Thajsko

Sprievodca najkrajších pláží na Phukete

Dievča pózuje na pláži. Nad ňou prelieta lietadlo.

Počas plánovania dovolenky na Phukete pravdepodobne narazíte na rovnaký problém, aký som mala aj ja – nevedela som si vybrať, pri ktorej pláži chcem stráviť najviac času. Preto som ich navštívila všetky a spísala som tohto sprievodcu, ktorý vám môže pomôcť s rozhodovaním.

Ako sa presúvať po Phukete

Z letiska jazdí po takmer celom ostrove každú hodinu Phuket Smart Bus. Platíte v hotovosti šoférovi a cena jedného lístka je vždy 100 bahtov (2,70 €).

Modrý autobus Phuket Smart Bus.
Phuket Smart Bus

Akonáhle ste ubytovaní, najpraktickejší prostriedok na spoznávanie Phuketu je skúter. K tomu budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz (IDP), ktorý si musíte vybaviť ešte na Slovensku. Dostanete ho na počkanie, stojí 6,50 € a platí 1 rok.

Môže sa stať, že vám požičajú skúter aj bez IDP. Ja by som to však neriskovala, pretože policajti zastavujú turistov na Phukete naozaj na každom rohu a pýtajú si tento doklad. Ak IDP nemáte, dostanete pokutu 500 bahtov (13,50 €). Pokutu taktiež môžete dostať za jazdu bez helmy, „zlé parkovanie“, prípadne ak sa budete voziť traja na jednom skútri. Podotýkam, že tieto pokuty sú vyslovene mierené na turistov a nikdy nedostanete potvrdenie o zaplatení, pretože tieto peniaze idú policajtovi do vrecka.

Nakoniec, ak si predsa len požičiate skúter, urobte si fotky v akom je stave, kde sú na ňom škrabance a iné závady. Pri vrátení sa môže stať, že vám predajcovia budú robiť problémy a obvinia vás, že ste im zničili skúter a musíte zaplatiť pokutu.

Ktoré pláže navštíviť na Phukete

Mai Khao Beach

Ak prichádzate alebo odchádzate z Phuket International Airport, určite vám odporúčam stráviť aspoň jeden deň v štvrti Mai Khao.

So stenami pristávacej dráhy susedí Mai Khao Beach, kam si ľudia chodia robiť fotky s lietadlami. Presne takú som si spravila aj ja a dva týždne na to som zistila, že je to nelegálne a môže mi za to v Thajsku hroziť až trest smrti. Dodnes sa sem chodí fotiť naozaj veľa turistov a stretnete tu aj strážnikov, avšak tí dohliadajú iba na to, aby ste sa nezatúlali do súkromných priestorov letiska.

Mai Khao Beach je súčasťou národného parku Sirinat National Park, do ktorého vás pustia za poplatok 200 bahtov (5,45 €). Ak sem prídete autom alebo na skútri, poplatok je vyšší. Pláž Mai Khao je ľudoprázdna a more je tu nádherné a čisté.

❌ Záchody a sprchy

Naiyang Beach

Ak sa chcete vyhnúť poplatku za vstup na Mai Khao Beach, príďte sem cez susediacu Naiyang Beach. Sem chodia miestni turisti, avšak nepredstavujte si masy ľudí. Stretnete tu zopár turistov, medzi ktorými sa budete cítiť bezpečne, a nebudete mať problém nechať svoje veci na pláži bez dozoru, keď pôjdete do vody. Okrem toho tu nájdete aj niekoľko plážových reštaurácií.

More je na oboch plážach priezračne čisté, vstup je veľmi pozvoľný a nie sú tu žiadne vlny.

Naiyang Beach

❌ Záchody a sprchy

🐶 A ak máte čas, zájdite pozrieť psíky a mačičky do útulku Soi Dog Foundation. Je to najväčšia organizácia tohto druhu v juhovýchodnej Ázii. Ak ste fyzicky zdatní, môžete si v The Luna Hosteli požičať bicykle za 100 bahtov (2,70 €) a vydať sa na približne 20-kilometrový okruh do útulku, tak ako sme to urobili my. Celý výlet aj s hodinovou prehliadkou útulku nám trval 3 hodiny.

Mapa cyklotrasy do útulku Soi Dog Foundation.
Síce si občas potlačíte bicykel do kopca, ale inak je to vynikajúci výlet.
Mačky sa vyvaľujú na zemi útulku.
V útulku majú tri miestnosti plné mačičiek, s ktorými sa môžete hrať koľko len chcete.
Zamestnanec útulku kľačí na zemi. Vyskočil naňho pes.
Zavedú vás aj do ohrady, kde si môžete vystískať psíkov.

V okolí Mai Khao Beach a Naiyang Beach sa dobre a lacno najete v Lertrod Kitchen. Dobré a cenovo stále prijateľné jedlá varia aj v The Naiyang Cafe a výbornú kávu dostanete v La Koff.

Banana Beach

Banana Beach sa nachádza v odľahlejšej časti Phuketu. Je takmer 10 km pod Naiyang Beach a bohužiaľ sem nejazdí Smart Phuket Bus. Dostanete sa sem jedine na skútri.

Pláž je krátka, avšak nádherná, veľa turistov tu nestretnete a voda je priezračne modrá.

