Spojené štáty americké

Čo vidieť počas víkendu v Los Angeles

Dievča v čiernom tričku pózuje pred nápisom Hollywood.

Na otázku, kde sa koncentrujú najkrajší a najslávnejší ľudia v USA je odpoveď jednoduchá: v Los Angeles. Ak si však myslíte, že na každom rohu stretnete nejakú celebritu, tak vás sklamem, pretože nič také sa na 99% nestane. Stretnete tu však veľa ambicióznych ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a byť tí najlepší. Tí, ktorí to nezvládli, skončili pravdepodobne ako bezdomovci, keďže ich má Los Angeles najviac v celom USA. Tomu hovorím kontrast.

Ak však chcete byť radšej tí najlepší a najviac pripravení turisti v Los Angeles, prečítajte si môj blog, v ktorom vám poviem ako na to.

V tomto článku sa dozviete, ako funguje hromadná doprava v Los Angeles, kde sa ubytovať a čo sa tu oplatí vidieť.

Ako sa dostať z letiska do Los Angeles

Medzinárodné letisko Los Angeles sa nachádza približne 30 kilometrov od mesta. Dostanete sa sem taxíkom, autobusom alebo metrom.

🚕 Jazda taxíkom je najrýchlejšia a najpohodlnejšia, no zároveň aj najdrahšia. V LA funguje Uber aj Lyft, ale Lyft mi vychádzal lacnejšie. Za jazdu k Venice Beach zaplatíte okolo 40 €.

🚌 Autobus FlyAway Bus je veľmi praktická alternatíva. Jazdí až do Downtownu, ale vystúpiť môžete pri hlavných turistických štvrtiach ako sú Hollywood, Santa Monica, Van Nuys a Westwood. Lístok si môžete kúpiť v príletovej hale v automatoch na lístky Metrolink, platí sa kartou a cena za lístok je 8,90 €. FlyAway Bus jazdí každých 30 minút.

🚇 Jazda metrom je najlacnejšia, no zároveň aj najdlhšia, pretože metrová stanica sa nenachádza priamo na letisku. Pokiaľ vyslovene nechcete cestovať metrom a necestujete do Downtown, túto alternatívu vynechajte. Celková cesta trvá približne 60 minút a za jazdu metrom zaplatíte 1,60 €. Budete si však musieť kúpiť aj TAP kartu na metro, ktorá stojí 1,80 €.

Doprava v Los Angeles

Príbehy o tom, že v Los Angeles na vás čakajú nekonečné kolóny, sú pravdivé. Ak sem cestujete, pripravte si dávku trpezlivosti, lebo ju budete potrebovať.

Kolóna áut na diaľnici do Los Angeles.
Toto bohužiaľ nie je len vtipný obrázok, ale realita v LA.

Nakoľko sa turistické atrakcie v Los Angeles nachádzajú ďaleko od seba, je ideálne, ak sa presúvate po meste autom. V lepšom prípade máte vlastné auto, v tom horšom jazdíte s Uberom/Lyftom.

Verejná doprava medzi najväčšími atrakciami jazdí veľmi nepravidelne a celková cesta MHD vám zaberie veľmi veľa času. Na presuny budete pravdepodobne využívať len autobusy. Lístok na autobus si môžete kúpiť u šoféra, stojí 1,60 € ($1,75) a platíte v hotovosti alebo TAP kartou.

Ubytovanie v Los Angeles

Los Angeles je naozaj veľké mesto, a preto si myslím, že sa pri výbere ubytovania treba riadiť strategicky. Cenovo vás to vyjde pravdepodobne drahšie, ale za to ušetríte čas (a peniaze) na presunoch k jednotlivým atrakciám.

Pre mňa je jednoznačne najlepšou lokalitou na ubytovanie okolie Venice Beach. Sama som tu bývala 5 dní a bolo to úžasné. Každé ráno som si zbehla do niektorej kaviarne po kávu a následne som sa prešla ku Venice Beach, ktorá bola od rána plná športovcov každého veku.

