Thajsko

Čo by si mal vedieť o dovolenke v thajskom Krabi

Krásna príroda v thajskom Krabi.

Máte radi kraby? Tak choďte na dovolenku na Krabi 😂. A teraz bez srandy – ak plánujete rodinnú dovolenku v Thajsku, okolie Ao Nang Beach v regióne Krabi je miesto, kam budete chcieť ísť. Na rozdiel od Phuketu, je Krabi veľmi pokojné a tiché miesto. Celou cestou na Ao Nang Beach, som mala pocit, že som neustále obklopená džungľou a nevedela som sa vynadívať.

Ako sa dostať na Krabi

Na Krabi sa dostanete buď letecky alebo loďou z Koh Phi Phi.

Letisko Krabi Airport sa nachádza približne 40 minút od Ao Nang Beach a 25 minút od Krabi Town. Na/z letiska sa dostanete buď taxíkom, hotelovým transferom alebo minibusom. Šoféri z aplikácie Grab, vás sem nevezmú, nakoľko majú zakázané jazdiť do letiskových priestorov.

Za taxík alebo hotelový transfer zaplatíte 500-600 bahtov (13-16 €).

Minibusy jazdia na letisko v pravidelných intervaloch, stačí si len zakúpiť lístok u pouličných predajcov. Cena za transfer z Ao Nang Beach je 150 bahtov (4 €) a z Krabi Town 100 bahtov (2,70 €). Tieto minibusy jazdia aj z letiska do Krabi Town a na Ao Nang Beach za rovnaké ceny a lístky si môžete zakúpiť v príletovej hale.

Tabuľa s cenníkom na letiskový transfer na Krabi.
Cenník letiskového transferu z Ao Nang Beach

Z Ko Phi Phi jazdia na Krabi trajekty (cesta trvá 2 hodiny) a speedboaty (cesta trvá 1 hodinu). Lístky na trajekt či speedboat kupujete priamo na Ko Phi Phi.

Ako sa presúvať na Krabi

Medzi Ao Nang Beach a Krabi Town premávajú biele tuk tuky. Nemajú cestovný poriadok, jazdia každú chvíľu a cena za jednu jazdu je 50 bahtov (1,35 €).

Verejnou dopravou na Krabi sú biele tuk tuky.
Biele tuk tuky na Krabi

Okrem týchto bielych tuk tukov tu môžete využiť aj červené tuk tuky. Červené tuk tuky nie sú súčasťou MHD, ale sú to súkromní taxikári, preto sú ich ceny vyššie.

Na Krabi premávajú aj tuk tuky súkromníkov. Na rozdiel od MHD, tieto sú červené.
Červený tuk tuk na Krabi

Pláže na Krabi

Ao Nang Beach

Väčšina turistov sa chodí opaľovať a kúpať na Ao Nang Beach. Doneste si svoj vlastný uterák, pretože tu nenájdete lehátka. Dokonca tu nie sú ani vodné športy. Ao Nang Beach je rodinne založená pláž, na ktorej si určite oddýchnete.

Najznámejšia pláž na Krabi je Ao Nang Beach. Je to dlhá piesočnatá pláž.
Ao Nang Beach

❌ Záchody a sprchy

Monkey Trail a Pai Plong Beach

Na konci Ao Nang Beach sa nachádza Monkey Trail. Ak budete mať šťastie, pri Shrine Ao Nang Beach tu stretnete opice. Určite ich nekŕmte, pretože ak to ešte neviete, opice sú zlé. Napríklad, keď som bola na Kostarike, jedna opica mi chcela hodiť na hlavu kokosový orech, no na(ne)šťastie sa netrafila.

Tri opice sedia na múriku.
Opice pri Monkey Trail

Monkey Trail je 800 metrov dlhá cestička cez lesík, ktorá vás zavedie na Pai Plong Beach. Cesta trvá asi 20 minút a odporúčam poriadnu obuv, pretože pôjdete aj po nestabilnom teréne a rôznych strmých schodoch. Nenechajte sa však odradiť, podľa mňa je to veľmi príjemná prechádzka.

Cestička lesíkom pri Ao Nang Beach vedie po drevenom schodisku.
Monkey Trail

Pai Plong Beach je menšia pláž a chodí sem oveľa menej turistov ako na Ao Nang Beach. Pri príchode sa musíte zaregistrovať, ale vstup na pláž je zadarmo.

