Spojené štáty americké

Oplatí sa návšteva Universal Studios na Floride?

Dievča stojí vedľa sochy šerifa zo Simpsonovcov.

Chceli by ste zažiť tematické kolotoče na štýl Harryho Pottera, Simpsonovcov alebo Transfromerov? V takom prípade nevynechajte výlet do Universal Studios v Orlande. Ja teda vôbec nie som fanúšik kolotočov a už len pri ich sledovaní mi príde nevoľno, no jazdy v Universal Studios by som si ihneď zopakovala.

Universal Studios v USA

V USA sa nachádzajú dva tematické parky Universal Studios: jedno je v Orlande na Floride druhé je Universal Studios Hollywood v Los Angeles.

Vstup do zábavného parku Universal Studios. Točí sa tu glóbus, pri ktorom sa fotia turisti.
Universal Studios Orlando

Ja som navštívila Universal Studios na Floride. Je súčasťou komplexu Universal Orlando Resort, do ktorého patrí aj Island od Adventrues a spája ich Rokfortský expres. Oba zábavné parky určite stoja za to, no povedala by som, že Universal Studios je viac orientovaný na rodiny s deťmi a Island of Adventures je viac o kolotočoch a zábave.

Vlakový poriadok v King´s Cross. Rokfortský Expres spája Universal Studios s Island of Adventures.
V Universal Studios nájdete stanicu King´s Cross. Ak ste si kúpili vstupenku aj do Island of Adventures, môžete si tu kúpiť lístok na Rokfortský Expres a odviesť sa tam vlakom.

Kedy navštíviť Universal Studios

Ak sa chcete vyhnúť masám turistov, nejazdite sem počas letných a zimných prázdnin. Ja som tu bola po Vianociach a bol tu taký nátresk, že som strávila hodiny čakaním v rade na jazdu. Ideálny čas na výlet do Universal Studios sú prvé dva septembrové týždne. Vtedy sem jazdí málo ľudí a počas jedného dňa stihnete prejsť nielen Universal Studios, ale aj Island of Adventures. Ja som bola rada, že som stihla Universal Studios a to som tu bola od otvorenia parku o 9ej ráno.

Davy ľudí v Universal Studios.

Davy ľudí v Universal Studios počas vianočných sviatkov.

Najkratší čas na čakanie (nielen na jazdu, ale aj v reštauráciách) bol skoro ráno a neskoro večer. Počas dňa to boli dve až tri hodiny. Po 16ej sa to skrátilo na 80 minút čakania a okolo 20:30 na 30 minút čakania.

Môže sa však stať, že počas vášho čakania sa kolotoč pokazí – a to sa stalo mne, keď som išla na jazdu Harryho Pottera. V rade som stála vyše dvoch hodín, sama, bez jedla a pitia. Nemusím vám ani opisovať, ako zle mi bolo, keď som sa konečne dostala na jazdu. Následne sa však počas dňa priemerná doba čakania vyšplhala až na tri hodiny. Neskutočné.

Ľudia čakajúci v rade na kolotoč.
Takmer trojhodinový rad na atrakciu Harryho Pottera.

Výhodu môžete získať, ak ste tzv. single jazdec – a tým som bola ja. Na niektorých atrakciách majú totiž samostatnú frontu a sú dosádzaní medzi ostatných ľudí. Čakací čas sa takto pre samostatných jazdcov skracuje, avšak nie o veľa.

Na konci dňa si už len predstavte, ako sa tieto desiatky tisíce ľudí snažia dostať domov. Mne sa podarilo zohnať Uber až na tretí pokus, po vyše hodine.

Hlavné jazdy v Universal Studios na Floride

Otázka znie: dajú sa všetky kolotoče stihnúť za jeden deň počas školských prázdnin? Úplne všetky jazdy som nestihla, ale na tých hlavných som bola. Toto je rebríček mojich najobľúbenejších:

1) Revenge of the Mummy

Toto bola fantastická jazda, ale zároveň som sa tu takmer povracala. Absolvovala som to dvakrát. Moje hodnotenie: 10/10.

Atrakcia Múmia v Universal Studios v Orlande.
Revenge of the Mummy

2) Harry Potter and the Escape from Gringotts

Harryho Pottera som taktiež nezniesla najideálnejšie, no pre veľký úspech som sa sem na konci dňa ešte raz vrátila. Bolo to úžasné. Moje hodnotenie: 10/10.