Hollywood je taktiež dobrá štvrť, pretože budete relatívne blízko k Walk of Fame, Hollywood Sign a štúdiu Paramount Pictures.

💡 Určite sa neubytujte niekde v LA Downtown a počas vašej návštevy ho pokojne úplne vynechajte. Je to skôr biznis centrum ako turistická atrakcia.

Čo vidieť v Los Angeles

Hollywood Sign

Urobiť si fotku pred nápisom Hollywood je klišé, ktoré musí absolvovať každý turista v LA. K nápisu sa dostanete autom alebo taxíkom. Parkuje sa na 3000 Canyon Lake Drive, Hollywood odkiaľ ste pešo už len pár krokov od Hollywood Sign viewpoint. Parkovanie by malo byť zadarmo, ale kvôli obmedzenému počtu parkovacích miest sa sem vyberte skoro ráno ešte predtým ako sa sem nahrnú davy turistov.

Ak sa vyberiete peši ku Mt. Lee Dr. and Hollywood Sign Vista, budete mať ešte krajšiu instafotku s Hollywood Sign. Autám je tu však vjazd zakázaný a tak budete musieť ísť asi 45 minút do kopca.

Hollywood nápis uprostred lesa.
Hollywood Sign

Cesta je nasledovná: od Hollywood Sign pokračujte ďalej na Mulholland Hwy, potom na Heather Drive a na Ledgewood Drive. Nakoniec sa dostanete ku Rockcliff Drive a Deronda Drive. Na konci Deronda Drive sa nachádza brána, za ktorou máte luxusný výhľad na Hollywood Sign. Jediný problém môže nastať, ak bude táto brána zatvorená. Ja som tu bola dvakrát a z toho raz bola brána otvorená a druhý raz bola zatvorená.

Griffin Observatory

Nádherný výhľad na Los Angeles dostanete z Griffin Observatory. Od Hollywood Sign sa sem dostanete pešo alebo autom. Autom ste tam približne za 20 minút a pešo vám to bude trvať približne hodinu a pol. Ku Griffin Observatory sa počas dňa tiahne veľmi dlhá kolóna áut a jeho parkovisko zvykne byť na kompletku preplnené.

Budova Griffin Observatory, z ktorej je krásny výhľad na Los Angeles.
Griffin Observatory

Do Griffin Observatory jazdí aj DASH Observatory shuttle bus. Všetky informácie sa dočítate na tejto webovej stránke.

Majte na pamäti, že parkovanie pri Griffin Observatory je naozaj komplikované. Ak si chcete ušetriť nervy, choďte buď na shuttle bus alebo zaparkujte auto dolu pri parku Fern Dell Nature Trail a ku Griffin Observatory sa prejdite pešo. Cesta hore vám bude trvať približne 30 minút a odporúčam vám zobrať do ruky fľašu s vodou.

Hollywood Boulevard: Walk of Fame, TCL Theatre a Marshall´s

Na Hollywood Blvd sa nachádza Walk of Fame, TCL Chinese Theater, veeeeeeľmi veľa obchodov so suvenírmi a môj obľúbený obchod Marshall´s.

Walk of Fame je chodník, v ktorom sú vsadené kachlice s hviezdami známych osobností, ako napríklad Marilyn Monroe, Walt Disney, Michael Jackson, Penelope Cruz alebo Ellen DeGeneres. Popravde je to skôr taký Walk of Shame (chodník hanby), pretože samotná ulica je špinavá a plná bezdomovcov. Celý Walk of Fame máte prejdený za 25 minút.

Bezdomovec uprostred turistov na chodníku Walk of Fame.
Walk of Fame
Hviezda s nápisom mien herečiek na Walk of Fame.
Sestry Olsenky na Walk of Fame

TCL Chinese Theater je historické kino, v ktorom sa voľakedy premietali hollywoodske premiéry, ako napríklad Star Wars alebo Titanic. V kine majú jednu z najväčších obrazoviek v severnej Amerike a pred kinom sú v chodníku odtlačky rúk a nôh rôznych hercov vrátane Marilyn Monroe, či Emmy Stone.

