Thajsko

Čo by si mal vidieť v Bangkoku

Dievča stojace na streche mrakodrapu v Bangkoku. Za ňou sa rozlieha veľké mesto.

Uponáhľaný, hlučný, chaotický. Toto sú prvé prídavné mená, ktoré mi napadnú vždy, keď si spomeniem na hlavné mesto Thajska, Bangkok. Je to taký thajský New York, ktorý nikdy nespí a je večne zablokovaný nekonečnými kolónami. Aj napriek tomu, že ja by som sa sem už vrátiť nechcela, Bangkok ponúka všehochuť všetkého čo treba vidieť, ochutnať a zažiť na vlastnej koži.

Výhľad na mesto Bangkok z Moon Baru.
Bangkok je neskutočne veľký a turistami častokrát podceňovaný.

Letiská v Bangkoku

V Bangkoku sa nachádzajú dve medzinárodné letiská: Suvarnabhumi Airport a Don Mueang Airport.

Ak cestujete z Viedne, pravdepodobne priletíte na Suvarnabhumi Airport. Odtiaľto to je do centra Bangkoku približne 45 minút.

Na svoj hotel sa dostanete buď vopred rezervovaným hotelovým transferom, vlakom, taxíkom alebo autobusom.

Za hotelový transfer zaplatíte približne 600 bahtov (16,50 €).

Zo Suvarnabhumi Airport jazdí vlak každých 10 minút. Lístok si musíte zakúpiť na letisku a stojí 45 bahtov (1,25 €). Táto linka končí na stanici Ratchathewi čo vám môže, ale nemusí vyhovovať.

Ak cestujete low costovo a vaše ubytovanie je v blízkosti Khaosan Road, choďte na prízemie letiska pred východ dverí číslo 8. Tam bude čakať oranžový autobus číslo S1, ktorý vyráža každých 30 minút do Bangkoku. Platiť sa dá iba v hotovosti, lístok stojí 60 bahtov (1,70 €) a autobus vyráža vždy o celej a o pol. My sme si na letisku zamenili iba 10 € a zakúpili si lokálnu sim kartu, aby sme sa vedeli zorientovať v meste.

Oranžový autobus, ktorý ide z letiska Suvarnabhumi Airport na Khaosan Road.
Autobusová linka S1 vás zavezie priamo ku Khaosan Road.

Samozrejme, tento oranžový autobus nájdete aj na Don Mueang Airport. Celú jeho trasu si viete pozrieť na tomto thajskom travel blogu. Aj keď je článok starší, stále je relevantný.

Doprava v Bangkoku

Po Bangkoku sa môžete presúvať autobusmi, loďou, sky trainom, taxíkmi alebo tuk tukmi. Rozhodne neodporúčam požičiavať si auto či skúter, nakoľko mesto je večne upchaté a dopravná premávka je z môjho pohľadu viac ako chaotická. Už len počas prechádzania cez prechod pre chodcov som sa tu necítila bezpečne a čakala som, z ktorej strany sa na mňa vyrúti skúter, auto, či dokonca aj autobus. Ten sa raz na nás rútil takou rýchlosťou, že sme si museli pobehnúť, aby sme mu neskončili pod kolesami.

Kolóny áut uprostred centra Bangkoku.
Kolóny tu uvidíte od skorého rána do neskorého večera. Ja by som si na to nikdy nezvykla.

Po meste premávajú tri druhy autobusov: červené, oranžové a modré. Najlacnejšie sú červené, v ktorých zaplatíte za jednu cestu 8 bahtov (0,22 €). V oranžových a modrých sa vás sprievodkyňa opýta kam idete a podľa toho si účtuje za cestu. V oranžovom autobuse pravdepodobne zaplatíte okolo 15 bathov (0,45 €) a v modrom klimatizovanom autobuse 30 bahtov (0.80 €). Platiť sa dá iba v hotovosti.

V každom autobuse hľadajte červený gombík, ktorý treba stlačiť, aby ste dali šoférovi znamenie, že na najbližšej zastávke budete vystupovať.

Lode, ktoré premávajú po Chao Phraya River sú veľmi praktickým dopravným prostriedkom keď sa potrebujete dostať ku chrámom Wat Pho a Wat Arun. Po meste premávajú dve spoločnosti a v závislosti od toho, na ktorú loď nastúpite, budete platiť za jednu cestu niečo od 16 do 60 bahtov (0,44 – 1,67 €).

Prikladám aj mapku lodnej trasy:

Mapa so zastávkami lodnej dopravy v Bangkoku.
Jednotlivé zastávky lodnej dopravy v Bangkoku.

Čo sa týka taxíkov, mám iba jednu radu: nikdy nenastupujte do taxíka, ak si vodič nezapne taxameter. Ak sa chcete zviesť tuk tukom, cenu vždy zjednajte. Neexistuje žiadny cenník na jazdy tuk tukom a z vlastnej skúsenosti viem, že cenu dokážete zjednať aj o viac ako polovicu.

