Kanárske ostrovy

Čo vidieť v Puerto de Santiago

Západná časť Tenerife je stvorená pre ľudí, čo po celý deň chcú ležať na pláži a opaľovať sa. Puerto de Santiago, Costa Adeje, Playa de las Américas a Los Cristianos sú miestami, kde sa zhromažďuje najviac rodín s ďeťmi a dôchodcov. Chodia sem hlavne Angličania, Nemci a Poliaci. Na rozdiel od Puerto de la Cruz, Španieli tu vedia plynule po anglicky a namiesto typickej kanárskej reštaurácie Guachinche sa tu najete v slovensko-rakúskej, anglickej, nemeckej, čínskej, indickej a kadejakej inej reštaurácii.

Na západnom pobreží Tenerife sa nachádza turistické mesto Puerto de Santiago.
Mesto Puerto de Santiago

Počasie v Puerto de Santiago

Najteplejšie dni sú tu od júna až do polovice novembra. Slnko tu svieti od rána do večera a teploty dosahujú krásnych 28°C. Ja som tu žila celý november a začiatkom decembra. V novembri nespadla ani kvapka a mali sme jeden polooblačný deň. Začiatkom decembra sa postupne začalo najmä v noci ochladzovať a prišli aj prvé daždivé dni. Nečakajte žiadny príjemný letný dážď, sú to poriadne lejaky, prípadne celkom desivé, niekoľkohodinové búrky.

Je tu oveľa viac slnečných dní ako v Puerto de la Cruz

Turistika na Los Gigantes, pozorovanie veľrýb a výlet do dedinky Masca

Puerto de Santiago je preslávené veľkými skalami Los Gigantes. V podstate a doslova tu namiesto útesov či pláže uvidíte komplex skál, na ktoré sa veľmi dobre pozerá. Odvážnejší jedinci sa môžu vybrať na turistiku El Agujero, ktorá sa ťahá 8 kilometrov nad mestom. Tento chodník uvidíte už z Puerta de Santiago a zavedie vás do samotnej hory. Tiež som sa sem chystala, ale len do momentu, kým som si prečítala recenzie na Googli, kde ľudia píšu o tom, aké je to nebezpečné, náročné a ak máte strach z výšok, tak tu nemáte čo robiť. Išla som teda radšej na pláž.

Vzadu vidíte mohutné skaly Los Gigantes

Medzi ostrovmi Tenerife a La Gomera sa celoročne dajú pozorovať delfíny a veľryby guľohlavce. Guľohlavec je zviera, ktoré v podstate patrí medzi najväčšie delfíny na svete, avšak na základe iných špecifikácii sa klasifikuje ako veľryba. Pre zaujímavosť, ak sa rozhodnete ísť do Loro Parque a pozrieť si predstavenie s kosatkami, taktiež neuvidíte veľryby. Kosatky sú rovnako ako guľohlavce niečo medzi veľrybou a obrovským delfínom.

Rozkošný delfín si pláva v oceáne na Tenerife.
Delfíny tu žijú celoročne

Pozorovať delfíny som sa rozhodla cez environmentalistov Whale Wise Eco Tours. Na lodi sme nemali žiadne plasty a bordel, okolo ktorého sme na oceáne plávali, sme poctivo vytiahli. Loď funguje na hybridný pohon a na streche má solárny panel. Na rozdiel od lacnejších variánt, kde do jednej lode natlačia čo najviac turistov, na celej lodi sme boli tri páry s dvoma malými deťmi. Mali sme vlastného kapitána a morskú biologičku, ktorá nám pútavo rozprávala o živote týchto zvierat. Fotila nás na zrkadlovku a do týždňa nám poslala fotky na email. Navyše, Whale Wise Eco Tours daruje na konci roka 10% zo zisku neziskovým organizáciám.

Plavba trvala 2,5 hodiny. Časť z nej sme pozorovali delfíny a následne sme sa presunuli za guľohlavcami. V týchto končinách sme videli iba jednu komerčnú loď a rodinu siedmich guľohlavcov. Niekoľko metrov od nich sme vypli motory a čakali sme, čo sa bude diať. Neuveríte, čo nasledovalo: najskôr si nás prišli obzrieť dve mláďatká a následne priplávala celá rodina. Chvíľu sa na nás pozerali a potom nás podplávali. Naša morská biologička od vzrušenia takmer skočila za nimi do vody. Bolo to naozaj úžasné a krásne.

Veľryba Guľohlavec

Na Tenerife môžete pozorovať delfíny aj veľryby.

Čo už nebolo až tak úžasné, boli morské vlny. V novembri a decembri je oceán oveľa nepokojnejší ako počas iných mesiacov, vlny tu niekedy dosahujú až niekoľko metrov. S nami to tiež dobre triaslo a po 2,5 hodinách bolo naozaj veľmi príjemné sa vrátiť naspäť na pevnú zem.

