Balkán

Čo vidieť a ochutnať v Skopje: Canyon Matka, Old Bazaar a Tavče gravče

Dievča v kockovanej farebnej košeli pózuje pred riekou Matka. Okolo nej sú krásne útesy, skaly a modrá obloha.

Skopje je zatiaľ najextravagantnejším mestom, aké som na Balkáne navštívila. Po celom meste jazdia červené double-deckre, ktoré vo mne vyvolávali pocity, že som prišla do Londýna. Potom som sa však presunula do historického centra, kde som videla krásne neoklasické budovy a pýtala som sa, či nie som vlastne v Aténach. To ale nie je všetko. Uvidíte tu aj parížsky Víťazný oblúk, berlínsku Brandenburskú bránu, new yorský Charging Bull a nad mestom sa pýši Millennial Cross, ktorý z diaľky môže pripomínať Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro. K tejto rôznorodej zmesi si ešte pripočítajte stovky rôznych sôch, ktoré sú vystavené na každom rohu. Práve som vám opísala, ako vyzerá Skopje.

V tomto článku sa dozviete, ako sa dostať do Skopje, čo vidieť v Skopje, kde sa dobre najesť, ako sa dostať na Millennium Cross a ku Canyon Matka a koľko peňazí som zaplatila počas 29 dní v Skopje.

Víťazný oblúk.
Toto nie je fotka z Paríža, ale zo Skopje.
Brandenburská brána. Na jej vrchole sú sochy štyroch koní.
Brandenburskú bránu nemajú len v Berlíne, ale aj v Skopje.
Socha býka na ulici.
Je vám povedomá socha býka Charging Bull z New Yorku?

Ako sa dostať do Skopje

Do Skopje som cestovala autobusom z bulharského Plovdivu. Nebudem vám klamať, sieť medzištátnych autobusov na Balkáne nie je najlepšia, ale všetko sa tu dá zorganizovať. Z Plovdivu som cestovala autobusom do hlavného mesta Sofia, odkiaľ som prestúpila na autobus do Skopje. Z Plovdivu sme vyrazili ráno o 10:25 a do Skopje sme pricestovali večer o 20:40.

V súčasnosti je Matpu jedinou spoločnosťou, ktorá premáva medzi Sofiou a Skopje. Pravdepodobne to bude tým, že veľa ľudí tadiaľto necestuje. Keď sme sem išli my, boli sme štyria v celom autobuse.

Biely autobus, ktorý jazdí z mesta Sofia do Skopje.
Autobus Sofia – Skopje

Cestovanie do Skopje zo Slovenska

Zo Slovenska sa do Skopje dostanete priamou linkou od spoločnosti Wizzair. Let trvá 90 minút a spiatočné letenky viete zohnať od 60 €. Ja však túto alternatívu neodporúčam. Samotné Skopje budete mať pozreté za dva dni a potom sa tu budete nudiť. Navyše sa tu nenachádza ani more, ani letné kúpalisko. Skopje je jednoducho mesto, ktoré stojí za návštevu v rámci väčšieho výletu/road tripe po Balkáne.

Medzinárodné letisko v Skopje

Letisko v Skopje sa nachádza približne 24 kilometrov od centra mesta. S historickým centrom ho spája autobus V2V, ktorému cesta trvá 40 minút. Jazdí však veľmi nepravidelne, približne raz za hodinu.

Autobusová stanica v Skopje

Do/zo Skopje môžete cestovať autobusom, ktorý vás vysadí na autobusovej stanici. Táto stanica sa nachádza približne 20 minút pešo od centra Skopje.

Pokiaľ cestujete zo Skopje autobusom, na autobusovej stanici budete musieť zaplatiť registračný poplatok, takzvaný bus station fee. Platí sa v okienkach okolo informačného centra a stojí 50 MKD (0,80 €) na osobu. Pani v okienku ukážete cestovný lístok, zaplatíte poplatok a dostanete potvrdenie o zaplatení. Toto potvrdenie následne ukážete strážnikovi, ktorý púšťa cestujúcich na nástupištia k autobusom. Bez zaplatenia registračného poplatku vás k jednotlivým nástupištiam nepustia.

Na autobusovej stanici sa nachádzajú aj toalety. Poplatok za WC je 20 MKD (0,30 €), ale dá sa platiť aj v eurách (50 centov).