Najvýhodnejšou alternatívou pre presuny v rámci mesta je aplikácia Grab (niečo ako Uber). Je to najbezpečnejšia a častokrát aj najlacnejšia možnosť.

💡 Ak sa predsa len chcete zviesť tuk tukom, pozrite si približnú cenu za taxík do vašej cieľovej destinácie v aplikácii Grab a použite ju pri zjednávaní ako argument s vodičom tuk tuku.

Pre chodcov mám tiež jednu radu. Ak prechádzate prechodom pre chodcov a počas toho nabehne červená, utekajte. Šoféri sa rozbiehajú už na oranžovú a na vás sa vyrúti roj pretekárov MotoGP.

Kolóna áut a motoriek v centre Bangkoku.
Táto kolóna motorkárov sa tiahla od semaforov až ďaleko za náš autobus.

Doprava v Bangkoku je šialená. My sme raz čakali na náš autobus 50 minút a ďalšiu hodinu sme strávili v kolónach. Avšak aj napriek tomuto, na prvý pohľad vyzerajúcemu chaosu, tu vládne poriadok a kľud. Nikto na nikoho netrúbi a vodiči rešpektujú jeden druhého.

Červený autobus v Bangkoku.
Na tento autobus sme čakali takmer hodinu. Ďalšiu hodinu sme strávili v ňom.

Na druhej strane, po troch mesiacoch na Tenerife, kde som mala pocit, že sa šoféri báli, aby ma náhodou neohrozili, som mala pocit, že som naspäť v bláznivom Marakéši. Tam ma v úzkych uličkách mesta šoféri skútrov nemali problém vytrúbiť, aby som im uhla z cesty.

Čo vidieť v Bangkoku

V Bangkoku sa nachádza veľa krásnych chrámov, ktoré stoja za návštevu. Počas ich návštevy sa dodržiava určitý dress code.

Do chrámu vás pustia iba v prípade, že máte zahalené ramená a kolená. Miestni pouliční predavači počítajú s vašou neznalosťou a pred každým chrámom vám budú ponúkať dlhé nohavice za 200 bahtov (5,50 €). Určite si od nich nič nekupujte. V každom chráme sa pre takéto prípady požičiavajú nohavice za 50 bahtov (1,40 €). Títo strategickí predajcovia vám taktiež môžu tvrdiť, že chrám je zatvorený alebo nedajbože vás začnú presviedčať o tom, že nie ste vhodne oblečení. Jednoducho ich ignorujte a choďte si kúpiť vstupenku do chrámu. Najhoršie, čo sa môže stať je, že vás pri pokladni otočia, aby ste si išli požičať oblečenie.

Wat Arun

Wat Arun sa považuje za najkrajší chrám v Thajsku. Nachádza sa na západnej strane od rieky Chao Phraya River a najrýchlejšie sa sem dostanete loďou.

🤑 Cena vstupného je 100 bahtov (2,80 €) a chrám je otvorený každý deň od 8:00 do 18:00.

Budhistický chrám Wat Arun v Bangkoku.

Wat Pho

Presne na opačnej strane rieky od Wat Arun nájdete chrám Wat Pho. Je zaujímavý najmä sochou tzv. Reclining Buddha (ležiaceho Budhu), ktorý je 15 metrov vysoký a 46 metrov dlhý. Z Wat Arun sem jazdí loď za 50 bahtov (1,40 €).

🤑 Cena vstupného je 200 bahtov (5,50 €) a chrám je otvorený každý deň od 8:00 do 18:30.

Reclining Buddha v chráme Wat Pho.

The Golden Mount (Wat Saket)

The Golden Mount sa nachádza na 80 metrov vysokom kopci, a preto je z neho pekný výhľad na Bangkok. Musíte si však vyjsť 344 schodov.

🤑 Cena vstupného je 100 bahtov (2,80 €) a chrám je otvorený každý deň od 7:00 do 19:00. V cene vstupenky máte aj nápoj zadarmo, o ktorom nám nikto nepovedal. Je to však napísané na vstupenke, takže určite využite.

Hinduistický chrám The Golden Mount. K jeho vrcholu si musíte vyšliapať 344 schodov.

Výhľad na mesto Bangkok z The Golden Mount.
Výhľad na Bangkok z vrcholu Wat Saket.

The Grand Palace

V tomto komplexe žil niekdajší kráľ Rama I. a Rama V. Nachádza sa tu socha Emerald Buddha (Smaragdový Budha), o ktorom sa verí, že prináša prosperitu. Každoročne sem zavíta 8 miliónov turistov.

🤑 Cena vstupného je 500 bahtov (14 €) a chrám je otvorený každý deň od 8:30 do 15:30.