Budova kina, v ktorom sa konajú veľké filmové premiéry.
TCL Chinese Theater
Odtlačky rúk hercov z Harryho Pottera.
Odtlačky rúk a topánok hercov z Harryho Pottera.

Marshall´s je obchod, v ktorom kúpite značkové veci za zľavnené ceny. Predávajú tu oblečenie, topánky, kabelky, šperky a kozmetiku za lacný peniaz. Napríklad ja som si tu kúpila sveter Champion za 18 €. Rovnaký sveter som videla v nákupnom centre Nivy za 120 €.

Melrose Avenue

Melrose Ave je ulica plná kaviarní, reštaurácií a najmä graffitov. Nachádza sa tu slávna The Pink Wall,  rôzne nápisy s citátmi a kedysi tu boli aj Angel Wings. Keď som tu bola naposledy v roku 2021, Angel Wings boli premaľované reklamou na iPhone 13, takže neviem vám s určitosťou povedať, či ich tam medzičasom namaľovali naspäť alebo nie. Ak to zistíte, dajte mi vedieť. 🙂

Dievča pózujúce s anjelskými krídlami pred rúžovou stenou.
Angel Wings
Dievča čupí pred rúžovou stenou.
The Pink Wall
Ulica, na ktorej stenách sú pokreslené krásne graffiti.
Melrose Ave

Beverly Hills a Rodeo Drive

Beverly Hills je štvrť, v ktorej bývajú mnohé americké celebrity. Nachádza sa tu aj slávna Rodeo Drive, ktorú môžete poznať napríklad z filmu Pretty Woman. Na Rodeo Drive sú luxusné obchody, reštaurácie a hotely.

Nápis Beverly Hills pred fontánou.
Beverly Hills
Ulica s luxusnými obchodmi.
Rodeo Drive

Venice Beach

Venice Beach je miesto, kde budete chcieť zakotviť po celom dni chodenia. Prebýva tu síce veľa bezdomovcov, ale inak je to nádherná pláž, na ktorej stretnete veľa športovcov a načerpáte energiu do nového dňa. Pokiaľ vám neprekáža chladný Tichý oceán, môžete sa tu aj okúpať.

Bezdomovci kempujúci na Venice Beach.
Áno, bezdomovci sú v LA na každom rohu.
Dievča na pláži v Los Angeles. Za ňou je oceán.
Venice Beach

Santa Monica Pier a Route 66

Route 66 je najdlhšia diaľnica v USA. Je dlhá 3862 kilometrov, začína v Chicagu a končí pri Santa Monica Pier.

Santa Monica Pier môžete poznať z filmu Hannah Montana: The Movie. Nachádza sa tu malý zábavný park, pouliční umelci, reštaurácie a obchody so suvenírmi.  Popri móle sa ťahá obľúbená Santa Monica Beach.

Dievča stojí na móle pri nápise Route 66. Je to miesto, kde končí najdlhšia diaľnica v USA.
Route 66, Santa Monica

🅿️ Pri Santa Monica Pier sa nachádza veľké parkovisko. Všetky informácie a parkovací cenník nájdete na oficiálnej stránke Santa Monica. Ak by bolo toto parkovisko plné, pokojne zaparkujte v neďalekom nákupnom centre Downtown Santa Monica. Dokonca aj cenovo by to malo vyjsť lacnejšie.

Mólo na Santa Monica v Los Angeles.
Santa Monica Pier
Pláž Santa Monica v Los Angeles.
Santa Monica Beach

Urban Lights a Museum of Art

Urban Lights je projekt z roku 2008, v ktorom sa zreštaurovalo 202 pouličných lámp. Ak chcete peknú fotku s týmito lampami, odporúčam sem prísť večer, keď sú pekne vysvietené.

Dievča stojí pred vysvietenými lampami.
Urban Lights

💡 Podobný projekt nájdete aj v Rizal Parku vo filipínskej Manile.