Doprava v Skopje

Skopje je malé mesto a presúvať sa po ňom budete na 99% pešo alebo taxíkmi. Jazdia tu aj autobusy, double-deckre, klasické žlté taxíky a majú tu vybudovanú veľkú sieť cyklochodníkov.

Dva červené dvojpodlažné autobusy v Skopje.
Toto nie je fotka z Londýna, ale v centra Skopje.

🚌 Ak plánujete cestovať autobusom, budete potrebovať Skopka bus card. Tá sa následne dobíja kreditom v zelených búdkach, ktoré sú umiestnené po celom Skopje. Táto karta sa však dá kúpiť len na vybraných miestach vrátane autobusovej stanice. Pri každom nastúpení na autobus si túto kartičku pípnete na termináli.

Zelená búdka. Vedľa nej stojí toi toi.
Zelená búdka, v ktorej si môžete dobiť kreditom Skopska bus card.

V Skopje sa nedá platiť vodičovi v hotovosti, avšak počas nášho výletu do Canyon Matka nikto z turistov v autobuse nemal Skopska bus card, všetci sme boli čiernymi pasažiermi a nikto to neriešil. Autobusoví kontrolóri však úradujú aj v Skopje a neviem vám povedať, aká vysoká je pokuta.

💡 Víkendové autobusy, ktoré jazdia na Millennium Cross, sú zadarmo.

🚕 V Skopje nefunguje Uber/Lyft/Bolt, ale po meste jazdia klasické žlté taxíky. Stačí, ak prídete k taxikárovi a poviete, kam vás má odviesť. Sú veľmi lacné, avšak vždy si skontrolujte, či si zapne taxameter a na offline mapách si sledujte, či vás neberie obklukou. Ja som za 3,5 kilometrovú trasu z ubytovania na autobusovú stanicu platila 150 MKD (2,44 €).

🚲 V Skopje je veľmi populárne jazdenie na bicykloch a elektrických kolobežkách a majú tu vybudovanú perfektnú sieť cyklochodníkov.

Zelené elektrické kolobežky.

Hnedý pes na ulici.
V Skopje majú veľký problém s túlavými psami, ktorí občas naháňajú cyklistov/jazdcov na kolobežkách. Ak tu plánujete bicyklovať/venčiť psíka, preventívne si do príručnej batožiny pribaľte aj kasér/taser. Môže sa vám zísť.

Macedónska mena, mobilné dáta a základné frázy

V Severnom Macedónsku sa platí macedónskym denárom (MKD). Je to veľmi stabilná mena, takmer vôbec sa nemení a výmenný kurz je 1 € = 61 MKD. Platenie hotovosťou je tu úplne najbežnejšia vec. Kartou sa dá platiť vo väčšine reštaurácií, v obchodoch a nákupných centrách. Neberte to však ako samozrejmosť.

Rúžový bankomat v Skopje.
V týchto rúžových bankomatoch vraj môžete vyberať peniaze bez poplatku. Moje odporúčanie je cestovať s hotovosťou, ktorú si tu podľa potreby zameníte.

Severné Macedónsko nie je súčasťou Európskej Únie (2023). To znamená, že ak si tu zapnete mobilné dáta, draho za to zaplatíte. Na presúvanie po meste mi však perfektne fungovali offline mapy.

Čo sa týka macedónčiny, základné výrazy, ktoré som si vygooglila, takmer nikto nepoužíva. Mala som pocit, že každý tu rozprával úplne inak. Nakoniec som dospela k záveru, že týmito frázami v Skopje nič nepokazíte:

Dobrý deň – Zdravo
Ďakujem – Hvala
Prosím – Povelete
Dovidenia – Čau

Čo vidieť v Skopje

Free Walking Tour

Skopje najlepšie spoznáte so Zoranom počas jeho Free Walking Tour. Počas troch hodín vás prevedie po všetkých uličkách tohto mesta, povie vám tisíc zaujímavostí, odporúči lokálne reštaurácie a dá vám zaujímavé tipy. Počas pešej prechádzky po meste si určite všimnete, že je tu podivuhodne veľa sôch. Nuž, v Skopje je výnimočné tým, že sa tu nachádza vyše 284 sôch!

Socha Alexandra Veľkého.
Alexander Macedónsky

Socha kojacej ženy. Druhá žena sa hrá so svojím dieťaťom.

Socha tehotnej ženy a ženy s dieťaťom.

