Spojené štáty americké

Čo vidieť počas víkendu v Seattli

Výhľad na mesto Seattle z vyhliadkovej veži Space Needle. Dievča v rúžovom svetríku pózuje na lavičke.

Keď sa ma niekto opýta, aké je moje najobľúbenejšie mesto v USA, odpoviem Seattle. V Seattli som žila tri mesiace ako au pair a o dva roky neskôr som sa sem počas leta znova vrátila.

Viac ako polovicu roka tu síce prší, ale množstvo výborného jedla a veľa vysmiatych a milých ľudí vás donúti si toto mesto obľúbiť. Aj keď Kurt Cobain tu spáchal samovraždu, tak neviem. 🤷‍♀️

V tomto článku sa dozviete, ako funguje MHD v Seattli, v ktorej časti mesta sa ubytovať, kde sú najkrajšie výhľady na Downtown a čo sa tu oplatí vidieť a ochutnať.

Ako sa dostať z letiska SeaTac do Seattlu

Z letiska si môžete zobrať taxík alebo nasadnúť na vlak Link Light Rail.

🚕 Za jazdu Uberom/Lyftom zaplatíte približne 45 €.

🚇 Lacnejšou alternatívou je vlak Link Light Rail, ktorý jazdí z letiska, cez Downtown až ku Northgate. Cena za lístok na vlak závisí od toho, kde budete vystupovať, no najdrahší stojí 3,20 €. V Seattle Downtown ste približne za 35 minút.

Počasie v Seattli

Seattle je známy tým, že v ňom približne 6 mesiacov v roku prší. Ak si chcete vychutnať krásne počasie, okúpať sa v Lake Union alebo Washington Lake a užiť si príjemné slnečné dni, vycestujte sem niekedy medzi májom a októbrom.

Krásne modrozelené jazero. V pozadí je lesík.
Najkrajším obdobím na návštevu Seattlu je leto.

💡 Viete ako počas daždivých dní rozoznáte turistov od domácich? Domáci nepoužívajú dáždniky. Cez hlavu si len prehodia kapucňu svojej nepremokavej bundy.

Verejná doprava v Seattli

Po Seattli jazdí vlak Link Light Rail, autobusy, trolejbusy a električky.

Zelená električka v Seattli.

Ak sa plánujete zdržať v Seattli dlhšie, môže byť pre vás pohodlnejšie si zaobstarať ORCA card. Stojí 2,70 € a nabíjate si ju kreditom, ktorý následne využívate. Môžete si ju kúpiť na letisku alebo na jednom z týchto miest.

💡 Cena za MHD s ORCA card nie je lacnejšia ako bez nej.

Pokiaľ sem cestujete iba na pár dní, nebudete potrebovať ORCA card.
Lístok na Link Light Rail si môžete kúpiť na vlakovej stanici kartou alebo hotovosťou.
Lístky na presuny autobusom, trolejbusom alebo električkou kupujete priamo u vodiča a platí sa len hotovosťou. Jedna jazda autobusom stojí $2,25, čo sú približne 2 €.

Ubytovanie v Seattli

Ak chcete bývať čo najbližšie k Downtown, hľadajte si ubytovanie v štvrti Uptown, Belltown alebo Queen Anne.

Západ slnka v Seattli. Na obrázku je vidno vysoké budovy.
Z Queen Anne môžete mať aj takýto výhľad.

Ja som bývala v Capitol Hill, ktorý sa nachádza približne 30 minút MHD do Downtown. Ak sa ubytujete tu, určite sa choďte prejsť na ulicu E Broadway v okolí Cal Anderson Park. Nájdete tu veľa dobrých barov a reštaurácií. V Capitol Hill sa nachádza aj krásny Volunteer Park, neďaleko ktorého vyrastal spevák Macklemore.

Farebný kvetinový záhon.
Volunteer Park
Dom vyzdobený strašidelnými vecami.
Domy v čase Halloweenu zvyknú byť takto vyzdobené. Naša ulica v Capitol Hill doslova žila hrôzou a strachom. 😃

Veľmi populárny je aj University District. Nachádza sa tu Washington University, ktorá patrí medzi jednu z najlepších univerzít v USA. V University District stretnete mladých ľudí, ktorí chodia po večeroch do barov na University Way NE alebo organizujú frat party, ktoré môžete poznať z amerických filmov. Medzi najobľúbenejší študentský bar patrí Earl’s on the Ave.

