Spojené štáty americké

Cestujete do USA? Čo všetko si zbaliť, vidieť a aké miesta navštíviť?

Dievča drží americkú vlajku a na hlave má americký klobúčik.

Amerika ma odmalička priťahovala a vždy som snívala o tom, že sa sem raz prídem pozrieť. S kamarátkami sme sa videli na americkom road tripe, vietor nám vial vo vlasoch a užívali sme si prítomný okamih. Poviem vám to takto: snívať treba v každom veku, no ešte krajšie je, keď sa vám sny splnia.

USA som zatiaľ navštívila dvakrát. Prvý raz som sem vycestovala ako au pair. Rok a pol som žila v amerických rodinách a starala som sa im o deti. Druhýkrát som sem vycestovala po mesačnom dobrovoľníctve na Kostarike a strávila som tu tri dobrodružné mesiace.

V tomto článku sa dozviete, ktoré mestá v USA sa oplatí navštíviť, ako tu funguje požičiavanie auta a dám vám aj niekoľko praktických informácií, ktoré sa vám pred vaším americkým výletom zídu.

Aké mestá v USA odporúčam navštíviť

V USA som žila päť mesiacov v Seattli, šesť mesiacov v San Franciscu a deväť mesiacov neďaleko Bostonu a počas tohto času som precestovala takmer celé východné aj západné pobrežie.

Mesto, v ktorom sa podpísala americká ústava, žil v nej Edgar Allan Poe a dodnes tu dostanete najlepší Philly cheesesteak, je Philadelphia.

Neďaleko Philadelphie sa nachádza Amish Country. Amiši sa vyhýbajú konzumu, ťažko pracujú a varia najlepšie jedlá v Spojených štátoch. Povinne navštíviť a ochutnať!

Čarodejnice, veštice a prírodných liečiteľov navštívte v Saleme. V minulosti v ňom zomrelo toľko ľudí, že tu museli vybudovať až tri cintoríny.

Los Angeles je ako stvorené pre fanúšikov celebrít, nádejných hercov a milovníkov pláží. Nachádzajú sa tu viaceré filmové štúdiá, Disneyland a stovky skvelých kaviarní.

Rodiny s deťmi určite radi zavítajú do San Diega. Nachádza sa tu ZOO, safari, LEGOLAND, zábavný park a vodný svet.

Ak preferujete upršané počasie, navštívte Seattle. Pretože tu prší takmer šesť mesiacov v roku, väčšina ľudí vám môže pripomínať rodinu Cullenovcov z Twillighu, ale nebojte sa, nikto vás tu nebude sať krv. Jedine tak nejaký vysokoškolák v bare.

Upíri, vlkolaci a čarodejnice. Fanúšikovia seriálu Upírske denníky vedia, o čom hovorím. Tento seriál sa natáčal v malom mestečku Covingon, ktorý je neďaleko Atlanty.

Spin-off Upírskych denníkov, The Originals, sa natáčal v New Orleans, kde sa dodnes praktizuje Voodoo, v uliciach vyhráva jazz a dievčatá ukazujú svoje prsia.

San Francisco je mesto s ikonickým mostom a viktoriánskymi domami. Spievajú sa o ňom piesne a natáčajú sa tu rôzne filmy a seriály. Navyše, okolo mesta sa nachádzajú krásne národné parky a vínne sady.

Fanúšikovia NHL si určite radi zájdu na zápas San José Sharks, ktorý sa nachádza len hodinku od San Francisca. A možno sa odvážia navštíviť aj zakliaty Winchester Mystery House.

Profesionálni hráči pokru, či chlapci a dievčatá na rozlúčkach so slobodou milujú Las Vegas. Veď samotné motto tohto mesta znie: Čo sa stane vo Vegas, zostane vo Vegas! Ak chcete bezhlavo otrieskať vašu výplatu, jednoznačne vycestujte do tohto mesta hriechu.

Čo by to bol výlet do USA bez road tripu? Stačí si prenajať auto, zobrať kamošov a dobrú náladu, a jazda sa môže začať. Najlepší USA road trip, na ktorom som bola, bol po národných parkoch na západe USA.

Národný park, v ktorom stretnete aligátorov, je Everglades. Nachádza sa na Floride neďaleko Miami.

Na Floride určite nevynechajte jazdu na kolotoči v Universal Studios. A ak budete mať šťastie, stretnete tu aj Shreka 😉.

Nádherný zážitok na celý život budete mať z návštevy Niagarských vodopádov. Sú veľkolepé a na lodi sa môžete priplaviť až ku nim.

Požičanie auta v USA

Pokiaľ neplánujete tráviť čas len v New Yorku, určite si požičajte auto. Americké veľkomestá sú doslova veľké mestá a dostať sa z jedného miesta na druhé s lokálnou MHD vám môže zabrať veľmi veľa času. Ideálnou alternatívou k autu je v USA častokrát Uber/Lyft.

Každý Slovák, ktorý si chce prenajať v USA auto, sa potrebuje preukázať slovenským vodičským preukazom a medzinárodným vodičským preukazom. Medzinárodný vodičský preukaz si vybavujete ešte na Slovensku a dostanete ho na počkanie. Stojí 6,50 €, platí po celý rok a všetky podrobnosti o tom, ako si ho vybavíte, sa dočítate na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra.