Most s lampami.
The Bridge of Civilisations in Macedonia

Socha ženskej postavy.

Súsošie hudobníkov.

Sochy levov.

Zlatá socha nahého muža. Zadok má prekrytý uterákom.

Socha chudého muža.

Sochy v Skopje

Old Bazaar

Z hlavného námestia, na ktorom sa nedá prehliadnuť veľká socha Alexandra Veľkého sa cez ikonický most Stone Bridge dostanete do štvrti Old Bazaar.

Kamenný most v Skopje.
Stone Bridge

Old Bazaar je jedným z najstarších a najväčších bazárov na Balkáne. Nachádza sa tu veľa autentických reštaurácií a remeselníkov. Ak zháňate šperky, či šaty na svadbu, toto je miesto, ktoré musíte navštíviť. Môžete si zájsť aj do tureckých kúpeľov hammam na výbornú masáž a spa.

Farebné dáždniky v Old Bazaar v Skopje.
Old Bazaar
Reštaurácie v Old Bazaar v Skopje.
Uličky Old Bazaar

Macedónsky ortodoxný kostol – „Ascension of Jesus“

Tento kostol pochádza zo 14. storočia a je zaujímavý tým, že sa nachádza približne 2 metre pod zemou. V čase Osmanskej ríše bolo zakázané postaviť kostol, ktorý by bol vyšší ako mešity, a preto bol postavený smerom do zeme. Je to veľmi pekné miesto.

Areál, kde sa nachádza kostol pod zemou.
Takto to vyzerá v areáli kostola, ktorý sa nachádza pod zemou. Samotný kostol je zakázané fotiť.

🤑 Vstupné do Macedónskeho ortodoxného kostola „Ascension of Jesus“ je 120 MKD (1,95 €).

City park a ZOO s dinoparkom

Pokiaľ cestujete do Skopje s deťmi, vezmite ich vyblázniť sa do najväčšieho parku v meste, do City Park. Počas celého dňa tu pobehujú veselé deti a hneď vedľa neho sa nachádza menšia zoologická záhrada Skopje ZOO. Uvidíte tu zebry, kone, ťavy, hrocha, pštrosy, žirafu, rôzne vtáctvo, teráriá s pavúkmi a hadmi alebo aj tulene.

Dvaja psy v mestskom parku.
City Park

Kolotoč pre deti.

Budova ZOO v Skopje.
Skopje ZOO
Biela kačka a zajac kráčajú po chodníku.
V ZOO som stretla aj túto veselú kačičku so zajačikom. 😊

🤑 Vstupné do Skopje ZOO je 80 MKD (1,30 €).

Macedónske archeologické múzeum

Ak vás zaujíma prehistorická archeológia, antika, stredoveká archeológia, numizmatika a antropológia, navštívte krásne Macedónske archeologické múzeum. European Museum Academy zaradila toto múzeum medzi top 15 múzeí v Európe.

Budova Macedónskeho archeologického múzea.
Macedónske archeologické múzeum

🤑 Vstupné do Macedónskeho archeologického múzea je 150 MKD (2,40 €).

Macedónske múzeum holokaustu

Hrôzy holokaustu si pripomeniete v Macedónskom múzeu holokaustu. Toto múzeum je pamätníkom 7148 7148 Židov, ktorí boli v Severnom Macedónsku zasiahnutí holokaustom.

🤑 Vstupné do Macedónskeho múzea holokaustu je 100 MKD (1,60 €).

Pamätný dom Matky Terezy

Držiteľka Nobelovej ceny za mier, Matka Tereza, sa narodila v Skopje. Dom, v ktorom žila a vyrastala sa síce nezachoval, avšak namiesto neho sa vybudoval Pamätný dom Matky Terezy. Môžete tu vidieť spomienkové fotky, jej biele sárí s modrými prúžkami alebo rôzne dokumenty, ako napríklad jej rodný list.

Budova, v ktorej sa pripomína život Matky Terezy.
Pamätný dom Matky Terezy

Matka Tereza s Dalajlámom.

Pamätná tabuľa miesta, kde sa narodila Matka Tereza. Za ňou je budova s logami Coca-Cola a Sopro.
Pri Víťaznom oblúku v Skopje stál voľakedy dom, v ktorom sa narodila Matka Tereza. Dnes tu nájdete túto pamätnú tabuľu.

