Albánsko

Dovolenka v Ksamile. Naozaj sú to európske Maledivy?

Dievča stojí na soche ruky. Za ňou je krásne modré more.

„Choďte relaxovať do Ksamilu, budete sa cítiť ako na Maledivách!“ Lákajú titulky cestovateľských magazínov. Pred niekoľkými rokmi možno áno, ale dnes? Fúúúú. Nedotknuté piesočnaté pláže zničila túžba po sexy fotke na Instagrame takmer zo dňa na deň. Sprivatizované pláže, hlava na hlave, vysoké ceny a odpadky. Práve ste prišli do albánskeho raja na zemi.

Aby toho nebolo málo, už len pri vstupe do samotného mesta budete mať pocit, že ste prišli do zapadákova. Ak by som nevedela, že tam niekde je tých pár metrov krásnej pláže, ani by som si toto mesto nevšimla. Tu to Albánci naozaj už prepískli.

Ako sa dostať do Ksamilu zo Sarandë

Zo Sarandë sem každú hodinu jazdí autobus. Lístok si kupujete priamo v autobuse, platíte v hotovosti a cena za jednosmerný lístok je 150 lekov (1,40 €). V Sarandë sa nachádza viacero autobusových zastávok, no ja vám odporúčam nastúpiť hneď na prvej zastávke, aby ste si našli miesto na sedenie. Autobus sa totiž zvykne úplne naplniť a budete sa v ňom necelú hodinu tlačiť s ďalšími spolucestujúcimi.

Áno, Ksamil sa síce nachádza iba 14 km od Sarandë, avšak kvôli nekonečným kolónam v meste vám cesta sem zaberie pokojne aj 50 minút. Tento autobus následne pokračuje k archeologickému nálezisku Butrint. V závislosti od sezóny jazdí tento autobus raz/dvakrát za hodinu: o pol a o celej.

Cestovanie do Ksamilu z Korfu

Ak dovolenkujete na vedľajšom ostrove Korfu a láka vás návšteva Ksamilu, vôbec to nie je komplikované. Jednoducho nasadnete na trajekt do Sarandë, kde prestúpite na autobus do Ksamilu. Nezabudnite si však vypnúť mobilné dáta – Korfu sa síce nachádza v Európskej Únii, no Albánsko už nie a tento výletík by sa vám mohol pekne predražiť. Návšteva Ksamilu vám však zaberie celý deň, pretože už len samotná jazda trajektom trvá približne 90 minút.

Pohľad na západ slnka nad morom. Na obrázku je zátoka, malé mesto a ostrov uprostred mora.
Výhľad na ostrov Korfu.

Pláže v Ksamile

V Ksamile sa nachádzajú piesočnaté pláže a každá z nich je v jednej menšej zátoke. Pripravte sa však na pláže, ktoré sú doslova a do písmena preplnené lehátkami so slnečníkmi, za ktoré musíte samozrejme zaplatiť. Priniesť si sem svoj vlastný uterák a rozložiť si ho na pláži? Nemožné. Aby toho nebolo málo, za parkovanie pri týchto plážach môžete zaplatiť poplatok až do 25€.

Online recenzia.
Predtým ako sa sem vyberiete, venujte chvíľku Google recenziám a zvážte, či tu naozaj chcete dovolenkovať.
Lehátko s dáždnikom, pri ktorom je vypísaný cenník.
Cena za jeden slnečník a dve lehátka väčšinou začína na 14 €.

Plazhi Ksamilit

Ak ste videli na internete fotky krásnej pláže v Ksamile, pravdepodobne to bolo z Plazhi Ksamilit (Ksamil Beach). Piesočnatá pláž a krásne more môžu naozaj trochu pripomínať Maledivy. V čom spočíva háčik? Za dve lehátka so slnečníkom si od vás vypýtajú 1500-3000 lekov (14 €-28 €). Pohár gin tonicu? 10 €. Osobný priestor? Neexistuje.

Piesočnatá pláž s lehátkami. V pozadí je krásna príroda.
Plazhi Ksamilit

Lehátka nad modrým morom.

Hojdačka na pláži v Ksamile.
Pre fotku na tejto hojdačke stál zástup žien. Ktovie, akoby zareagovali, keby som si tam sadla a namiesto fotenia sa by som sa začala na nej jednoducho húpať 😂.

Plazhi Bora Bora

Od Ksamil Beach pomaly prejdete k ďalšej sprivatizovanej Bora Bora Beach. Cena za dve lehátka so slnečníkom je opäť veľmi pohyblivá v rozmedzí od 1500-2500 lekov (14 €-23 €).

Pani predáva na pláži čerstvé ovocie.
Plazhi Bora Bora

Plazhi Ksamil 9

Pláž Ksamil 9 sa nachádza medzi Bora Bora Beach a Paradise Beach. Nie je síce oficiálne vyznačená na mape, no pri návšteve Ksamilu ju určite „nevynechajte“! Je ďalšou zo ksamilských súkromných pláží a vyzerá úplne rovnako ako ostatné miestne pláže. Cena za dve lehátka s dáždnikom je 1000-2000 lekov (9,30 €-18,70 €).

Pohľad na slnečníky na pláži pri mori.
Plazhi Ksamil 9

Paradise Beach

Z pláže Ksamil 9 postupne prejdete ku Paradise Beach. Mimo hlavnej cesty sem vedie aj krátka lesná cestička, ktorá ponúka krásne výhľady na more. Čo už krásne na tejto cestičke nie je, sú odpadky a výkaly na každom rohu.

Dobrou správou však je, že Paradise Beach je jedinou plážou v celom Ksamile, na ktorej malom kúštiku si môžete voľne vylihovať na svojom uteráku. Avšak aj to si vyžaduje svoju daň, pretože ležíte skôr na kameňoch ako na jemnej piesočnatej pláži.

Pohľad na piesočnatú pláž z kríkov.
Paradise Beach
Ľudia sa opaľujú na pláži. Okrem nich sú tu aj člny.
Na tomto malom kúštiku Paradise Beach sa dá vylihovať zadarmo 😄.

Lori Beach

Celkom príjemne som sa cítila na Lori Beach, nakoľko pôsobí trochu menej preplnene. Nachádza sa hneď veľa Paradise Beach a za dve lehátka tu zaplatíte okolo 1000-1500 lekov (9,30 €-14 €).

More, lehátka a ľudia, ktorí sa opaľujú na pláži.
Lori Beach voľne nadväzuje na Paradise Beach. Je to pláž úplne vzadu.

Pýtate sa ma, či sa teda oplatí ísť dovolenkovať do Ksamilu? Odpoveď je jednoduchá. Pokiaľ vám nevadia davy ľudí na malých plážach a denne si platiť za to, aby ste sa mohli opaľovať na pláži a vykúpať sa v mori, určite áno. Za mňa je však jednoznačne lepší deal sa ubytovať v neďalekom Sarandë, kde si môžem vylihovať na pláži zadarmo a Ksamil navštíviť kedykoľvek len v rámci jednodňového výletu.

Mohlo by sa ti páčiť...