Kanárske ostrovy

Čo vidieť počas dovolenky na Tenerife

Usmievajúce dievča v uliciach Tenerife.

Ostrov Tenerife je jedným zo siedmych Kanárskych ostrovov a nachádza sa v Atlantickom oceáne. Turisti sem radi cestujú celoročne, nakoľko aj v decembri je tu krásnych 18°C. Preto sa Tenerife hovorí aj ostrov večnej jari. Ja som tu žila tri mesiace a tak sa mi tu zapáčilo, že sa sem tento rok plánujem vrátiť. V tomto článku sa dozviete, čo tu vidieť, kde je na Tenerife najkrajšie, koľko stálo ubytovanie a letenky, ako som sa presúvala po ostrove a všetko podstatné, čo potrebujete vedieť pred dovolenkou na Tenerife.

Majestátne skaly Los Gigantes v Puerto de Santiago.
Skaly Los Gigantes v Puerto de Santiago

Čo vidieť počas dovolenky na Tenerife

Tenerife je krásny ostrov a určite je tu čo objavovať. Vypisujem zoznam miest, ktoré by ste určite nemali prehliadnuť. Ku každému z nich sa vieš prekliknúť na samostatný blog.

V Puerto de la Cruz sú najkrajšie západy slnka, botanické záhrady a neslávna ZOO, Loro Parque.

Z Puerto de Santiago si môžete spraviť poldenný výlet do dedinky v horách Masca a ku skalám Los Gigantes.

Hlavným mestom je Santa Cruz de Tenerife. Samo o sebe za veľa nestojí, ale ak máte čas navyše, zastavte sa tu.

Vyvezte sa lanovkou na najvyššiu sopku Kanárskych ostrovov Pico del Teide.

Ak máte radi turistiku, bude sa vám páčiť prechádzka v prírodnom parku Anaga.

Čo by to bola návšteva inej krajiny bez toho, aby ste ochutnali najlepšie lokálne jedlá a nápoje?

Spísala som vám aj zoznam najkrajších pláží a botanických záhrad na ostrove.

Počasie na Tenerife

Ako som už spomenula, na Tenerife je stále pekné počasie. Medzi najobľúbenejšie turistické destinácie patria mestá Puerto de Santiago, Costa Adeje, Playa de las Américas a Los Cristianos. Od rána do večera tu svieti slnko a na každom rohu je nejaký turista.

Výhľad na oceán a mesto Puerto de Santiago počas slnečného dňa.
Puerto de Santiago

Na severe ostrova sa nachádza mesto Puerto de la Cruz, ktoré je podľa môjho názoru najkrajšie zo všetkých vymenovaných miest. Avšak nevýhodou Puerta de la Cruz je, že počas dňa sa môže kedykoľvek zatiahnuť a dokonca rozpršať 😱, pretože sa za mestom pýši najvyššia sopka Kanárskych ostrovov, Pico del Teide.

Výhľad na mesto Puerto de la Cruz, ktoré obklopuje Atlantický oceán.
Puerto de la Cruz
Najvyššia sopka Kanárskych ostrovov Pico del Teide počas jasného dňa.
Pico del Teide

Napokon tu máme hlavné mesto Santa Cruz de Tenerife. Pre turistov je v tejto časti ostrova zaujímavejší San Andrés, pretože sa tam nachádza pekná miestna pláž Playa de las Teresitas.

Socha ryby v Santa Cruz de Tenerife. Za ňou sa pýši dračí strom a okolo nej je krásny farebný záhon.
Santa Cruz de Tenerife

Mohli by ste si myslieť, že tým, že je Tenerife malý ostrov, tak tu bude neustále fúkať vietor. Počas troch mesiacov nám tu fúkalo len vtedy, keď sa na nás valila dažďová búrka. Vetra sa absolútne nemusíte báť.

Dievča na pláži počas zamračeného dňa.
Playa de Castro

Lety na Tenerife

Priama linka zo Slovenska na Tenerife zatiaľ bohužiaľ nelieta, avšak z Viedne sem doletíte za približne 5 hodín. Na ostrove sú dve letiská: Tenerife North a Tenerife South. Pokiaľ sem nebudete letieť z iného Kanárskeho ostrova či zo Španielska, pravdepodobne priletíte na letisko Tenerife South. Odtiaľ to máte približne hodinu a pol na západ do Puerto de Santiago, či na sever do Puerto de la Cruz.

Dievča v žltom tričku sa fotí na letisku s lietadlom.
Letisko Tenerife South

Ceny za letenku na Tenerife sa pohybujú od 90€. Letenka vás však môže vyjsť aj na 200€-300€. V takom prípade mám pre vás malý tip. Kúpte si dve letenky: jednu do marockého Agadiru a druhú z Agadiru na Tenerife. Za každú letenku zaplatíte približne 50€ a navštívite rovno dve krajiny.