🤑 Vstup do pamätného domu je zadarmo.

Múzeum mesta Skopje

Ak vás zaujíma história mesta Skopje a spomienky na najväčšie zemetrasenie v Severnom Macedónsku z roku 1963, navštívte Múzeum mesta Skopje. Po zemetrasení bolo zničených 80% mesta, vyše 200 000 ľudí zostalo bez domova a viac ako 1000 ľudí podľahlo zraneniam. Pozviechať sa z následkov tohto zemetrasenia pomohlo Severnému Macedónsku viacero štátov z celého sveta. Preto tu dodnes nájdete ulice pomenované po krajinách alebo mestách ako napríklad Nemecka, Poľska, Mexika, Rumunska, Československa, Indie, Fínska, Spojeného kráľovstva, Japonska, Fínska, Ruska alebo Spojených štátov amerických.

Budova Múzea mesta Skopje. Nad hlavným vchodom sú veľké hodiny.
Múzeum mesta Skopje

🤑 Vstupné do Múzea mesta Skopje je zadarmo.

Čo ochutnať v Skopje a kde sa dobre najesť

Tradičné macedónske jedlá sú Tavče gravče, kebapi a burek. Macedónsku kuchyňu odporúčam ochutnať v štvrti Old Bazzar. Chodia sem nielen turisti, ale aj domáci.

Tavče gravče a kebapi

Tradičné macedónske jedlá ochutnáte v štvrti Old Bazaar. Ja som navštívila reštauráciu Ќебапчилница Турист, kde som ochutnala Tavce gravce, čo sú biele fazuľky v paradajkovej omáčke. Ako prílohu som si vypýtala kebapi, teda mleté hovädzie/teľacie/bravčové mäso vyformované do krátkych šúľancov.

Na stole sú fazuľky v paradajkovej omáčke, mleté mäso vyformované do šúlancov a chlieb.
Za porciu Tavče gravče s kebapi a chlebom som zaplatila 4,50 €.

Burek

Či raňajkujete alebo nie, v Skopje raňajky nesmiete vynechať. Každé ráno miestne pekárne praskajú vo švíkoch. Určite odporúčam ochutnať populárny burek, ktorý na rozdiel od svojej tureckej verzie nie je zatočený do slimáka, ale je okrúhly. Na výber budete mať samozrejme aj milión croissantov, domáci chlieb a iné pečivo, plnené pečivo, sladké pečivo a všetko od výmyslu sveta, avšak čerstvý burek je v Skopje základ dňa.

Dve porcie bureku na papieri. Je to plnené lístkové cesto.
Tradičný macedónsky burek sa podáva so syrom, ale na výber máte aj so syrom a špenátom, šunkou, mletým mäsom, atď.

Miestne trhy a obchody s potravinami

Ak máte radi čerstvé ovocie a zeleninu, zájdite si na najbližší trh, nenakupujte ho v obchodoch. Kúpite tu vynikajúce gigantické paradajky, cukety, cibule, melóny, marhule, broskyne alebo nektarinky. Ovocie a zelenina v obchodoch zvykne byť polozhnité alebo tvrdé. Tiež sa pripravte na to, že potravinové reťazce ako Kaufland, Lidl alebo Billa tu nenájdete. Väčšími supermarketmi sú Vero a Tinex a z menších obchodov odporúčam Ramstore a Kam. Kam ocenia najmä cestovatelia s budgetom, pretože lacnejšie ako tu nikde inde nenakúpite.

Pizza Matto Napoletano

V Skopje určite nevynechajte návštevu miestnej pizzérie Matto Napoletano. Ich pizza World Champion sa stala 25. najlepšou pizzou v Európe. Ja som ju teda tiež ochutnala a bola vynikajúca. Je to pizza s mozzarellou, talianskym syrom, prosciuttom, cherry rajčinami, ricottou, praženými mandľami a organickými figami a chutila presne ako palacinky. Topka.

Pizza s mozzarellou, talianskym syrom, prosciuttom, cherry rajčinami, ricottou, praženými mandľami a organickými figami
World Champion pizza

Alkoholické nápoje

Z alkoholických nápojov odporúčam ochutnať červené víno Vranec, rakiju, pivo Skopsko a lokálny nápoj boza. Boza je hustý, kyslo-sladký fermentovaný nápoj, ktorý sa vyrába z múky, cukru a droždia. Obsahuje asi 1% alkoholu. Obsahuje vitamíny A, B, E a železo a verí sa, že pomáha posilniť imunitný systém. Dokonca sa tvrdí, že kojacim ženám napomáha v tvorbe mlieka.