Piesočnatá pláž v zátoke za Ao Nang Beach.
Pai Plong Beach

❌ Záchody a sprchy

Railay Beach

Veľa turistov chodí na Krabi práve kvôli prekrásnej Railay Beach. Dostanete sa sem iba na lodi, cesta trvá približne 15 minút a jednosmerný lístok stojí 100 bahtov (2,70 €). Vy však budete potrebovať obojsmerný lístok, čiže zaplatíte spolu 200 bahtov (5,40 €) na osobu.

Veľkou nevýhodou je, že cestovný poriadok tu neexistuje a loď vypláva len vtedy, keď sa nazbiera dosť ľudí.

✅ Záchody

❌ Sprchy

Noppharat Thara Beach

Ak túžite po pláži, kde nestretnete takmer nikoho, prejdite sa na Noppharat Thara Beach. Nachádza sa 40 minút severne od Ao Nang Beach a je to naozaj krásne tiché miesto. Nie sú tu žiadne reštaurácie, obchody, predavači a dokonca (takmer) žiadni turisti. Vezmite si so sebou niečo pod zub, vodu a knihu a vychutnajte si miestnu pokojnú atmosféru.

Prázdna piesočnatá pláž Noppharat Thara Beach na Krabi.
Noppharat Thara Beach

❌ Záchody a sprchy

Wat Tham Suea (Tiger Cave Temple)

Úplne každému, kto sa vyberie na Krabi, odporúčam ísť na výlet ku Wat Tham Suea. Je to chrám, ktorý sa nachádza na kopci a vedie k nemu 1264 schodov. Cesta na vrchol vám zaberie približne 30 minút a stretnete tu milión opíc túžiace vám niečo ukradnúť. Preto si všetky veci poriadne strážte.

Dievča stojí uprostred veľmi dlhého schodiska, ktoré vedie ku Wat Tham Suea.
Vyšliapať tieto schody vám zaberie asi 30 minút, ale stojí to za to. Cestou sme stretli aj jednu pani, ktorá si na chrbáte niesla malé dieťa.

Wat Tham Suea je posvätným miestom, a preto sem môžete vôjsť iba ak ste vhodne oblečení. To znamená, že nesmiete mať na sebe tielko a odhaľovať kolená. V prípade, že prídete „nevhodne oblečení“, za malý poplatok 20 bahtov (0,54 €) vám tu požičajú šatku.

Na vrchole pred vstupom do chrámovej časti sa budete musieť vyzuť. Tenisky si zoberte do ruky so sebou, pretože zlodejky-opice vám ich môžu ukradnúť. Keď som tam bola ja, jeden pán odtiaľ naozaj odchádzal bez topánok.

Socha Budhy na Wat Tham Suea.
Wat Tham Suea

Okrem chrámu Wat Tham Suea si môžete pozrieť jaskyňu Tiger Cave Temple, kde voľakedy žil tiger, ktorého sa ľudia obávali. Nakoniec tu nájdete ešte lesnú cestičku, o ktorej väčšina turistov ani nevie. Nachádza sa za vstupom na schodisko ku Wat Tham Suea a spoznáte ju tabuľou, ktorá píše o ďalších 180 schodoch, ktoré do lesíka vedú. Verte mi, 180 schodov po tom, čo zdoláte 1264, je naozaj malina. Určite sem choďte, stojí to za to.

Podobizeň tigra v jaskyni Tiger Cave Temple.
Tiger Cave Temple
Schody, ktoré vedú do malého lesíka pri Tiger Cave Temple.
Tadiaľto sa dostanete na miesto, kam nechodia takmer žiadni turisti.

🤑 Vstupné: zadarmo

✅ Záchody

Ako sa dostať ku Tiger Cave Temple

Existujú viaceré možnosti, ako sa sem dostať.

Pokiaľ ste si na Slovensku vybavili medzinárodný vodičský preukaz, môžete si požičať skúter a odviesť sa sem sami. Požičanie skútra na jeden deň stojí okolo 200 – 300 bahtov (5,40 – 8,10 €) a cesta trvá približne 40 minút.

Ak sa vám nechce nič riešiť, môžete si zakúpiť fakultatívny výlet u pouličných predajcoch. Cena za takýto výlet je okolo 1000 bahtov (30 €).

