Thajsko

Koh Phi Phi – Oplatí sa vidieť v roku 2023?

Krásna pláž so smaragdovou vodou a zelenými skalnatými útesmi na Koh Phi Phi.

A boli ste v Thajsku aj na nejakom ostrove? Áno, boli. Navštívili sme ostrov Koh Phi Phi, ktorý nás zaujímal zo všetkých ostrovov najviac a bol pre nás aj medzistanicou na Krabi. Ak by som si odmyslel niekoľko nie veľmi podstatných negatív, napísal by som, že návšteva Koh Phi Phi bola výnimočným zážitkom.

Doprava na Phi Phi a po ňom

Na ostrov sa dopravíte pomocou trajektu alebo speedboatu. Cenník a všetky podrobnosti trasy z Phuketu nájdete v článku o Patong Beach. Vybrali sme si lacnejší a pokojnejší trajekt, ktorému to trvalo presne 2 hodiny.

Každý má o ostrovoch inú predstavu a iné ostrovy sa mu páčia. Koh Phi Phi ako celok sa však musí páčiť každému. Z blížiacim sa príchodom, cestujúci na trajekte vstávali a v hojnom počte okupovali zadnú časť lode, aby si cestu k ostrovu zvečnili. Vyzeral naozaj exoticky, výnimočne a nedotknuto. Dojem z prvotného zážitku hádam pokazilo len húfne množstvo výletných a iných lodí či lodiek, ktoré opúšťali alebo vchádzali do prístavu. Narátali by ste ich v každom momente aj 50.

Ľudia na trajekte si fotia príchod na ostrov Phi Phi.
Koh Phi Phi

Očakávania boli teda veľké. Po vystúpení z lode som ostal sklamaný, ale zároveň som si uvedomoval, že nič iné som nemohol čakať. Bolo to najturistickejšie miesto, aké som doteraz navštívil.

– Po vystúpení z lode zaplatíte 20 bahtov / osoba na pomoc udržania čistoty na ostrove. Peniaze si pripravte, mnohí sú zaskočení a tvoria sa rady.

– Pamätajte si názov vášho ubytovania. Na móle je množstvo nosičov batožiny, ktorí držia ceduľky s názvami hotelov a odnesú vám batožinu do hotela (ak to máte s ubytovaním dohodnuté).

Prečo nosičov?

Na ostrove neexistuje doprava. Žiadne skútre, autobusy, ani autá. Po mesiaci v Thajsku príjemná zmena. Ale vôbec sa nebojte, časť ostrova, po ktorom je možné sa presúvať pešo, je pomerne malá a tvorí ju jedna väčšia ulica, ktorá z pravidla vedie k ubytovaniu na kopci.

Ľudia v úzkej uličke na Koh Phi Phi. Nosič batožiny vezie na vozíku kufre.
Na takýchto vozíkoch sa vezie všetko od kufrov až po potraviny.

Moja mylná predstava o Koh Phi Phi

Pripravte sa na to, že na ostrove a hlavných cestičkách sú len turisti a len stánky s jedlom, výletmi alebo službami. Nič iné, žiadna zbytočná budova alebo činnosť, ktorá by nebodaj odpútala turistov od hlavného poslania ich návštevy, platiť, a to za všetko. Autentickosti je tu pramálo. A samozrejme nechýba McDonald´s.

Ak si však dokážete turistov a stánkarov odmyslieť (čo je naozaj ťažké) a sústrediť sa len na prírodu vôkol vás, začnete sa aspoň na chvíľu cítiť tak, ako sa máte, úžasne!

Maya Beach, Viking Cave, Secret Shark Point a Monkey Beach

Najznámejšie pláže a zákutia ostrova sú azda povinnou jazdou a bez toho, aby ste ich videli, nemôžete odísť.

Výletov sú desiatky, aj keď majorita z nich ponúka rovnaký itinerár. My sme si zarezervovali termín u pána Mote, vysmiateho domáceho chlapca, ktorý organizuje tieto výlety hádam každý deň. Spolupracuje so svojím bratrancom a sľubuje niečo viac, ako len masový výlet po ostrovoch.

Malá thajská loď na mori.
Loďka pána Mote

Začíname o 8ej ráno na tradičnej thajskej lodi a okamžite vyrážame k prvej zastávke a šnorchlovaniu s korytnačkami. Žiadna iná výletná loď tam nestála, nikto iný tam nešnorchloval, a predsa tam bol pulzujúci podvodný svet, o ktorej existencii vie asi len pár domácich a Mote. Neskutočné.

Maya Beach a Viking Cave

Nasledovala zastávka na najznámejšej pláži celého ostrova, Maya Beach. Zatvorená do roka 2021 a konečne znova sprístupnená pre verejnosť. Prečo slávna? Kvôli tomuto filmu, v ktorom hral Leonardo DiCaprio.

Pláž je to krásna, výnimočná, ale množstvo turistov, ktorých počet hravo prekonal povolených 200, dojem kazilo. Vo vode môžete vidieť ryby, ale aj malé žraloky. Pozor, vstup do vody povolený len po členky!

Najznámejšia pláž na ostrove Phi Phi. Je na nej veľa turistov a nesmie sa tu kúpať.
Maya Beach

Nasledovalo ďalšie šnorchlovanie, tentokrát s malými farebnými rybičkami a prvým malým, ale rýchlym žralokom.

Farebené rybičky v mori.
Šnorchlovanie s farebnými rybičkami.

Presun na ďalšiu šnorchlovaciu zastávku, kde bola možnosť pozorovať mimoriadne nebezpečnú raju.

Raja a ryba v mori.
Raja na Koh Phi Phi

Pred obedom na úžasnej pláži sme stihli preplávať okolo Viking Cave, ktorá je pre verejnosť zatvorená.

