Kanárske ostrovy

Botanické záhrady a pláže na Tenerife

V Puerto de la Cruz urcite navstivte Sitio Litre Garden a ich krasnu zbierku orchidei

Na Tenerife som žila tri mesiace a krížom-krážom som prechodila celý ostrov. V tomto článku vám predstavujem zoznam botanických záhrad a tých najkrajších pláží, ktoré sa tu oplatí navštíviť.

Puerto de la Cruz: Jardín Botánico, Sitio Litre Garden, Parque Taoro a Playa Jardín

V Puerto de la Cruz nájdete botanické záhrady Jardín Botánico, Sitio Litre Garden a krásny mestský park Parque Taoro. Mne sa páčili všetky tri miesta, aj keď najpríjemnejšie mi bolo v Sitio Litre Garden.

Jardín Botánico vznikla v 18. storočí a nájdete tu viac ako 2500 druhov rastlín. V prípade, že máte v mobile internet a čítačku QR kódov, môžete si naskenovať QR kód stromu, ktorý vás zaujal a vypočuť si jeho zaujímavý príbeh. Určite neprehliadnete najviac fotografovaný strom fikus, ktorý vyzerá ako z hororového filmu a svojou veľkosťou sa nevmestí do záberu jednej fotografie. Ak sa vám to náhodou podarí, určite mi ju pošlite.

🤑 Cena vstupného sú 3€ a záhrada je otvorená každý deň od 9ej do 18ej.

najfotografovanejsi strom fikus v jardin botanico
Jardín Botánico
Majestátny fíkus v Jardín Botánico
Gigantický fíkus

Sitio Litre Garden je najstaršou záhradou s najväčšou zbierkou krásnych orchideí na Tenerife. Okrem toho tu nájdete aj najstarší dračí strom, ktorý rastie v Puerto de la Cruz a rezidenciu, v ktorej žil William Wilde, otec slávneho írskeho spisovateľa Oscara Wilde. A keď už som pri tých spisovateľoch, Agatha Christie sem chodila hľadať inšpiráciu popri písaní kapitoly The Man from the Sea z knihy The Mysterious Mr. Quin. Ak mám byť úprimná, je tu úžasná atmosféra a pokoj a tiež si viem predstaviť písať články v tejto záhrade.

🤑 Cena vstupného je 4.75€ a záhrada je otvorená každý deň od 9:30 do 14:30.

Agatha Christie chodila písať knihu do Sitio Litre Garden
Pamätná tabuľa pre Agathu Christie

V Parque Taoro sa nachádza niekdajší hotel Taoro, v ktorom istý čas žila Agatha Christie. Na jej počesť sa v Puerto de la Cruz koná každé dva roky Agatha Christie Festival, na ktorý prichádzajú britskí a španielski spisovatelia. V rámci festivalu zažijete veľa divadelných a filmových predstavení, hudby a samozrejme prózy. Najbližší bude 11.-17. septembra 2023.

Z Parque Taoro uvidíte krásne výhľady na Puerto de la Cruz a ak budete mať šťastie, spozorujete rozkošných zelených papagájov Alexandra malého, ktorí si tu radi pochutnávajú na čerstvých olivách z olivovníkov, ktoré tu rastú.

🤑 Vstup do parku je zadarmo a otvorený je nonstop.

Olivovníky v Parque Taoro. Papagáje sem chodia jesť olivy.
Parque Taoro
Panormamatický výhľad na Puerto de la Cruz z Parque Taoro
Výhľad na Puerto de la Cruz z Parque Taoro

V Puerte de la Cruz sa môžete okúpať na mestskej pláži Playa Jardín. Playa Jardín zastrešuje tri na seba nadväzujúce pláže: Playa del Castillo, Playa Chica a Playa Maria Jiménez. Vďaka sopke Pico del Teide je tu čierny piesok a hneď vedľa pláže je vybudovaný pekný park. Bohužiaľ, oceán je v tejto časti ostrova celkom silný a častokrát sa vám môže stať, že kvôli nepriaznivým podmienkam bude časť pláže z bezpečnostných dôvodov uzatvorená. Aj z tohto dôvodu stretnete v Puerto de la Cruz najčastejšie dôchodcov a domácich Španielov než rodiny s deťmi.

