Kanárske ostrovy

Čo vidieť v Puerto de la Cruz

dievca ukazujuce na puerto de la cruz pri oceane

Puerto de la Cruz je mesto, ktoré sa nachádza v severnej časti Tenerife, a v ktorom som žila 2 mesiace. Stretnete tu veľa miestnych ľudí vrátane pekne upravených dôchodcov. Dámy tu bežne chodia v nedeľných šatách a starší páni si farbia vlasy. Z celého Tenerife sa mi tu páčilo najviac. Je to tiché miesto, nájdete tu piesočnaté pláže, kedykoľvek sa môžete vybrať na nákupy do hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife, na turistiku do prírodného parku Anaga alebo na sopku El Teide.

Počasie v Puerto de la Cruz

V Puerto de la Cruz je celoročne teplo, preto najmä počas leta a jesene patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie Európanov. V letných mesiacoch je slnečno celý deň a teploty sa vyšplhajú na krásnych 35°C. Na jeseň tu zažijete príjemných 23°C-30°C, avšak slnečné lúče si väčšinou užijete iba doobeda. Okolo obeda zvyčajne prišli mraky od El Teide a moje opaľovanie sa skončilo.

pohlad na centrum mesta puerto de la cruz z nabrezia
Puerto de la Cruz
zapad slnka puerto de la cruz
Najkrajšie západy slnka na Tenerife sú v Puerto de la Cruz

vyhlad z balkona na zapad slnka

dievca stojace pred autom pocas zapadu slnka v puerto de la cruz

zapad slnka na playa jardin v puerto de a cruz

Ako sa presúvať po meste

Po meste sa môžete presúvať pešo, na elektrickom invalidnom vozíku, autobusom, či turistickým vláčikom.

Puerto de la Cruz je relatívne malé mesto a prejsť ho pešo za jeden deň vôbec nie je problém. Treba sa však pripraviť na to, že smerom od mora ide každá ulica do kopca, prípadne z kopca. Ak sa teda budete presúvať pešo, vylepšíte si celkovú fyzickú kondíciu. Mne sa vraj spevnili nohy a zadok.

Vzhľadom k tomu, že sem chodí oddychovať veľa dôchodcov, veľmi populárne sú tu elektrické invalidné vozíky. Požičovne ich prenajímajú aj na celý týždeň za približne 60€.

Po celom Tenerife premávajú zelené autobusy od spoločnosti Titsa. Nie je to typická mestská hromadná doprava, ale sú to medzimestské autobusy. Neďaleko pláže Playa Jardín majú autobusové depo a v celom Puerte de la Cruz majú dokopy asi päť zastávok.

Obľúbenou turistickou atrakciou je vláčik Loro Parque Express, ktorý vyráža z námestia v centre mesta Playa de Los Reyes Católicos každú hodinu od 9:30 do 12:30 a odvezie vás do ZOO Loro Parque. Z Loro Parque do centra vyráža o 13:00, následne každú hodinu od 14:30 do 17:30. Cesta trvá 15 minút.

kopce v meste puerto de la cruz a krasne pohorie v pozadi pocas slnecneho dna
Puerto de la Cruz je kopcovité mesto

kopcovita ulica v puerto de la cruz bez premavky

dievca stojace na chodniku pri palme pocas zapadu slnka

Botanické záhrady a mestská pláž

V Puerto de la Cruz navštívte určite botanické záhrady Jardín Botánico a Sitio Litre Garden. Jardín Botánico je krásne miesto, kde sa schováte do tieňa pred silným slnkom a v Sitio Litre Garden budete obdivovať najväčšiu zbierku orchideí na Tenerife.

Mestská pláž má vďaka sopečnej činnosti sopky El Teide čierny piesok a volá sa Playa Jardín.

Všetky zaujímavosti o botanických záhradách a Playa Jardín si prečítate v mojom článku o botanických záhradách a plážach na Tenerife.

rybnik a kvitnuce stromy v botanickej zahrade
Jardín Botánico
orchideovy zahon v sitio litre garden
orchidey v Sitio Litre Garden
plaz v puerto de la cruz
Mestská pláž Playa Jardín má čierny piesok.

cierny piesok na plazi playa jardin na tenerife s oceanom v pozadi

Miestna atrakcia Loro Parque a Flamenco show

Loro Parque patrí medzi najznámejšie ZOO na Tenerife. Nájdete tu najväčšiu zbierku papagájov na svete. V rámci štátov EÚ sa tu koná najväčšia šou s delfínmi a môžete sa prejsť najdlhším tunelom so žralokmi. Taktiež sa pýši najväčšou indoorovou prehliadkou tučniakov a konajú sa tu zábavné predstavenia tuleňov, papagájov a kosatiek.

Na druhej strane, Loro Parque čelí veľkej kritike verejnosti kvôli nehumánnemu zaobchádzaniu s kosatkami v zajatí. Režisérka Gabriela Cowperthwaite natočila dokumentárny film Blackfish, v ktorom bývalí tréneri rozprávajú príbehy o tom, čo sa za bránami Loro Parque v skutočnosti deje.