Okrem jazdy Útek z Gringott Banky sa tu nachádza celá časť venovaná Harrymu Potterovi. Poprechádzate sa Šikmou uličkou, Zašitou uličkou, navštívite obchod Weasleys‘ Wizard Wheezes, kúpite si zázvorové pivo, čarovný prútik a pri King´s Cross sa odfotíte so Záchranným čarodejníckym autobusom.

Šikmá ulička z Harryho Pottera plná ľudí.
Šikmá ulička

Diera v stene z Harryho Pottera. Ulica je plná ľudí.

Vysoká biela budova, ktorú podopierajú piliere. Na jej streche je socha draka.
Gringott banka

Ulica z filmu Harry Potter.

Fialový autobus so sprievodcom.
Záchranný čarodejnícky autobus
Červený obchodík uprostred ulice.
Weasleys´ Wizard Wheezes

Dievča máva prútikom na sochu.

Vlaková stanica King´s Cross.
Vlaková stanica King´s Cross. Vnútri sa nachádza Rokfortský Expres, ktorý spája Universal Studios s Island of Adventures.

3) Fast & Furious Supercharged

Film Rýchlo a Zbesilo som síce nevidela, ale toto bola úžasná jazda, pri ktorej mi dokonca ani zle nedošlo. Moje hodnotenie: 8/10.

Atrakcia Rýchlo a zbesilo.
Fast & Furious Supercharged

4) Simpsonovci

Simpsonovci bol prvý kolotoč, ktorý som v Universal Studios absolvovala. Ja som sem vlastne prišla úplne nepripravená, pretože som si myslela, že idem do natáčacieho štúdia, nie do zábavného parku. Prechádzala som sa po tematickom mestečku Springfield: Home of the Simpsons a zrazu som videla veľa ľudí čakajúcich v nejakej rade. Tak som sa k nim pridala. Približne po 90 minútach som celá bledá opúšťala Springfield a pochopila som, že sa nachádzam v zábavnom parku. Sranda, nie? Moje hodnotenie: 8/10.

Klaun Krusty zo Simpsonovcov.
Krustyland
Kolotoč s ufónmi.
Okrem atrakcie v Krustylande je tu aj menší vonkajší kolotoč pre deti.
Reštaurácia Krusty Burger.
Krusty Burger
Socha zakladateľa Springfiledu, Jebediah Simpson.
Jebediah Springfield

Piváreň Duff Beer.

Obchod so suvenírmi Duff Beer.

Bar Moe´s.

5) Men in Black – Alien Attack

Muži v čiernom bola celkom vtipná atrakcia. Dostala som zbraň, nasadla som do pohybujúceho sa vozíka a na chvíľu som sa stala zabijakom. Moje hodnotenie: 7/10.

Atrakcia Men in Black.
Men in Black – Alien Attack

6) Transformers: The Ride – 3D

Transformeri boli skôr príjemné 3D kino, ako nejaká šialená jazda. Bolo to OK, ale nejako ma to nenadchlo. Moje hodnotenie: 6/10.

Socha veľkého Transformera nad budovou.
Transformers: The Ride – 3D

7) Hollywood Rip Ride Rockit

Vonkajší obrovský kolotoč, na ktorý som nenašla odvahu ísť. Ani vtedy, ani teraz.

Veľký vonkajší kolotoč v Universal Studios.
Hollywood Rip Ride Rockit

Okrem týchto veľkých kolotočov sa v Universal Studios nachádzajú aj ďalšie, menšie, na ktoré som však nestihla ísť:

Race Through New York Starring Jimmy Fallon
Despicable Me Minion Mayhem
The Bourne Stuntacular
E.T. Adventure
DreamWorks Destination

Shrek z DreamWorks Destination.
Shrek
Cesta z Hollywoodu obklopená palmami.
Hollywood
Domy z Universal Studios, ktoré sú podobné tým v New Yorku.
New York
Štvrť s jedlom a suvenírmi v Universal Studios, Fisherman´s Wharf.
Fisherman´s Wharf, San Francisco

Universal Studios je zábavný park, v ktorom okrem bláznivých kolotočov spoznáte Springfield, New York, San Francisco alebo Hollywood. Určite tu zažijete nezabudnuteľný deň, no naozaj sem skúste cestovať mimo detských prázdnin. Ak však nemáte na výber, zoberte si do ruky fľašu s vodou, do kabelky lepeňák a poriadnu dávku trpezlivosti. Stojí to za to.

Mohlo by sa ti páčiť...