Spojené štáty americké

Čo vidieť v kalifornskom San Diegu

Dievča čupí pred farebným nápisom Greetings from San Diego.

DisneyLand, LEGOLAND, SeaWorld a iné. Pridajte k tomu peknú promenádu, multikultúru a krásne pláže a máte recept na dokonalé mesto a rozžiarené detské očká vašich ratolestí.

Predstavujem vám San Diego a aj keď to medzi nami nebola love at first sight, určite tam nejaké sympatie sú. Ak by som však mala rodinu, tak jednoznačne 10/10 a veľmi odporúčam.

Ako sa dostať do San Diega

Pokiaľ cestujete z Los Angeles autom, v San Diegu ste za dve hodiny. Takmer po celý čas pôjdete popri oceáne po diaľnici I-5, ktorá vedie z juhu USA až na sever cez Seattle, čím spája mexickú a kanadskú hranicu.

Ako sa dostať zo San Diego International Airport do Downtown

Centrum mesta San Diego sa nachádza približne 6 kilometrov od letiska. Dostanete sa sem taxíkom alebo letiskovým autobusom.

Za jazdu taxíkom/Uberom/Lyftom zaplatíte okolo 20 € a v Downtowne ste za 15 minút.

Z letiska do Downtown jazdí aj autobus číslo 992. Nemali by ste mať problém ho nájsť, pretože má zastávku priamo pred východom letiska, hneď potom ako prejdete okolo výdajne batožiny. Lístok na autobus si kupujete v automate na lístky pri informačnom stánku, stojí 2,20 € a v centre San Diega ste za 20 minút.

Mapa letiska v San Diegu.
Autobus 992 stojí priamo pred letiskom.

Čo vidieť v San Diegu

Balboa Park

V tomto mestskom parku sa nachádzajú múzeá, záhrady (botanická, púštna) a dokonca aj ZOO. Niektoré z týchto múzeí sú zaradené do programu Museums for All a za vstup do nich neplatíte. Nachádza sa tu aj veža California Tower, ktorá je symbolom mesta San Diego.

💡 Zoznam múzeí v San Diegu, ktoré sú zadarmo nájdete na webovej stránke San Diego Museum Council.

San Diego ZOO a San Diego Safari Park

ZOO v Balboa Parku patrí medzi najväčšie zoologické záhrady na svete. Je známa najmä vďaka úspešnému páreniu ohrozených druhov, ako sú napríklad kondory alebo nosorožce.

🤑 Vstupné do ZOO je 60 €+.

Safari Park je podľa mňa určite zaujímavejšou atrakciou ako vyššie spomenutá ZOO, pretože San Diego Safari Park patrí medzi najväčšie safari v USA, zvieratá tu majú väčší výbeh a zážitok je autentickejší. Avšak nachádza sa približne 35 minút (50 km) severne od San Diega, a preto sem odporúčam jazdiť iba ak máte auto.

🤑 Vstupné do safari je od 60 €+.

Unconditional Surrender Statue

Obraz námorníka, ktorý po skončení 2. svetovej vojny bozkáva sestričku uprostred Times Square v New Yorku, určite všetci poznáte. Na promenáde v San Diegu nájdete ich sochu Unconditional Surrender. Reprezentuje nielen víťazstvo a oslavy, ale zároveň slúži ako spomienka na obete, ktoré padli počas vojny.

Námorník bozkávajúci lekársku sestru.
Unconditional Surrender Statue

USS Midway

Lietadlová loď amerického námorníctva sa volala USS Midway a bola najdlhšou lietadlovou loďou v 20. storočí. Je dlhá 305 metrov a vmestí sa na ňu až 70 lietadiel. V súčasnosti slúži ako múzeum a nachádza sa hneď vedľa sochy Unconditional Surrender.

🤑 Vstupné do USS Midway je 28,50 €.

Lietadlová loď na oceáne.

Seaport Village

Malé nákupné centrum s reštauráciami Seaport Village sa nachádza na promenáde iba 10 minút pešo od sochy Unconditional Surrender. Uvidíte odtiaľto aj dlhý Coronado Bridge a Coronado Island.

Coronado Island a Coronado Beach

Ak ste prišli do San Diega autom, choďte sa previesť po Coronado Bridge na Coronado Island. Tento most je dlhý 3407 metrov a točí sa do zákruty. Bol to jednoznačne jeden z najzvláštnejších mostov, po akom som kedy jazdila.

Most na oceáne počas západu slnka.
Coronado Bridge

Na Coronado Island sa nachádza historický Hotel del Coronado a údajne jedna z najkrajších pláží v USA, Coronado Beach. Medzi ďalšie populárne pláže v San Diegu patria Mission Beach a Pacific Beach.

Sunset Cliffs Natural Park

Počas návštevy San Diega nesmiete vynechať návštevu Sunset Cliffs. Odvezte sa k útesom a vychutnajte si západ slnka.

La Jolla Cove

La Jolla Cove je malá jaskyňa, pri ktorej môžete pozorovať krásne tulene a pelikány vyhrievajúce sa na slnku.

Tulene, ktoré sa opaľujú na pláži pri oceáne.
La Jolla Cove Beach
Tulene sa opaľujú na slnku.
Nájdi tuleňa.
Jaskyňa, pri ktorej žijú tulene. V pozadí je more.
La Jolla Cove

Old Town San Diego

Mexický nádych v San Diegu zažijete v jeho Old Townu, ktorý je považovaný za rodisko Kalifornie. Prví Európania (Španieli) sa tu usadili pred vyše 250 rokmi a postupne to tu začali osídľovať. Dnes tu uvidíte historické farebné budovy, trhy, múzeá a reštaurácie.

Červený voz so zelenými kvetinami a sochami Mexičanov.
Old Town San Diego

Zábavné parky: SeaWorld, LEGOLAND, Belmont Park

Návšteva zábavného parku SeaWorld, LEGOLANDU alebo Belmont Parku môže byť príjemným spestrením vášho dňa.

V parku SeaWorld uvidíte tulene, tučniaky, žraloky, kosatky a tiež tu nájdete bláznivé kolotoče.

🤑 Lístky do SeaWorldu začínajú od 100 €.

LEGOLAND je zábavný park vybudovaný v štýle LEGA. Počas celého dňa si tu môžete zájsť na rôzne atrakcie, kolotoče a predstavenia. Z LEGA sú tu postavané repliky New Yorku, Las Vegas alebo San Francisca. Súčasťou LEGOLANDU je aj vodný park.

🤑 Lístky do LEGOLANDU sa začínajú od 80 €.

Belmont Park je zábavný park pri promenáde na Mission Beach. Okrem kolotočov sa tu nachádzajú reštaurácie, kaviarne a plavecký bazén.

💡 Ak chcete byť rodičmi roka, vezmite svoje deti do Disneylandu. Nachádza sa približne hodinu a pol (150 km) od San Diega.

Festival Comic-Con

Comic-Con je štvordňový komixový festival. Počas festivalu sa konajú rôzne diskusie, autogramiády, cosplay súťaže a filmové premietania. Každoročne sem zavíta okolo 130 000 návštevníkov.

Chodník okolo ktorého sú vysadené palmové stromy.
Promenáda v San Diegu

San Diego je mesto, ktoré ma zaujalo najmä svojim krásnym slnečným počasím a nádhernými útesmi. Ak máte cestu okolo, určite si spravte krátku prechádzku po miestnej promenáde a najedzte sa v dobrej reštaurácii.

Mohlo by sa ti páčiť...