Kanárske ostrovy

Čo vidieť v Santa Cruz de Tenerife

dievca pocas slnecneho dna stojace pred sochou rybarskej lode

Santa Cruz de Tenerife je hlavným mestom Tenerife. Viem, že pre väčšinu dovolenkárov je návšteva hlavného mesta must go, no ja by som pri krátkej dovolenke toto miesto vynechala a nahradila ho napríklad výletom na El Teide, do prírodného parku Anaga, prípadne mu venovala len pár hodín s free walking tour. Mesto ponúka zaujímavé miesta a príbehy, je ich však málo a s walking tour ich prejdete za približne 2 hodiny. Nájdete tu ale nákupné centrá, dobré jedlo, či super kávu.

Do Santa Cruz som cestovala autobusom z Puerto de la Cruz, kde som bývala 2 mesiace. Cesta je bez prestupu a trvá 45 minút.

velky biely napis santa cruz v parku

Parque García Sanabria, Palmetum a mestská pláž Playa de Las Teresitas

Parque García Sanabria je najväčším mestským parkom na celom ostrove. Nájdete tu peknú fontánu, veľké kvetinové hodiny, kaviareň a častokrát aj pouličných spevákov. Taktiež je to miesto, odkiaľ sa začína free walking tour.

Palmetum je botanická záhrada, v ktorej sú vysadené rôzne druhy paliem. Nachádza sa na kopci bývalej odpadovej skládky pri oceáne. Podľa mňa je to dosť cool projekt a mestským architektom týmto vzdávam holt.

Najbližšia pláž Playa de Las Teresitas je v malom mestečku San Andrés. Aby ste sa sem dostali zo Santa Cruz, musíte cestovať približne 30 minút autobusom. Je to pláž so žltým pieskom, ktorý sem doviezli až zo Sahary. Ja som tu síce nebola, pretože sa mi nechcelo cestovať ďalšiu hodinu v autobuse len preto, aby som videla mestskú pláž, ale ak máte čas, zastavte sa tu. Vyzerá naozaj pekne a na autobusovej zastávke nad plážou si môžete spraviť super fotku na Instagram.

Viac informácií o Palmetum a Playa de Las Teresitas si môžete prečítať v mojom článku zameranom špeciálne na botanické záhrady a pláže na Tenerife.

zelenymi kvetinami a palmami vytvorena brana
Parque García Sanabria
velke hodiny vytvorene z farebnych kvetov
Kvetinové hodiny
vysoka fontana v parku so zenou s velkymi prsiami
Fontána v Parque García Sanabria

Mercado Municipal Nuestra Señora de África

Tržnica Mercado Municipal Nuestra Señora de África bola v minulosti jediným miestom na celom Tenerife, kde sa obchodovalo s jedlom. Dnes tu nájdete lokálne výrobky, predavačov ovocia, zeleniny, čerstvého mäsa a menšie reštaurácie. Toľko ovocia ako tu som na Tenerife nevidela nikde inde. V klasickom obchode zoženiete väčšinou iba banány, jablká, hrozno a melón. Najviac sa mi tu však pozdával predavač arganového oleja. Tvrdil mi, že je dobrý na vlasy, ale paradoxne sám bol plešatý. Asi by ho mal vyskúšať tiež. Z jedál vám tu odporúčam ochutnať španielsku šunku ibérico.

socha dvoch rybarov s clnom pred trznicou
Mercado Municipal Nuestra Señora de África

stanok v trznici s ovocim

Torres de Santa Cruz, Tenerife Auditorium, Plaza de España

V Santa Cruz máte možnosť vidieť kópie známych stavieb z New Yorku, Sydney a Londýna.

Torres de Santa Cruz je rezidenčný komplex, ktorý na prvý pohľad pripomína World Trade Center. Svojou výškou 120 m je najvyšším mrakodrapom Kanárskych ostrovov.

Tenerife Auditorium je postavené na štýl austrálskej Sydney. Je to budova s koncertnou sálou a navštívil ju aj niekdajší americký prezident Bill Clinton. Vďaka nej sa Santa Cruz de Tenerife občas prezýva aj Sydney Atlantiku.

Plaza de España je najväčším námestím Kanárskych ostrovov. Nachádza sa tu budova Cabildo Insular, ktorá je vďaka svojej architektúre prezývaná Big Ben. Vnútri sa nachádza Salón Noble, ktorý je vyzdobený nástennými maľbami, pre ktoré sa mu hovorí Sixtínska kaplnka Kanárskych ostrovov. Avšak nepoteším vás, salón nie je prístupný pre verejnosť.

dva vysoke mrakodrapy pripominajuce world trade center
Torres de Santa Cruz
biela budova ktora vyzera ako opera house v sydney
Tenerife Auditorium
socha bojovnika s mecom
Plaza de España
Cabildo Insular

Museo de Naturaleza y Arqueologia

Ak máte radi múzeá, určite navštívte múzeum prírody a archeológie. Toto múzeum sa pýši najväčšou dokumentáciou pôvodných obyvateľov Kanárskych ostrovov, berberov Guanche. Okrem toho tu môžete obdivovať zbierku múmií. Zaujímavosťou je, že v roku 2014 navštívil toto múzeum aj Stephen Hawking. Menej zaujímavé je, že ja som ho zatiaľ nenavštívila.

Ak chcete vidieť múmiu a neplatiť vstupné, príďte v piatok alebo v sobotu po 16ej hodine, kedy je vstup zadarmo.

Carnival of Santa Cruz de Tenerife

Tento karneval sa koná každý rok vo februári a po karnevale v Rio de Janeiro je najpopulárnejším karnevalom na svete. Festival sa začína dva týždne pred Popolcovou stredou a končí sa víkend po nej. Delí sa na oficiálnu a neoficiálnu časť, kedy sa ľudia voľne zabávajú v uliciach mesta. Oslavy vraj trvajú prakticky nonstop a nie je neobvyklé prespať na ulici na lavičke. V roku 1987 sa dokonca zapísal do Guinessovej knihy rekordov, kedy sa počas Carnaval Chicharrero zhromaždilo na jednom námestí až 250 000 ľudí. Ak máte cestu okolo, zastavte sa. Vo februári tu je už príjemných 20°C, to už je skoro aj na kúpanie.

Mohlo by sa ti páčiť...