Na stole je hnedý nápoj.
Boza

Debar Maalo

Za dobrými reštauráciami, barmi a zábavou až do skorého rána musíte ísť do štvrti Debar Maalo. Nachádza sa približne 10-15 minút pešo od centra, avšak po večeroch to tu naozaj žije.

Určite neprehliadnete neustále preplnenú macedónsku reštauráciu Restaurant „Skopski merak“, alebo podnik Van Gogh Bar. Výborný hamburger s trhaným mäsom vo Fat kitchen Bistro a celkom dobrú, lacnú a veľkú porciu jedla dostanete v Restaurant „Kantina“.

 

Hamburger s trhaným mäsom a dve plnené rolky.
Fat kitchen Bistro
Mäso poliate syrovou omáčkou s opekanými zemiakmi a pohárom vína.
Restaurant „Kantina“

Počas dňa odporúčam zastávku v pekárni Silbo a vychutnať si výbornú šálku kávy alebo pivo v podniku Cafe Bar CHE.

Pečivo a predavačka v pekárni v Skopje.
Pekáreň Silbo

Podnikov je tu však habadej, určite si dobre vyberiete. Jediná nepríjemnosť, ktorá sa mi v Skopje neustále stávala bola, že reštaurácia, v ktorej som sa chcela najesť, z nejasného dôvodu nebola otvorená. Mala som tu taký pocit, že keď sa im nechce pracovať, tak podnik proste neotvoria.

Vysvietený podnik v noci v Skopje.
Debar Maalo každý večer zaplnia asi 12-ročné deti. Neviem, či im tu nalievajú alkohol zadarmo alebo je to cool spot na nočný život, ale z 80% tu stretnete hlavne deti. Párty sa v Skopje začínajú okolo polnoci a trvajú do skorého rána.

Výlety zo Skopje: Millennium Cross a Canyon Matka

Millennium Cross

Nad Skopje sa pýši veľký kríž Millennium Cross. Nachádza sa v pohorí Vodno, bol postavený v roku 2002 a symbolizuje 2000 rokov kresťanstva vo svete. Svojou výškou 66 metrov sa radí medzi najvyššie kríže na svete.

Veľký kovový kríž nad mestom Skopje.
Millennium Cross

Na Millennium Cross jazdí zadarmo autobus číslo 25. Tento autobus premáva iba počas víkendov a prichádza každých 20 minút. Z centra Skopje ste na konečnej stanici za približne 15-20 minút. Odtiaľ môžete ísť ku krížu pešou turistikou alebo kabínkovou lanovkou, ktorá vás za 100 MKD (1,60 €) vyvezie až k Millennium Cross.

Canyon Matka

Z celého mesačného pobytu v Skopje sa mi najviac páčilo v Canyon Matka. Z mesta sem jazdí autobus číslo 60. Autobus jazdí len občasne a jazda z centra Skopje sem trvá približne 45 minút.

Cestovný poriadok (2023):

Zo Skopje do Canyon Matka (počas týždňa)
5:50 / 7:45 / 9:40 / 11:20 / 13:05 / 14:55 / 16:25 / 17:45 / 19:20 / 21:00
Zo Skopje do Canyon Matka (počas víkendu)
7:00 / 8:45 / 10:30 / 12:10 / 13:50 / 15:30 / 17:10 / 18:45 / 20:15 /  22:30
Z Canyon Matka do Skopje (počas týždňa)
5:50 / 7:45 / 9:40 / 11:20 / 13:05 / 14:55 / 16:25 / 17:45 / 19:20 / 21:00
Z Canyon Matka do Skopje (počas víkendu)
7:45 / 9:40 / 11:20 / 13:00 / 14:40 / 16:20 / 18:00 / 19:30 / 21:00

Okrem autobusov sem jazdia aj taxíky. Kým som čakala na autobus, viacerí taxikári na mňa blikali, zastavovali sa a chceli ma tam odviesť. Jeden mi dokonca tvrdil, že v nedeľu do Canyon Matka autobus nejazdí. Nenaleťte na tieto triky a pokojne čakajte na autobus, naozaj príde. Za odvoz do Canyon Matka si pýtali 700 MKD (11,40 €), avšak negarantujem vám, že si pri kaňone zoženiete taxík na cestu naspäť. Ja som tam žiadne nevidela, jedine tie, ktoré občas privážali turistov.

