Kanárske ostrovy

Pico del Teide – všetko o sopke na Kanárskych ostrovoch

dievca sediace na plote na pico del teide

Boli ste už niekedy ráno na pláži a o dve hodiny neskôr vo výške 3 715metrov nad morom? Na Tenerife to vôbec nie je problém. Sopka Pico del Teide, nazývaná aj El Teide, je treťou najvyššou sopkou na svete. V Puerto de la Cruz som ju z balkóna obdivovala každý deň až kým som sem nakoniec nešla. Áno, spiatočný lístok na lanovku stojí šialených 40€, ale výlet na El Teide bol dychberúcim zážitkom, a preto ho odporúčam každému.

Počasie v Národnom parku Teide

Nakoľko sa národný park nachádza vo vysokej nadmorskej výške, počasie je tu veľmi premenlivé. Preto si pred týmto výletom určite pozrite predpoveď počasia a večer pred výletom sa pomodlite. Vraj aj kvôli minimálnym zmenám počasia nemajú problém lanovku zatvoriť, ja som však mala šťastie.

V letných mesiacoch si nezabudnite priniesť opaľovací krém, pokrývku hlavy a dostatok tekutín. Na jeseň, aj počas slnečných dní, je na vrchole okolo 10°C a môže fúkať chladný vietor. Ja som tu bola v krásny slnečný deň začiatkom novembra, mala som legíny a tričko s dlhým rukávom a domov som sa vrátila opálená a prechladnutá zároveň. Ak sem prídete v zime, môže tu dokonca aj snežiť. Pre vlastnú bezpečnosť si obujte tenisky. Do lanovky sa nedostanete s kočiarom a pochopiteľne ani na vysokých opätkoch 🤦🏻‍♀️.

panoramaticky vyhlad zo sopky el teide
Výhľad z El Teide

Ako sa dostať do Národného parku Teide

Môžete si vybrať jednu z nasledujúcich možností: ísť na bicykli, autobusom alebo autom.

Ak milujete bicyklovanie do kopcov, môžete sa sem vybrať na bicykli. Ja by som to nezvládla ani na elektrobiku, za to Chris Froome sem chodí trénovať.

Autobusy tam a späť jazdia NAOZAJ iba raz denne a to z dvoch miest: z Puerto de la Cruz a z Costa Adeje.

Odporúčam vám nastúpiť hneď na prvej zastávke v autobusovom depe, pretože keď sa autobus raz naplní, nevezme už ďalších cestujúcich. My sme cestovali autobusom z Puerto de la Cruz ráno o 9:30 (naspäť okolo 16:00). Ku lanovke Teleférico del Teide sme dorazili o 11:15. Pripravte sa na cestu plnú serpentín a môže sa stať, že vám v autobuse rovnako ako mne príde nevoľno. K Teleférico del Teide som dorazila bledá ako stena.

Najpohodlnejšie a najrýchlejšie sa sem dostanete autom. Parkovanie je tu zadarmo.

Na vrchol – lanovka Teleférico del Teide

K vrcholu sopky sa najpohodlnejšie dostanete lanovkou Teleférico del Teide. Lanovka začína v nadmorskej výške 2 356m.n.m. a vyvezie vás na stanicu La Rambleta vo výške 3 555m.n.m. Lístky na lanovku sa kupujú buď online na oficiálnej webovej stránke alebo priamo na mieste. Viažu sa na konkrétnu hodinu a rýchlo sa vypredajú, preto vám odporúčam kupovať ich vopred.

My sme ich mali rezervované na časy 13:10 a 13:40, pretože sa nám nepodarilo kúpiť dva lístky na rovnaký čas. Hneď ako sme vystúpili z autobusu, boli sme sa opýtať, či by sme predsa len nemohli ísť na lanovku spolu. Zamestnankyňa nám povedala, že s tým nie je žiaden problém a dokonca nám navrhla, aby sme išli na lanovku ihneď.

cesta lanovkou na el teide
Teleférico del Teide

Cesta lanovkou trvá približne 10minút a na La Ramblete môžete stráviť maximálne 1hodinu. Nám hore strávený čas nikto nekontroloval.