Ako sa presúvať po ostrove

Tenerife má perfektnú autobusovú dopravu a požičiavať si auto z autopožičovne by bolo pre mňa úplne zbytočné. Ak však máte radšej pohodlie, najlepšie recenzie má autopožičovňa Cicar.

Čo sa týka autobusov, po celom ostrove jazdia zelené autobusy spoločnosti TITSA. Na letisku v automate, prípadne v autobusovom depe si zakúpite kartičku za 2€, ktorú si následne dobíjate podľa potreby. Je to taká lokálna električenka. V autobuse sa dá platiť aj kartou či hotovosťou, avšak s kartičkou máte výhodnejšie ceny. My sme precestovali celý ostrov a dokopy za všetky presuny sme platili približne 40€ na osobu.

Zelená autobusová zastávka TITSA na letisku.
Na TITSA zastávke pred letiskom vám pani pomôže s nákupom kartičky.
Zelený autobus od spoločnosti TITSA.
TITSA autobus

Dobrá správa je, že autobusy stoja naozaj na každom rohu. No na druhej strane, na 35 kilometrovej vzdialenosti autobus občas zastaví aj vyše 40-krát a cesta vám bude trvať raz toľko, ako keby ste sa presúvali autom. Raz nás dokonca jeden cyklista predbiehal hneď trikrát. Taktiež časovému predpokladu na Google mapách absolútne neverte a vždy počítajte s aspoň 30 minútovou rezervou.

Ubytovanie na Tenerife

Predtým, ako si zabookujete svoj hotel alebo apartmán, pozrite si na mapách, kde presne sa vaše ubytovanie nachádza. Tenerife je veľmi kopcovitá krajina, a preto sa vám veľmi ľahko môže stať, že budete na pláž kráčať 10 minút hore-dolu kopcami. Pre ľudí s boľavými kolenami ako som napríklad ja, to určite nebude príjemná skúsenosť.

Dievča kráčajúce po schodoch s drží kamennej steny.
Po celodennej turistike v Anage som mala takú svalovicu, že som nezvládala chodiť po schodoch.

Taktiež sa vyhnite miestam pri hlavných cestách. Kým som nebývala na križovatke dvoch hlavných ulíc v Puerto de la Cruz, neverila som, že môže byť niečo horšie ako bývať hneď vedľa námestia Jemaa el-Fnaa uprostred Marakéša.

Ceny za ubytovanie na Tenerife sa líšia od miesta, kde chcete bývať. Dva mesiace sme bývali v Puerto de la Cruz vo väčšej garsónke s 20 metrovým bazénom, 5 minút od pláže. Zaplatili sme za to približne 1000€ mesačne. Tretí mesiac sme bývali v Puerto de Santiago. Mali sme tam 25 metrový bazén a pláž sa nachádzala približne 10 minút od ubytovania. Platili sme za to 1300€ mesačne.

Výhľad z balkóna v Puerto de la Cruz na palmy a oceán.
Ubytovanie v Puerto de la Cruz
Výhľad z balkóna v Puerto de Santiago.
Ubytovanie v Puerto de Santiago
Obrovský vysvietený hotelový bazén.
Hádajte, koľkokrát som bola na pláži, keď pod balkónom som mala toto?

Keď si to však prepočítate, vyjde vám, že priemerná cena za jednu noc je 35€-45€. Toto je však zvýhodnená cena pri dlhodobých pobytoch. Pri krátkodobých pobytoch počítajte s priemernou cenou 40€-65€ za jednu noc.

Airbnb aj Booking.com vychádzajú cenovo veľmi podobne.

Lotéria JUEGOS ONCE

Najviac ma na Tenerife bavilo nakupovať stieracie losy od charitatívnej lotérie JUEGOS ONCE. Telesne postihnutí ľudia oblečení v zeleno-žltých vestách predávajú tieto žreby. Stoja od 0,5€ až po 10€ a výťažok z lotérie ide na podporu slepých a zrakovo postihnutých ľudí. Podporte a možno aj niečo vyhráte.

Zelený stánok, v ktorom sa predávajú žreby na pomoc zrakovo postihnutých.
Žreby si môžete kúpiť aj v takomto stánku.

Nejdem vám ani hovoriť, koľko peňazí sme do podpory zrakovo postihnutých vrazili, ale bolo ich dosť. Z vlastnej skúsenosti vám prezradím, že výherné žreby majú najmä v Puerto de la Cruz a najviac vyhrávajú tie so včielkami, ktoré sa volajú La Abeja. Držím palce!

Zotreté stieracie žreby organizácie Juego once.
Toto je len zlomok všetkých žrebov, ktoré sme nakúpili.

Mohlo by sa ti páčiť...