Spojené štáty americké

Čo vidieť v kalifornskom San José a Santa Cruz

Dievča v čiernych nohaviciach a oranžovom tričku pózuje pri zábavnom parku.

Pokiaľ sa zdržiavate v San Franciscu dlhšie alebo cestujete autom do Los Angeles, určite si spravte jednodňový výlet do neďalekého San José a Santa Cruz. Síce nie sú až tak vyhľadávanými turistickými destináciami ako New York alebo Miami, ale určite by bola škoda ich nespoznať. Uvidíte tu napríklad záhradu krásnych ruží, prekliaty dom, či riaditeľstvo spoločnosti Apple.

Ako sa dostať zo San Francisca do San José a Santa Cruz

San José sa nachádza približne 78 kilometrov južne od San Francisca.

🚗 Autom ste v San José približne za 45 minút. Santa Cruz sa nachádza 50 kilometrov od San José a cesta tam vám zaberie ďalších 40 minút.

🚆 Do San José môžete cestovať aj vlakom Caltrain. Cesta vlakom trvá 1 hodinu a 40 minút. Zo San José sa do Santa Cruz dostanete autobusom číslo 17 a cesta vám bude trvať približne 1 hodinu.

Čo vidieť v San José

Apple Park Visitor Center

Fanúšikovia Applu určite radi navštívia Apple Park Visitor Center. Nachádza sa tu Apple Store, unikátna kaviareň, virtuálna realita, s ktorou si môžete pozrieť ako vyzerá Apple Park zvnútra a predajňa so suvenírmi.

Miestnosť s veľkou maketou Apple Parku.
Apple Park Visitor Center

Winchester Mystery House

Poznáte horor Winchester: Sídlo démonov? Ak áno, určite navštívte dom Winchester Mystery House, ktorý bol inšpiráciou tomuto filmu. Sarah Winchestrová nie je vymyslená filmová postava, ale bola skutočná pani, ktorá tu žila a verila, že ju prenasledujú duše ľudí zabitých winchestrovkou. Preto počas neuveriteľných 38 rokov každý deň stavala a rekonštruovala tento dom. Nájdete v ňom 10 000 okien, 160 izieb, 2000 dverí (niektoré nevedú nikam), 47 schodísk a krbov, 17 komínov, 13 kúpeľní a 6 kuchýň.

Prekliaty dom v San José.
Winchester Mystery House
Portrét pani v čiernom kabáte.
Sarah Winchestrová

Japantown v San José

V San José sa nachádza jeden z troch dodnes existujúcich Japantownov v USA. Japantown je štvrť, v ktorej stretnete Japoncov, ktorí v minulosti imigrovali do USA. Môžete tu ochutnať japonské jedlá, obdivovať japonskú architektúru alebo navštíviť Japanese American Museum.

Rosicrucian Egyptian Museum a Municipal Rose Garden

Najväčšou zbierkou egyptských artefaktov v Severnej Amerike si môžete pozrieť v Rosicrucian Egyptian Museum. Nachádza sa tu aj planetárium, knižnica a záhrady v egyptskom štýle. V múzeu máte možnosť vidieť múmie, sarkofágy, hrobky a svätyne.

Hneď vedľa tohto múzea sa nachádza Municipal Rose Garden. Je to verejná záhrada, v ktorej nájdete doslova tisíce ruží. Je to ideálne miesto na romantickú prechádzku.

Chrámy v San José

V San José nájdete dva zaujímavé chrámy: vietnamský budhistický Chùa An Lạc a sikhský chrám Sikh Gurdwara.

V chráme Chùa An Lạc sa verejnosť môže zapojiť do programu, v ktorom ponúkajú kurzy vietnamského jazyka a kultúry. Chrám je počas dňa otvorený pre verejnosť.

Stoličky a oltár v chráme Chùa An Lạc.
Chùa An Lạc

Súsošie malých bielych Budhov.

Základné vietnamské frázy spomínam aj v mojom blogu 24 dní dovolenky vo Vietname: Koľko ma to stálo a kde som bola, čiže ak sa ich naučíte, môžete na prvej hodine zahviezdiť.

Sikhizmus je náboženstvo, ktoré vzniklo v 15. storočí v Indii. Je piatym najväčším svetovým náboženstvom a Sikh Gurdwara je jeden z najprominentnejších chrámov v USA. Nachádza sa však na vysokom kopci za mestom, a preto vám odporúčam sem chodiť jedine ak máte auto.

Veľkolepý chrám v San José.
Sikh Gurdwara

Ak sa rozhodnete navštíviť tieto chrámy, musíte byť vhodne oblečení, čiže mať zahalené ramená a nohy. V sikhskom chráme si budete musieť zahaliť aj vlasy.

Stanfordova univerzita

Univerzita v Standforde sa nenachádza priamo v San José, ale v neďalekom meste Palo Alto. Patrí medzi najprestížnejšie univerzity na svete a študovali tu napríklad Elon Musk, John F. Kennedy alebo zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin.

Vonkajšie priestory Stanfordovej univerzity v Palo Alto.
Stanfordova univerzita

Googleplex

Neďaleko Stanfordovej univerzity sa nachádza riaditeľstvo Googlu, Googleplex. Google Visitor Center je bohužiaľ v súčasnosti zatvorený, no po areáli Googlu sa môžete voľne poprechádzať.

Dievča so žlto-modrým bicyklom.
Na týchto bicykloch je bohužiaľ zakázané jazdiť. ☹️

NHL zápas v San José: San Jose Sharks

V centre San José sa nachádza štadión SAP Center, kde sa pravidelne konajú NHL zápasy.

Aréna, v ktorej sa hrá NHL v San José.
SAP Center, San José
Hokejový zápas v priamom prenose.
NHL

Všetky osobné veci si prineste buď v priesvitnej taške alebo príďte bez kabely. Z bezpečnostných dôvodov budete musieť svoju kabelu odložiť v úschovni alebo si tu budete musieť kúpiť priesvitnú tašku, do ktorej si odložíte vaše cennosti.

Pivo a priesvitná taška na cennosti.

🅿️ Parkovať môžete priamo pri štadióne alebo v neďalekom centre mesta. Za parkovanie pri štadióne zaplatíte okolo 20 €, no ak nájdete voľné parkovacie miesto v neďalekej bočnej ulici, môže sa vám podariť zaparkovať úplne zadarmo.

Čo vidieť v Santa Cruz

Santa Cruz Beach Boardwalk

V Santa Cruz sa nachádza zábavný park Santa Cruz Beach Boardwalk. Môžete ho poznať z hororu My, ktorý sa tu natáčal. Počas letných mesiacov je park otvorený po celý deň a mimo sezónu je otvorený iba cez víkendy. Nachádza sa priamo na pláži a konajú sa tu aj filmové noci a iné akcie a festivaly.

Zábavný park v Santa Cruz.
Santa Cruz Beach Boardwalk

San José je pekné a priateľské menšie mesto. Jeho Downtown je plný rôznych barov a reštaurácií, no mimo neho v San José skapal pes. Ja som si ho obľúbila najmä vďaka NHL zápasom, na ktoré som vždy rada chodila.

Mohlo by sa ti páčiť...