Historická budova, ktorá patrí k University of Washington.
University of Washinton tvoria takéto krásne historické budovy.

💡 Najnebezpečnejšia ulica je medzi 3th Avenue a Pike a Pine street. Je tu veľa bezdomovcov a čudných ľudí, a preto sa jej radšej vyhnite.

Najkrajšie výhľady na Seattle

Space Needle

Najvyššia vyhliadková veža v Seattli je Space Needle. Bola postavená v roku 1962 za 400 dní a je vysoká 184 metrov. Zaujímavosťou je, že v roku 1962 stál lístok na Space Needle iba $1 a dnes už stojí okolo $40.

Vyhliadková veža v Seattli Space Needle.
Space Needle

Columbia Center

Pekný výhľad na Seattle budete mať aj zo Sky View Observatory v Columbia Center. Jednoducho tam prídete a na recepcii poviete, že ste prišli do Starbucksu, ktorý sa nachádza na 40. poschodí. Vstup do Starbucsku je zadarmo.

Výhľad na mesto Seattle z Columbia Center.
Columbia Center

Kerry Park

Kerry Park je mestský park, ktorý sa nachádza v Queen Anne. Za krásnym výhľadom na Seattle Downtown a Space Needle choďte rozhodne sem.

Výhľad na mesto Seattle z Kerry Park.
Kerry Park

Gas Works Park

Tento park sa nachádza mimo centra mesta, no budete mať z neho krásny výhľad na Lake Union a Downtown. Gas Works Park je taktiež obľúbeným miestom pre parkouristov v Seattli.

Pohľad na starú plynáreň na kopci.
Gas Works Park
Pohľad na mesto Seattle z Gas Works Park.
Seattle Downtown

Čo vidieť v Seattli

Seattle Free Walking Tours: Seattle 101 a Market Experience

Počas dvojhodinovej prehliadky Seattle 101 sa dozviete veľa z histórie Seattlu, spoznáte Victora Steingbuecka, navštívite Pike Market Place a Pioneer Square s aljašským totemom a dostanete dobré tipy na lokálne bary a reštaurácie.

Na jednohodinovej Market Experience budete zas spoznávať Pike Market Place a jeho okolie. Súčasťou prehliadky sú aj degustácie jedla a ovocia od lokálnych predajcov.

Predavač ovocia v Seattli.
Počas prehliadky ochutnáte ovocie aj od tohto milého pána. 🙂

Bill Speidels Underground Tour

V Seattli mali v minulosti problémy s povodňami. Táto situácia sa vyriešila až po Great Seattle Fire, kedy v roku 1889 pri nešťastnej náhode vyhorel celý Downtown. Po tomto požiari sa vybudoval nový Downtown s tehelnou architektúrou. Práve kvôli týmto povodniam ho vystavali približne o 9 metrov vyššie, a tak v Seattli vznikli dve časti mesta – Downtown a Underground. Seattle Underground môžete navštíviť aj dnes počas Underground Tour.

Hod rybou v Pike Place Fish Market

Zakaždým, keď si v Pike Place Fish Market zákazník kúpi rybu, nastane krátka šou – hod touto rybou. Dvaja predavači si medzi sebou niekoľkokrát hodia rybu, do toho niečo pokrikujú a až potom vám ju zabalia.

Chlap v oranžových montérkach drží veľkú rybu a s dievčaťom pózuje na fotku.
Pike Place Fish Market

The Gum Wall

Táto stena polepená žuvačkami je svetový unikát. Vznikla ešte v 90. rokoch, keď na ňu ľudia počas čakania do neďalekého divadla začali lepiť žuvačky. Tento zvyk sa zachoval dodnes a ak pôjdete okolo, nalepte si tu aj vy svoju žuvačku. Mimochodom, The Gum Wall je považovaná za najmenej hygienickú turistickú atrakciu na svete.