Cena za výlet: 75€ (nájdete aj lacnejšie varianty od 25€)

Približne 35 kilometrov od Puerto de Santiago sa nachádza malá dedinka v horách, Masca. Žije tam približne 90 obyvateľov a medzi turistami je tento výlet veľmi populárny. Ja som videla dedinky v horách aj počas turistiky v prírodnom parku Anaga a absolútne ma to tam nelákalo. Autom ste tu približne za 45minút a autobusom s jedným prestupom vám to bude trvať približne hodinu a pol. Ak máte radi celodenné turistiky, môžete sa vybrať na Masca Gorge Trail. Detaily o tejto turistike sa dočítate v mojom článku o botanických záhradách a plážach na Tenerife.

Tenerife je kopcovitá krajina. Z člnu sme videli celé Puerto de Santiago.
Niekde uprostred týchto hôr leží dedinka Masca

Playa de los Guíos, Playa de la Arena, Piscina Natural Acantilado de Los Gigantes a Paseo de Punta Blanca

V meste sa nachádzajú dve pláže: Playa de los Guíos a Playa de la Arena. Sú to piesočnaté pláže so sprchami a záchodmi. Playa de la Arena je podstatne väčšia ako Playa de los Guíos, ktorá sa nachádza hneď vedľa skál Los Gigantes.

Playa de los Guíos
Playa de la Arena

Na polceste medzi týmito plážami nájdete prírodný bazén Piscina Natural Acantilado de Los Gigantes. Je to niečo ako bazén, ktorý je súčasťou oceánu, avšak delí ho od neho skalnatá stena. Ak ste dobrí plavci, môžete sa sem ísť kúpať, určite to bude zážitok.

Piscina Natural Acantilado de Los Gigantes
Prírodný bazén je súčasťou oceánu. Oddeľuje ich iba jedna kamenná stena.
Kúpanie v prírodnom bazéne je na vlastnú zodpovednosť

Keby ste sa chceli ísť prejsť popri oceáne, choďte na približne 45-minútovú prechádzku Paseo de Punta Blanca do Punta Juanita. Je tu novovybudovaný chodník a prechádzka je veľmi príjemná.

Prechádzka do Punta Juanita

Elektrické kolobežky a Museo del Pescador

Keby vás už nebavilo neustále kráčať do kopcov, po meste sa môžete presúvať na elektrických kolobežkách Aovl. V celom meste som videla jediné miesto, kde sa dali zohnať, a to pri nádhernom, ale neskutočne predraženom obchode s oblečením MAR. Stojí tam päť kolobežiek, avšak netuším akú aplikáciu k tomu potrebujete a dokopy na nich nikto nejazdí.

Kolobežky, ktoré tu stoja len tak pre krásu

Asi päť minút od kolobežiek Aovl sa nachádza Museo del Pescador. Zvonku je to krásna modrá budova s rybičkami po stene budovy a vstup je zadarmo. Vnútri však nájdete len fotografie rýb, ktoré vyzerali, akoby si ich stiahli z Googlu. Je to zaujímavé miesto, a keby ste išli náhodou okolo, zastavte sa tu.

V Museo del Pescador uvidíte rôzne fotografie rýb. Vstup je zadarmo a prejdené ho máte za päť minút.
Museo del Pescador

Costa Adeje, Playa de las Américas a Los Cristianos

Približne 30 kilometrov od Puerto de Santiago sa nachádza turisticky najnavštevovanejšia oblasť Tenerife, mestá Costa Adeje, Playa de las Américas a Los Cristianos. Je tu zábava, plno reštaurácií, veľa rodín s deťmi a nákupné centrá. Po Los Cristianos sa dokonca môžete voziť na kolobežkách od Boltu a Uberu. Okrem toho tu nájdete najkrajšie pláže na celom Tenerife. Playa de Las Vistas a Playa de Los Cristianos sú piesočnaté pláže s najpríjemnejším vstupom do oceánu, aký som na tomto ostrove videla.

Promenáda na Playa de las Américas
Krásna cesta obklopená palmovými stromami.
Miestami to tu pripomína Sunset Boulevard z Los Angeles

Keby ste chceli ísť na nákupy, oproti vodnému parku Siam Park sa nachádza veľké centrum Siam Mall. Nakoľko cestujem len s batohom, nákupy moc nemám v láske, avšak objavila som celkom pekné lokálne značky, ktoré vám určite odporúčam pozrieť. Pozrite si spodnú bielizeň Women´secret, elegantné oblečenie od Encuentro Moda, či praktické oblečenie značky Lefties alebo Sfera. Dievčatá, vôbec nemáte za čo.

Okrem Siam Parku sa tu nachádza aj vodný svet Aqualand a zoologické záhrady Jungle Park a Monkey Park.

Z Costa Adeje jazdí raz denne autobus na sopku El Teide a z Los Cristianos si môžete spraviť jednodňový výlet na ostrov La Gomera.

Mohlo by sa ti páčiť...