Nájdete tu tri nenáročné veľmi dobre označené turistické chodníčky:

➡️ Mirador de la Fortaleza (15minút od La Ramblety)

➡️ Mirador de Pico Viejo (20minút od La Ramblety)

➡️ vrchol El Teide (30-40minút od La Ramblety)

Ak by ste chceli ísť na samotný vrchol El Teide, potrebujete si vopred vybaviť špeciálne povolenie. Denne sem smie ísť maximálne 200 ľudí. Povolenie si za doplatok môžete vybaviť v miestnom infocentre alebo na oficiálnej webovej stránke.

Nakoľko je tento výstup veľmi žiadaný, povolenie si musíte vybavovať v dostatočnom predstihu. Nám v októbri povedali, že najbližšie majú voľné miesta až v januári.

mapa s turistickymi trasami na sopke el teide

vyhlad z el teide na sopku pico viejo
Mirador de Pico Viejo

Okolo 13:00 sme už boli naspäť pri Teleférico del Teide. Nakoľko autobus do Puerto de la Cruz išiel až o 16:05, boli sme sa prejsť na kopec Montaña Majúa, ktorý sa nachádza oproti Teleférico del Teide a je z neho krásny výhľad na okolitú prírodu.

Zvyšok času sme strávili pozeraním seriálov, vďaka free wifi, ktorá tu má veľmi dobrý signál. Pod lanovkou je aj obchod so suvenírmi, malá reštaurácia a verejné toalety vo veľmi dobrom stave.

Do Puerto de la Cruz sme dorazili okolo 17:30.

Ďalšie aktivity v Národnom parku Teide:

– V národnom parku sa nachádza približne 30 turistických chodníčkov.

– Najpopulárnejším je Montaña Blanca trail, ktorý vedie k stanici La Rambleta. Začína sa vo výške 2 720m.n.m., má okolo 9 km a výstup vám bude trvať približne 6-7 hodín. Z vrcholu sa následne môžete zviesť lanovkou naspäť dolu, avšak budete musieť mať kúpený jednosmerný lístok. Ďalším zaujímavým je turistický chodníček Roques de García. Budete však potrebovať auto.

– Môžete tu tiež navštíviť najväčšie solárne observatórium na svete, absolvovať nočný výstup na sopku, či užiť si západ slnka a pozorovať hviezdy. Viac informácií sa dozviete na ich oficiálnej webovej stránke.

dievca ktore sedi na kamenoch a je rohlik pod sopkou
Pico del Teide
panorama z kopca na okolitu prirodu
Panoráma z Montaña Majúa
chodnik montana blanca z el teide smerom dolu ku lanovke
Koniec chodníčku Montaña Blanca pri stanici La Rambleta
priroda a kopce v okoli sopky
Montaña Majúa

Zaujímavosti o Pico del Teide

# 1 Fenomén la Sombra del Teide

Tento jav nastáva pri západe slnka. Tým, že sa výška slnka znižuje, tieň, ktorý vrhá El Teide na more sa rozširuje a vytvára dokonalý trojuholníkový tvar. Je to jedinečný jav na svete.

#2 NASA tu testovala Perseverance rover

Národný park Teide poskytuje perfektné prostredie na testovanie takejto technológie. S Perseverance roverom tu zisťovali, do akej miery sa bude môcť pohybovať po povrchu Marsu bez toho, aby sa poškodil.

#3 Miesto, kde sa natáčali filmy

V národnom parku sa natáčalo viacero filmov. Napríklad celý druhý film ságy Súboj titanov, niektoré zábery z filmu Rýchlo a zbesilo s Vin Dieselom 6, či Rambo V so Sylvestrom Stallonom.

#4 Snaha o spojenie s UFO

24. júna 1989 sa rozhlasový program Espacio en Blanco v Národnom parku Teide neúspešne pokúsil nadviazať určitý kontakt s mimozemskými civilizáciami. Tohto podujatia sa zúčastnilo takmer 10 000 ľudí.

#5 Pokus o rituálnu samovraždu

Nemecká psychologička Heide Fittkau Garthe s členmi jej sekty sa 8. januára 1998 pokúsili o rituálnu samovraždu na sopke El Teide. Akcia dopadla neúspešne, pretože všetci boli zadržaní.

Mohlo by sa ti páčiť...