Stena polepená žuvačkami.
The Gum Wall

Ballard Locks

Ballard Locks je miesto, kde sa Lake Washington vlieva do Puget Sound. Hladina vody medzi týmito dvoma jazerami nie je rovnaká, a preto lode, ktoré tadiaľto prechádzajú, musia byť nadvihnuté/ponížené vodou, aby sa mohli bezpečne presunúť. Nachádza sa tu aj pekná botanická záhrada a koncom leta a na jeseň tu môžete sledovať migrujúce lososy.

Biely čln, ktorý čaká na otvorenie priehrady.
Ballard Locks

Dom Kurta Cobaina

V Seattli sa nachádza dom, v ktorom dožil svoje posledné dni Kurt Cobain. V súčasnosti je pod súkromným vlastníctvom a pred domom je vystavaný vysoký plot, takže ho vôbec neuvidíte. Avšak v neďalekom parku Viretta Park sa nachádza lavička, ku ktorej si fanúšikovia chodia uctiť Kurtovu pamiatku.

Kurt Cobain v televízore.
Kurt Cobain

Museum of Pop Culture (MoPOP)

Toto múzeum je venované histórii populárnej hudby, sci-fi a populárnej kultúre. Nájdete tu artefakty, ktoré patrili umelcom ako Jimi Hendrix, Prince alebo kapele Nirvana.

Zbierka gitár na stojane.
Museum of Pop Culture

Seattle Art Museum

V Seattle Art Museum môžete obdivovať obrazy Pabla Picassa, Georgii O’Keeffe alebo tvorbu Alexandera Caldera. Pred múzeom stojí takmer 15 metrová socha muža s kladivom Hammering Man. Predstavuje všetkých ľudí, ktorí svojou prácou prispievajú spoločnosti.

Socha pracujúceho človeka pred Seattle Art Museum.
Seattle Art Museum

🤑 Každý prvý štvrtok v mesiaci je vstupné zadarmo.

Kde sa najesť a čo ochutnať v Seattli

Pike Place Market

V Pike Place Market sa každý deň stretávajú lokálni farmári, remeselníci a obchodníci. Určite tu odporúčam ochutnať pirôžky v Piroshky Piroshky a mac&cheese z Beecher´s Handmade Cheese.

Lokálna tržnica v Seattli.
Pike Place Market
Obchod Piroshky Piroshky.
Piroshky Piroshky
Mac&cheese z Beecher´s Handmade Cheese.
Beecher´s Handmade Cheese

Starbucks

Milovníci kávy určite veľmi dobre vedia, že Starbucks pochádza zo Seattlu. Prvý Starbucks na svete nájdete pri Pike Place Market.

Obchod Starbucks zvonka.
Prvý Starbucks na svete.

Dick´s Drive-In

Fast food Dick´s pochádza zo Seattlu. Je postavený v retro štýle a časť zo zisku pravidelne daruje charite.

Pauly’s at Earl’s

Pauly’s je malá reštaurácia v študentskom bare Earl’s on the Ave. Ak sa chcete sprasiť rovnako ako americkí vysokoškoláci a ochutnať obľúbené americké jedlá, určite sa tu zastavte. Študentským najobľúbenejším jedlom je grilled cheese mac&cheese.

Bar plný študentov a mladých ľudí v Seattli.
Earl’s on the Ave

South Lake Union

Ak máte radi morské plody, navštívte jednu z reštaurácií pri South Lake Union, napríklad The White Swan Public House. Okrem dobrého jedla si tu vychutnáte príjemnú atmosféru a krásny výhľad na Jazero.

Pohľad na krásne jazero. Za ním sú mrakodrapy.
Lake Union

Športové kluby v Seattli

Fanúšikovia športu by určite mali záujem navštíviť hokejový, futbalový alebo bejzbalový zápas. V Seattli sa nachádzajú štyri športové kluby:

Seahawks, ktorí hrajú v NFL.
Huskies je univerzitný futbalový tím.
Mariners, ktorí hrajú v MLB.
Kraken, ktorí od roku 2011 hrajú v NHL.

Historická ulička v Seattli.
Post Alley

Seattle sa nachádza v štáte Washington, v ktorom je legalizovaná marihuana a stretnete tu naozaj veľmi veľa LGBTIQA+ ľudí. Ak nie ste puritáni, nevadí vám daždivé počasie a preferujete menšie mestá ako New York, určite aj vám sa tu bude páčiť.

Mohlo by sa ti páčiť...