Urban Lights určite spojte s návštevou múzea umenia Los Angeles County Museum of Art. Patrí medzi najväčšie múzeá umení v USA a nájdete tu diela od Salvadora Dalího alebo Moneta. Vstup do múzea je každý druhý utorok v mesiaci zadarmo.

Múzeum The Getty

The Getty je múzeum umenia, v ktorom môžete obdivovať zbierku Paula Gettyho. Je to veľký komplex, ktorý pozostáva z výstavných miestností, knižnice a krásnych záhrad. Môžete tu obdivovať aj diela od Rembrandta, Cézanna alebo Van Gogha. Vstupné do múzea je zadarmo.

🅿️ Parkovať môžete priamo v garáži The Getty, avšak ide o platené parkovisko.

Filmové Štúdiá: Warner Bros. a Paramount Pictures

Štúdio Warner Bros. je jedno z najstarších a najväčších filmových štúdií na svete. Natáčal sa tu napríklad Harry Potter, Priatelia alebo Teória veľkého tresku. Ja som ho navštívila a každému odporúčam sem prísť. Prehliadka štúdia trvá dve hodiny a ak budete mať šťastie, uvidíte aj hercov na pľaci.

Dievča sedí na gauči a číta si komix.
Teória veľkého tresku
Dievča sedí na gauči v kaviarni.
Priatelia
Malá budova, v ktorej sa natáčal známy seriál.
Stage, kde sa natáčal Dva a pol chlapa.

Paramount Pictures taktiež patrí medzi najstaršie filmové štúdiá na svete. Natáčali sa tu filmy ako Transformers, Forrest Gump alebo Krstný otec.

Universal Studios

Universal Studios je tematický zábavný park. Sú tu atrakcie ako Simpsonovci, Harry Potter, Rýchlo a Zbesilo, Pomsta Múmie, Transformeri atď. Ja som navštívila Universal Studios v Orlande na Floride a aj napriek tomu, že neznášam kolotoče, toto bola taká jazda, ktorú odporúčam absolvovať úplne každému. 🎢

Glóbus Universal Studios.
Universal Studios, Orlando

Návšteva Disneylandu

Disneyland sa síce nenachádza priamo v Los Angeles, ale v neďalekom Anaheime. Je to atrakcia na celý deň a verte mi, že je naozaj preplnená turistami. Preto vám sem odporúčam vyraziť skoro ráno.

Nachádza sa približne 60 kilometrov od Los Angeles a dostanete sa sem buď autom po vlastnej osi alebo v rámci kolektívneho výletu napríklad s Golden Bus Tours.

Dom zo seriálu Čarodejnice

Pamätáte si z detstva seriál Čarodejnice? Bol to príbeh o sestrách Halliwellových s nadprirodzenými schopnosťami, ktoré bojovali so zlom. Ich dom sa nachádza na 1329 Caroll Avenue, Los Angeles.

Športové zápasy v Los Angeles

Ak ste športový fanúšik, určite choďte na športový zápas. Je to tisíckrát lepšie ako pozeranie doma z telky a ani lístky na jednotlivé zápasy nezvyknú byť prehnane predražené.

V Los Angeles sa nachádzajú tieto kluby:
LA Lakers, ktorí hrajú v basketbalovej NBA.
LA Dodgers, ktorí hrajú v bejzbalovej MLB.
LA Rams, ktorí hrajú vo futbalovej NFL.
LA Kings, ktorí hrajú v hokejovej NHL.

Dievča v čiernom tričku sa fotí s Marilyn Monroe v bielych šatách.

Los Angeles som navštívila trikrát a pravdupovediac asi mi aj stačilo. Má prakticky neexistujúcu MHD, takže na všetky presuny budete potrebovať vlastné auto alebo budete platiť za taxík. Do jej povestných kolón sa dostanete už na diaľnici a samotné mesto má naozaj veľký problém s bezdomovcami. Na celom meste sa mi najviac páčila Venice Beach a štúdio Warner Bros. a ak sa sem ešte niekedy vrátim, určite pôjdem aj do Disneylandu.

Mohlo by sa ti páčiť...