Nakoľko ja nepodporujem zoologické záhrady, Loro Parque som v nenavštívila.

loro parque billboard
Loro Parque

Flamenco show sa koná každú stredu v lokálnom divadle. Je to krásne hodinové predstavenie, počas ktorého vám tanečníci predvedú rôzne variácie flamenca a dozviete sa aj niečo o jeho histórii. Mne sa to veľmi páčilo.

tanecnici tancujuci flamenco
Flamenco show v Puerto de la Cruz

Bazény Lago Martiánez a turistika na Playa de Castro

Lago Martiánez je komplex siedmych bazénov naplnených vodou z oceánu. Tieto bazény majú predstavovať sedem kanárskych ostrovov. Teplota v nich je trochu nižšia ako v klasickom bazéne a od oceánu vás delí iba jedna stena. Z bazénov si môžete vychutnávať výhľad na El Teide. Celodenný vstup stál úžasných 5,5€.

bazeny s morskou vodou so sopkou el teide v pozadi
Lago Martiánez a El Teide v pozadí

fontana uprostred bazenu s vodou z oceanu

Milovníci turistiky sa môžu vybrať na 5 kilometrovú prechádzku popri útesoch. Začnete na Playa del Castillo a prejdete sa až do Playa de Castro. Cestou uvidíte krásne výhľady na Playa de los Roques, Mirador Romántica II, Las Ruinas de Gordejuela, Fortin de San Fernando, pod ktorým sa nachádza Playa de Castro s malým vodopádom. Pri tejto pláži nájdete Restaurante Cafetería Mirador San Pedro, kde si môžete vychutnať krásny výhľad. Naspäť do Puerto de la Cruz môžete ísť opäť pešo alebo autobusom.

Z fotiek, ktoré som videla na Googli som očakávala veľkolepý vodopád, videla som však len malinký vodopádik. Cesta mi zabrala asi 2hodiny a na Playa de Castro som prišla dehydrovaná. Pripravte sa, že počas tejto prechádzky budete často kráčať do/z kopcov, preto si nezabudnite obuť poriadnu obuv a zobrať so sebou dostatok tekutín. Nebuďte ako ja.

utesy s vyhlasom na mesto puerto de la cruz a dva kamene v oceane
Playa de los Roques
vyhlad z utesov na staru vodnu zasobaren a ocean
Las Ruinas de Gordejuela

Historické mesto La Orotava

Vyberte sa na jednodňový výlet do susedného mestečka La Orotava, ktoré je jedným z najstarších miest na Tenerife. Nachádza sa asi 30minút od Puerto de la Cruz a pravidelne sem jazdia autobusy.

Nájdete tu napríklad historický dom La Casa de los Balcones. Má krásne, ručne vyrezávané drevené balkóny a vnútorné patio. Bol postavený v roku 1632 a v súčasnosti je prerobený na múzeum. K 10€ lístku dostanete aj malé pivo. Veľa ľudí tento objekt určite ocení, ja by som sem už nešla.

Iba 5 minút od La Casa de los Balcones sa nachádza krásna botanická záhrada Hijuela del Botánico a záhrada plná farebných kvetín a fontán Jardines Victoria. Vstup je zadarmo, určite sa tu zastavte.

V La Orotave sa tiež koná festival Corpus Christi (Božie Telo), kedy sa hlavné ulice a námestia pokryjú kobercami vytvorenými z kvetín. Je to najväčší festival Božieho Tela na celých Kanárskych ostrovoch.

vyhlad na mesto la orotava
La Orotava
typicky dom na kanarskych ostrovoch s drevenymi balkonmi
Casa de los Balcones

Kanárske aloe vera a kam na nákupy

Pôda na Tenerife nie je veľmi výživná, avšak dobre sa tu darí dopestovať aloe vera. Počas dvoch mesiacoch v Puerto de la Cruz som navštívila množstvo predajní s aloe vera a čítala som si zloženie jednotlivých výrobkov, kým som si nakoniec niečo kúpila. Z vlastnej skúsenosti preto odporúčam nákupy v Aloe Vera Privilege. Je to lokálna značka, sú BIO a ich kozmetika nie je testovaná na zvieratách. Ja používam ich gél na tvár a pokožku mám ako miminko.

gel na tvar a balzam na pery s vytazkami aloe vera

Suveníry si choďte nakúpiť do obchodu Supermercado Bahía Playa, ktorý sa nachádza pri Playa Jardín. Nájdete tu najkrajšie pohľadnice v celom Puerto de la Cruz a ako bonus sa môžete pokochať kohútmi, sliepkami a malými kuriatkami, ktoré žijú v priekope hneď vedľa tohto obchodu. Pokiaľ nie ste z dediny, ubytovanie si v tomto okolí rozhodne nehľadajte. Tieto kohúty tu celý deň a celú noc kikiríkajú.

V Puerto de la Cruz nájdete aj menšie nákupné centrum Centro Comercial Martiánez. Zo známejších obchodov je tu Stradivarius, Intersport a Burger King. Ja som si tu obľúbila obchod Encuentro. Encuentro Moda je navyše španielska značka, čiže ak by ste si chceli kúpiť niečo lokálne, odporúčam ísť práve sem.

Mohlo by sa ti páčiť...