Opustená jaskyňa na ostrove Phi Phi.
Viking Cave

Secret Shark Point, Monkey Beach a návrat na hotel

Mote pozná miesta, kde nikto iný nechodí a v prípade tajného miesta, kde žijú veľké žraloky, to nebolo inak. Obrovské žraloky vynárajúce sa z tmy, kde pri pohľade na nich ste začali cítiť adrenalín. Chvalabohu nejavili o kontakt s nami žiaden záujem. Tým, že šnorchlovanie a pozorovanie žralokov bolo na otvorom mori, chcelo to trochu odvahy a kondície, ale bol to zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem.

Plávanie so žralokmi na Phi Phi je veľmi intenzívna skúsenosť.
Žralok čiernohrotý

Zákon schválnosti chcel, aby mala frajerka práve počas tohto výletu menštruáciu. Ak by ste sa báli, či môžete ísť do vody, poriadne sa zaštupľujte a choďte. Boli sme niekoľkokrát ubezpečovaní, že to nie je vôbec problém a ani nebol.

Monkey Beach bola už len čerešničkou na torte. Nekŕmte opice! Ak toto pravidlo nedodržíte, znudené opice sa zmenia na agresívne a ľudia, ktorí k ním prichádzali čoraz bližšie a bližšie, zrazu odskakovali a utekali.

Opice na Monkey Beach.
Monkey Beach

Loh Dalum Beach a Ton Sai Beach

Loh Dalum je veľká pláž, ktorá je hneď oproti prístavu, na ktorý prídete. Počas odlivu musíte prejsť desiatky metrov, aby ste mali vodu aspoň po členky. V čase nášho pobytu tam bolo minimum pouličných predajcov. Avšak za mňa je táto pláž nanajvýš priemerná a neoddýchol som si na nej.

Loh Dalum Beach počas odlivu. Musíte ísť niekoľko metrov do mora, kým sa budete môcť ponoriť.
Loh Dalum Beach v čase odlivu

Ton Sai Beach je malá pláž vedľa prístavu. Sú tam sprchy a WC.

Malá pláž Ton Sai Beach sa nachádza v zátoke hneď vedľa prístavu.
Ton Sai Beach

Viac pláží v pešej dostupnosti nie je. Ak máte záujem vidieť viac pláží, výborným riešením môže byť kajak alebo iný výlet loďou.

Výlety a atrakcie v bežný deň na Koh Phi Phi (bez lode)

Zaujímavým spestrením bude určite návšteva viewpointov, ktoré sú na ostrove tri. Ku každému z nich vedie slušná porcia schodov, takže je to do určitej miery aj výborný tréning. Viewpointy na seba krásne nadväzujú a okolie na každom z nich je udržiavané.

Výhľad na ostrov Phi Phi z Viewpoint 1.
Viewpoint 1
Výhľad na ostrov Phi Phi z Viewpoint 2.
Viewpoint 2

Vstupné na Viewpoint 1 a 2 je 30 bahtov a sú tam toalety. Viewpoint 3 je na súkromnom pozemku a zaplatíte tam ešte zvlášť 20 bahtov.

Nočný život

Okolie pláže lemujú bary, kde môžete byť svedkom ohňovej show v podaní mladých chlapcov. Show je to sprvoti zaujímavá, ale až do momentu, kedy zistíte, že rovnakú show má 80% barov.

Ohňová šou na Phi Phi sa koná priamo na pláži.
Ohňová šou

Lákadlom môže byť Ibiza Pool Party, kde sa v bazéne šalejú hlavne chlapci.

Veľká párty v bazéne.
Ibiza Pool Party

Celkovo je na ostrove preferovaná veľmi jednoduchá zábava (hlasná hudba + predražený alkohol), ktorá nemusí starším ročníkom úplne vyhovovať.

Strava

Množstvo reštaurácií, z ktorých si každý vyberie. Dominujú reštaurácie s výbornými rybami, ale aj naozaj tradičné a overené stálice, ktoré fungujú na ostrove už desiatky rokov (Garlic 1992 restaurant), kde majiteľka okrem dozoru plní aj úlohu vyučujúcej thajského jazyka. Mal som tam najlepšie Panang Curry.

Typické thajské jedlo. Mäso na pikantnej omáčke a ryža.
Panang Curry v Garlic 1992 Restaurant, Koh Phi Phi

Ak budete veľmi hladní a zároveň si budete chcieť dať niečo západné, určite navštívte Patcharee Bakery. Tak obrovské raňajky, že som potom jedol až večeru.

Dievča s raňajkami. Na jednom chlebe má nutelu s jahodami a na druhom avokádo s vajcom.
Raňajky v Patcharee Bakery

Ospravedlňujem sa, že článok vyznieva rozporuplne, ale presne takéto pocity som mal z tohto ostrova. Koh Phi Phi bol zaujímavým spestrením, ale tri noci boli viac než dostatočné. Na ostrove mi chýbalo viac pokoja, krajšia pláž a menej turistov. Bol som skrátka v najnavštevovanejšej časti ostrova, kde ľudia neustále prichádzali a odchádzali a nebolo to úplne to, čo som očakával. Všetky negatíva sa dajú vylepšiť, svoj rozpočet by som však musel navýšiť niekoľkonásobne.

PS: Jednodňové výlety na Koh Phi Phi a na všetky jeho zaujímavé miesta sa dajú kúpiť na Patong Beach, v Phuket Town alebo na Krabi. Túto možnosť by som pravdepodobne preferoval, ak pre vás nie je prioritou stráviť noc na ostrove.

Mohlo by sa ti páčiť...