Medzi dobré auto požičovne patrí Hertz, Avis a Alamo.

V USA veľmi dobre fungujú aj car-sharing aplikácie. Napríklad v aplikácii Turo si vyberiete auto, ktoré sa vám páči a vyzdvihnete si ho na vopred určenom mieste.
Alternatívou k Turo je aplikácia Zipcar. Zipcar vám na mape ukáže, kde sa vo vašej blízkosti nachádzajú autá, ktoré si môžete instantne požičať. Auto vraciate na rovnaké miesto.

💡 Tipy, ktoré sa vám zídu pred požičaním auta:

– Vždy si vopred zistite, či v danej auto požičovni môžete platiť aj debetnou kartou. Niektoré akceptujú iba platby kreditnou kartou. To isté platí o neembosovaných kartách.

– Dospelým nad 25 rokov sa vždy prenajíma auto za lacnejší peniaz ako mladším. Požičovne totiž predpokladajú, že majú viacej skúseností a tým pádom hrozí aj nižšie riziko dopravných nehôd.

Pár užitočných informácií pred vycestovaním do USA

📋 Slovensko má s USA bezvízový styk, čo znamená, že ako turista nemusíte chodiť na ambasádu a riešiť víza. Stačí si online požiadať o ESTU a na 90 dní sem môžete vycestovať. O ESTU si však nemôžete žiadať pokiaľ ste za posledné roky navštívili Irak, Severnú Kóreu, Sýriu, Irán, Sudán, Líbyu, Somálsko, Jemen alebo Kubu. Všetky detaily a aktuálne podmienky vstupu si prečítate na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

🏡 Pokiaľ chcete ísť žiť do USA, skúste Work and Travel, program au pair v USA  alebo šťastie v Green Card Lottery.

💵 V USA môžete platiť kartami Visa, Mastercard alebo American Express. Platenie hotovosťou v dolároch je tu taktiež veľmi bežné.

📱 Ak potrebujete byť online a chcete si googliť dobré reštaurácie, či presúvať sa taxíkmi a nespoliehať sa pritom na wifi, určite si kúpte predplatenú sim kartu od T-Mobile alebo AT&T. Tieto sim karty sa väčšinou predávajú priamo na letisku. Keď som sem však cestovala na tri mesiace, objednávala som si online sim kartu od J1 SIM.

🍸 Legálny vek pre pitie alkoholu v USA je 21 rokov. Väčšinou pri vstupe do baru čaká vyhadzovač, ktorý dohliada na to, aby sem nikto neplnoletý nevkročil. Ak to nebude vyhadzovač, kontrolovať vás bude barman. Preukázať sa môžete slovenským pasom alebo americkým vodičským preukazom. V USA sú naozaj neúprosní a slovenský občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo fotokópia pasu vám k vstupu do baru naozaj nestačí.

🚫 Pitie alkoholu na verejnosti alebo v aute je zakázané. Dokonca ani na cigaretku nemôžete vyjsť z baru s pohárom v ruke. Taktiež v aute nesmiete mať otvorený alkohol.

🔌 Ak máte doma adaptér na zástrčky, vezmite si ho. Ak si budete potrebovať nečakane nabiť telefón v kaviarni či na letisku, zíde sa vám.

🧳 Do USA cestujte s prázdnym kufrom. Navštívte tu outlety Marshalls, TJ Maxx alebo Ross, v ktorých predávajú značkové veci za naozaj nízke ceny. Ja som si tu napríklad kúpila batoh Guess za 40 €, sveter Champion za 20 €, Michael Kors tričko za 60 €, Tommy Hilfiger topánky za 20 €, atď. Nakupovať oblečenie v USA sa naozaj oplatí.

🎫 Lacné lístky na rôzne koncerty, kultúrne podujatia alebo na športové zápasy kúpite cez StubHub alebo Ticketmaster.

🍲 Všetci poznáte happy hour v súvislosti s alkoholom. V USA však majú happy hour aj na ponuku jedál. Nedostanete síce veľké hlavné jedlá, ale skôr menšie predjedlá, avšak za cenu jedného hlavného jedla viete počas happy hour ochutnať aspoň tri predjedlá.

🫰 Čašníci sú platení minimálnou hodinovou mzdou, ktorá sa aktuálne pohybuje v závislosti od štátu medzi 6,50 €-14,50 € na hodinu. Nakoľko je to na americké pomery naozaj málo, očakáva sa, že im necháte tringelt vo výške minimálne 10% z vášho účtu. Dokonca sa môže stať, že prepitné budete mať automaticky pripočítané v celkovej sume za jedlo.

Dievča sedí na pláži a máva americkou vlajkou.

USA je naozaj krajina neobmedzených možností a pojem „nedá sa“ tu neexistuje. Avšak americký sen, za ktorým sa sem zvyklo sťahovať, začína byť už len bájnym pojmom. V krajine vládne silný individualizmus a ľudia majú častokrát aj dve práce, len aby seba a svoje rodiny mohli uživiť. Ja sem rada chodím na dovolenky, ale pokojný európsky životný štýl mi určite vyhovuje viac.

Mohlo by sa ti páčiť...