Socha Emerald Buddha v Grand Palace v Bangkoku.

Erawan Shrine

Erawan Shrine je hinduistická svätyňa. Ľudia sa sem chodia pomodliť k bohovi Brahma a veria, že im prinesie šťastie a splní jedno ich prianie. Prianie napíšu na papierik, ktorý sa podá dievčatám, ktoré následne zatancujú a zaspievajú požehnania pred bohom Brahma.

🤑 Vstup je zadarmo a svätyňa je otvorená od 6:00 do 22:00.

Lumpini park

Neďaleko Erawan Shrine sa nachádza tento pekný park. Mne sa tu veľmi páčilo, pretože aj napriek tomu, že je uprostred mesta, je tu ticho a pokoj. Za mňa je top únikovým miestom pred hlučným mestom.

Lumpini Park sa nachádza v centre Bangkoku, avšak je tam ticho a pokoj.

Floating Market

V okolí Bangkoku nájdete floating markety. Je to miesto, kde sa „pouliční predavači“ odrazu ocitnú na plaviacich loďkách okolo ktorých sa prechádzate. Ak vás niektoré jedlo či nápoj osloví, zastavíte si loďku. Toto platilo v roku 2000, dnes však uvidíte predajcu na loďke len zriedka. V súčasnosti ide o turistickú atrakciu a po rieke sa plavia hlavne turisti.

Nevýhodou týchto floating marketov je, že sa nenachádzajú priamo v Bangkoku. Najbližší je Taling Chan Floating Market, ktorý sa nachádza 14 km od mesta. Trhy sa tu konajú iba počas víkendov.

Ak nemáte toľko času a chceli by ste vidieť „niečo ako“ floating market, odvezte sa loďou do nákupného centra ICONSIAM. Na prízemí objavíte krásnu pasáž so sekciou v dizajne floating market. Určite si tu nájdete niečo dobré pod zub.

Plávajúci trh uprostred nákupného centra IKONSIAM v Bangkoku.

Chatuchak Market

Najväčšie trhovisko na svete je Chatuchak Market. Nachádza sa trochu ďalej od centra Bangkoku a je otvorený od stredy do nedele.

Výhľad na mesto Bangkok

Najznámejším vyhliadkovým miestom na Bangkok je Mahanakhon SkyWalk. Bangkok si pozriete z výšky 314 metrov (78. poschodie).

🤑 Vstupné sa začína od 836 bahtov (23 €) a SkyWalk je otvorený každý deň od 10:00 do 21:30.

Najvyššia budova v Bangkoku sa volá Mahanakhon. Môžete sem prísť na atrakciu Sky Walk.

Prezradím vám aj lacnejšiu alternatívu. Zadarmo vás pustia do Moon Bar v Banyan Tree Bangkok (Vertigo). Musíte byť však slušnejšie oblečení (žiadne plavky a žabky na nohách) a stačí pekne poprosiť. Moon Bar sa nachádza vo výške približne 200 metrov (61. poschodie) a pivo tu dostanete za 300 bahtov (8,30 €), čo nie je až také strašné.

Pohľad na Bangkok z Moon Baru v hoteli Banyan Tree Bangkok.
Stačí len pekne poprosiť a môžete sa tu odfotiť zadarmo.

Biking tour (3hodiny)

Úplná paráda je spoznať západný Bangkok počas 3-hodinovej biking tour. Preveziete sa na miesta, ktoré bežný turista nikdy nenavštívi. Je to poznávací a miestami aj adrenalínový zážitok, ktorý odporúčam absolútne každému okrem rodín s deťmi. Sprievodca Prayuth vám ukáže najlacnejšie bývanie v Bangkoku, vezme vás na lokálne trhy a odfotí vás s 57 metrov vysokým Budhom. Povie vám: „be careful and good luck“ a jazda sa môže začať.

🤑 Bicyklovanie trvá 3 hodiny a cena za prehliadku je 400 bahtov (11 €). Musíte si vopred spraviť rezerváciu a bicykluje sa dvakrát za deň, vždy o 9:00 a 14:00.

Bicykle pripravené na túru po Bangkoku.

Nightlife v Bangkoku

Bangkok ožíva hlavne večer. Cez deň uvidíte samých turistov a nekonečné kolóny, ale večer vyjdú z domu aj domáci a mesto sa zmení na jednu veľkú párty. Nočný Bangkok je vo svete preslávený hlavne vďaka týmto štvrtiam:

Khaosan Road

Ak ste videli film The Beach, viete, že po príchode do Bangkoku sa Leo DiCaprio ubytoval v hosteli na Khaosan Road. Khaosan Road je ulica, na ktorej nájdete hostely, stánky s jedlom, pouličných predavačov marihuany (1 joint tu kúpite za 100 bahtov – 2,80 €), masérky a veľmi veľa barov. Je tu hlučno, do barov budú vás lákať na héliové balóniky a rôzne akcie ako 2+1 drink zadarmo.