❌ Záchody a sprchy

Surin Beach

Surin Beach je relatívne malá pláž. Vstup do mora je veľmi príjemný a more je tu krásne. Pred plážou sa nachádza menší street food.

Surin Beach

Ak by ste sa chceli ubytovať v tejto lokalite, podľa mňa je trochu od ruky a určite by som sem nešla. Okrem pár reštaurácií, obchodu 7-Eleven a obrovského komplexu luxusných apartmánov sme tu nič zaujímavé nevideli. Zato určite by som sem vybrala v rámci jednodňového výletu. Navyše, neďaleko od pláže nájdete zastávku autobusu Phuket Smart Bus.

Budova verejných toaliet na Surin Beach.
Na Surin Beach vedie príjazdová cesta, na ktorej začiatku stojí biela budova. Sú to verejné toalety.

✅ Záchody

❌ Sprchy

Kamala Beach

Ak sa vyberiete na Surin Beach, cestou sa určite zastavte aj na susednej pláži Kamala.

Dostanete sa sem buď autobusom, avšak ten jazdí len raz za hodinu a aj napriek tomu, že by ste sa zviezli len jednu zastávku, museli by ste zaplatiť 100 bathov (2,70 €). Preto, ak nemáte skúter, choďte ako ja popri hlavnej ceste a za 30 minút ste tam (pripravte sa na šliapanie do kopca a zoberte si veľa vody).

Cestou narazíte aj na vyhliadku Kamala Beach Viewpoint.

Kamala Beach Viewpoint

Kamala Beach je oveľa väčšia ako Surin Beach, no stále sa tu budete cítiť príjemne. Nechodí sem až tak veľa turistov a väčšinou tu stretnete rodiny s deťmi.

Kamala Beach

Kúsok od pláže sa nachádza autobusová zastávka.

❌ Záchody a sprchy

Patong Beach

Centrum diania, turizmu a vlastne všetkého zaujímavého na Phukete sa sústreďuje v okolí Patong Beach.

Chodí sem extrémne veľa turistov a veci na pláži by som si preventívne strážila. Môžete si tu zahrať volejbal, zájsť na predražený paragliding (za približne 3 minúty vo vzduchu zaplatíte 1500 bahtov – 40 €) alebo si tu zatancovať zumbu . Patong Beach má najviac znečistenú vodu na celom Phukete a zo všetkých pláží sa mi páči najmenej.

Patong Beach

Z Patong Beach sa dostanete priamo na Bangla Road, ktorá sa každý večer premieňa na miesto plné hudby, go-go tanečníc v sexy oblečkoch, street marketu a inej zábavy.

Oblasť Patong Beach je na samostatnú kapitolu, a preto som jej venovala celý blog.

✅ Záchody

❌ Sprchy

Freedom Beach

Freedom Beach, je pláž vzdialená približne 3 km od Patong Beach. Vďaka priezračnej modrej vode je považovaná za najkrajšiu pláž na Phukete a určite si sem prineste šnorchel. Jedinou nevýhodou je jej lokalita: dostanete sa sem iba na lodi.

🤑 Pláž je prístupná od decembra do júna a za vstup musíte zaplatiť 200 bahtov (5,40 €).

✅ Záchody a sprchy

Karon a Kata Beach

Tieto pláže nadväzujú na seba a od Patong Beach sú vzdialené približne 8 km.

Karon Beach je veľmi dlhá a široká pláž, kde stretnete neskutočne veľa turistov.

Karon Beach

❌ Záchody a sprchy

Kata Beach je menšia a užšia pláž, avšak turistov je tu tiež požehnane.

Z tohto pohľadu to nie je nič hrozné.
Ale aj toto je Kata Beach.

✅ Záchody a sprchy

Pokiaľ nemáte problém zaplatiť za lehátko, pokojne sa na Kata či Karon Beach zastavte. Vopred vás ale upozorňujem, že tu nie sú stromy a na celej pláži budete len ťažko hľadať tieň.

Oblasť Karon a Kata Beach na mňa pôsobila luxusnejšie ako ostatné časti Phuketu a odzrkadľovalo sa to aj na cenách za jedlo a služby – všetko tu bolo drahšie.

Ak by ste mali záujem, z Karon Beach si môžete spraviť približne 90-minútovú turistiku do hôr ku soche Big Buddha. Ak nemáte radi turistiku a radšej sa vozíte, skútrom ste tu za 20 minút.

Na Karon aj Kata Beach jazdí Phuket Smart Bus.

Kata Noi Beach

Približne 30 minút pod Kata Beach narazíte na pláž Kata Noi. Budete síce musieť prejsť cez kopec, ale nie je to nič strašné. Hlavne si nezabudnite zobrať so sebou vodu.

Jednoznačne najkrajšia pláž na Phukete.

Kata Noi Beach je prenádherná menšia pláž, ktorá sa nachádza hneď pri hotelových rezortoch. Je tu ticho a pokoj, nechodí sem veľa turistov a voda je nádherne modrá. Musím vás ale upozorniť, že na pláži je úplné minimum tieňa, o ktorý je veľmi veľký záujem. Prípadne si môžete zapožičať lehátko s dáždnikom.

❌ Záchody a sprchy

Dúfam, že som vám aspoň trochu priblížila pláže na Phukete. Všetky sú piesočnaté, vstup do mora je neskutočne pozvoľný a líšia sa hádam len v tom, koľko turistov na ne chodí.

Mohlo by sa ti páčiť...