✅ záchody a sprchy

Mestská pláž Playa Jardín v meste Puerto de la Cruz
Playa Jardín
Západ slnka na Playa Jardín

La Orotava: Hijuela del Botánico a Jardines Victoria

Ak chcete ísť na peknú prechádzku, určite si vybehnite do botanickej záhrady Hijuela del Botánico. Je síce veľmi malá, avšak krásna. Hneď oproti nej sa nachádza mestský park Jardines Victoria. Je plný farebných kvetín a fontán s výhľadom na mesto La Orotava a oceán.

🤑 Vstup je zadarmo. Hijuela del Botánico je otvorená počas týždňa od 10ej do 18ej (cez víkendy iba do 15ej) a Jardines Victoria je otvorená každý deň od 9ej do 20ej.

Motýľ na kvetine v botanickej záhrade Hijuela del Botánico v meste La Orotava
Hijuela del Botánico
Záhrada Jardines Victoria s krásnym výhľadom na mesto La Orotava a oceán
Jardines Victoria

Santa Cruz de Tenerife: Palmetum a Playa de las Teresitas

Palmetum je botanická záhrada s najväčšou zbierkou paliem v Európe. Voľakedy tu bola mestská skládka, avšak vďaka veľkému projektu z roku 1995 sa stala minulosťou. Nájdete tu aj jazierka, malé vodopády a múzeum. Nachádza sa na kopci, takže ako bonus si tu spevníte nohy i zadok. Z Palmetum je pekný výhľad na oceán.

🤑 Cena vstupného je 6€ a záhrada je otvorená každý deň od 10ej do 18ej.

Mestská pláž v Santa Cruz de Tenerife je Playa de las Teresitas a nachádza sa vo vedľajšom mestečku San Andrés. Ak sa sem rozhodnete ísť, musíte ísť autom alebo autobusom a cesta vám bude trvá približne 30 minút. Ak si však potrpíte na žltý piesok na pláži, toto je ideálne miesto pre vás. V 70. rokoch sem priviezli piesok zo Sahary, ktorý prekryl pôvodný čierny piesok a je tu dodnes. Zaujímavá akcia sa tu koná každoročne 23. júna, kedy sa počas Svätojánskej noci pália ohne.

✅ záchody a sprchy

Puerto de Santiago: Playa de la Arena, Playa de los Guíos a Playa de Masca

V Puerto de Santiago sa nachádza najstaršia pláž na Tenerife. Na Playa de la Arena je čierny piesok a nachádza sa v malej zátoke, vďaka čomu sa dá kúpať v oceáne bez toho, aby vás z každej strany otrieskali vlny.

✅ záchody a sprchy

Mestská pláž Playa de la Arena v Puerto de Santiago
Playa de la Arena

Pri útesoch Los Gigantes sa nachádza maličká pláž Playa de los Guíos. Hneď vedľa pláže je mestský prístav, avšak oceán aj pláž sú prekvapivo čisté. Je to pekné miesto na prechádzku, no opaľovať by som sa sem nešla. Na Playa de los Guíos je doslova hlava na hlave.

✅ záchody a sprchy

Malá pláž Playa de los Guíos sa nachádza hneď vedľa mestského prístavu.
Playa de los Guíos

Ak by ste sa chceli vybrať na krásnu odľahlú Playa de Masca, musíte absolvovať približne 7-hodinovú turistiku z horskej dedinky Masca. Organizuje ich Camino del barranco de Masca a musíte si spraviť vopred online rezerváciu. Táto turistika je zadarmo.

❌ záchody a sprchy

Los Cristianos: Playa de Las Vistas a Playa de Los Cristianos

Playa de Las Vistas a Playa de Los Cristianos sú dve, na seba nadväzujúce pláže. Obidve pláže sú piesočnaté s najpríjemnejším vstupom do oceánu na celom Tenerife. Voda je tu neuveriteľne pokojná a práve preto sem chodia najmä rodiny s deťmi. Nakoľko Playa de Las Vistas je umelo vytvorená, má žltý piesok. Podľa mňa je práve Playa de Las Vistas najkrajšia pláž na celom Tenerife.

✅ záchody a sprchy

Mestská piesočnatá pláž v Los Cristianos Playa de Las Vistas
Playa de Las Vistas
Playa de Los Cristianos

Mohlo by sa ti páčiť...