My sme sa sem odviezli taxíkom, ktorý sme si rezervovali cez aplikáciu Grab. Cesta nás stála 260 bahtov (7 €). Problém však nastal, keď sme sa chceli odviesť naspäť. Tiger Cave Temple sa nachádza na odľahlom mieste a žiadni taxikári nás nechceli zobrať naspäť na Ao Nang Beach.

Našťastie tu nájdete červené tuk tuky (súkromné), ktoré vás za 100 bahtov (2,70 €) odvezú do Krabi Town alebo za 200 bahtov (5,40 €) priamo na Ao Nang Beach.

Poslednou možnosťou, ako sa sem dostať, je zobrať si biely tuk tuk za 50 bahtov z Ao Nang Beach a odviesť sa do Krabi Town.Tam len prestúpite na červený tuk tuk, ktorý vás sem privezie za 100 bahtov. Rovnakou trasou sa viete dostať aj naspäť na Ao Nang Beach.

Night Market

Nočný trh na Ao Nanh Beach je extrémny kontrast voči trhom, ktoré zažijete v Bangkoku či na Patong Beach. Tento sa začína už o 16ej a končí o 22ej. Stretnete tu veľa rodín s deťmi, ktorí sa sem prišli jednoducho najesť. Príjemnú atmosféru dopĺňa živá hudba a thajská tanečnica.

Nočný trh plný prevádzok s jedlom a suvenírmi na Krabi.
Night Market, Krabi

Kde sa najesť na Ao Nang Beach

Ak máte radi silný hovädzí vývar, choďte do Aonang Chicken Noodle Stall. Ja som tu jedla najlepší hovädzí vývar z celého Thajska.

Domáci hovädzí vývar v Aonang Chicken Noodle Stall na Krabi.
Hovädzí vývar, Aonang Chicken Noodle Stall

Dobré thajské jedlá varia v 888 Ao Nang. Ak chcete niečo pre inšpiráciu, ja som si tu dala Panang Curry.

Hnedá pikantná omáčka Panang Curry s ryžou.
Panang Curry, 888 Ao Nang

Výborné jedlo dostanete v reštuarácii Kodam Kitchen. Dokonca tak dobre tu varia, že sa vám môže stať, že budete čakať v rade.

Do zbierky „najlepšie jedlo v celom Thajsku“ jednoznačne patrí Pad Thai zo stánku Padthai Noodle soy sauce 2. Kuracie kúsky, ktoré podávajú, boli tie najlepšie aké som počas dvoch mesiacov v Thajsku jedla.

Jedlá a nápoje, ktoré treba ochutnať počas návštevy Thajska si môžete prečítať v mojom blogu Aké jedlá a nápoje treba ochutnať v Thajsku.

Výlet na Koh Phi Phi

Veľmi vyhľadávanou atrakciou na Krabi je jednodenný výlet na Koh Phi Phi.

Ak sa neviete rozhodnúť, či sa sem vybrať alebo nie, s rozhodnutím vám môže pomôcť môj článok so všetkými informáciami o ostrove Phi Phi.

Vyhliadka na ostrove Phi Phi.
Koh Phi Phi

🤑 Cena za tento výlet je okolo 2800 bahtov (75 €).

Emerald Pool a Krabi Hot Springs

Ak chcete ísť zrelaxovať do prírody, navštívte Emerald Pool a Krabi Hot Springs. Sú to krištáľové lagúny uprostred lesa a môžete sa v nich vykúpať.

Tieto atrakcie sa nachádzajú približne 1 hodinu od Ao Nang Beach a dostanete sa sem buď v rámci fakultatívneho výletu alebo sami na skútri.

🤑 Vstupné do Emerald Pool je 400 bahtov (11 €) a do Krabi Hot Springs 100 bahtov (2,70 €).

Ak chcete vidieť opice v Thajsku, choďte na Krabi.

Krabi je miesto, kde som sa cítila ako v Chorvátsku s tým rozdielom, že na rozdiel od Chorvátska sa tu nebudete obávať morských ježkov, ale zlých opíc. Podobne ako do Chorvátska sem chodí veľa Čechov a Slovákov, rodiny s deťmi a turistov, ktorí si rovnako ako ja potrebujú na pár dní oddýchnuť.

Mohlo by sa ti páčiť...