Spojené štáty americké

Čo vidieť počas víkendu v New Orleans

Dievča stojí uprostred slávnej Bourbon Street v New Orleans.

Ak chcete navštíviť mesto plné kontrastov, cestujte do New Orleans. Tak napríklad, na historickom cintoríne si tu Nicolas Cage postavil vlastnú hrobku, večer dievčatá na ulici ukazujú za farebné náhrdelníky svoje prsia a ľudia tu dobrovoľne žijú v prekliatom dome. Nestačí?! V jeho uliciach dennodenne vyhrávajú jazzoví umelci, dodnes sa tu praktizuje Voodoo a nočný život je skrátka par excellence.

Voodoo v New Orleans

Voodoo sa do Louisiany dostalo po oslobodení západoafrických otrokov. Vyznačuje sa tým, že spája svoje praktiky s kresťanskými praktikami. V praxi sa teda zmiešali africké božstvá, duchovno a rituály s kresťanskými svätcami a symbolmi. Tieto rituály sprevádza hudba, tanec, bubnovanie a skandovanie a počas nich sa božstvám darujú dary ako jedlo, nápoje a symbolické objekty.

Dodnes nájdete v New Orleans veľa Voodoo obchodov, v ktorých si môžete kúpiť gris-gris bábiky, elixíry, amulety a podobne. Ak vás zaujíma história a praktiky Voodoo v New Orleans, navštívte New Orleans Historic Voodoo Museum.

Veštice sedia pri malých stolčekoch na námestí.
Jackson Square je dodnes plné veštíc. Avšak ťažko povedať, či nejde len o marketingový ťah.

Marie Laveau

Marie Laveau sa narodila v roku 1801 a je považovaná za kráľovnú Voodoo v New Orleans. Dokázala sa spojiť s duchmi, liečila ľudí a viedla rôzne Voodoo rituály a ceremónie. Marie Laveau je pochovaná v New Orleans na Lafayette Cemetery No.1 a dodnes jej hrobku navštevujú pútnici a následníci Voodoo z celého sveta a nosia jej rôzne dary a obety.

Hrobka Voodoo kráľovnej v New Orelans.
Hrobka Marie Laveau

Jazz v New Orleans

Fanúšikovia jazzu vedia, že jazz sa zrodil a dodnes žije v uliciach New Orleans. Pochádzajú odtiaľto jazzoví velikáni ako Louis Armstrong, Marsalis, Harry Connick Jr., Kermit Ruffins, Danny Barker, Trombone Shorty a Jeremy Davenport.

Na jazzový koncert dokonca nemusíte chodiť ani do klubov, pretože počas dňa hudobníci vychádzajú do ulíc a robia úžasné šou. Odporúčam však zájsť na jazzový koncert do Preservation Hall, ktoré sa tu konajú takmer každý deň. Výbornou alternatívou je Frenchmen Street, ktorú večer naplní živá hudba. Najčastejšie tu budete počuť jazz, blues a reagge.

Jazzoví hudobníci hrajú na Jackson Square.
Úplne bežne na Jackson Square dostanete jazzový koncert zadarmo.

Pokiaľ vás zaujíma história jazzu, nevynechajte návštevu New Orleans Jazz Museum.

Kedy navštíviť New Orleans

New Orleans odporúčam navštíviť hocikedy počas roka s výnimkou letných mesiacov. Počas júna, júla a augusta, kedy som tu bola aj ja, je tu veľmi teplo a vlhko. Dokonca až tak, že keď som večer vyšla na ulicu, do troch minút som bola komplet spotená. A vlasy mi tu tak zvlhli, že som si ich nedokázala ani rozčesať.

Najchladnejším mesiacom v roku je január, kedy sa tu teploty pohybujú okolo 17°C, čiže úplná pohodička.

Ako sa dostať z letiska Louis Armstrong New Orleans International Airport do French Quarter

Z letiska sa do French Quarter dostanete taxíkmi alebo autobusmi.

Taxíky do French Quarter/Central Business District stoja na prvom poschodí letiska pri vyzdvihnutí batožiny, dvere číslo 7. Jedna až dve osoby platia fixnú sumu 32,20 € ($36). Ak ste traja, zaplatíte 13,40 € na osobu ($15). V cene nie je pripočítaný doplatok 0,90 € ($1) za benzín a dá sa platiť aj kartou.