Ja som sem prišla autobusom o 8:45 (8:50 bol na mojej zastávke). Okolo 9:30 som prišla ku kaňonu a absolvovala som 30 minútovú plavbu na člne. Domov som išla autobusom o 11:20 a o 12:00 som bola doma.

💡 Ranný autobus vás môže odviesť až k reštaurácii Fresh Lounge Bar. Toto však nie je oficiálna zastávka a keď sa počas dňa zaplní toto parkovisko, autobus sa tu už nemôže otočiť. Preto sa na cestu domov musíte prejsť k oficiálnej autobusovej zastávke 60 bus stop at matka canyon.

Červený autobus pri lese stojí na ceste. Pred ním kráčajú ľudia.
60 bus stop at matka canyon.

Na Canyon Matka uvidíte dve spoločnosti, ktoré predávajú plavbu po Lake Matka. Prvá, okolo ktorej pôjdete, ponúka plavby na lodi po Lake Matka, prenájom kajaku a vodných bicyklov. Ja som absolvovala 30 minútovú jazdu po jazere za 200 MKD (3,25 €). Dalo sa platiť aj v eurách, avšak cena bola 4 €. Druhá spoločnosť ponúka to isté, avšak okrem krátkej plavby po jazere ponúka aj hodinovú plavbu do jaskyne Vrelo za 500 MKD (8,10 €) alebo 8,5 €.

Veľké jazero okolo ktorého sú krásne skaly a zelená príroda.
Canyon Matka

Okrem týchto vodných aktivít sa môžete prejsť po skale popri rieke. Je tu vystavený chodník pre turistov a na väčšine miest je aj zábradlie.

Úzka cestička, ktorá vedie popri skalách okolo Canyon Matka.
Turistický chodník popri Canyon Matka

V Canyon Matka sú aj verejné toalety a reštaurácia s hotelom Canyon Matka Hotel & Restaurant. Rátajte však s tým, že tu zaplatíte dvojnásobok toho čo v centre Skopje.

Reštaurácia pri Canyon Matka.
Canyon Matka Hotel & Restaurant.

💡 Millennium Cross a Canyon Matka môžete navštíviť aj v rámci jednodňového výletu cez online sprostredkovateľa, ako napríklad GetYourGuide.

Koľko peňazí som minula počas mesiaca v Skopje

Predtým, ako som cestovala do Skopje, som videla jedno YouTube video, v ktorom chalan hovoril, že je tu tak lacno, že sa tu nedajú minúť peniaze. Nechcelo sa mi mu veriť. Áno, v Skopje je lacnejšie ako v bulharskom Plovdive alebo chorvátskom Záhrebe. Peniaze sa však dajú minúť úplne všade a z mojich skúseností z Thajska a Filipín sa míňajú rýchlejšie, keď mám pocit, že som veľmi bohatá. Za 400 €, ktoré som si tu počas mesiaca zamenila som dokopy dostala približne 24 648 macedónskych denárov.

Ubytovanie v Skopje 28 nocí: 580,62 €
Autobus Sofia – Skopje: 25,56 € na osobu
Bus station fee: 0,88 €
Taxi na autobusovú stanicu: 2,44 €
Jedlo: 196,77 € na osobu (každé ráno som chodila na kávu a v reštauráciách sme jedli 3-4x do týždňa). Napríklad cappuccino to go stojí v Skopje 1,30 € a plnohodnotné jedlo okolo 6 €.
Vstupy: 7 € na osobu
Ďalšie výdavky (oblečenie, lieky, kozmetika): 32,13 € na osobu

Dokopy sme počas 29 dní v Skopje minuli 553,87 € na osobu.

Reštaurácia na lodi v Skopje.

Ak chcete navštíviť mesto s minimom turistov, vyberte sa do Skopje, ou jé. Celé mesto aj s výletom do Canyon Matka a k Millennium Cross uvidíte za dva dni, avšak potom sa tu už budete nudiť. Čiže, ak nájdete 30 € spiatočnú letenku, nie je o čom. V opačnom prípade by som to odporúčala len ako zastávku v rámci dlhšieho Balkánskeho výletu.

Mohlo by sa ti páčiť...