Stánkov, v ktorých si môžete kúpiť marihuanu je na Khaosan Road veľmi veľa.

Ľuďmi preplnená a neskutočne hlučná ulica Khaosan Road.
Khaosan Road

Nemôžem nespomenúť stánky s jedlom, ktoré mi na Khaosan Road prirástli k srdcu. Prvým je Camp Burger, kde robia vynikajúce flank steaky za 300 bahtov (8,30 €). Môj druhý obľúbený stánok sa nachádza na rohu Khaosan Road kde tieto slečny robia najlepšie roti v Bangkoku. A do tretice, neďaleko Khaosan Road sa nachádza podnik Hong Kong Noodle, ktorý je otvorený 24/7 a robia tam brutálne Golden Buns.

Flank steak s hranolkami na Khaosan Road v Bangkoku.
Väčšina ľudí ani nevie, že tu robia steaky. Majú ich v ponuke, stačí sa len spýtať.
Dievčatá pripravujúce tradičné vyprážané palacinky plnené banánom.
Tieto dievčatá pripravujú najlepšie banánové roti v Bangkoku.
Buchta plnená sladkým žĺtkom.
Cesto tejto buchty je v porovnaní s buchtami na pare neskutočne jemné a plní sa sladkým žĺtkom.

Jedlá a nápoje, ktoré treba ochutnať počas návštevy Thajska si môžete prečítať v mojom blogu Aké jedlá a nápoje treba ochutnať v Thajsku.

Nana Plaza a Soi Cowboy

Nana Plaza je najväčším sex komplexom na svete. Je to trojposchodová budova s nekonečným počtom miestností s gogo tanečnicami. V strede tohto „námestia“ je bar. Počas vašej večernej vychádzky tu stretnete veľmi veľa sporo-odetých dievčat, ktoré vás budú lákať do podniku, v ktorom pracujú. Okrem nich som tu videla asi 50 postarších turistov, ktorí si v bare uprostred Nana Plazy vychutnávali predražené pivo.

Nana Playa je najväčší sex komplex pre dospelých na svete.

Od Nana Plazy je to pešo približne 15-minút, kým dorazíte do štvrte Soi Cowboi. Už cestou tam stretnete veľa prostitútok, pouličných predajcov marihuany, Viagry, vibrátorov a kadejakých iných vecí, ktoré sa vám počas noci môžu zísť 😉. Soi Cowboy je štvrť známa tým, že tu stretnete ladyboys. Aj keď to môže vyznieť všelijako, cítila som sa tu bezpečne a všetci boli veľmi milí.

Vibrátory, ktoré sa predávajú na ulici.
No nekúp to.
Ulica plná ľahko oblečených dievčat a turistov.
Soi Cowboy. Neviem, koľko tu bolo dievčat a ktoré z nich boli tranzvestiti.

Ladyboy show a ping pong show

Ak chcete ísť za trochou kultúry a pobaviť sa, zájdite si na ladyboy show. Konajú sa v miestnych kabaretoch a najvychytenejšie sú Mirinn Cabaret, Calypso Cabaret a Golden Dome Cabaret. Ceny sa pohybujú od 900 bahtov (25 €).

Zahraniční turisti s obľubou vyhľadávajú ping pong show. Je to predstavenie, počas ktorého si dievčatá vyberajú z vagíny rôzne veci vrátane zvierat a má to byť akože vtipné. Ping pong shows sa konajú v The Patpong Market a po prečítaní recenzií na TripAdvisore si snáď poviete, že na toto nechutné, dehonestujúce predstavenie vyhodíte zo svojho itineráru. Navyše, aj napriek tomu, že vám povedia, že predstavenie je zadarmo, pri odchode od vás budú vyhadzovači vymáhať peniaze (tisíce bahtov, čo môže byť v konečnej sume aj 100 €). Veď prečítajte si tie recenzie a žiadne mladé pekné Thajčanky tam nečakajte.

Night Market v China town

Z vášho večerného itineráru by ste rozhodne nemali vynechať tento večerný trh. Miestni Číňania každý večer vytiahnu panvičky a na ulici sa začne festival jedla. Ak chcete ochutnať hmyz (šváby, červy a podobne), nehľadajte ich na Kahosan Road, ale v China town.

Večerný China town v Bangkoku.

Hovorí sa, že Bangkok je vstupnou bránou do Ázie. Vládne v ňom organizovaný chaos a každý si v ňom nájde svoje miesto. Ja som si ho našla každý večer pri milých dievčatách v stánku s roti, kde som si ručne vypisovala svoju palacinkovú objednávku.

Mohlo by sa ti páčiť...