Alternatívou k taxíkom je Uber/Lyft, ktorý je o trochu drahší. Do French Quarter cenovo vychádza okolo 40 €-50 €.

Jazda autobusom je najlacnejšia, avšak zároveň aj najkomplikovanejšia, pretože žiaden autobus nespája priamo letisko s French Quarter. Cesta sem trvá hodinu až hodinu a pol a na presné inštrukcie vám odporúčam použiť Google mapy.

Červená pozemná električka v New Orleans.
V New Orleans vám odporúčam krátku jazdu unikátnou pozemnou električkou (Street car).

Čo vidieť v New Orleans

French Quarter a Bourbon Street

Francúzska štvrť (French Quarter) je susedstvo známe pre svoju ikonickú architektúru a nočný život. Nájdete tu domy z koloniálnych čias s balkónmi z tepaného železa, farebnými fasádami a skrytými nádvoriami. Počas návštevy New Orleans sa jednoznačne ubytujte v tejto štvrti.

Dom s balkónom z tepaného železa a farebnou fasádou.
Typický dom vo French Quarter.

Bourbon Street je najznámejšou ulicou vo French Quarter. Sú tu bary, kluby, reštaurácie a večer sa premení na párty miesto s rozlúčkami so slobodou, ľuďmi predávajúcimi edibles a mužmi postávajúcimi na balkónoch pozorujúci dav ľudí. V rukách im samozrejme nesmú chýbať farebné korálkové náhrdelníky, ktoré sú pripravení hodiť dievčatám, ktoré im ukážu svoje prsia.

Ulica, ktorá je plná ľuďmi nielen na chodníku, ale aj na balkónoch,
Boubon Street
Chlapi s farebnými náhrdelníkmi v rukách stoja na balkóne.
Ak sa z ulice pozriete na balkón na týchto chalanov, zakričia na vás: „Show me your tits!“. Ak na to zareagujete a ukážete im svoje prsia, hodia vám za odmenu tento korálkový náhrdelník.

Lafayette Cemetery No.1

Cintorín Lafayette Cemetery No.1 je vďaka svojim nadzemným hrobkám a mauzóleám najviac ikonickým cintorínom v New Orleans. Vďaka tomuto je populárnym miestom na natáčanie filmov a seriálov. Môžete ho poznať z filmu Interview s upírom, alebo seriálov American Horror Story: Coven, a The Originals.

Cintorín je taktiež známy tým, že je tu pochovaná kráľovná Voodoo Marie Laveau a svoju budúcu hrobku si tu vybudoval aj herec Nicholas Cage.

Biela hrobka v tvare pyramídy.
Hrobka Nicholasa Cagea

La Laurie Mansion

Tento dom má prezývku Prekliaty dom New Orleans. Fanúšikovia seriálu American Horror Story už možno niečo aj tušia. Žila tu sériová vrahyňa Delphine LaLaurie, ktorá je známa tým, že brutálne mučila a vraždila svojich otrokov.

V seriály ju stvárila Kathy Bates, avšak exteriérové scény sa natáčali presne o dva domy ďalej, v Gallier House Museum. Väčšina indoorových scén sa zas natáčala v Hermann-Grima House, ktorý je v súčasnosti otvorený pre verejnosť ako múzeum.

Žltý dom s krásnymi balkónmi.
Gallier House
Lososový dom s krásnymi balkónmi a okenicami, pred ktorým stojí čierne auto.
Hermann-Grima House

Pôvodný dom La Laurie Mansion sa nezachoval, no na jeho pôde bol postavený nový dom, o ktorom sa verí, že je najviac prekliaty a duchmi prenasledovaným domom v celom New Orleans. Dnu sa však nedostanete, pretože patrí pod súkromné vlastníctvo a majiteľ zakázal použiť tento dom pre filmové účely. Za zaujímavosť taktiež stojí spomenúť, že tu istý čas žil aj herec Nicholas Cage.

St. Louis Cathedral

Táto katedrála je ikonickým rímskokatolíckym symbolom New Orleans. Nachádza sa na Jackson Square a môžete ju poznať z niektorých scén s Davinou či Finnom a Freyou Mikaelson zo seriálu The Originals.

Katedrála v New Orleans na Jackson Square.
St. Louis Cathedral

Vnútro katedrály St. Louis Cathedral.

