pizza.

Zmrzlina v Durrëse je síce lacná, ale nestojí za veľa. Na dobrú zmrzlinu si zájdite do Pasticeri Cialda alebo do Kursaal Cafe, ktoré je hneď pri hlavnom námestí.

Čo sa týka celkovo cien za jedlo v Durrëse, záleží od toho, či sa stravujete priamo na pláži alebo v meste. V meste stojí veľká porcia kebabu alebo pizze okolo 3,40 €, kopček zmrzliny alebo malé espresso pod 1 €, hlavné jedlo približne 4,70 € a rizoto s plodmi mora v lepšej reštaurácii okolo 11 €. Čerstvý burek kúpite za 0,40-0,75 € a čerstvé ovocie stojí okolo 2,40 €/ kg. V plážovej oblasti počítajte s tým, že reštauračné ceny budú približne o 2 € vyššie.

Pokiaľ vás zaujímajú tradičné albánske jedlá, prečítajte si môj článok Albánske jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Čo sa mi v Durrëse nepáčilo

Po prečítaní tohto blogu si možno hovoríte, že Durrës je predsa ideálne miesto na dovolenku. No, nie tak úplne. Nič nie je dokonalé a Durrës nie je výnimkou. Čo sa mi v tomto meste nepáčilo?

1) Odpadky a bordel
Odpadky sú tu úplne všade: v mori, na pláži, na chodníkoch, dokonca aj v amfiteátri, do ktorého treba platiť vstupné! Bordel na uliciach však nie je výsadou Durrësu, po celom Albánsku sa hádžu odpadky nie do koša, ale na zem a hocikde do prírody.

Podzemná chodba plná odpadkov.
Takto to vyzerá v útrobách Durrës Amphitheatre.

2) Problém sa dobre najesť
Albánska kuchyňa nie je žiadna sláva a všetko o tradičných lokálnych jedlách sa dozviete v tomto článku. V Durrëse okrem bureku, pizzy, kebabu, hranoliek a predražených plodov mora máločo zoženiete. A to ani nehovorím o nejakých raňajkách na európsky štýl. Za to kaviarní tu nájdete habadej.

3) Nočný hluk
Neviem ako je to na plážovej časti Durrësu, avšak v centre mesta sa neustále niečo deje. Keď šoféri konečne prestanú trúbiť, psy začnú brechať. A keď nebrechajú psy, tak sa uprostred noci môžete zobudiť na hlučný ohňostroj. Prisahám, že raz som vystrelila z postele ako nikdy, pretože som si myslela, že začala tretia svetová.

Koľko som zaplatila počas mesiaca v Durrëse

Lístok na autobus Skopje – Durrës: 20 €
Ubytovanie v Airbnb 29 nocí: 877,13 €
Jedlo: 322 €/2 osoby. Do reštaurácií sme chodili takmer každý deň a cappuccino som si kupovala denne.
Ďalšie výdavky: 41 €
Spolu sme dvaja za 28 nocí v Durrëse minuli približne 660,56 € na osobu.

Durrës ma veľmi milo prekvapil. Je to mesto plné priateľských ľudí a výborných kaviarní. Má teplé a veľmi plytké more a takmer každý večer sa tu konajú zaujímavé vystúpenia balkánskych tradičných tancov alebo iné koncerty.

Mohlo by sa ti páčiť...