Hotel Royal

Fanúšikovia seriálu The Originals poznajú Hotel Royal ako miesto, kde býval Marcel. Veľmi som chcela vidieť nádvorie, ktoré poznám z tohto seriálu, a tak som sa na recepcii opýtala, či ma tam pustia. Nebol s tým žiaden problém, no čakalo ma veľké prekvapenie. Nádvorie, ktoré poznám zo seriálu bolo tak trikrát väčšie ako to skutočné.

Skryté nádvorie v dome na Bourbon Street. Vnútri je fontánka a balkón.
Fanúšikovia The Originals, spoznávate toto miesto?

Boutique du Vampyre

Jeden z mála upírskych obchodov na svete je obchodík Boutique du Vampyre. Láka najmä nadšencov upírov, okultu a gotickej subkultúry. Môžete si tu kúpiť rôzne upírske šperky, oblečenie, doplnky, tarotové karty, či dokonca si nechať zarezať zuby na ostré tesáky.

The National WWII Museum

Múzeum The National WWII Museum sa zaoberá tematikou 2. svetovej vojny, no najmä udalosťami po vylodení v Normandii. Uvidíte tu rôzne artefakty, fotografie, dokumenty, interaktívne výstavy a navštívite 4D kino.

Mardi Gras a ukazovanie pŕs na Boubon Street

Mardi Gras je karneval, ktorý sa koná každoročne v New Orleans. Oslavy začínajú na Troch kráľov a vrcholia na Fat Tuesday, čo je deň pred Popolcovou stredou.

Existuje viacero teórii prečo sa v polovici 70. rokoch počas tohto festivalu začali obnažovať ľudia. Jedna hovorí o tom, že s tým prišli nudisti, ktorí si ako odmenu za obnaženie začali vymieňať farebné náhrdelníky. V 80. rokoch si tu za náhrdelníky už bežne ukazovali prsia, zadky a občas aj genitálie. Podľa druhej teórie s touto tradíciou prišli gayovia, avšak viac sa uchytila u žien ako „hravá forma extravagancie“. Tak či onak, zvyk odhaľovania ženských pŕs za korálkový náhrdelník sa tu zachoval dodnes, avšak najmä medzi turistami vo French Quarter.

Zaujímavé je, že odhaľovanie pŕs sa neviaže striktne k Mardi Gras, ale je to každodenná/každovečerná rutina, ktorá je akceptovaná a tolerovaná. Prebieha to takto: chlapi s farebnými náhrdelníkmi stoja na balkónoch na Bourbon Street a keď sa niektoré z dievčat na ulici na nich pozrie, začnú nimi mávať, prípadne hromadne kričať: „Show me tits!“ Dievča sa následne rozhodne, či im svoje prsia ukáže alebo nie. Ak ich ukáže, chlapi jej hodia za odmenu náhrdelník. Ja som jeden večer strávila na jednom z týchto balkónov a toľko pŕs, čo som počas tohto večera videla, som nevidela spolu za celý život.

Kde sa najesť v New Orleans: Original Pierre Maspero’s a Café du Monde

Lokálna kuchyňa je ovplyvnená francúzskou a španielskou kolonizáciou a otrokmi, ktorí sem boli privezení zo západnej Afriky. V New Orleans tak vznikla kreolská, cajunská a soulská kuchyňa. Veľmi populárne sú tu aj morské jedlá.

Autentické jedlá choďte ochutnať do reštaurácie Original Pierre Maspero’s, ktorá je zaujímavá aj tým, že sa tu v minulosti konali aukcie otrokov.

Typické jedlá, ktoré treba ochutnať v New Orleans.
Ja som si tu objednala Crescent city sampler a dostala som Cajun Jambalaya, Crawfish Etouffée a Chicken a Andoille Gumbo.

Na kávičku a koláčik choďte do ikonickej Café du Monde. Podávajú tu svoju typickú kávu s mliekom Café au lait s pocukrovanými šiškami Beignet.

Káva s mliekom a šiškou, ktorá je posypaná kilom cukru.
Café du Monde

New Orleans je výborným mestom na víkendový výlet. Cez deň objavujte jeho bohatú históriu a večer si zájdite na Bourbon Street, zoberte pivko do ruky, postavte sa na balkón francúzsko-koloniálneho domu a vychutnajte si pohľad na ulicu zaplnenú ľuďmi, hudbou a ženskými prsami.

Mohlo by sa ti páčiť...